Qeveria shqiptare i ka dhuruar Greqisė rreth 225 km2 sipėrfaqe ujore!

 

NDRYSHIMI I KUFIRIT U PROJEKTUA NĖ BISEDAT

SEKRETE NĖ KORFUZ!

 

Marrėveshja pėr dhurimin e ujėrave territoriale tė shtetit shqiptar nė favor tė Greqisė ėshtė projektuar nė ishullin gerk tė Korfuzit. "Gazeta Shqiptare" zbardh takimin e dy komandantėve tė Flotave mė 28 nėntor 2008. Marrėveshja e dhurimit tė 225 km hapėsirė detare pėr grekėt, u bisedua me harta greke, nė ishullin grek.

 

Shkruan: Tedi Blushi - Tiranė, 01. 05. 2009

____________________________

 

Ndryshimi i kufirit u projektua nė Korfuz

 

      Marrėveshja pėr dhurimin e ujėrave territoriale tė shtetit shqiptar nė favor tė Greqisė ėshtė projektuar nė Korfuz. Negociatat sekrete janė zhvilluar ndėrmjet Komandantit tė Flotės Detare shqiptare, Kristaq Gėrveni dhe homologut tė tij grek, Jorgos Karamanliki. Ministria e Mbrojtjes greke bėn tė ditur nė faqen e saj zyrtare nė internet, se vizita zyrtare e Gėrvenit nė ishullin e Korfuzit ka zgjatur tri ditė, respektivisht nė datat 26, 27 dhe 28 nėntor 2008. Pra ēėshtja e dhurimit tė rreth 225 km2 sipėrfaqe ujore nė favor tė Athinės zyrtare ėshtė mbyllur ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Ndėrkohė, “Gazeta Shqiptare” ka mundur tė sigurojė ekskluzivisht fotot nga ky takim, ku tė dy autoritetet e larta ushtarake shfaqen tė gėzuar pėr rezultatet e marrėveshjes dypalėshe tė arritur.

 

Foto: Komandanti i Flotės Detare shqiptare, Kristaq Gėrveni dhe homologu i tij grek, Jorgos Karamanliki

 

      Njė detaj interesant qė bėn tė ditur Ministria e Mbrojtjes e Greqisė, ėshtė fakti se Gėrveni dhe Karamanliki janė takuar nė Korfuz me prefektin dhe peshkopin ortodoks tė ishullit grek. Fakti se pėrcaktimi i vijės sė re kufitare mes dy shteteve ėshtė vendosur nė Greqi, sqaron edhe shkakun pse Komandanti i Flotės Detare shqiptare u pėrpoq dy ditė mė parė tė hidhte poshtė skandalin e zbuluar nga “Gazeta Shqiptare” duke marrė nė referencė njė hartė ushtarake tė shkruar nė greqisht. Pra kuptohet qartė se kjo hartė i ėshtė dhuruar Gėrvenit nga homologu i tij grek, Karamanliki. Madje, Komandanti i Flotės Detare shqiptare, nė njė intervistė dhėnė njė ditė mė parė pėr njė tė pėrditshme shqiptare ka pohuar se vija e re e kufirit detar mes dy shteteve ėshtė pėrcaktuar nė bazė tė hartave ushtarake greke. Konkretisht Gėrveni shprehet se, “ne pranuam tė pėrdorim atė hartė, por pasi u verifikuan qė ishin tė njėjta me hartat angleze dhe ato amerikane. Ato janė harta qė zbatohen nė sistemin e pranuar europian”, - shprehet ai. Pra Shqipėria, ndonėse njė vend anėtar i NATO-s, nuk ka as harta tė saj tė kufirit, por iu referohet atyre tė fqinjit tonė jugor. Me faktet e reja, skandali i ēėshtjes sė kufirit detar thellohet edhe mė tej.

 

Qeveria shqiptare i ka dhuruar Greqisė rreth 225 km2 sipėrfaqe ujore

 

Filmi: Akti i nėnshkrimit tė marrėveshjes Basha - Bakojanisė, nė prani tė Berishės dhe Karamanlisit!

 

      Qeveria shqiptare i ka dhuruar Greqisė rreth 225 km2 sipėrfaqe ujore. Me ndihmėn e njė eksperti topograf, “Gazeta Shqiptare” ka arritur tė zbardhė pak ditė mė parė faktin tronditės qė fshihet nė marrėveshjen shqiptaro-greke “Pėr delimitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare”. Vija e re kufitare qė ndan ujėrat territoriale tė dy shteteve, e qė pėrbėhet nga 150 pika, rezulton sipas ekspertit topograf se ka prirjen pėr t’u futur nė drejtim tė Karaburunit, pra nė dėm tė Shqipėrisė, me afėrsisht 11 km. “Trekėndėshi” i dhuruar palės greke fillon nga pika 120 e vijės kufitare. Sipas matjeve tė kryera rezulton se pika e fundme e vijės kufitare tė ujėrave territoriale me numėr 150 ėshtė spostuar nė drejtim tė ujėrave shqiptare me rreth 30 km mė tej ose e kthyer nė milje detare, me rreth 16 milje.

 

Tedi Blushi: Berisha shet njė pjesė tė Shqipėrisė!