Nga simpoziumi“ “Identiteti evropian i Kosovės”, (26 - 27.VI.2007 nė  Prishtinė)

 

QYTETĖRIMI EVROPIAN DHE ROLI I FESĖ NĖ LĖVIZJEN

POLITIKE SHQIPTARE NĖ KOSOVĖ

 

Shkruan: Valon Murati

( Qendra pėr tė Drejtat e Njeriut e Universitetit tė Prishtinės )

___________________________________

 

       1. Sė pari duhet sqaruar se ka njė dallim nė mes tė konceptit tė identitetit dhe qytetėrimit. Me identitet kuptojmė tėrėsinė e tipareve fizike, morale, kulturore, gjuhėsore dhe qytetare qė ka njė komb i caktuar, e tė cilėt e dallojnė nga kombet e tjera. Nė kėtė drejtim, siē arsyeton edhe historiani i njohur shqiptar Kristo Frashėri, nuk mund tė flitet pėr njė identitet tė veēantė kulturor, qytetar, pra pėr njė identitet kombėtar evropian.1 Kėshtu mund tė konstatohet se ende nuk ka njė identitet evropian tė formėsuar, ndonėse nuk mund tė paragjykohen mundėsitė e krijimit tė njė identiteti tė tillė nė tė ardhmen, nėse projekti i integrimit ekonomik do tė thellohet edhe nė fushėn politike e ushtarake. Situata ėshtė e ndryshme kur flasim pėr qytetėrim evropian. 2 Me qytetėrim kuptojmė tėrėsinė e rezultateve tė arriturave nga njė shoqėri e caktuar nė njė periudhė tė caktuar nė fusha tė veprimtarisė njerėzore - shkencė, letėrsi, ekonomi, filozofi, kulturė, art, teknologji, nė fushėn e krijimit tė institucioneve tė qėndrueshme publike dhe private etj. Kėto mund tė arrihen edhe nga njė grup shtetesh dhe kombesh, duke krijuar kėshtu edhe qytetėrimin perėndimor apo evropian. 3 Siē vazhdon me tė drejtė Frashėri: “Identiteti ėshtė pronė e njė populli, as jepet, as merret, as tjetėrsohet. Pėrkundrazi, qytetėrimi ėshtė njė arritje me dyer tė hapura, jepet, merret dhe tjetėrsohet”. 4

 

       2. Kėshtu qė tani do tė flitet mė shumė pėr qytetėrimin evropian sesa pėr identitetin evropian. Shpesh flitet pėr rolin vendimtar tė fesė sė krishterė nė krijimin e qytetėrimit evropian. Madje edhe sot insistohet qė kjo traditė fetare ėshtė bazamenti mbi tė cilėn duhet tė ndėrtohet ēfarėdo identiteti i ardhshėm i pėrbashkėt evropian me premisa kombėtare. Natyrisht, nuk mund tė mohohet roli i madh i fesė sė krishterė nė mbajtjen e njė kohezioni tė identitetit tė pėrbashkėt tė banorėve me prejardhje tė ndryshme etnike e fisnore tė Perandorisė Romake nė shkatėrrim, nė shekujt III e IV pas erės sonė dhe pas shkatėrrimit tė saj nė shekullin e V-tė. 5 Por nė krijimin e qytetėrimit evropian, pėrveē rolit tė fesė sė krishterė, njė rėndėsi tė madhe kanė edhe tradita e pėrbashkėt greko-romake, edhe vetė luftėrat e vazhdueshme brenda kishės sė krishterė qė rezultoi me skizmėn e kėsaj kishe nė shekullin XI, edhe inkuizicioni si institucion famėkeq nė emėr tė tė cilit u kryen shumė krime nė emėr tė luftės kundėr herezive fetare, edhe antisemitizmi me tėrė pasojat negative deri nė ditėt e sotme, edhe lufta pėr ndarjen e pushtetit laik nga ai fetar, edhe ndarja tjetėr e rėndėsishme e krishterimit evropian pas paraqitjes sė protestantizmit dhe luftėrat qė e pasuan nė shekullin e 17-tė, edhe renesanca evropiane, racionalizmi, iluminizmi, zhvillimi industrial, teknologjik, ekonomik, intelektual, edhe paraqitja e liberalizmit, socializmit etj. Edhe shteti shekullar i dalė nga lufta e gjatė me kishėn, edhe lindja e konceptit tė tė drejtave tė njeriut i dalė nga lufta e shtresave tė ndryshme tė popullsisė me pushtetet absolute evropiane por edhe me kishat pėrkatėse, edhe toleranca fetare, edhe krijimi i shtetit komb, janė pjesė e qytetėrimit evropian. Ngarendja pėr lirinė dhe pėrpjekjet pėr cenimin e autoriteteve si shtetėrore ashtu edhe kishtare kanė karakterizuar pėr njė kohė tė gjatė historinė politike evropiane. 6 Megjithatė Evropa ėshtė e mbushur me kontradikta brenda sistemit tė vetė tė vlerave. Ēdo aksion e ka pasur reaksionin e vet dhe ēdo reaksion aksionin. Kėshtu qė kur flitet pėr qytetėrimin evropian nuk mund tė mos konstatohet se disa nga ideologjitė dhe ngjarjet mė makabre pėr njerėzimin janė krijime evropiane. Kolonializmi, racizmi, fashizmi, nazizmi e holokausti duke qenė produkte tė njė racionalizmi politik e teknologjik ekstrem jo human evropian, janė pjesė e kėtij qytetėrimi, janė reaksion ndaj ngarendjes pėr liri tė shpirtit evropian.

