A ka demokraci nė Kosovė?

 

Sipas Planit tė Ahtisarit demokracia

nė Kosovė ėshtė vetėm njė fjalė e dekoruar politike

 

Shkruan: Fehmi Ramadani - 18. 05. 2009

___________________________________

“Populli ėshtė i detyruar tė votojė, ndėrsa votat e tij unė i numėroj” ( Stalini )

 

     Fjala demokraci rrjedh nga fjala e vjetėr greke demos qė do tė thotė popull dhe kratia qė do tė thotė sundim. Pra, sipas helenėve tė lashtė demokracia ėshtė sundim i popullit dhe ai ėshtė sovrani kryesor i njė vendi.

 

     Vallė, a mos grekėt e vjetėr edhe kėtė nocion politik e kanė shpikur vetėm sa pėr ta mitizuar tė kaluarėn e tyre historike dhe pėr tė krijuar legjenda pėr heronjtė e tyre, apo vėrtet ky nocion ka pasur njė shtrirje historike dhe empirike gjatė asaj kohe? Shumė prej filozofėve antikė grekė dhe tė tjerė kanė shkruar pėr demokracinė e lashtė greke dhe mėsimet e tyre kanė shėrbyer si rrugėrrėfyes kryesorė pėr demokracitė e mėvonshme tė shumė shteteve tė botės.

·       Nė kėtė kontekst, shtrohet pyetja se sa kjo demokraci ėshtė zhvilluar nė Kosovėn e pasluftės, apo a ka fare demokraci nė Kosovė?

 

     Me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, qė nga 17 shkurti i vitit 2008 ajo ėshtė shtet, por ėshtė njė shtet i kushtėzuar nga faktori ndėrkombėtari. Ky shtet funksionon nė bazė tė Planit tė Ahtisarit, njė plan specifik, tė cilin nuk e kishte miratuar OKB-ja, por qė e kishte pėrkrahjen e shumicės sė vendeve perėndimore. Sipas kėtij Plani Kosova ėshtė Republikė Demokratike, por me kompetenca tė kufizuara dhe e mbikėqyrur nga faktori ndėrkombėtarė. Vetė ky emėr tregon mė sė miri pėr domethėnien e kėtij shteti dhe sistemin e tij “demokratik”.

 

     Sipas Planit tė Ahtisarit demokracia nė Kosovė ėshtė vetėm njė fjalė e dekoruar politike dhe me demokracinė e vėrtet as qė mund tė bėhet fjalė. Tri palė zgjedhjet e mbajtura qė nga pas lufta, tė mbikėqyrura dhe tė kontrolluara nga faktori i huaj janė dėshmia mė e mirė se ky vend ėshtė larg njė sistemi tė mirėfilltė demokratikė, ku vullneti i popullit do tė ishte sovrani i kėtij vendi.

 

     Nė zgjedhjet e mbajtura asnjė prej subjekteve politike nuk kishte arritur tė fitojė shumicėn e votave tė kėtij populli. Por, sė bashku dy e mė shumė parti kishin formuar Qeverinė e vendit, sepse mbėshtetja e sovranit popull nuk ishte e mjaftueshme. Vetėm nė zgjedhjet e fundit nė votime kishin dal mė pak se 50 pėr qind e tyre. Kėshtu, kėto parti politike mė shumė merreshin me hesapet e tyre grupore e personale, se sa pėr hesapet e shumicės sė popullit. Zgjedhjet e fundit treguan se elektorati i kėtij vendi ka filluar tė ndėrgjegjėsohet mė shumė pėr peshėn dhe rėndėsinė qė kanė ata nė sistemin e ashtuquajtur demokratik tė Kosovės.

 

     Nuk mund tė flitet pėr demokraci nė kėtė vend derisa liderėt e tij asnjė veprim politik nuk e bėjnė pa u konsultuar me zyrat e huaja nė “Dragodan”. Pėr kėtė lidership sovrani popull nuk ėshtė me rėndėsi, me rėndėsi janė premtimet e tyre boshe se po punojnė pėr tė mirėn e kėtij populli. Deri mė tani nė kėtė vend askush nuk ka dhėnė llogari ndaj kėtij populli pėr veprimet e tyre politike, pėr dėshtimet e tyre, keqpėrdorimet e tyre, aferat e ndryshme korruptive dhe askush nuk e ka pyetur kėtė popull pėr hallet e tij. Ky popull po jeton nė krizė tė thellė ekonomike dhe psikologjike. Skamja dhe varfėria ėshtė duke u rritur shumė dhe askush nuk qan hallet e tij. Varfėria ekstreme ka kaluar shifrėn mbi 15 pėr qind tė tyre.

 

     Fjala e tyre se po punojmė pėr popull ėshtė fjala mė e shpeshtė dhe mė banale qė dėgjohet, sidomos gjatė fushatės sė tyre elektorale. Manipulimi me termin popull dhe vullneti i tij ėshtė mjaft i madh nga kėto subjekte politike. Thėnia e Stalinit se “populli duhet tė votojė, ndėrsa unė duhet votat ti numėrojė” tregon qartė se kėta krerė politik me pėrpikėri e kanė kopjuar kėtė maksimė komuniste, ku populli shikohet vetėm si makinė pėr votim.

 

     Prandaj, ėshtė koha e fundit qė kėta udhėheqės tė ndalen me manipulimin e fjalės popull dhe demokraci, sepse kėta deri mė tani nuk kanė dhėnė argumente se punojnė pėr kėtė popull dhe pėr njė sistem tė mirėfilltė demokratik. Sa ma shpejt qė kėta e kuptojnė termin demokraci dhe sovranin popull dhe punojnė pėr tė aq mė mirė do tė bėhet pėr ardhshmėrinė demokratike tė kėtij vendi. Duke punuar nė drejtim tė respektimit tė vullnetit tė popullit dhe kėrkesave tė tij do tė jetė i mundshėm edhe zhvillimi i demokracisė dhe prosperitetit mė tė madh tė kėtij vendi nė tė gjitha aspektet e jetės sė tij shoqėrore. Pėrmirėsimi i kushteve dhe jetės sė qytetarėve tė Kosovės nė tė gjitha sferat e jetės sė tij do tė ishte demokratizimi mė i mirė i kėsaj shoqėrie, sepse pa njė zhvillim ekonomik, pa njė pėrmirėsim tė standardit qytetar vėshtirė se do tė kemi njė shoqėri demokratike. Misioni i pushtet bėrėsve dhe tė gjithė tė tjerėve ėshtė krijimi i kėtyre kushteve.

 

Fehmi Ramadani: A ka opozitė demokratike nė Kosovė?