Kė e pėrfaqėson z. Emrush Xhemaili, nė Kuvendin e Kosovės?!

 

Me vdekjen e Bedrush Ēollakut,

L P K ’ ja

ka filluar tė merrė tatėpjetėn!

 

Nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, kam bindjen se ka aq forca tė rryera intelektuale e njerėzore, sa qė kurrė nuk do tė lejojnė qė kjo Lėvizje tė shuhet apo tė shndėrrohet nė ēfarėdo partie politike. Sepse, qėllimet, idetė dhe kauza e Lėvizjes nuk ka pėrfunduar. Por, udhėheqėsit e saj, jo e tėrė kryesia, as Kuvendi i LPK-sė, nuk kanė hequr dorė nga i ashtuquajturi dikur “Unioni Kosovė-Shqipėri” dhe e kundėrta, sidomos nga qėllimet imediate dhe imanente, pėr bashkimin e trojeve etnike dhe bashkimin kombėtar tė shqiptarėve. Se notimi nė njė lumė tė turbulltė, mund tė jetė edhe fatkeq, pėr kėtė njė ditė do tė bindėn tė gjithė ata, tė cilėt devijojnė nga rruga e shenjtė, pėr tė cilėn janė betuar dhe betimin e shkelin akoma pa i ra lumit.

 

 

P R O J E K T   I   P A R E A L I Z U A R

I

LĖVIZJES POPULLORE TĖ KOSOVĖS

 

UNIONI

SHQIPĖRI-KOSOVĖ

 

 

Shkruan: Qerim Pllana - Prishtinė, 23. 05. 2009

_________________________________

 

      Kjo Lėvizje me hyrje nė aleancė me PD-nė, ka humbur nė substancė, gjenezė dhe nė elektorat, meqė nuk ėshtė kundėrshtuar legalisht nga asnjė degė a individ, derisa hilet dhe spekulimet dolėn nė shesh! Luhatjet, dilemat, spekulimet dhe tatpjetat nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, kanė filluar qysh nė korrik tė vitit 2002, me tė ndėrruar jetė tė z.Bedrush Ēollaku. Por, nė kėtė Lėvizje akoma ka forca tė shėndosha, tė cilat ndonėse me vonesė, me ēdo kusht kanė pėr ta kundėrshtuar “shuarjen dhe shndėrrimin e saj nė ēfarėdo parti politike”. Jam krenar qė dikur i kam takuar kėsaj Lėvizjeje, madje nė kohė dhe rrethana jashtėzakonisht tė vėshtira.

     Megjithatė, pas vdekjes tė ndjerit Bedrush Ēollaku nė korrik tė vitit 2002, gradualisht nė Lėvizje kanė filluar manipulimet, spekulimet, devijimet dhe lufta e ashpėr pėr njėfarė pushteti tė paqenė. Nuk do tė thotė se me kohė dhe i pari i kam nuhat ligėsitė, tatpjetėn dhe hilet nė kryesinė e saj. Pra i pari ndėr tė parėt, atėherė kur njė pjesė e rinisė, elektoratit dhe simpatizantėve tė saj mė respektonin si njė ndėr bashkėpunėtorėt mė tė sinqertė nė Lėvizje pas z. Hasan Meta dhe tė ndjerit Ēollaku. Jam i bindur se ato respektime ndaj meje nuk ishin lajka. Lėshimi i parė i krerėve tė kėsaj Lėvizjeje, ėshtė bėrė pikėrishtė me apo pa “dashje”, me mos pranimin e botimit tė monografisė pėr tė ndjerin Bedrush D. Ēollaku. Monografia e tė ndjerit ėshtė pėrgatit, nga autori i kėtij teksti nė bashkėpunim me miqė dhe shokė tė ndjerit. Arsyetimi i plotė nuk ėshtė dhėnė kurrė deri me sot. Pėrgatitja e tekstit tė monografisė me titull: “Njė jetė e tėrė kushtuar atdheut”, mė ėshtė besuar ps. mua, nga Kryesia e LPK-sė, e cila unanimisht e ka pėrkrahur me proēesverbal nė fund tė korrikut, apo fillimin e muajit gusht tė vitit 2002. Me ē’rast ėshtė informuar edhe familja e tė ndjerit Ēollaku.

     Madje ėshtė pėrcaktuar afati, janė tubuar tė dhėnat, dokumentet dhe bisedat me shumicėn e atyre, tė cilėt tė ndjerin e kanė njohur para, gjatė dhe pas burgut, si dhe gjatė veprimtarisė patriotike tė Bedrushit. Meqė, unė e njihja z. B. Ēollaku, qysh nė vjeshtėn e vitit 1963, kėtė detyrė e pranova pa pėrtesė. Teksti ėshtė pėrgatitur brenda mė pak se 6 muaj, sepse tė dhėnat pėr tė ndjerin pothuajse i kisha 90 pėr qind. Mirėpo, ndodhi si ndodhi, monografia e pėrgatitur nuk u botua, pėrkundėr zotimeve tė udhėheqsisė dhe premtimeve tė cilat i kishin dhėnė, Emrush Xhemaili kryetar dhe Gafurr Elshani nėnkryetar tė LPK-sė.