 

       3. Qytetėrimi evropian pėr shkak tė rrethanave karakteristike politike dhe ekonomike nė tė cilat u zhvillua sidomos nga mesjeta e kėndej, arriti qė tė arriturat shkencore tė tė gjitha lėmenjve, jo vetėm tė vetat por edhe tė atyre qė i takonin qytetėrimeve tė tjera, t’i absorbojė, dhe t’i integrojė nė sistem, t’i bėj tė dobishėm pėr mirėqenien e njeriut dhe, mbi tė gjitha, tė funksionimit efikas tė ekonomisė private dhe shtetit. 7 Mu mungesa e shteteve tė mėdha e centraliste dhe ndarja nė shumė shtete tė vogla rivale e Evropės, ēdoherė nė gjendje lufte me njėra tjetrėn, bėri qė mbretėrit dhe princėrit rivalė tė angazhonin dijetarėt nė pėrkryerjen e armatimeve tė tyre sulmuese, e mė pas, nė perfeksionimin e mbrojtjes ndaj kėtyre armėve, duke e bėrė tė shkurtėr jetėn nė mes tė zbulimeve shkencore dhe praktikimit tė tyre. 8 Krejt kjo siē u theksua mė lartė pat rezultate edhe nė fushat e tjera tė jetės e sidomos nė atė ekonomike, kulturore e sociale. Kultura dhe disiplina e punės e krijuar nė kėto rrethana politiko-ekonomike dhe ushtarake, e qė i ka dhėnė qytetėrimit evropian njė pėrparėsi nė tė gjitha fushat e jetės nė raport me pjesėt e tjera tė botės, mund tė konsiderohet edhe sot si njė vlerė e qytetėrimit evropian. 10 Sidoqoftė duke e vėshtruar nga kėndi historik edhe civilizimi Arab dhe Osman sė bashku me fenė Islame, me tė cilat ky qytetėrim ka qenė pėr njė kohė tė gjatė nė kontakt, luftė e bashkėpunim qė nga mesjeta e hershme, e nga tė cilat ka marrė shumė nga dijet e tyre nė mesjetė, tė munguara mu nga shkaku i reaksionit tė paparė tė kishės katolike, kanė pjesėn e vetė nė qytetėrimin evropian. Ėshtė tjetėr tregim pastaj fakti se kėto vlera qytetėrimi evropian diti t’i integrojė nė sistem mė mirė se civilizimi nga i cili i huazoi. Pastaj tė mos flasim se njė pjesė e madhe e evropianėve sot i takojnė fesė islame, dhe duke qenė evropian njėkohėsisht janė urė nė mes tė feve tė ndryshme por edhe kontribues tė kultivimit tė kulturės tė larmishme evropiane. 9 Pra ėshtė vėshtirė tė flitet se njė element i njė qytetėrimi qė ėshtė ndėrtuar nė njė hark kohor dymijė vjeēar, duhet patjetėr tė ketė njė dominim vendimtar nė raport me elementėt e tjerė, nė tėrėsinė e atij qytetėrimi. 10 Qytetėrimi evropian ėshtė jashtėzakonisht mė i shumėllojshėm sesa qė shpėrfaqet herė pas here nė trajtimet e ndryshme mediatike, politike e madje madje edhe mediatike.

 

       4. Me thellimin e procesit tė integrimeve ekonomike dhe politike evropiane ėshtė krejt normale qė tė riaktualizohet me krejt fuqinė edhe ēėshtja e krijimit tė identitetit tė pėrbashkėt evropian pėrveē ekzistimit tė asaj qė e pėrcaktuam si qytetėrim evropian. Sot projekti i krijimit tė identitetit evropian ėshtė njė projekt sfidues pėr tė ardhmen e kontinentit. 11 Nė kėtė debat janė tė pėrfshirė mendjet mė tė larta tė inteligjencies evropiane, duke u munduar qė nė kontekstin e kohės nėpėr tė cilin po kalon Evropa, e ndeshur nga konkurrenca e fortė me SHBA-tė, me Kinėn, me Rusinė dhe botėn islame, tė gjejnė ato fusha dhe premisa qė mund tė shėrbejnė si bazė e njė identiteti tė pėrbashkėt evropian, pa shkatėrruar edhe identitetet e thelluara kombėtare tė kombeve evropiane. Pas integrimeve ekonomike disa vjeēare, qė kulminuan me krijimin e monedhės sė pėrbashkėt pėr njė pjesė tė shteteve tė BE-sė, cilat veē janė duke krijuar nevojėn dhe premisat e krijimit edhe tė politikave tė pėrbashkėta ekonomike si dhe tė strukturave shtetėrore tė pėrbashkėta, nevoja pėr tė krijuar edhe bazat mė tė thelluara politike tė kėtij identiteti, tė pėrcjella edhe me politika kulturore tė pėrbashkėta, po shtrohen mė shumė se kurrė.1 Filozofi i njohur gjerman Jurgen Habermasi dhe ai francez dhe Jacques Derrida theksojnė se sistemi i mirėqenies sociale, krijimi i institucioneve mbinacionale siē ėshtė BE, nė tė cilėn ėshtė bartur njė pjesė e sovranitetit si dhe aftėsia qė tensionet e ashpra nacionale dhe sociale tė sė kaluarės tė zgjidhen pėrmes dialogut, dhe tė kanalizohen pėrmes institucioneve, duhet tė jenė baza tė njė identiteti evropian. 12 Kjo Evropė qė aq gjatė dhe pamėshirshėm ka luftuar me veten, si bazė tė identitetit tė saj, ndėr tė tjera ėshtė duke e vendosur edhe mėsimin e tė bėrit paqe me veten. 13 Nuk ka dyshim se nė planin politik hap i rėndėsishėm konsiderohet krijimi i njė politike tė jashtme tė pėrbashkėt e cila fillimisht do tė ishte projekt i asaj qė Habermasi dhe Derrida e quajnė bėrthama apo zemra e Evropės (kryesisht gjashtė shtetet qė e kanė filluar projektin e BE-sė nė vitit 50-tė tė shekullit tė kaluar). 14 Nė vazhdėn e kėtij mendimi Umberto Eco thekson nevojėn jo vetėm pėr politikė tė jashtme tė pėrbashkėt, por edhe sistem mbrojtės tė pėrbashkėt, qė sipas tij do t’i siguronin Evropės njė mundėsi mbrojtjeje dhe do ta promovonin atė si polin e tretė nė botė nė mes tė SHBA-ve dhe Lindjes sė Largėt (Kinės apo Japonisė). 15 Sidoqoftė pėrkundėr tė gjitha tė arriturave nė fushėn e integrimeve politike, Evropa edhe sot e kėsaj dite ėshtė peng i interesave kombėtare tė shteteve tė ndryshme, posaēėrisht atyre tė fuqishmeve. Ashtu siē e kishte vėrejtur me tė drejtė qė nė vitet ‘80 tė shekullit tė kaluar historiani i njohurfrancez Fernand Braduel, uniteti i Evropės arrihet lehtė nė aspektin kulturor, e madje edhe nė atė ekonomik, por ēalon nė atė politik. 16 Megjithatė integrimet e thelluara ekonomike nė rrugė afatgjata do t’i krijojnė kushtet edhe pėr njė unitet mė tė madh politik tė Evropės.

