Diktati i Eqės…!!!

 

A ĖSHTĖ AI EQREM KRYEZIU, QĖ USHTARĖT E UĒK’sė

I QUANTE NJERĖZ TĖ MJERĖ E AVANTURIERĖ?!

 

Aktualisht Eqrem Kryeziu pėr nga pozita nė parti ėshtė nėnkryetar i parė i LDK’sė, ndėrsa nė institucionet shtetėrore ai ėshtė deputet i Grupit Parlamentar tė LDK’sė nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės, dhe pėr mė tepėr, ka pozitėn e anėtarit tė Kryesisė sė Kuvendit si dhe ėshtė anėtar i dy komisioneve mė tė rėndėsishme parlamentare: anėtar i Komisionit pėr Punė tė Jashtme dhe anėtar i Komisionit pėr Punė tė Brendshme dhe Siguri. Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, i cili nė verėn e vitit 1998, pa hezitim deklaronte, se: „Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė njė amalgamė e grupeve tė ndryshme tė armatosura, pa komandė e qendėr komandimi, si njerėz tė mjerė e avanturierė.“ !!!  Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, qė…

 

Shkruan: Sheradin Berisha - 21. 03. 2009

______________________________

 

Nė LDK penjtė e diktatit politik tė vendimmarrjes

i ka Eqrem Kryeziu - EQA

 

       Siē dihet ministėr i parė i Kulturės nė qeverinė Thaēi ishte emruar Skėnder Hyseni, ndėrsa paraprakisht (nė qeverinė Ēeku) kėtė post ministror e ushtronte Astrit Haraqia. Me formimin e ministrisė sė jashtme, LDK’ja si parti e koalicionit me PDK’nė, bėri njė ndryshim, Skėnder Hysenin e emėroi Ministėr tė Punėve tė Jashtme, ndėrsa postin e Ministrit tė Kulturės, Rinisė dhe tė Sportit ia besoi Valton Beqirit. Beqirin, deri nė ditėn e parė tė punės si ministėr, opinioni i gjerė e ka njohur si profesor tė muzikės, dhe si anėtar tė bendit muzikor “Korona”. Pra, atė e kemi njohur si njeri tė kulturės, e jo tė veshur me ndonjė kostum partiak, dhe duke e njohur si tė tillė shumė kush ėshtė gėzuar, pėr ardhjen e tij nė krye tė kėsaj ministrie, por, pakkush e ka ditur se, z.Beqiri prej kohėsh e mbante nė xhep edhe teseren e LDK-sė!

 

Foto: Valton Beqiri - Ministėr i MKRS nė qeverinė Thaēi

 

      Fillimisht Ministri Beqiri u tregua i zellshėm, pėr tė bėrė ndryshime substanciale nė fushėn e Kulturės, por me kalimin e kohės ėshtė parė se “vullneti” i tij ka nisur tė zbehet, pėr shkak tė ndėrhyrjeve tė shpeshta, nga klane tė shumta qė veprojnė brenda LDK’sė. Kėto ndėrhyrje nė formė diktati politikė, kohėve tė fundit janė manifestuar dukshėm, edhe me rastin e shpalljes sė konkurseve pėr zgjedhjen e disa drejtorėve nė kuadėr tė institucioneve tė kulturės, dhe z. Beqiri duket se e ka pasur tė vėshtirė t’i anashkalojė ato.

 

      Nė kėtė drejtim, njėra nga sfidat e tij ishte padyshim zgjedhja e dy kandidatėve, pėr drejtorė nė: Institutin pėr Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore tė Prizrenit dhe nė  Bibliotekėn Ndėrkomunale tė Prizrenit. Edhepse paraqitja e kandidatėve pėr drejtorė, ėshtė bėrė sipas konkursit tė shpallur nga ministria, pėrzgjedhjet e kandidatėve mė tė preferuar pėr kėto poste i ka bėrė nėnkryetari i parė i LDK’sė, z. Eqrem Kryeziu, i cili pėr disa vjet rresht (pas luftės), ishte Kryetar i Komunės sė Prizrenit.

 

Foto: Eqrem Kryeziu, ish-kryetari i Komunės sė Prizrenit

 

     Kėtė fakt, tashmė e din ēdo kush, sepse ėshtė folur e shkruar shumė ditėve tė fundit nė mediat tona. Ta zėmė, mė 17 mars, nė tė pėrditshmen “Koha Ditore” ėshtė botuar njė reagim me titull:” Libreza e partisė - “kriteri i parė pėr drejtor”.

 

Lexoni: Faksimilin:” Libreza e partisė - “kriteri i parė pėr drejtor”.

 

·       Pėr kėtė ēėshtje ka shkruar edhe intelektuali prizrenas Adnan Abrashi.

