Ish Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Shqiptare thotė:

 

MARRĖVESHJA PĖR KUFIRIN DETAR ME GREQINĖ

ĖSHTĖ NĖ DĖM TĖ SHQIPĖRISĖ

 

L E T Ė R

 

Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė  Zotit Bamir Topi

Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė Zotit Ilir Meta

 

 

Shkruan: Veli Llakaj * Tiranė - 16. 11. 2009

 

 

     Para disa kohėsh, ose mė saktė mė datėn 9 Nėntor 2009 jam prononcuar, ndofta shkurt pėr disa probleme qė kanė tė bėjnė mė integritetin dhe sovranitetin e Shqipėrisė, nderin dhe dinjitetin e saj. Tani jam i detyruar t’ju drejtohem Ju qė ta merrni nė dorė kėtė problem kaq delikat pėr ēėshtje kombėtare shqiptare. Kėtė herė kėto po ua kėrkojė si qytetar i thjeshtė, si ish Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė pėr 8 vjet nė vitet 1974-1982, qė diēka di pėr kėto probleme, dhe tė gjitha ēėshtjet po i  trajtojė mė ato ligje tė asaj kohe. Si qytetar jam i fyer se Shqipėria po kthehet nė mall tregu qė u shitet tek tė tjerėt si pa gjė tė keqe.

     Ndėrhyja e Greqisė ka filluar qė me Ligjin Nr. 9046, datė 3.04. 2003, me “Ratifikimin e Marrėveshjes ndėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes Kombėtare tė Republikės sė Greqisė pėr ndėrtimin e godinės dhe tė mjediseve tė akomodimit tė personelit, si dhe thellimin e kanalit hyrės dhe te basemit tė Bazės Detare tė Bishtit tė Pallės”.  Shtysa qė t’ju drejtohem Ju ėshtė njė shqetėsim tjetėr qė e kam lexuar mė datėn 10 Nėntor nė “Gazetėn Shqiptare” ku thuhet: “Nė 24 janar 2008, qeveria Berisha i paraqiti pėr miratim Kuvendit projektligjin: “Pėr kontrollin dhe mbikėqyrjen e kufirit shtetėror”. “Drafti qė ka hyrė nė fuqi nė datėn 1 mars 2008, sanksionon nė nenin 53 tė tij se “Ligjet nr.8771, dt. 19.4 2001 “Pėr kufirin shtetėror tė Republikės sė Shqipėrisė”….

     Nė kėtė Ligj nuk pėrfshihet asnjė distancė pėr tregimin e kufirit shtetėror, veēanėrisht pėr ujėrat territoriale dhe ujėrat e brendshme, pėr ushtrimin e sovranitetit si dhe pėr paprekshmėrinė e kufirit… Nė kėtė kuptim Shqipėria ėshtė njė han pa porta, por edhe pa derė e dritare qė tė hyjė e tė dal kush tė dojė, tė zaptojė tokė, ujė dhe hapėsirė ajrore kur tė dojė e si tė dojė! Kėtė do ta quaja njė turp dhe poshtėrim qė i bėhet Shqipėrisė.

     Ju do ta shikoni qė unė nuk i referohem fare kėtij Ligji qė shkruhet e pėrshkruhet kėtu, por vetėm Ligjeve tė vjetra tė asaj kohe. Dhe praktikisht pėr kėtė ēėshtje i referohem, Dekretit tė Presidiumit tė Kuvendit Popullor tė Shqipėrisė Nr. 5384, datė 23. 02.1976, qė jo vetėm ėshtė ‘mot a mot’ me Ligjin Nr. 8771, datė 19.04. 2001, po ka dhe ndonjė pasaktėsi. Ju lutemi verifikoni tė gjitha Ligjet qė janė miratuar pėr problemet kardinale mbi fatet e Shqipėrisė, tė cilat nuk kanė asnjė ndryshim.