 

       5. Pra sot jemi dėshmitarė tė pėrpjekjeve pėr definimin e identitetit evropian, nė shumėsinė e identiteteve nacionale dhe nė kontrastin e kulturave tė ndryshme e mbi bazėn e qytetėrimit evropian. Ndaj ėshtė mė shumė se paradoksale, qė nė kėto momente sfiduese historike, shqiptarėt tė fillojnė njė luftė donkishoteske me veten, pėr tė copėzuar identitetin e vet qė me aq xhelozi ėshtė ruajtur pėr shekuj me radhė, nėn kushte tė rėnda tė pushtimeve tė egra. Ėshtė arkaike tė ndodh ajo qė Arbėn Xhaferi e quan “bartje e besnikėrisė nga standardet dhe vlerat institucionale kombėtare, nė preferenca tė tjera, pra nga kultura nė sub-kulturė, nga norma gjuhėsore nė dialekt, apo nė tė folme lokale, madje edhe familjare, nga kombi nė besime fetare, apo nė parti politike”. 17 Mė shumė ėshtė koha tė mendojmė sesi ky identitet mund tė jap vlera universale, qė do ta pasuronin identitetin evropian tė sė nesėrmes, e qė po krijohet ēdo ditė nėpėr njė kontekst tė ashpėr gjeopolitik. Dhe ka vlera me tė cilat populli ynė vėrtet mund tė krenohet dhe ta pasurojė njerėzimin, qytetėrimin e sotėm evropian, dhe pse jo edhe identitetin e mundshėm tė ardhshėm evropian. Kėtu do tė trajtohen dy nga ato vlera: sakrificėn e familjes Jashari dhe tolerancėn fetare ndėr shqiptarėt. E para do tė trajtohet shkurtimisht, pėr t’u ndalur mė gjatė nė tė dytėn. Vlera e parė ėshtė sakrifica e pashembullt e Adem Jasharit me familje nė fund tė shekullit tė 20-tė. Kjo sakrificė ėshtė e veēantė nė historinė moderne tė Evropės. Ishte kjo sakrificė qė vendosi bazat e vendosjes dhe zgjerimit tė lirisė nė Kosovė, e cila ndonėse ende jo e plotė, ka krijuar kushte pėr zhvillimin e saj. Deri mė tani kam pėrshtypjen se nuk kemi ditur ta prezantojmė brenda vetė kulturės dhe historisė sonė kombėtare kėtė figurė dhe kėtė ngjarje, e lėre mė ta prezantojmė si vlerė universale. Pėr tė ndodhur kjo, figura e Adem Jasharit dhe sakrifica e familjes sė tij, duhet tė modernizohet dhe tė dal nga kornizat nė tė cilat shqiptarėt e kanė trajtuar deri tash. Brenda kėtyre kornizave, kjo figurė dhe kjo ngjarje trajtohet pėrmes kėngėve tė dobėta folklorike, veprave skematike letrare, dhe miteve tė panevojshme politike e ushtarake. Kėtė figurė shqiptarėt pėrfundimisht duhet ta nxjerrin nga kėto korniza dhe t’ia dhurojnė Evropės dhe tėrė njerėzimit me vlerėn dhe fuqinė e vet tė vėrtetė. Kjo vlerė duhet tė bėhet pjese e vlerave botėrore, pjesė e opusit tė sakrificės njerėzore pėr lirinė. Liria pėr tė cilėn ėshtė sakrifikuar Ademi Jashari dhe familja e tij, pretendohet nga evropianėt se ėshtė ndėr shtyllat themelore tė qytetėrimit tė saj. 18  T’i shtojmė kėsaj shtylle edhe pjesėn tonė tė pėrpjekjeve pėr liri tė bėra nė fund tė shekullit tė 20-tė, me tė cilėn mund tė jemi krenarė.

 

       6. Pėrkundėr faktit se pėr mė se 100 vite propaganda, politika, Kisha Ortodokse Serbe dhe pseudoshkenca serbe mundohet qė problemin e Kosovės ta paraqes si problem ndėrmjet dy religjioneve dhe si problem ndėretnik, lėvizja politike shqiptare e ka dėshmuar tė kundėrtėn. E ka dėshmuar se ky nuk ėshtė as konflikt nė mes tė dy feve e as nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve si popuj, por nė mes tė popullit shqiptar tė robėruar dhe pushtetit shovinist serb. Ėshtė e vėrtetė se pėr qėllimet e veta pushtuese regjimet serbe nė vazhdimėsi e kanė manipuluar dhe instrumentalizuar pakicėn serbe nė Kosovė, duke ia prishur asaj marrėdhėniet normale fqinjėsore me shqiptarėt, e duke vėshtirėsuar jo pak edhe jetėn nė njė ambient konfliktuoz. Sidoqoftė lėvizja politike shqiptare duke iu kundėrvėnė pushtetit serb e jugosllav pėrafro 100 vite, arriti ta diferencojė nė kushte shumė tė rėnda pushtuesin serb prej popullit serb. Nė kėto 100 vite histori lufte e pėrpjekjeje nė anėn e lėvizjes politike shqiptare, ka pasur edhe gabime, shpeshherė mė shumė si pasojė e mosmundėsisė sė kontrollit tė situatave tė caktuara, sesa e veprimeve hakmarrėse tė paramenduara nga njė qendėr politike. Ka pasur edhe episode si ato tė marsit 200, tė dizajnuara qėllimisht qė kėtė konflikt ta prezantojnė dhe ta shndėrrojnė nė etnik e fetar, me qėllim tė vazhdimit tė situatės sė status-quo-sė nė Kosovė. Por asnjė nga kėto episode e gabime nuk kanė qenė karakteristika dalluese tė lėvizjes sonė politike, ndonėse qarqe tė ndryshme jo vetėm serbe janė munduar e mundohen qė problemin shqiptaro-serb ta shohin vetėm nėn llupėn e konflikteve fetare dhe etnike, duke i eliminuar tėrėsisht faktorėt shtytės tė kėtij konflikti - ata tė dominimit politik e ekonomik tė shovinizmit serbomadh ndaj popujve tjerė tė Ballkanit, e posaēėrisht atij shqiptar. Duke e vėshtruar konfliktin shqiptaro-serb vetėm nėn llupėn fetaro-etnike, amnistohen me qėllim e paqėllim klikat shoviniste serbe, duke u nisur prej kralėve tė Serbisė sė Parė e deri tek regjimi i Millosheviqit e pasuesve tė tij sot nė tė ashtuquajturėn Serbi “demokratike”.