“Kur ėshtė fjala pėr LDK-nė si partnere e kėtij koalicioni ( fjala ėshtė pėr koalicionin aktual qeverisės PDK’LDK - Sh.B), atėherė, aspak nuk ėshtė vėshtirė t’ia qėllojmė se aty, tė gjitha penjtė e diktatit politik tė vendimmarrjes i ka Eqrem Kryeziu - EQA.“ - kėshtu shkruan Adnan Abrashi nė artikullin me titull: “Nė njė shoqėri tė verbėr edhe qorri mund tė bėhet udhėheqės!”, dhe mėpastaj vijon:”… nė vend se si udhėheqės tė pėrzgjidhen ekspertė profesionalistė tė lėmenjve adekuatė tė veprimtarisė sė ngushtė specifike tė kėtyre institucioneve, ndodhi e kundėrta - u emėruan njerėz joprofesionistė dhe militantė lokalė tė mbetur pa punė pas zgjedhjeve tė fundit tė LDK-sė. Dhe, kush tjetėr ka gisht nė kėto matrapazllėqe kadrovike qė po ngjajnė kėto ditė nė Prizren, pėrveē ish kryetarit tė tij, Eqrem Kryeziut, dhe ndikimit tė fuqishėm partiak qė ka ai tek Valton Beqiri nė kėtė ministri nė pėrgjithėsi.” - ka pėrfunduar z.Abrashi.

 

Kush janė militantėt e papunė tė LDK’sė nė Prizren,

qė Eqrem Kryeziu i bėri drejtorė?!

 

      Pas intervistimit formalė tė kandidatėve pėr drejtorė tė „Institutit pėr Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore tė Prizrenit“ (IMMKP) dhe tė „Bibliotekės Ndėrkomunale nė Prizren“, drejtor i Institutit - IMMKP ėshtė zgjedhur Hasan Hoti, Prof. i marksizmit - sociologjisė dhe ish anėtar i i devotshėm i LKJ’sė nė „gjimnazin“ J.R.Kica nė Prizren, ndėrsa pėr kėtė post kanė konkuruar edhe: Jusuf Xhibo - arkitekt, Fikret Tikvesh - arkitekt,  Mr.sc.Parim Kosova - historian, Prof.Qazim Kabashi - historian, Mr.sc.Muharrem Qafleshi - historian…, tė gjithė kėta punėtorė shkencor me pėrvojė nė fushėn e kulturės dhe tė historisė. Ndėrkaq, „paneli“, pėr drejtor tė Bibliotekės Ndėrkomunale nė Prizren ka zgjedhur Fatmir Pirecin, ndėrkohė qė ėshtė eliminuar Sahadete Sadikaj, magjistre e bibliotekarisė, njėra nga femrat e vetme profesioniste nė kėtė fushė! Znj.Sahadete duke qenė e vetėdijshme, se janė shkelur tė gjitha procedurat dhe kriteret e konkurimit, pėr mėnyrėn se si ėshtė zgjedhur drejtori i ri, ditė me parė ka bėrė njė ankesė nė adresė tė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.

 

      Qytetarėt e Prizrenit e dinė mirėfilli, se zyrtarėt lokalė tė LDK’sė nė Prizren, Hasan Hoti dhe Fatmir Pireci janė bashkėpunėtorėt mė besnik tė ish-krytarit tė komunės Eqrem Kryezu, pėr faktin, sepse gjatė kohės kur z.Kryeziu ishte Kryetar i Prizrenit, Hasan Hoti ishte dy herė drejtor: drejtor pėr Kulturė, Rini dhe Sport si dhe drejtor pėr Arsim dhe Shkencė, ndėrsa Fatmir Pireci ishte zėdhėnės i Eqrem Kryeziut nė KK tė Prizrenit.

 

Foto: Hasan Hoti, ish-drejtor i kulturės dhe arsimit nė qeverinė komunale tė Eqrem Kryeziut

 

Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu, qė ushtarėt e UĒK’sė i quante

njerėz tė mjerė e avanturierė!

 

Aktualisht Eqrem Kryeziu pėr nga pozita nė parti ėshtė nėnkryetar i parė i LDK’sė, ndėrsa nė institucionet shtetėrore ėshtė deputet i Grupit Parlamentar tė LDK’sė nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės, dhe pėr mė tepėr, ka pozitėn e anėtarit tė Kryesisė sė Kuvendit si dhe ėshtė anėtar i dy komisioneve mė tė rėndėsishme parlamentare:

1.     anėtar i Komisionit pėr Punė tė Jashtme dhe

2.     anėtar i Komisionit pėr Punė tė Brendshme dhe Siguri.

 

Lexoni nė faqen zyrtare: funksionet shtetėrore tė Eqrem Kryeziut

 

·       Sa e ēuditshme mė duket kjo,

kur nė organet mė tė larta, (nė Kryesinė e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės dhe nė komisionet parlamentare), pėrkrahė ish drejtuesve tė UĒK’sė: Jakup Krasniqit, Xhavit Halitit, Rrustem Mustafės - Remit, Naim Malokut, Ramadan Avdiut, Emrush Xhemajlit dhe Zafir Berishės, ėshtė edhe Eqrem Kryeziu.

