SKANDALOZE

 

Shkėlzen Berisha, biri i kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, ėshtė lobuesi kryesor pėr kontratėn e Gėrdecit

 

Dėshmia e sekretares Bumēi, Anjola Agolli

 

     Kėtė fakt e pėrforcon dėshmia e sekretares sė ish-ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, dhėnė organeve hetimore. Ajo ka konfirmuar se i ka nisur vetė birit tė kryeministrit Berisha faksin qė i ka dhėnė ministri Aldo Bumēi, ku kėrkohej mendim pėr projektvendimin qė do i hapte rrugė ndėrtimit tė Gėrdecit. Para disa kohėsh gazeta “TemA” botoi faksin qė nisej zyrtarisht nga Ministria e Drejtėsisė dhe mbėrrinte e protokollohej nė Ministrinė e Mbrojtjes me shėnimin “Pėr Shkėlzen Berishėn”. Kėshtu, del qartė se ministrat i raportonin birit tė kryeministrit, i cili kujdesej qė vendimi tė kalonte nė qeveri.

     Dėshmia e ish-sekretares sė Bumēit, Anjola Agolli, hedh dritė pėr kėtė pjesė tė trishtė tė kapjes sė shtetit nga biri i kryeministrit. Ajo e nis rrėfimin duke treguar se edhe pse posti i saj ėshtė politik, dhe mund tė ishte larguar pas ardhjes nė pushtet tė qeverisė sė djathtė, Aldo Bumēi e mbajti atė sėrish nė punė. Agolli tregon se mban mend shumė mirė se shkresėn me shėnimin ia ka dhėnė ministri vetė dhe nuk ka ardhur nga ndonjė drejtori tjetėr, ndėrsa shton se shkrimi me dorė ėshtė i vetė Bumēit.

     Njė gjė tė tillė ajo e mban mend shumė mirė, pėr shkak se nė atė periudhė ishte e vetme nė punė, sepse sekretarja tjetėr kishte marrė lejen e lindjes. Ajo nuk shpjegon se pse ishte nisur me faks kjo shkresė dhe pse njė tjetėr ishte nisur me postė, por ėshtė fakt se duke parė datat ėshtė e qartė se nxitimi bėhej pėr shkak se vendimi do kalonte sė shpejti nė qeveri. Agolli thotė se mban mend qė tė paktėn dhe dy herė tė tjera Shkėlzen Berisha ka qenė nė zyrėn e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi. Sipas saj, nė Ministrinė e Mbrojtjes i janė pėrgjigjur nė momentin e nisjes sė faksit, se nuk njohin asnjė Shkėlzen Berisha qė punonte nė atė institucion, por ajo u ka thėnė qė ka marrė urdhėr qė tė nisė kėtė faks pėr atė person dhe kėshtu ka vepruar. Mė poshtė vijon dėshmia e saj e plotė pėrpara organeve tė drejtėsisė, dėshmi pėr tė cilėn ajo merr pėrgjegjėsi tė plota, nė rast se provohet e kundėrta. Vetė Aldo Bumēi nė disa dalje publike e ka mohuar kėtė shkresė dhe shėnimin mbi tė.

 

==================================================

 

Pjesė nga dėshmia e ish-sekretares

  Aldo Bumēit

 

    Pasi u paralajmėrua pėr pėrgjegjėsinė penale qė ka, nėse bėn deklarim tė rremė para oficerit tė policisė gjyqėsore duke dhėnė shpjegime qė i di se janė tėrėsisht ose pjesėrisht tė rreme, apo fsheh fakte ose prova, nė bazė tė nenit 305/b tė Kodit Penal, dėnohet me burgim deri nė gjashtė muaj.

 

     Me vullnetin e saj tė lirė ajo deklaroi:

 

     Banoj nė adresėn e mėsipėrme dhe aktualisht jam me punė juriste nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Bankės Popullore. Mė parė kam punuar sekretare nė kabinetin e ministrit tė Drejtėsisė. Punėn si sekretare e kam filluar nė qershor tė vitit 2005 dhe kam qėndruar nė kėtė punė deri nė datėn 2 prill 2007. Jam larguar nga detyra, pasi ndryshoi ministri i Drejtėsisė. Prej datės 2 prill 2007 deri nė datėn 15 tetor 2007 kam qenė e papunė. Nė fillim kam qenė sekretare e ministrit tė Drejtėsisė, zotit Fatmir Xhafaj, deri nė krijimin e qeverisė sė re pas zgjedhjeve tė 3 korrikut 2005. Nė detyrėn e sekretares kemi qenė dy, unė dhe Rovena, sė cilės nuk i kujtoj mbiemrin. Ajo u largua nė shtator 2005, pasi u ndėrruan ministrat. Nuk e di as sot dhe kėsaj dite pėrse mė ka mbajtur nė punė si sekretare ministri Bumēi, pasi detyra e sekretares ėshtė pjesė e stafit politik dhe personal dhe nuk ėshtė pjesė qė trajtohet nga statusi i nėpunėsit civil. Nė shtator tė vitit 2005 ose tetor 2005, pasi u vendos tė largohet Rovena, nė punė ka ardhur Alma Zili.