 

       7. Ėshtė interesant nė kėtė funksion tė rikujtohen dhjetė pikat e programit tė kryengritjes sė pranverės 1919 i hartuar nga Komiteti Kombėtar pėr Mbrojtjen e Kosovės i udhėhequr nė atė kohė nga Hasan Prishtina, Hoxhė Kadriu, Bajram Curri etj:

• Asnji kryengritės nuk guxon me dėmtue shkiet e vendit veē atyre qi qėndrojnė me armė nė dorė kundėr qėllimit shqiptar;

• Asnji kryengritės nuk guxon me dieg shpia, me rrenue kisha.

• Plaēka ėshtė jasak kryengritjes.

• Asnji kryengritės nuk guxon me ba noj shemtim mbi trupa tė vrave t’anmikut, as me i zhveshė ata armiq qė jesin dekun e tė plaguam ose tė xanun rob.

• Veprimi ma i gjallė ka me kanė kundra ushtrisė, xhandarmėrisė, kundra komiteve t’anmikut, qė kundėrshtojnė me armė nė dorė edhe njė kjoft se anmiku ban mizorina shqiptarėve pa armė verte, I, II, III, IV, kanė pėr tu pėrmbajtė plotėsisht e rreptėsisht.

• Nji tradhtar qė kundėrshton luftėn krahas me anmikun ose veē asht kundėr qėllimit shqiptar ka pėr tu vra pa gjyq e pa afat e kushdo qė tė jetė. Por nji tradhtar pa armė nė dorė ka me u gjykue para gjyqit tė kryengritjes (pas) e ka me u denue mbas dokumentash e jo me prralla tė hallkut.

• Me tė zaptuemit e jo me tė shliruemit se tė njė katundi sėrb, shkiet e vendit ashtu edhe qarshia tė ruhen me gjind, besnikija e kryengritjes tė ndjeki anmikun pa afat e pa bjerrė as njė dakik nėpėr shehre e nėpėr katunde.

• Kot e pa nevojė as gjaku i popullit ton as gjaku i popullit anmikut ska me mujtė me u derdhė. Por aty ku asht nevoja nji kryengritjes ska me guxue me kursue aspak gjakun e vet e vetme.

• Aeroplanet, konsullat e shka i pėrket kėtyre ka pėr t’i ruejtė me gjind me tė besnik e me tė marrun vesht.

• Tė vramt shqiptarė skan pėr tu shti nė dhe deri sa tė vie naj komision i huej. Mizoritė e bame prej anmikut kanė pėr tė mbetė shenje edhe pėr me diftue Evropės e Amerikės. 19

 

       Ky program i kryengritjes ēlirimtare tė vitit 1919, ėshtė njė vlerė monumentale e lėvizjes sonė politike. E shkruar nė kohėn kur ende nuk kanė qenė tė ravijėzuara nė dokumentet ndėrkombėtare tė drejtat themelore tė njeriut, nė kohėn kur pas vrasjeve e tmerreve tė Luftės sė Parė Botėrore ishin ende nė konsolidim e rishikim e sipėr normat elementare tė sė drejtės humanitare ndėrkombėtare, nė kohėn kur mbi popullin shqiptar bėhej njė terror i vazhdueshėm nga Serbia qė nga viti 1878 e kėtej, ky program ėshtė dėshmi e njė humanizmi tė thellė dhe pjekurie politike me tė cilin ishin mbrujtur ideologėt e lėvizjes shqiptare dhe lėvizja nė pėrgjithėsi. Tė dilej me njė program tė tillė, qė ndalonte vrasjet e civilėve, pėr mė tepėr qė kėrkonte kujdes ndaj tyre, ndalonte djegien e objekteve fetare, ndalonte vjedhjet nėpėr fshatrat serbe, tregon pėr njė vizion tė udhėheqėsve tė kryengritjes, njė vizion pėr tė cilin ne sot duhet tė jemi krenarė dhe duhet tė dimė ta avancojmė mė tej nė pėrputhje me rrethanat e botės moderne.

 

       8. Gjithnjė shtrohet pyetja pse roli i fesė nė lėvizjen politike shqiptare nuk ka qenė pėrēarės. Duke marrė parasysh pėrkatėsinė nė tri fe tė kombit shqiptar, nė periudhėn e konsolidimit tė tij si komb, rreziku qė ai tė ndahej nė tri kombe vėrtet ka mundur tė jetė i madh. Pra pėrkatėsia nė tri fe nuk ka pėrbėrė dhe nuk pėrbėn nė vetvete ndonjė pėrparėsipėr shqiptarėt. 20 Pėr mė tepėr ajo mund tė konsiderohet njė disavantazh. Sidoqoftė lėvizja jonė politike, duke qenė e vetėdijshme pėr rrezikun qė bart kjo situatė, ka ditur qė kėtė disavantazh ta shndėrrojė nė njė pėrparėsi. Dhe nė kėtė pikė konsiston madhėshtia dhe gjenia e rilindėsve tanė, tė cilėt duke e nuhatur kėtė rrezik, ēimentuan kombin shqiptar nė baza krejt tjera, duke i dhėnė fesė njė rol periferik. Duke qenė ajo periferike, dhe duke qenė se motoja e njohur e Vaso Pashė Shkodranit “feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria” u bė filozofi e Rilindjes Kombėtare, fetė e ndryshme nuk e penguan unitetin kombėtar, por pėrkundrazi u pėrpoqėn nė vazhdimėsi tė luajnė njė rol aktiv nė pėrpjekjet pėr liri tė shqiptarėve. Pra mund tė konstatohet se feja nuk ka luajtur rol tė rėndėsishėm nė krijimin e kombit shqiptar. 21 Njė rol thelbėsor nė krijimin e kombit shqiptar luajti gjuha shqipe, rrėnjėt e pėrbashkėta etnike si dhe kujtesa dhe e kaluara e pėrbashkėt historike. 22 Rilindja jonė kombėtare ka qenė laike, duke e ditur rrezikun qė mund tė mbart thirrja nė identitetet fetare tė shqiptarėve gjatė procesit tė krijimit tė tyre si komb modern. Duke qenė e tillė ajo krijoi njė model tolerance tė lakmueshme pėr njė popull me shumė fe, e tė cilat herė pas here kanė qenė tė ndikuara edhe nga pushtuesit e ndryshėm tė shqiptarėve. 23 Nė harmoninė fetare ka pasur ndikim edhe roli shumė aktiv i komuniteteve katolike dhe ortodokse shqiptare nė pėrpjekjet pėr themelimin e shtetit shqiptar. Nė anėn tjetėr krijimi i kombit serb kaloi nėpėr njė rrugė krejt tjetėr. Dukei takuar pjesės sė popujve tė sllavėve tė jugut, me gjuhė dhe kulturė tė njėjtė me shumė nga ta, por edhe pėr shkak tė rrethanave tė veēanta historike, feja ortodokse, e quajtur nga serbėt pravosllave, luajti njė rol tė rėndėsishėm nė krijimin e identitetit kombėtar serb dhe veēimin e tyre nga shumica e sllavėve tė tjerė tė jugut. 24 Kėshtu qė ndikimi i fesė nė krijimin e kombit shqiptar dhe atij serb ishte i ndryshėm si nė karakter ashtu edhe nė forcė.