Mė duket e ēuditshme kjo “bashkėjetesė” pushtetore, pėr faktin, sepse:

 

·       Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu,

i cili nė verėn e vitit 1998, (derisa njėsitė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės tė udhėhequr nga SHP i UĒK’sė, luftonin nė vija tė frontit, kundėr forcave pushtuese ushtrako-policore tė Serbisė), pa hezitim deklaronte, se: „Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ėshtė njė amalgamė e grupeve tė ndryshme tė armatosura, pa komandė e qendėr komandimi, si njerėz tė mjerė e avanturierė.“!!! ( Lexoni librin - Jakup Krasniqi: Kthesa e Madhe - Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, Prishtinė 2006, faqe 145 )

 

·       Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu,

i cili me vendim tė presidentit „historik“ Ibrahim Rugova, mė 19 nėntor 1998 caktohet kryetar i komisionit pėr „hulumtimin e krimeve tė luftės“ nė Kosovė nga forcat serbe dhe UĒK’ja!

 

Lexoni kėtu: vendimin e presidentit “historik” Ibrahim Rugova

 

·       Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu,

i cili gjatė kohės sė bombardimeve tė NATO’s, (nė pranverėn e vitit 1999), nė Prizren ėshtė strehuar dhe ruajtur nga polici i Serbisė Qerim Buzhala, dhe kjo ngjarje, sot e kėsaj dite ka mbetur e mistershme pėr opinionin e gjerė.

 

·       Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu,

i cili pas pėrfundimit tė luftės, qė nė mbledhjen e parė tė Kryesisė sė LDK’sė mė 05.VII.1999, nė cilėsinė e kryetarit tė Komisionit pėr “hulumtimin e krimeve tė luftės”, propozon (po citoi):  “Eqrem Kryeziu: Propozoj qė tė rihapen zyrat e LDK’sė nė tė gjitha qendrat pėr hulumtimin e krimeve tė kryera nga serbėt por edhe UĒK-ja“.

 

Lexoni kėtė citat: tė shkėputur nga procesverbali i mbledhjes sė kryesisė sė LDK’sė, mbajtur mė 05 korrik 1999, nė Prishtinė

 

( Dihet mirėfilli se kjo strukturė e LDK’sė, ka qenė mjaftė aktive nė pėrgatitjen e dosjeve dhe dėshmitarėve tė shumtė, nė proceset gjyqėsore kundėr ushtarėve tė UĒK’sė, qė u mbajtėn ( pas luftės) nė Kosovė dhe nė Hagė…)

 

·       Ėshtė po ai Eqrem Kryeziu,

i cili pėr disa vjet rresht e kundėrshtoi, vendosjen e shtatoreve tė dėshmorėve tė kombit: Xhevat Berisha dhe Ismet Jashari - Komandant “Kumanova”, nė Sheshet e Prizrenit, ndėrkohė qė qytetarėt prizrenas gjatė gjithė kėsaj periudhe kanė protestuar, kundėr kėtij vendimi absurd, dhe pėr ēudi kėto protesta paqėsore gjithmonė kanė pėrfunduar me ndėrhyrjen brutale tė njėsive speciale tė policisė sė UNMIK’ut!

 

Shikoni kėtu: “Vrasjen” e dytė tė dėshmorėve tė Kombit: Xhevat Berisha dhe Ismet Jashari-Kumanova, nga i pushtetshmi Eqrem Kryeziu!

 

·       Dhe ngjarja qė i vė kapakun tė bėmave tė Eqės me kompani, ėshtė djegja e objektit tė Komunės sė Prizrenit, nė tetor 2007.

Kjo ngjarje ka ndodhur, pikėrisht nė kohėn kur po vazhdonte fushata elektorale pėr zgjedhjet e nėntorit tė atij viti, ku sondazhet parazgjedhore e nxirrnin fitues PDK’nė. Me kėtė rast tė kobshėm, jo rastėsisht ndezja e fitilit kishte nisur mu nga zyra e Gjeodezisė dhe Katastrės, (ku mendohet se janė bėrė vjedhjet dhe abuzimet mė tė mėdha nga qeveritarėt komunal nė krye me Eqrem Kryeziun), pėr ta kapluar pastaj krejt objektin gjigant tė kuvendit. Dhe, ēuditėrisht sot e kėsaj dite askush, s’ėshtė marrė nė pėrgjegjėsi pėr kėtė djegje spektakulare !!!

 

Komentin tuaj mund ta shkruani KĖTU

 

Nė vijim mund tė lexoni:

Hysen Gega: Asgjė nuk harrohet 

Sh.Berisha: Zatriqi, Vllasi dhe Rugova, pėrgjegjės pėr burgosjen e Mr.Ukshin Hotit!

Qazim Doda:Ambasadori A.Spahiu, i padėshiruar pėr shqiptarėt nė SHBA!