     Pėr botimin e monografisė nė fjalė ishin mjaftė tė interesuar, z. Hasan Meta, Abdyl Kadolli, Demir Reshiti, Abdyl Mushkolaj, Asllan Pantina, Isak Zhitia, Durmish Gashi, Avdi Gjata, Muharrem Dina dhe shumė tė tjerė. Nė ēdo takim javor disa-mujor, ēėshtja e monografisė pėr tė ndjerin, ėshtė vėnė nė rend dite, ose ėshtė diskutuar pėr tė, deri ku ėshtė arritur. Madje njė pjesė e mjeteve qenė siguruar, dhe pjesa tjetėr ishte premtuar. Mė nė fund doli se familja e tė ndjerit, ėshtė ajo e cila kėrkon qė kjo ēėshtje tė mbetet pėr njė kohė tjetėr. Arsyetimi i familjės “kinse, mund tė jetė droja e ndonjė hakmarrje”, pėr shkak se i ndjeri pat kėrkuar nė Kuvend, qė tė debatohet nė lidhje me kandidaturėn e vetme tė Ibrahim Rugovės pėr president etj.

     Pėr mua nuk ka qenė arsyetim i plotėfuqishėm i familjės, sa njė spekulim nė lidhje me botimin e monografisė kushtuar tė ndjerit Bedrush Ēollaku, njė deputet i ēmuar deri nė tribunė tė popullit nė legjislaturėn e parė pas lufte. Emrat tė cilėt u pėrmendėn nė kėtė artikull dhe tė cilėt insistonin qė monografia e pėrgatitur tė botohej sa ma parė, janė, disa prej tyre, pikėrishtė ata tė cilėt, tani e kundėrshtojnė idenė e “shuarjes sė emrit dhe krijimit nga Lėvizja, nė ndonjė parti, madje me emrin PS! Unė, me fjalimin e fundit tė 7 korrikut tė mbajtur nė sallėn e “Kuqe”, jam pėrshėndetur me punėn dhe aktivitetin tim nė LPK. Por, kurrė nuk kam heq dorė nga kauza e Lėvizjes pėr bashkimin kombėtar. Unė nuk jam anėtar i LPK-sė, e cila me vdekjen e tė ndjerit Bedrush Ēollaku, ka filluar tė zbehet, tė merrė tatpjetėn, tė spekulohet dhe tė manipulohet me elektoratin e saj. Derisa mė nė fund, disa nga kryeudhėheqėsitė e saj e treguan fytyrėn e vėrtetė tė devijimit, jo nė tė, majtėn, por as nė tė djathtėn dhe as nė qendėr tė ēfardoqoftė filozofie partish, e lere mė, Lėvizjesh. Unė kam mjaftė ēka tė flasė e tė themė pėr LPK-nė, tė udhėhequr nga i ndjeri Bedrush Ēollaku. Por, edhe pas “zgjedhjes” kryetar tė z. Emrush Xhemaili dhe nėnkryetar Gafur Elshani. Tanipėrtani pėr opinionin e gjėrė, kisha vetėm kėtė deklarim.

     Nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, kam bindjen se ka aq forca tė rryera intelektuale e njerėzore, sa qė kurrė nuk do tė lejojnė qė kjo Lėvizje tė shuhet apo tė shndėrrohet nė ēfarėdo partie politike. Sepse, qėllimet, idetė dhe kauza e Lėvizjes nuk ka pėrfunduar. Por, udhėheqėsit e saj, jo e tėrė kryesia, as Kuvendi i LPK-sė, nuk kanė hequr dorė nga i ashtuquajturi dikur “Unioni Kosovė-Shqipėri” dhe e kundėrta, sidomos nga qėllimet imediate dhe imanente, pėr bashkimin e trojeve etnike dhe bashkimin kombėtar tė shqiptarėve. Se notimi nė njė lumė tė turbulltė, mund tė jetė edhe fatkeq, pėr kėtė njė ditė do tė bindėn tė gjithė ata, tė cilėt devijojnė nga rruga e shenjtė, pėr tė cilėn janė betuar dhe betimin e shkelin akoma pa i ra lumit. 