 

       9. Njė situatė e tolerancės fetare ka mbretėruar edhe nė Kosovė gjatė periudhave tė luftės sė shqiptarėve pėr liri nga zgjedha serbe. Nė kėtė drejtim ėshtė me interes tė theksohet njė rol shumė aktiv i komunitetit dhe klerit katolik edhe pse i vogėl nė numėr, nė demaskimin e krimeve tė kryera nga shteti serb qė nė periudhėn e pushtimit tė Kosovės nė vitin 1913 e deri nė ditėt e sotme. Mbretėria Jugosllave (nė fillim Mbretėria Serbe-Kroate-Sllovene), nuk e njihte fare ekzistencėn e shqiptarėve, madje as si pakicė kombėtare. 25 Duke mbajtur njė pozicion tė tillė, ajo nuk pėrmbushte asnjė obligim qė rridhte nga sistemi pėr mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave tė Lidhjes sė Kombeve. 26 Nuk lejonte fare pėrdorimin e gjuhės shqipe as nė shkollim e as nė publikime gazetareske e letrare. Nė njė situatė tė tillė lėvizja politike ēlirimtare pėrveē se e ndodhur pėrballė nevojės sė organizimit pėr luftė ēlirimtare, ndodhej edhe pėrballė nevojės pėr shtimin e pėrpjekjeve pėr tė mos lejuar asimilimin e shqiptarėve. Nė kėtė drejtim roli i Kishės Katolike ishte i madh, sepse sė bashku me shumė xhami, organizuan mėsimin ilegal tė gjuhės shqipe gjatė periudhės 1918-19. 27 Ishte ky njė lloj mėsimi ilegal, paraardhės mė pak i sofistikuar i sistemit paralel tė mėsimit nė gjuhėn shqipe qė u zhvillua nė periudhėn e aparteidit tė regjimit tė Millosheviqit, periudhė kjo e pashembullt nė historinė e Evropės moderne nė fund tė shekullit tė kaluar. Roli i klerit katolik, pėrveē nė mbajtjen gjallė tė gjuhės shqipe pėrmes predikimeve fetare dhe pėrmes mbajtjes sė mėsimit ilegal nė kėtė gjuhė, ishte i madh edhe nė njė drejtim tjetėr nė kėtė periudhė. Nė vitet ‘20 tė shekullit tė kaluar kleri katolik bėri demaskimin publik pėrmes dėshmive tė gjalla e tė dokumentuara tė dhunės dhe terrorit tė pushtetit serb ndaj shqiptarėve deponuar nė Lidhjen e Kombeve. 28

 

       10. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, kur Kosova mbeti nėn Jugosllavi u krijua Lėvizja Nacional Demokratike Shqiptare, nė udhėheqjen e sė cilės ishin njė numėr i madh personalitetesh qė vinin nga komuniteti katolik si Gjon Sereēi, Marie Shllaku etj. Betimi mbi Kuran pėr myslimanėt dhe mbi Bibėl pėr tė krishterėt nė tė njėjtėn dhomė ishte dukuri e shpeshtė. 29  Rezistenca e tyre, e pasuar me burgosje dhe vrasje masive tė anėtarėve tė saj, e bėrė nė bazė tė parimeve kombėtare dhe jo fetare e ideologjike, ishte vazhduese e drejtpėrdrejtė e traditės shekullare tė lėvizjes sonė kombėtare. Nė vitet 60-90 tė shekullit tė kaluar, lėvizja ēlirimtare ishte krejtėsisht shekullare. Madje me elemente tė fuqishme tė majta pėr shkak tė ideologjisė qė mbretėronte nė shtetin amė. Nė tė gjitha kėto lėvizje ēdoherė kishte edhe veprimtarė nga komuniteti i krishterė, qė i jepnin mė shumė forcė lėvizjes dhe e demaskonin ēdo pėrpjekje pėr pėrēarje tė shqiptarėve nė baza fetare. Pėrkundėr kėtyre fakteve kokėforta, udhėheqėsit politik, fetar dhe pseudo-intelektualėt serbė, vazhdonin avazin e vjetėr pėr ta paraqitur konfliktin pėr Kosovėn si konflikt fetar, si konflikt ku serbėt po i mbrojnė (30) vlerat e civilizimit perėndimor, ndonėse pushteti i tyre sfidohej nga shqiptarėt si komb pa dallime fetare, sfidė qė kishte karakter ēlirimtar e anti-kolonizues.163 Nė kėtė vazhdė, udhėheqėsit e lartė fetarė serbė akuzonin udhėheqėsit myslimanė shqiptarė si fajtor pėr konfliktin nė Kosovė. Patriarku Germanus nė vitin 1987 akuzoi udhėheqėsit fetar mysliman shqiptar se nuk po bėjnė asnjė pėrpjekje pėr ta “mbajtur nėn kontroll separatizmin shqiptar”. 31 Gazetari, e hulumtuesi kroat Vjekoslav Perica komenton kėtė thirrje duke konstatuar se kleri mysliman i Kosovės ka bėrė pėrpjekje nė kėtė drejtim i cytur nga pushteti jugosllav, por ka qenė i pasuksesshėm, pėr shkak tė ndikimit tė vogėl tė kėtij kleri nė politikė. Ai konstaton se “Islami ishte bukur me ndikim nė Bosnjė por jo edhe nė Kosovė”. 32 Tė njėjtin mendim e ndan edhe raporti i ICG-sė pėr rolin e fesė Islame nė Kosovė, kur konstaton se ndikimi i fesė Islame nė skenėn politike shqiptare nė Kosovė ėshtė krejtėsisht i pahetueshėm dhe si problem ėshtė i panjohur. 3