 

     Sekretarja e ministrit ka detyra tė specifikuara nė njė akt tė Ministrisė sė Drejtėsisė, tė cilin e kam lexuar, por nuk e kujtoj saktė emrin e aktit, as vitin e kėtij akti. Nuk kujtoj se ēfarė kishte tė specifikuar nė kėtė akt rregullues pėr detyrat e sekretareve tė ministrit. Kujtoj se ky dokument kishte kėto detyra pėr sekretaret e ministrit - mbajtjen e korrespondencės sė shkresave qė hynin dhe dilnin nga ministri, mbajtjen e axhendės sė takimeve tė ministrit.

 

     Tė gjitha dokumentet qė vinin nga jashtė Ministrisė sė Drejtėsisė, vinin nė fillim nė zyrėn e Protokollit tė Ministrisė sė Drejtėsisė, qė me sa kujtoj janė punonjėse: shefe Diana Kasapoi, Fetija dhe dy gra tė tjera qė nuk u kujtoj emrat. Tė gjitha shkresat qė i drejtoheshin ministrit, pasi u vihej njė numėr protokolli i Ministrisė sė Drejtėsisė, vinin te paradhoma e ministrit, tek unė ose kolegia ime. Nė pėrgjithėsi, praktikat e shkresave hynin te ministri dy ose tri herė nė ditė. Ndėrsa pėr ato qė na thuhej se ishin urgjente, ne komunikonim me ministrin nė telefon dhe i thoshim se kjo shkresė ėshtė urgjente dhe i kėrkonim t’ia dorėzonim atė. Nė pėrgjithėsi, shkresa tė tilla ishin shkresat e ekstradimeve. Mė pas shkresa me shėnimin e ministrit dilte prej zyrės sė tij dhe nėpėrmjet nesh i dėrgohej drejtorisė pėrkatėse, sipas shėnimit. Dorėzimi i bėhej sekretares sė drejtorisė pėrkatėse ose zonjave qė punonin te protokolli. Kur bėhej pėrgjigjja, vinte materiali nga drejtoria pėrkatėse, ne vendosnim njė fishė tė verdhė, ku do tė firmoste ministri. Nė njė tabelė tė thjeshtė me Excel qė pėrmbante kolonat: Drejtoria qė e pėrgatiste, numri i protokollit tė ministrisė dhe kujt i dėrgohej dhe nė fund dy kolona, njėra qė tregonte hyrje, qė do tė shoshte qė shkresa hyri te ministri pėr firmė, dhe dalje, kur vinin ato tė protokollit qė e merrnin. Kėtė lloj tabele e bėmė unė dhe Alma pėr tė lehtėsuar punėn tonė dhe, me sa di, nuk ka qenė mė parė. Unė, kur kam ikur nga puna, e kam lėnė kėtė lloj tabele nė kompjuterin e sekretares. Me sa kujtoj, Alma nuk ka qenė nė punė nė shkurt dhe mas 2007, pasi ishte me leje lindje. Atė periudhė unė kam punuar me ty turne dhe qėndroja nė punė deri nė orėn tetė. Pėr axhendėn e ministrit, pėr personat qė planifikonin tė hynin dhe tė takoheshin me ministrin, po nė kompjuter, nė programin Outlook Express, pėrgatisnim tabelat dhe i printonim. Gjithashtu, kam patur edhe njė lloj blloku, i cili nuk ishte i protokolluar, nė tė cilin shėnonim personat qė hynin. Edhe kėto blloqe i kam lėnė nė zyrė, por pa firma dorėzimi.

 

     Pyetje: A ju kujtohen numrat e telefonit tė zyrės suaj, faksit tė zyrės suaj dhe numrat e telefonit dhe faksit tė zyrės sė ministrit nė muajin mars 2007?

 

Nuk i kujtoj numrat e telefonit, por di tė them qė aparati i faksit, megjithėse ishte i ministrit, qėndronte te paradhoma, te ne, dhe nga aty mundet tė nisnin tė gjitha drejtoritė. Ndėrsa ministri nuk kishte numėr faksi dhe numrat e telefonit i kishte nėpėrmjet nesh dhe kishte njė aparat telefoni qė nuk e di nė ishte funksional.

