Koha e kusarėve!

 

Shqipėria ime
Shqiponjė e plagosur
Vidh e vidh gjithė
Dhe ti s'ke sosur!

 

shpojnė me thikė
shqyejnė me dhėmbė
E ti, moj e zezė
Mezi rri kėmbė!

 

Shqipėria ime
Vėndi i fanarėve
Ke kohė jeton
Kohėn e kusarėve!

 

Jo kusarė ē'farėdo
Po me grada shteti
Thėrrimen e bukės
Mezi nxjerr mileti!

 

Koha e kusarėve
Polli lukuni
Poshtė dhjamit bardhė
U rrjedh gjak i zi!

 

Koha e kusarėve
Nuk mbaron zinxhiri
U rrjedh gjak i zi
Gjak i zi vampiri!

 

Po s'janė dokudo
S'mban ēdo gjė kanistra
Se kusarėt janė
Deputetė, ministra!

 

Deputetė, ministra
Askush s'rri hije
Drejtorė pėrgjithshėm
Kryetarė Partie!

 

S'mbaron e s'mbaron
Gjithė kjo lukuni
Nga polic i vogėl
Gjer Ministri!

 

S'mbaron e s'mbaron
Gjithė kjo dekadencė
Nga aparatēiku
Gjer Presidencė!

 

S'mbaron e s'mbaron
Djeg si vetėtima
Nga rojė e spitalit
Gjer tek Jozefina!

 

S'mbaron e s'mbaron
Lot' mėnd e njeriut
nga infermierja
Tek ēupė e Saliut!

 

S'mbaron e s'mbaron
Gjė pa vjedhur s'ngeli
Fillon tek shoferi
Mbaron tek Xhuveli!

 

Koha e kusarėve
Njerėzit porsi bisha
Nga shefi i zyrės
E gjer tek Berisha!

 

Koha e kusarėve
keq na i ngopi
Nuk i bėn dot hall
As dhe Bamir Topi!

 

Koha e kusarėve
Kudo ka rėnė flama
Nga rojė e Bashkisė
Gjer tek Edi Rama!

 

Koha e kusarėve
Kohė e pafytyrė
Ėshtė veē e zezė
Dhe s'ka tjetėr ngjyrė!

 

Sado kėrkoni
S'do gjeni kėtu
As Kusarė Kuq
As Kusarė Blu!

 

Se me njėra tjetrėn
Ngjyrat janė tretur
Ndaj vetėm kusarė
Keni pėr gjetur!

 

Kusarė e kusarė
O, popull i shkretė
Kryesorėt janė
Me imunitetė!

 

Dhe bazė ligjit
Me sens e me masė
Jo mund vjedhė
Po dhe mund vrasė!

 

Se vėndin tonė
Kėshtu bėhen ligjet
Hajduti vret
Dhe aspak s'pėrgjigjet!

 

Dhe aspak s'pėrgjigjet
More i uruar
Se kėtu kusarėt
Janė blinduar!

 

Janė blinduar
Si do zoti vetė
Dhe nuk i mbron shteti
Se janė shteti vetė!

 

Dhe bufi dhe lopa
Tani e kupton
Njėzet' vjet me radhė
Mafia na drejton!

(sic)

 

MOS U GĖZONI PĖR FITOREN OSE HUMBJEN E SALI BERISHĖS APO TĖ EDI RAMĖS!

Komentin tuaj mund ta shkruani: KĖTU

( Moderatori  i pashtriku.org )