S k a n d a l o z e

 

MIKU I SALI BERISHĖS - SERBI FAZLLIĒ VAZHDON TĖ

PASTROJĖ PARA NĖ SHQIPĖRI!

 

 

     Sekseri serbo-boshnjak i kryeministrit, Sali Berisha, Damir Fazlliē, del sėrish nė skenėn shqiptare me njė tjetėr operacion tė dyshimtė financiar. Fazlliē ka shitur sėrish njė kompani tė tijėn, tė zhytur nė borxhe, tė njė kompanie qipriote, me njė shumė prej 1.25 milionė eurosh. Edhe kėsaj radhe, si nė rastin kur Fazlliēi shiti kompaninė e tij “Crown Acquisitions” te njė kompani qipriote, blerėsit janė tė kompanisė “Rudnap”, e cila blen energji nė Shqipėri. Kompania “Alpha” SHPK, e cila figuronte 100 pėr qind nė pronėsi tė Fazlliēit, i ėshtė shitur shoqėrisė “Irongold Services Limited” pėr 1 milion e 250 mijė euro. Transaksioni konfirmohet nga dokumentet zyrtare tė QKR. Nė kontratėn e paraqitur nė QKR, palėt kanė deklaruar se nga ēmimi total, shuma prej 950 mijė eurosh do tė konsiderohet si kompensim pėr njė hua qė Fazlliē ka marrė nga shoqėria qipriote nė vitin 2007, ndėrsa pjesa tjetėr do tė paguhet nė dorė. Dokumentet tregojnė sė pėrfaqėsuesi ligjor i shoqėrisė “Irongold Services” nė kėtė transaksion ėshtė Aleksandėr Sculiē, njė shtetas serb nga Beogradi, qė mban postin e drejtorit tė Zhvillimit nė kompaninė serbe, “Rudnap”. Burime nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve bėnė tė ditur pėr Top Channel se “Alpha” ka qenė aktive vitet e fundit, por rezulton tė jetė debitore me njė detyrim tė papaguar tatimor prej 1 milion lekėsh.

 

 

Pastrimi i parave me shitjen e kompanisė “Crown Acquisitions”

 

     Kompania e krijuar nga Fazlliē pak pas ardhjes nė pushtet tė demokratėve ka pasur pėr administrator kunatin e vetėm tė Lulėzim Bashės, Erion Isufin, deri mė 4 qershor 2007. Ajo mori NIPT-in pėr konsulencė tregtare dhe u regjistrua nė tatime. Nga faksimilet qė disponon gazeta, shihet se ajo nuk ka bėrė asnjė aktivitet tregtar nė Shqipėri deri nė vitin 2007. Ka marrė rregullisht gjoba nga sistemi i tatimeve dhe nuk ka vrarė mendjen tė shkojė tė bėjė ndonjė deklarim atje. Ndėrkohė, nė maj tė vitit 2007, Damir Fazlliē vendos ta shesė kėtė kompani te njė kompani qipriote. Shuma ėshtė marramendėse, 1 milion e 750 mijė euro. Dhe kjo nė njė kohė kur kompania nuk ka asnjė kapital financiar dhe asnjė aset nė formėn e pasurive tė paluajtshme. Shitja u krye zyrtarisht mė datėn 9 korrik 2007, me vendim gjykate, nr. 34011/2, tė gjyqtares Majlinda Doga pėr llogari tė njė firme tė regjistruar nė Nikozia tė Qipros, e cila quhet “Altaria Research Limited”. Firma qipriote nuk solli ndonjė pėrfaqėsues tė sajin nė Shqipėri, por autorizoi me njė prokurė tė posaēme avokaten Flutura Kola, bashkėpronare e studios “Kola& Malltezi”. Nga termat e kontratės del se firma “Crown Acquisitions” u shit pėr njė vlerė prej 1 milion e 700 mijė eurosh, ndėrsa nė kontratė nuk pėrcaktohej asnjė aset i firmės.