 

     Po paraqes shkresėn numėr 1286, prot. datė 05.03.21007, e ministrit tė Mbrojtjes, Fatmir Mediu, “Dėrgohet pėr mendim njė projektvendim”, drejtuar ministrisė pėrkatėse, Ministrisė sė Financave dhe Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės sė bashku me projektvendimin “Pėr procedurėn e trajtimit tė armėve, teknikės dhe pajisjeve tė Forcave tė Armatosura, tė hequra nga armatimi dhe pėrdorimi”. A ju kujtohet kjo praktikė dhe, nėse po, tė kujt janė shėnimet nė kartelėn shoqėruese tė kėsaj shkrese?

 

     Nė ditė zakonisht vinin dy ose tri projektvendime dhe nė mars 2007 unė kam qenė e vetme dhe kam pasur ngarkesė tė madhe pune. Kėtė praktikė nuk e kujtoj, por shikoj nga kartela shoqėruese, pasi praktika nga protokolli vjen e lidhur me kartelėn shoqėruese, nė tė cilėn dėrguesit, marrėsi, pėrmbajtja plotėsohen nga protokolli, ndėrsa te shėnimi nga ministri, zoti Bumēi shkruante dhe firmoste me njė lloj stilolapsi, por me bojė, qė shkruan si stilograf. Nė rastin konkret shikoj qė shėnimi “Pėr trajtim” ėshtė i ministrit Bumēi “DPK DLAL” dhe firmėn te data 06.03.2007 nuk e identifikoj se e kujt ėshtė, pasi nuk mė duket si e ministrit Aldo Bumēi. Shėnimi “Z. Alban Dokushi” ėshtė specialist i Drejtorisė sė Kodifikimit. Te shėnimi ėshtė 5 ditė dhe pėrpiluesi, Albani, nė kėtė rast e ka dorėzuar nė datėn 9, pra pėr tri ditė.

 

     Po ju paraqes faksin e Ministrisė sė Drejtėsisė, drejtuar ministrit Fatmir Mediu me lėndėn “Mendim pėr njė projektvendim”, nė tė cilin ėshtė shėnimi me shkrim dore “Pėr z. Shkėlzen Berisha”. Data e nisjes sė kėtij faksi ėshtė data 13 mars 2007, ora 19.09, nga numri i faksit 234 560 dhe faksi ka emrin “Min Drejtėsisė”. A kujtoni ta keni nisur ju kėtė faks dhe nga kush e keni marrė kėtė shkresė, e cila ėshtė protokolluar?

 

     Nė kėtė periudhė kam qenė vetėm unė nė punė dhe kėtė faks, nga ky numėr, i cili tani po mė kujtohet qė tė ketė qenė i paradhomės sė ministrit tė Drejtėsisė, e kam nisur unė. Shėnimi i vendosur me shkrim dore te cepi i majtė lart “Pėr z. Shkėlzen Berisha” ėshtė shkrimi i ministrit tė kohės, Aldo Bumēi. Me sa kujtoj, kur shkresat pėrfundoheshin tė premten dhe nė dikasterin kėrkues pėr mendim nuk kishte shkuar pėrgjigjja, ne i kalonim pėr shpejtėsi edhe me faks, pasi do tė kishte njė vonesė pėr tė dėrguar shkresėn me pėrgjigje me postė. Nė protokoll qėndron zakonisht shkresa, e cila ėshtė me firmat e pėrpiluesve. Kėtė faks e kam nisur unė pėr te Ministria e Mbrojtjes.

 

     Po ju paraqes shkresėn origjinale drejtuar ministrit Fatmir Mediu me lėnda “Mendim pėr njė projektvendim” me numėr protokolli 1594/1, datė 09.03.2007, me firmat e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, A. Dokushi, V. Gumi, data e pėrpilimit, 08.03.2007. Faksi i sipėrcituar ėshtė me tė njėjtėn pėrmbajtje si dhe shkresa, por ai ėshtė nisur nė datė 13 mars 2007 pa protokoll, ndėrsa shkresa mban datėn 9 mars 2007. Nga e keni marrė ju dokumentin qė e keni nisur me faks?