 

       11. Gjatė viteve ’90 tė shekullit tė kaluar, kur filloi shembja e Jugosllavisė, rrėnimi i sistemit socialist nė tėrė Lindjen e Evropės dhe kur nė Kosovė u instalua regjimi mė i egėr hovinist i Millosheviqit, qė hapur vendosi metodat e aparteidit pėr shqiptarėt, lėvizja politike shqiptare nė Kosovė mbeti shekullare si tek ajo e pėrfaqėsuar nga lėvizja pacifiste, ashtu edhe tek lėvizja ilegale ēlirimtare. 34 Ndonėse nė dukje nė kėtė periudhė, pėr shkak tė rrėzimit tė sistemit socialist qė nuk favorizonte fenė, kemi edhe nė Kosovė, njė ringjallje tė fesė, kjo nuk nėnkuptoi asnjėherė se kjo ringjallje ra ndesh me parimet shekullare tė lėvizjes sonė politike. Madje tė gjithė i kemi tė gjalla kujtimet nga ato ditė, kur festat e Bajramit dhe Krishtlindjet e Pashkėt festoheshin nė Prishtinė bashkėrisht si njė festė kombėtare. Edhe nė kėtė periudhė komunitetet fetare bashkėrisht merrnin pjesė nė rezistencėn kundėr pushtuesit. Le tė kujtohemi se disa nga figurat e mėdha tė kėsaj kohe, tė dala sidomos nga lėvizja e pajtimit tė gjaqeve i takonin komunitetit katolik. Nė krye tė lėvizjes pėr pajtimin e gjaqeve ishte Anton Ēeta, studiuesi i zellshėm i folklorit e plaku i dashur, qė me urtėsinė e tij zbuti dhembjet e shumė familjeve tė ndryra nė gjakmarrje. Krah pėr krah Anton Ēetės, nė kėtė aksion tė madh, pėrveē rinisė, e aktivistėve politik, qėndronin edhe krerėt fetarė tė tė dy besimeve, mė popullori ndėr tė cilėt ishte Dom Lush Gjergji. Ėshtė kjo periudha kur e famshmja Nėna Terezė, bėhet pjesė e ikonografisė dhe kulturės popullore ndėr shqiptarėt e Kosovės. Por jo vetėm kaq, edhe nė periudhėn e luftės ēlirimtare, tradita shekullare vazhdoi fuqishėm tė rrugėtonte. UĒK, gjatė tėrė periudhės sė ekzistencės sė saj, ka qenė shumė e kujdesshme qė tė mos jap as edhe mė tė voglin element pėr ta karakterizuar si tė lidhur me grupe radikale islame. Pėr mė tepėr, edhe pėr shkak tė rrėnjėve tė saj nė ish organizatat ilegale me karakter ideologjik tė majtė, ajo nė shekullarizmin e saj, ishte ndonjėherė edhe e skajshme. 35  mos flasim pastaj pėr faktin qė nė radhėt e UĒK-sė luftuan dhe vdiqėn krah pėr krahu shqiptarėt jo vetėm tė tė gjitha komuniteteve fetare, por edhe ata tė tė gjitha ideologjive dhe nga tė gjitha rajonet shqiptare. Dhe pėrkundėr tėrė kėtij kujdesi dhe tradite shembullore nė kultivimin e shekullarizmit, propaganda serbe, e jo rrallė herė edhe qarqe tė ndryshme politike e pseudoakademike ndėrkombėtare janė munduar pa asnjė bazė dhe fakt jetėsor, tė akuzojnė lėvizjen politike shqiptare dhe vetė UĒKnė mė vonė si produkt tė radikalizmit islamik. Kėto akuza janė huqje e realitetit ekzistues nė Kosovė.

 

       12. Kėto situata politike tė njė shekullarizmi permanent dhe tė vendosur ndonjėherė janė shfrytėzuar nga personalitete tė ndryshme tė botės shqiptare pėr tė krijuar edhe pasqyrime tė shtrembra e artificiale mbi realitetin fetar jo vetėm nė Kosovė, por edhe ndėr shqiptarėt nė pėrgjithėsi. Ka pasur pėrpjekje jo tė natyrshme tė zhduket ēdo element islamik nė shoqėrinė tonė. Kjo prirje padyshim ėshtė reflektim i njė debati mė tė gjerė global mbi ‘konfliktin e civilizimeve’ nė mes tė Lindjes dhe Perėndimit dhe i frikės sė vazhdueshme se mos shqiptarėt po eliminohen nga pjesėmarrja nė civilizimin Perėndimor e pa dėshirė po sakrifikohen pėrsėri vetėm pėr shkak tė fesė dhe po i dhurohen Lindjes. Kjo frikė pastaj krijon paranojėn e mundėsisė sė mospranimit tė shqiptarėve nė BE, paranojė qė mė shumė ndihmon nė amnistimin e tė pabėrave dhe dėshtimeve tė politikanėve tanė nė tė gjitha trevat shqiptare, sesa nė ngritjen e vetėdijes qytetare dhe politike, se feja nuk ėshtė problemi, por problemi qėndron tek politika dhe dėshtimet e saja tė vazhdueshme, gabime pėr tė cilat duhet tė dėnohet nga qytetari. Ky diskurs i nisur nga Aurel Plasari i cili bėnte thirrje pėr njė riorientim tė ri tė shqiptarėve drejt perėndimit, kohėt e fundit ka arritur kulminacionin nė debatin nė mes tė Kadaresė dhe Qosjes. 36 Kjo qasje, qė ndonjėherė kalon edhe nė mohimin e ēdo elementi Islam dhe Oriental nė kulturėn shqiptare, nga frika e mospranimit nė Evropė, ėshtė shkoqitur thellė dhe bukur nga njė studiues i ri shqiptar, Enis Sulstarova, i cili argumenton se Evropa e vėrtetė dhe e pėrparuar ėshtė ajo qė i pranon dhe i integron tė veēantat e tė gjitha kulturave, e jo ajo qė i refuzon ato. 37 Sepse nė fund tė fundit, siē e konstaton Sulstarova: “Perėndimi, Lindja, Oksidenti, Orienti janė kategori koncpetuale tė shpikura e imanente. Kjo duhet tė mbahet parasysh dhe tė mos konsiderohen kulturat apo qytetėrimet si njėsi tė mbyllura, tė pandryshueshme e tė papėrshkueshme prej elementeve tė kulturave e qytetėrimeve tė tjera”. 38 Aq mė tepėr kjo vlen pėr shqiptarėt, tė cilėt nė kulturėn e tyre kanė integruar elemente tė shumė kulturave me tė cilat kanė jetuar e ballafaquar, duke krijuar njė kulturė kombėtare unike, tolerante nė thelbin e saj, evropiane nė kuptimin integrues tė saj, njerėzore nė kuptimin e gjerė tė saj.