     Edhe pse nuk jam anėtar i LPK-sė, por as i ndonjė partie tjetėr, pėr hirė tė sė vėrtetės, jam pėrkrahės i atyre tė cilėt do t`i qėndrojnė besnik Lėvizjes Popullore tė Kosovės dhe kauzės tė kėsaj Lėvizjeje, e cila amanetin e themeluesėve dhe tė dėshmorėve tė kombit, duhet ta vazhdojnė deri nė realizimin e plotė tė asaj kauze. Tė gjitha pėrpjekjet e tjera janė spekulime, luftė pėr karrige e pushtet, janė manipulime, dėshtim dhe shterrje idesh, me dhe pėr tė cilat, ėshtė themeluar Lėvizja Popullore e Kosovės. Pjesė e sė cilės dikur ishte Partia Popullore e Kosovės, formalisht nė legalitet, kurse veprimtarinė e saj e ka zhvilluar krah pėr krah me LPK-nė nė ilegalitet Unė pėr kėte kam dėshmi tė fuqishme. Prandaj, uroj qė tė mos shuhet LPK-ja, themeluese e UĒK-sė, deri me realizimin e idealeve pėr tė cilat ėshtė themeluar. Nė fund dua tė shtrojė edhe kėtė pyetje;

·       Kė e pėrfaqėson z. Emrush Xhemaili, me cilat vota, tė cilės “parti”, ai sot ėshtė deputet, nė kėtė legjislaturė. Tė kėtij Kuvendi, aq tė turbulltė me aq konfuzitet. Me veprimet e tij qė nga themelimi si legjislaturė e rradhės, e sidomos e pavarėsisė jo tė plotė tė Kosovės!?

     Mos harroni ju pėrkrahėsit e LPK-sė, se me hyrjen e kėsaj Lėvizjeje nė aleancė me PDK-nė, jo vetėm Emrush Xhemaili, nė njė apo formė tjetėr e ka tradhtuar kauzėn e Lėvizjes Popullore tė Kosovės. Prandaj, ju jeni tradhėtuar me mosreagimin dhe pėlqimin tuaj me kėtė aleancė. Madje, Lėvizja nuk ka reaguar me asnjė dekret nė lidhje me TMK-nė, mbetjen e gjysmės sė njerėzve rrugėve, me “shuarjen” graduale tė emrit dhe lavdisė tė UĒK-sė. Ēėshtjen e simboleve kushtetuese, pranimin e Pakos tė Ahtisarit, simboleve jokombėtare dhe shumėēka tjetėr! Tani pason njė spekulim tjetėr, “kinse nesėr motėrzimi” me Partinė Socialiste tė Shqipėrisė, dhe partive tjera socialiste nė Europė, botė etj. Nėse e hanė kėtė “ēorbė bajate” e spekuluese elektorati i pėrgjumur i LPK-sė, kjo edhe mund tė ndodhė fare lehtė.

     Sepse, kjo pėrpjekje e dy-tre individėve, dihet fare mirė pse bėhet! Pa harruar se nė emėr tė LPK-sė, janė pranuar shumė ēėshtje antikombėtare dhe anti LPK, me tė pranuar aleancėn me njė parti, pavarėsisht pozitė apo opozitė. Megjithatė ja vlenė tė reagohet dhe tė mos pranohet shuarja e LPK-sė. Dhe se asnjė parti askund nė botė, e sidomos Lėvizjet, kurrė nuk janė program, strategji apo subjekt filozofik, historik e njerėzor tė njė, dy apo tre personave, ēfardo aftėsie tė kenė ata. Sidomos Lėvizja Popullore e Kosovės e cila ishte dhe duhet tė mbetet, fuqi e frymės e tė gjithė atyre, tė cilėt kauzėn e saj, duhet ta shpjejnė drejt bashkimit kombėtar, e kurrsesi shndėrrimin e saj nė parti klanesh, grupesh apo trojkash, pėr interese individuale, siē ka pėrpjekje tė ndodhė me LPK-nė, siē ndodhi me UĒK-nė e sidomos nė fund me TMK-nė.

     Fatkeqėsisht, Lėvizja, me hyrje nė aleancė me Partinė Demokratike, apo me cilėndo parti qoftė ajo opozitė apo pozitė, automatikisht e ka humbur karakterin e saj tė njė Lėvizjeje, duke u shndėrruar nė njė mini-parti, apo mini-grup interesesh personale. Prandaj, vetėm abstenimi, ndonėse i vonuar i LPK-sė, i atyre tė cilėt kėmbėngulėsisht e kėrkojnė kėtė pėrcaktim dhe “shpėtim” tė Lėvizjes, duhet ndarė zyrtarishtė nga kjo anomali e krijuar me Lėvizjen Popullore tė Kosovės.

 

Qerim Pllana: Shqiptarėt kanė 1001 arsye, tė jetojnė tė bashkuar