     Kufijtė e ujėrave detare tė Shqipėrisė kanė ekzistuar dhe kanė qenė paprekshėm dhe tė pakontestueshėm nga askush deri mė sot.Duke u nisur nga polemikat qė janė hapur lidhur me kufirin detar tė Republikės sė Shqipėrisė, midis shteteve kufitare bregdetare, ėshtė i pafalshėm mendimi qė ne, nuk kemi pasur kufi detar dhe ai duhet caktuar tani...Ky mendim ėshtė sa i gabuar aq dhe ofendues pėr shtetin tonė. Unė nuk do tė merrem aspak me anėn teknike tė problemit, por vetėm mė anėn ushtarake dhe mbrojtjen me rigorozitet tė sė drejtės sė kufijve tė Republikės sė Shqipėrisė. Duke qenė 10 vjet Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Shqiptare, mund t’ju deklaroj me pėrgjegjėsi se kufijtė tanė tokėsor, ajror dhe detar janė mbrojtur sipas konventave, vendimeve dhe ligjeve tė shtetit, dhe kanė qenė tė paprekshėm dhe tė pakundėrshtueshėm nga ēdo shtet dhe organizatat ndėrkombėtare. Profesori i nderuar Myslim Pashaj, ish drejtor i Institutit tė Topografisė sė Ushtrisė shqiptare, ka nxjerrė shumė fakte dhe tash mund tė them se ai ėshtė njė ekspert i kėsaj fushe qė kėrkon tė mbrojė me kėmbėngulje jo egon e tij profesionale, por nderin dhe dinjitetit e vendit tė tij, qė askush tė mos na marrė nėpėr kėmbė, ose tė na bėjnė tė paditur dhe tė na e hedhin me lajka, presione apo oferta …

     Unė personalisht e mbėshtesė fuqishėm idenė, dhe provėn qė sjell koloneli nė rezervė prof. Myslim Pashaj. Marrėveshja nė fjalė dhe debati i hapur nuk mund tė mbyllet pa njė diskutim, konsultė transparencė dhe prova bindėse pėr secilėn palė nė debat. Ndryshe po tė miratohet njė marrėveshje e tillė kaq me ngut, mundet qė  nesėr tė akuzohet si tradhti kombėtare, si ajo e Shėn Naumit qė shiti Ahmet Zogu serbėve dhe ne sot ja shesim grekut. Ka apo s’ka marrėveshje, kjo nuk ėshtė shumė e rėndėsishme. Ne duhet tė diskutojmė ka, apo s’ka kufi detar, ka apo s’ka kufi tokėsor, janė mbrojtur apo nuk janė mbrojtur ashtu siē janė pėrcaktuar kufijtė deri mė sot. Kufijtė e Shqipėrisė janė mbrojtur mbi bazėn e ligjeve tė shtetit shqiptar, tė cilėt jam i detyruar qė disa prej tyre t’i citoj.

     Pėr kėtė unė po sjell vetėm disa shembuj tepėr simbolik midis shumė tė tjerėve pėr tė kuptuar tė vėrtetėn e kėsaj ēėshtje qė po debatohet. Nuk jam arbitėr qė t’i jap kėtij apo atij tė drejtėn absolute, se kėtė fjalė duhet ta thonė specialistėt, ekspertėt, juristėt, historianėt, akademikėt etj, etj.

 

Si ėshtė ruajtur bregdeti shqiptar

 

     Nga sa u tha mė lart kėto kufij ujor janė mbrojtur me fanatizėm dhe pa ekuivoke. Rregullat kanė qenė strikte, ato vrojtoheshin, pelengoheshin, pėrcaktoheshin distancat dhe patrulloheshin me forca tė armatosura nė kėtė mėnyrė: Me t’i diktuar mjetet lundruese luftarake tė huaja qė afroheshin nė ujėrat tona territoriale, me njėherė nxirrej njė ēift katėr silurues qė lėvizte paralele me anijet e huaja nė formėn e shoqėrimit deri sa tė dilnin jashtė ujėrave tė Republikės sė Shqipėrisė. Po kėshtu paralelisht mbi anijet e huaja fluturonte njė ēift avionėsh reaktiv gjuajtės bombardues qė po kėshtu lėviznin mbi to deri sa tė dilnin jashtė ujėrave tona. Ky ishte njė rregull i prerė dhe zbatohej me fanatizėm.