 

     Si fillim duhet t’ju them se sekretaret e ministrit nuk lėvizin nga zyra, pasi pothuajse tė gjithė punonjėsit e ministrisė vijnė te zyra e paradhomės sė ministrit dhe nuk shkojmė ne tek ato. Pra, kėtė shkresė duhet ta kenė sjellė tek unė nga drejtoria pėrkatėse dhe unė ia kam dhėnė ministrit dhe ai ka vėnė shėnimin dhe mė ka dhėnė udhėzimet. Nuk e kujtoj se kush e ka sjellė, por zakonisht e sjell sekretarja. Ministri mė udhėzoi t’ia nisja Ministrisė sė Mbrojtjes me faks shkresėn qė kishte vėnė shėnimin “Pėr z. Shkėlzen Berisha”. Unė kujtoj se e kam nisur ashtu shkresėn te Ministria e Mbrojtjes nė numrin e faksit qė i kishim qė mė parė, pasi i kishim tė gjithė numrat e fakseve tė dikastereve nė numėrator. Nga Ministria e Mbrojtjes mė ka marrė njė zė femre, e cila mė tha se nė Ministrinė e Mbrojtjes nuk ka njeri me atė emėr dhe unė i kam thėnė se kėshtu ma kanė dhėnė faksin pėr ta nisur dhe se unė vetėm po nisja faksin. Punonjėsja e Ministrisė sė Mbrojtjes mė tha se aty kishte njė punonjės me emrin Shkėlzen, por me mbiemėr tjetėr dhe mė tha mbiemrin, por nuk ia kujtoj. Unė i thashė qė nuk kam dijeni mė shumė, por kėshtu mė kanė thėnė ta nis, siē ėshtė. Nuk kujtoj tė kem komunikuar me ndonjė pėr praktikėn qė ėshtė vonuar ose jo, ka pasur raste qė ministri mė thoshte mua tė komunikoja me drejtorin pėrkatės ose ai komunikonte vetė me drejtorėt.

 

     A kujtoni se ku e keni dorėzuar shkresėn origjinale me shėnimin “Pėr z. Shkėlzen Berisha”?

 

     Mbaj mend qė e kam dėrguar nė formė faksi. Shkresėn nuk e kujtoj ta kem fotokopjuar nga origjinali dhe mbi tė tė jetė vėnė shėnimi me shkrim dore. Shkresėn ma ka dhėnė ministri dhe mendoj se ia kam kthyer pėrsėri, kur i kam futur praktikat e tjera. Kėtė e them, pasi, me sa kujtoj, kjo shkresė mė ka ardhur prej tij dhe jo nga protokolli qė t’ia ktheja pėrsėri protokollit. Nuk e di se ku mund tė jetė aktualisht kjo shkresė.

 

     A njihni ndonjė shtetas me emrin Shkėlzen Berisha dhe, nėse po, nė ēfarė rrethanash e keni njohur?

 

     Po, njoh njė shtetas me emrin Shkėlzen Berisha, i cili ka ardhur dy herė pėr tė takuar ministrin Aldo Bumēi nė zyrė. Rasti i parė duhet tė ketė qenė nė fillimin e punės si ministėr tė zotit Bumēi dhe nė atė rast e kam parė, kur po dilte nga zyra e ministrit tė Drejtėsisė, pasi ai ishte futur nė zyrėn e ministrit tė Drejtėsisė, kur ishte nė turn Rovena. Rastin e dytė nuk e kujtoj me saktėsi se kur ka qenė si muaj, por kujtoj se ka qenė pak para drekės, se mė kanė njoftuar nga sporteli qė zoti Shkėlzen Berisha do takojė ministrin, pasi ka lėnė takim me tė. Unė kam komunikuar me ministrin dhe ai mė ka thėnė qė “po e pres”. Nuk kujtoj sa ka qėndruar nė takim me ministrin.

 

     Po ju paraqesim dy fakset drejtuar ministrit Fatmir Mediu, lėnda “Mendim pėr njė projektvendim” me numėr protokolli 1594/1, datė 09.03.2007, me firmat e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, datė 12.03.2007, ora 14.24, Dr. e Pėrgj. e Kod. dhe faksin drejtuar ministrit Fatmir Mediu, lėnda “Mendim pėr njė projektvendim” me numėr protokolli 1594/1, datė 09.03.2007, me firmėn e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, datė 09.03.2007, ora 14.30, Dr. e Pėrgj. e Kod. A kujtoni t’i keni nisur ju kėto fakse nė Ministri tė Mbrojtjes?

 

     Me sa shikoj nga fakset, janė nisur nga zyra e Drejtorisė sė Kodifikimit. Gjė tjetėr nuk kam pėr tė deklaruar, pėr sa mė sipėr, deklarimet e mia, pasi i lexoj dhe konstatoj se gjenden tė shkruara drejt, i konfirmoj duke nėnshkruar pa vėrejtje.

 

( Gazeta Tema, - Tiranė, 11. 05. 2009 )