 

Si lindi kompania “Alpha”

 

     1 muaj pasi kishte bėrė shitjen e rreme, mė 10 shtator tė vitit 2007, Fazlliē autorizoi me njė prokurė tė posaēme avokaten Joana Qeleshi, qė tė regjistronte nė emėr tė tij firmėn “Alpha”. Zonja Qeleshi nė kėtė periudhė ka punuar si avokate nė studion “Kola&Associates”, nė pronėsi tė avokates Flutura Kola. Madje, Damir Fazlliē zgjodhi si kontabiliste pėr firmėn “Alpha” zonjėn Shpresa Breēani, e cila ėshtė mbesa e kryeministrit Berisha dhe kushėrirė e parė me juristen Argita Malltezi. Mė tej akoma, gjithė pėrkthimet dhe pėrkthyeset mbajnė, ose mbiemrin Basha, ose Isufi, qė janė pėrkatėsisht mbiemrat e Lulzim Bashės dhe Xhaferr Isufit, vjehrrit tė tij.

 

Pas tė gjitha rasteve qėndron “Rudnap”

 

     Superspekulanti Damir Fazlliē ka marrė realisht 1 milion e 750 mijė euro, jo pėr tė shitur njė kompani fantazmė, por pėr tė marrė bakshishin e blerjes sė energjisė nga firma serbe “Rudnap”. Sipas tė dhėnave qė ka siguruar gazeta “TemA”, Aleksander Lupsiē ėshtė pronar i kompanisė “Rudnap” me qendėr nė Vjenė, nė rrugėn kryesore tė saj, Kärntnerstraße. I njėjti njeri, pra Aleksandėr Lupsiē, ėshtė dhe pronar real i “Altaria Research Limited” nė Qipro, qė mė 9 korrik ka blerė kompaninė “Crown Acquisitions” pėr shumėn e 1 milion e 750 mijė eurove.

 

“Rudnap” e Fazlliēit mori 106 milionė euro nga arka e shtetit

 

     Kėtė e ka denoncuar opozita shqiptare para disa muajsh, duke paraqitur dhe dokumente autentike. “Dua tė risjell nė vėmendjen e opinionit publik ēėshtjen e trafikut tė influencės, tė konfliktit tė interesave, tė pėrfitimeve tė paligjshme, tė dhunimit tė konkurrencės, pastrimit tė parave, pasurimit abuziv, qė ka nė qendėr 2 personazhe, Sali Berishėn-kryeministėr nė detyrė dhe Damir Fazlliē, i shpallur nga ai pari, mik i tij i veēantė, me status zyrtar “biznesmen” dhe me status penal i “hetuar nga drejtėsia”. Pėrgjatė vitit qė shkoi, ne provuam se kompania tregtare “Rudnap”, nėn pronėsi edhe tė Damir Fazlliē, pėr vitin 2007 ka marrė nga paratė publike tė energjisė 38.5 milionė euro.

Por tani kemi tė dhėna tė reja tė bilancit tė vitit 2008. Kompania tregtare “Rudnap” ka marrė nga paratė e energjisė, pėr periudhėn janar-shtator, 67.647.000 euro. Ajo tashmė ėshtė kompania mė e madhe pėrfituese e parave tona tė energjisė. “Rudnap” pėr kėtė periudhė ka marrė 46.45 % tė parave tona publike tė energjisė, pra deri nė shtator 148 milionė euro. Kompania e dytė pas saj ka marrė vetėm 14%, dhe e treta, 12%. Njė vit mė parė, nė 2007, vit kur Sali Berisha e futi “Rudnap” nė treg, mori vetėm 16%, pra vetėm 3 herė mė pak se kėtė vit, ndėrsa nė 2006, nuk ekzistonte fare nė listė-pagesat e KESH. Nė mė pak se dy vjet, “Rudnap” ka marrė nga paratė tona publike, 106.189.000 euro”, - tha Braēe gjatė njė konference pėr shtyp. Ende nuk dihet se sa para na ka marrė kjo kompani pėr vitin qė po lėmė pas, por ėshtė e sigurt se ajo do ketė pėrfituar ndjeshėm dhe transferta e fundit e tregon kėtė gjė. ( Nga TemA - Tiranė, 18. 11. 2009)