     Me kėtė kufi nuk kemi pasur asnjė incident, provokim apo kundėrshtim. Por mbi kalimin e paligjshėm tė kufirit ka ndodhur qė kemi hapur edhe zjarr, kapur e shoqėruar anijet e huaja deri nė bazat tona dhe mė vonė sipas marrėveshje janė liruar… Shtrohet problemi se nuk kemi pasur marrėveshje me grekėt pėr ujėrat detare. Po ėshtė e vėrtetė, por me Greqinė nuk kemi marrėveshje as pėr kufirin tokėsor, por piramidat janė, dhe kufiri ėshtė ruajtur me fanatizėm, donin apo nuk donin grekėt. Mendoj se me grekėt nuk kemi rėnė asnjėherė dakord pėr marrėveshjet se ai ka akoma gjallė “ligjin e luftės” dhe kėrkon Vorio-Epirin, akoma sot e kėsaj dite. Qė tė bėhet njė marrėveshje me shtetin grek, pėr varrezat, manastiret, kufirin tokėsor, apo detar, hapi i parė duhet kėrkuar heqja e ligjit tė luftės dhe mbas kėsaj bėhen marrėveshjet. Konventa e Kombeve tė Bashkuara “Mbi tė drejtat e Detit” ėshtė  firmosur mė 10 Dhjetor 1982, dhe ka hyrė nė fuqi mė 16 nėntor 1994, pra pas 12 vjetėsh. Kurse ne me Greqinė e duam brenda 2-3 muajsh njė marrėveshje. Pse? Ē‘ėshtė kjo ngutje me kaq urgjencė? Mos kemi frikė nga ligji i luftės se po na bėn presion qė tė na sulmojė! Pyetja mund edhe tė shtrohet: Pse nuk ka marrėveshje Turqi-Greqi, kur tė dy vendet janė anėtar tė NATO-s?

 

Rruga e zgjidhjes

 

     Mendoj se kėtė problem duhet ta marrė nė dorė pėr diskutim Presidenti i  Republikės. Prandaj, njė nga kėshilltarėt mė kryesor tė Presidentit, me pėrfaqėsues nga ministritė e Jashtme, e Mbrojtjes (FLD) e Telekomunikacionit, Peshkimit, me specialistė, ish-kuadro tė lartė tė FLD nė vite, tė Institutit tė Topografisė nė vite, Hartografė nga Akademia e Shkencave, pėrfaqėsuesit qė kanė marrė pjesė nė kėto marrėveshje nė vitet 1977 dhe 1984, etj. etj. mblidhen, dhe mbi bazėn e kėtyre diskutimeve konstruktive mbi bazėn e tabanit kombėtar shqiptar tė paanshėm tė formulojnė kėtė marrėveshje. Tė merren tė gjitha dokumentet e ministrisė sė Jashtme, tė Brendshme, Mbrojtjes si dhe studimet e viteve ‘83-‘84 tė bėra nga komanda e FLD pėr ujėrat detare dhe leverdinė e tyre nėnujore me naftė e gaz, hartat pėrkatėse tė marrėveshjeve midis shtetesh dhe ato tė miratuara nga shteti shqiptar, platformat studimore pėr pėrcaktimin nė milje ujėrave detare.

     Presidenti i Republikės duhet tė dėgjojė me shumė kujdes palėt dhe tė jap prononcimin e tij. Kėto e tė tjera ide, mendime e propozime do tė na ēonin nė njė rrugė tė drejtė pėr tė mbrojtur me nder e dinjitet shtetin Shqiptar. Dhe vetėm pas kėsaj kjo ēėshtje mund tė shtrohet pėr ratifikim nė Parlamentin shqiptar.

 

* Autori ishte Ish Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Shqiptare nė vitet 1974-1982