 

       13. Normalisht, nė kohėn e radikalizmave fetarė, qė nė tė vėrtetė janė shfaqje tė jashtme tė problemeve mė tė thella, me karakter ekonomik e politik, shoqėria shqiptare, aq gjatė e karakterizuar nga toleranca fetare prapė mund tė sfidohet nga situata tė paparashikuara. 39 Jetesa me tė veēantat, pranimi i tyre si pjesė e kulturės sonė, akomodimi i kėsaj mėnyre tė funksionimit tė kombit nė rrethana tė reja (sidomos gjatė pėrpjekjeve pėr realizimin e bashkimit kombėtar, nga jetėsimi i sė cilės do tė varet mjaft shumė konsolidimi i hapėsirės shqiptare nė tė gjitha sferat), dhe fuqizimit tė proceseve integruese evropiane, ėshtė rruga e vetme pėr tė vazhduar tė jemi shembull i jetesės tolerante fetare edhe nė kohėn e radikalizmave fetarė, shembull i ndėrtimit tė njė shoqėrie stabile, nė kohėra dinamike politike e ekonomike. 40 Tė pasurit disa fe, pėrfshirė edhe atė myslimane, nuk ėshtė nė kundėrshtim me tė qenurit shqiptar dhe njėkohėsisht evropian, aq mė tepėr qė modeli i shoqėrisė qė ne synojmė tė ndėrtojmė ėshtė njė shoqėri ku feja dhe shteti do tė ishin tė ndara. Shoqėria shqiptare nė pėrgjithėsi, siē e theksuam mė lartė nė pėrmbajtjen e saj e ka ngritur lartė idealin e lirisė sepse, siē e thotė bukur Ukshin Hoti nė pėrgjigjen dhėnė Kadaresė nga burgu i Nishit mė 1998: “Nuk mund tė ketė kurrfarė dyshimi p.sh. nė pėrcaktimin evropian dhe pro evropian tė shqiptarėve nė pėrgjithėsi, por ai nuk buron nga dėshira e tyre pėr tė luajtur valle folklorike, por pėr tė qenė tė lirė dhe pėr t’u zhvilluar si popujt e tjerė evropianė”. 41 Pra ėshtė ai model i shtetit qė evropianėt e kanė shndėrruar si vlerė tė njerėzimit tani e sa kohė. Pėr mė tepėr, duke ndėrtuar njė shoqėri stabile, tė bazuar nė veēantitė fetare, ne mund t’i japim Evropės modelin, qė duket se kohėt e fundit i ka humbur konturat e tij nė horizont, nga konfliktet e vazhdueshme fetare e racore qė po gėlojnė nė tė. Mund tė ndihmojmė Evropėn ta gjejė veten, por njėkohėsisht mund tė bėhemi edhe mė tė vetėdijshėm pėr njė vlerė tė pasur qė ngėrthejmė nė vete, njė vlerė qė kemi ditur sė paku deri mė tani e nė kushte shumė tė vėshtira pėr kombin tona ta shndėrrojmė nga dobėsia nė pėrparėsi. Pėr njė vlerė qė mund t’ia dhurojmė Evropės e njerėzimit, duke i mėsuar sesi jetohet nė paqe me veēantitė nė vetvete.

_____________________________

R e f e r e n c a t

 

1 Shih Kristo Frashėri, “Identiteti Kombėtar, Feja dhe Qytetėrimi”, Studime Sociale, 1:1, 2007, p.2 -5.

2 Zakonisht qytetėrimi evropian konsiderohet pjesė e qytetėrimit perėndimor, ku hyjnė edhe SHBA-tė, Kanadaja, Australia dhe Zelanda e Re. Ne pėr nevoja tė kėtij teksti do t’i referohemi kryeisht termit civilizim evropian, ndonėse nė pjesė tė caktuara do ta pėrdorim edhe termin civilizim perėndimor.

3 Shih Frashėri, supra note 1, fq.27.

4 Ibid.

5 Pėr rolin e fesė sė krishterė shih Fernand Braduel, A History of Civilazations. London: Penguin Books, 1995 (versioni origjinal nė gjuhėn franceze ėshtė botuar nė vitin 1987), fq.333-38.

6 Shih Braduel supra note , fq.315-6. Gjithashtu shih Eric Cochrane, Charles M. Gray dhe Mark A.Kishlansky (eds.), Early Modern Europe: Crisis of Authority. Readings in Western Civilization 6. Chicago dhe London: The University of Chicago Press, 1987, fq.1-8.

7 Shih pėr kėtė ēėshtje argumentimin qė e bėn Maks Veberi mbi integrimin e tė arriturave shkencore nė jetėn ekonomike dhe shtetėrore nė Perėndim nė Max Weber, Etika protestante dhe shpirti i kapitalizmit. Tiranė: Plejad, 2005, fq.22-33.

8 Shih pėr trajtimin shumė interesant tė kėsaj ēėshtjeje nė Paul Kenedy, The Rise and the  Fall of the Great Powers: Economic Changes and Mlitary Confllict from 1500-2000. London: Fontana Press, 1988, fq.20-38.

9 Shih Goff infra note 10, fq. 2.

10 Shih Frashėri supra note 1, fq.29-30.

11 Pėr aspekte tė ndryshme tė identietit evropian shih Jacques Le Goff, Mesjeta nė zanafillat e identitetit evropian. Tiranė: Shtėpia e Librit dhe Komunikimit, 1996. Gjithashtu shih Braduel supra note , fq.309- 2 .

