P E T I C I O N

 

Kundėrshtojmė projektin e

“Zonave Veēanta Mbrojtur”

Prizren

_____________________________________

Peticion: I nėnshkruar nga gjitha OJQ’, bashkesite fetare, partitė politike dhe deputeti i Kuvendit Kosovės nga Prizreni Zafir Berisha

 

     Ne, OJQ’, Bashkėsit Fetare dhe partitė politike Komunėn e Prizrenit, me vetėdije dhe vullnet, deklarojmė projekti i “Zonave Veēanta Mbrojtura” Kosovė nuk ėshtė shėrbim ruajtjes monumenteve tona historike, pėr gjeneratat e reja, por ėshtė shėrbim politikave Serbisė pėr uzurpimin e trashėgimisė sonė kulturore si dhe pėr ta bėrė vendin tonė jofunksional. Ligji mbi zonėn historike Prizrenit, i cili do duhej ishte njė mekanizėm pėr ruajtjen dhe mbrojtjen e trashėgimisė pasur kulturore dhe historike qytetit tonė, ėshtė duke u pėrdorur pėr na ndarė baza etnike dhe fetare. Ky ligj e legjitimon pretendimin e Serbisė qė tė gjitha monumentet dhe kishat ortodokse nė Kosovė janė “serbe”, duke mohuar kėshtu kulturėn e pėrbashkėt fetare dhe historike tė Kosovės e cila ėshtė karakteristikė e qytetit tė Prizrenit, si dhe ėshtė nė kundėrshtim me tė drejtat ndėrkombėtare pėr praktikimin e fesė, duke e definuar kėtė tė fundit nė baza etnike. Gjithashtu, ky ligj e lejon Kishėn Ortodokse Serbe, me seli nė Beograd, tė ushtroj tė drejtėn e vetos karshi cilitdo vendim tė pėrfaqėsuesve komunal tė Prizrenit, i cili e prek zonėn historike, pėrfshirė tė drejtėn e tubimeve publike si dhe aktiviteteve kulturore. Ligji po ashtu kėrkon qė tė konsultohen edhe komunitetet e tjera fetare tė cilat mund tė ndikohen nga kėto vendime. Kjo krijon potencial pėr konflikt fetar nė njė qytet tė njohur pėr harmoninė e tij. Jo vetėm qė kjo ėshtė anti-demokratike, por ėshtė edhe kufizim i papranueshėm i tė drejtės sė qytetarėve tė Prizrenit pėr ta gėzuar lirinė e shfrytėzimit tė hapėsirave tė tyre publike. Pra, pėrmes kėtij peticioni ne e kundėrshtojmė projektin e “Zonave tė Veēanta tė Mbrojtura”, i cili e rrezikon seriozisht qytetin tonė, tė ardhmen tonė dhe atė tė fėmijėve tanė.