12 Pėr historinė e identitetit evropian nga antikitetit e deri nė ditėt e sotme shih Edgar Mo-rin, Evropa nė mendje. Tiranė: Ora, 2001 (nė origjinal vepra ėshtė kompletuar nė vitin 1990, ndėrsa nė shqip ėshtė pėrkthyer nga Besnik Mustafaj) 

13 Shih Gianni Vattimo, “The European Union Faces the Major points of its Development”, nė Daniel Levy, Max Pensky dhe John Torpey (eds.), Old Europe, New Europe, Core Europe: Transatlantic Relations After the Iraq War. London&New York: Verso, 2005, fq.fq.28-33.

14 Jurgen Habermas dhe Jacques Derrida, “February 15, or, What Binds European Together: Plea for a Common Foreign Policy, Beginning in Core Europe”, nė Daniel Levy, Max Pensky dhe John Torpey (eds.), Old Europe, New Europe, Core Europe, fq.7-10.

15 Adolf Muschg, “Core Europe; Thougts About the European Identity” nė Daniel Levy, Max Pensky dhe John Torpey (eds.), Old Europe, New Europe, Core Europe, fq.2

16 Habermas, Derrida, supra note 13, fq. -7

17 Umberto Eco, “An Uncertain Europe Between Rebirth and Decline” nė Daniel Levy, Max Pensky dhe John Torpey (eds.), Old Europe, New Europe, Core Europe, fq.19.

18 Shih Braduel supra note , fq. 15.

19 Arbėn Xhaferi, “Bartja e besnikėrisė”, Koha Ditore, 27 e 28 nentor, fq.12.

20 Ibid, fq.315-6.

152 Shih Arkivi Qendror Historik, fondi Komiteti pėr Mbrojtjen Kombėtare tė Kosovės dosje nr.2. dok. 7080 5, cituar sipas Limon Rushiti, Lėvizja Kaēake nė Kosovė (1918-1928). Prishtinė: Instituti i Historisė sė Kosovės, 1981, fq.10 -5.

21 Shih Faton Abdullahu, Dimensionet e Identitetit Qytetėrues: Kultura, Feja, Politika. Prishtinė: Rilindja, 1998, fq.159-161.

22 Ibid, fq161-169. Shih gjithashtu International Crisis Group, Religion in Kosovo. ICG Balkan Report No.105, Prishtina/Brussels, 31 January 2001, p.3, Lene Kühle dhe Carsten Bagge Laustsen, “The Kosovo Myth: Nationalism and Revenge”, nė Tonny Brems Knudsen dhe Carsten Bagge Laustsen (eds.), Kosovo between War and Peace: Nationalism, Peacebuilding and International Trusteeship. London dhe New York: Routledge, 2006, fq. 30 dhe Robert J. Donia, “Nationalism and Religious Extremism in Bosnia-Herzegovina and Kosovo since 1990”. Ky punim i Donias ėshtė botuar nga International Institute for the Middle East and Balkan Studies, Lublana, 12 Qershor 2007, fq. .

23 Shih Hysamedin Feraj, Skicė e mendimit politik shqiptar. Tiranė: Pegi, 2006, fq. 196-7. Shih gjithashtu Vjekoslav Perica, Balkan Idols: Religion and Nationalism in Yugoslav States. Oxford: Oxford University Press, 2002, fq.1 5.

24 Shih Stefanaq Pollo, Nė gjurmė tė historisė shqiptare 2. Tiranė: Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė, 2003, fq.35- 2. Shih gjithashtu Joan Pelushi, “Kriptokrishterimi nė Shqipėri: Njė vėshtrim i shkurtėr historik dhe roli i tij i rėndėsishėm nė substratin kulturor tė Shqip-tarėve”, Tempulli, Nr.6, 2002, Korēė (5-17), fq.15 si dhe Donia supra note 20, fq. .

25 Shih ICG, supra note 20, fq.1.

26 Shih Noel Malcolm, Kosovo: A Short History. London: Macmillan 1998, fq.268.

159 Ibid, fq.268. Mė shumė pėr rregullimin e sistemit tė tė drejtave tė pakicave nė kuadėr tė Lildhjes sė Kombeve shih Gaetano Pentassuglia, Minorities in International Law. Strasbourg: Council of Europe Publishing, 2002, fq.27-9 dhe Thomas D. Musgrave, Self Determination and National Minorities. Oxford:Oxford University Press, 1997, fq.32-61.

27Ibid, fq.267-8, 272.

28 Ibid, fq.286.

29 Shih Rexhep Abdullahu, Djathtizmi dhe Demokracia nė Proces. Prishtinė, 2002, fq. 0-51.

30 Shih Perica, supra note 21, fq.8

31 Cituar sipas Ibid, fq.1 5.

32Ibid, fq

33 Shih ICG, supra note 20, fq.1.

34 Shih Shkėlzen Maliqi, Shqiptarėt due Evropa. Pejė: Dukagjini, 199 , fq.125.

35 Shih ICG, supra note 20, fq.5.

36 Shih Aurel Plasai, Vija e Teodosit rishfaqet: Nga do t’ia mbajnė shqiptarėt?. Tiranė: Marin Barleti, 1995 (botimi i parė i veprės ėshtė bėrė mė 1993)

37 Shih Enis Sulstarova, Arratisja nga Lindj: Orientalizmi Shqiptar nga Naimi te Kadareja. Tiranė: Dudaj, 2006, fq.269-279

38 Ibid, fq278-9.

39 Shih Arbėn Xhaferi, “Religjioni, politika dhe shqiptarėt”, MM, viti i 6-tė i botimit, 8:9, 2005, fq.7-17. Pėr motivin e vėrtet tė konflikteve nė botė qė sot po ravijėzohen si konflikte fetare shih Loretta Napoleoni, “Modern Jihad: The Islamist Crusade”, SAIS Review, XXIII:2, 2003, fq.53-69.

40 Shih Maliqi, supra note 33, fq.31.

41 Ukshin Hoti nė Ismail Kadare, Ukshin Hoti, Bisedė pėrmes hekurash. Tiranė: Onufri, 2000, fq.55.

 

·       Ky studim ėshtė lexuar nė Simpoziumin ndėrkombėtar, “Identiteti evropian i Kosovės”, i mbajtur mė 26 dhe 27 Qershor 2007 nė Prishtinė.

 

Valon Murati: Reciprociteti nė tė drejta - Vetėvendosje nesėr