SKANDALOZE !

PTK-ja ngriti konsorciumin nė llogari

tė Mirosllav Mishkoviēit pėr tė blerė licencėn e operatorit tė katėrt nė Shqipėri!

 

“Lufta ėshtė njė gjė e shėmtuar, por jo mė e shėmtuara. Gjendja e kalbur dhe e degjeneruar e moralit dhe e ndjenjės patriotike qė mendon se asgjė nuk ia vlen luftėn, ėshtė mė e kobshme”. / John Stuart Mill, ekonomist politik (1806-1873)/

 

Shkruan: Isa Mulaj * Prishtinė, 24. 04. 2009

______________________

 

A mund ta vjedh hajni-hajnin nė Shqipėri? Pėrsėri PTK-ja!

 

     Posta dhe Telekomi i Kosovės (PTK) e pėrkrahur nga Qeveria e Kosovės, pa ndonjė bazė ligjore ėshtė futur nė njė konsorcium tė dyshimtė pėr operatorin e katėrt tė telefonisė mobile nė Shqipėri. Nė kėtė lojė thuhet se janė tė pėrzier miliarderi serb Mirosllav Mishkoviē ( i cili mė herėt bleu rrjetin e supermarketeve Euromax nė Shqipėri - Lexoni nė fund tė kėtij shkrimi shtojcėn e pashtrikut „Kompania serbe “Delta”, blen marketet Euromax nė Shqipėri“ - Sh.B ), Damir Fazlliē, njė Llazareviē, disa afaristė nga Shqipėria qė merren me veprimtari tjera ( jo nė sektorin e telekomunikimeve ), politikanėt Sali Berisha, Hashim Thaēi dhe Edi Rama. Kuvendi i Shqipėrisė votoj PTK-nė si operator tė katėrt. Mė skandalozja ndėr tė gjitha mė duket kur PTK-ja ngriti konsorciumin nė llogari tė Mirosllav Mishkoviēit pėr tė blerė licencėn e operatorit tė katėrt nė Shqipėri.

 

     Nė mungesė tė njė analize alternative mė tė gjatė, pėr informata mė tė hollėsishme shikoni pėrmbledhjen e reagimeve tė disa medieve nga Shqipėria:

 

Agjencia e lajmeve Ekonomia: Zbulohet marrėveshja sekrete…

 

     Para se ta mbyllim kėtė histori, duhet theksuar se mbeten shumė tė panjohura rreth aferave tė dyshimta shqiptaro-serbe nė llogari tė serbėve e nė dėm tė Kosovės dhe Shqipėrisė. Njė afarist i njohur shqiptaro-amerikan nga Kosova me bazė nė Nju Jork, ka blerė 4-5 ndėrmarrje prodhuese gjatė privatizimit nė Kosovė. Nė fillim ishte shumė i pėrkushtuar pėr investime tė mėdha. Thuhet se, ai gradualisht e ka vėrejtur sa vėshtirė ėshtė tė punohet me shqiptarė shkurtpamės, oportunistė dhe mercenarė. Kishte frikėn se duke investuar nė Kosovė sipas planeve qė i kishte, ai do ta humb pasurinė dhe varfėrohej, prandaj i dėshpėruar ka hequr dorė nga planet pėr njė kohė. Nuk e di sa janė tė vėrteta kėto pohime, por e di fort mirė se gjatė 2-3 viteve tė fundit emri i tij nuk pėrmendet nėpėr mediet e Kosovės. Vendin e tij nė medie tani e zėnė Hashim Thaēi, Mirosllav Mishkoviēi, Damir Fazlliēi, Delijorgji, Forumi i Biznesmenėve Grek nė Kosovė, e plot serbo-grekė tjerė. Nuk po ia pėrmend emrin atij afaristit me origjinė nga Kosova nė SHBA. E dini shumica dhe nuk kemi nevojė ta pėrmendim.

 

Arben Rrozhani: Bizneset e serbėve Fazlliē-Mishkoviē nė Shqipėri...

 

     Favorizimi jo transparent dhe me shkelje tė shumta ligjore i miliarderit serb Mishkoviē nga ana e PTK-sė pėr fuqizimin e pozitės sė tij ekonomike me pėrkrahje edhe nga politikanėt shqiptarė nė pushtet, mund t’i kushtoj shumė Shqipėrisė si shtet dhe shoqėrisė sonė. Politika mė tepėr ėshtė biznes. Nė vendet ekonomikisht tė varfėra, sidomos nė Shqipėri dhe Kosovė, askush nuk e lakmon pushtetin pėr tė na shitur mend se sa tė menēur janė politikisht. Pėrcjellni ngjarjet politike dhe raportimet e medieve, dhe iu mjafton tė fitoni njohuri sa edhe politikanėt nė pushtet. Atyre thjeshtė u intereson politika e pėrfitimit nė biznes nė ēfarėdo forme, qoftė edhe nė dėm tė shtetit dhe shoqėrisė pėr llogarinė e tė huajve si ėshtė rasti me Mishkoviēin.

·       Kush pėrfiton dhe kush humb nga ky biznes nė njė sektor tė ndjeshėm pėr shtetin sikur ky i telekomunikimeve?

Ka shumė pėrgjigje pėr analiza dhe debate. Pyetja kryesore “A mund ta vjedh hajni-hajnin” mbetet e hapur pėr debat. E titulluam kėshtu nga shkaku i jo transparencės, shkeljeve tė mėdha ligjore qė janė bėrė, dhe marrėveshjes sekrete tė PTK-sė.

 

Autori ėshtė hulumtues i lartė dhe koordinator pėr Kosovė i Institutit pėr Studime dhe Analiza tė Politikave Ekonomike. Kontakti me autorin Mobile: + 377 (0)44 112 397.

 

Isa Mulaj: Degjenerimi i terminologjisė sė ekonomisė nė gjuhėn shqipe

*  *  *

SHTOJCA E PASHTRIKU.ORG

 

Kompania serbe “Delta”, blen marketet

Euromax nė Shqipėri !

 

   Kompania serbe “Delta Maxi Shoping”, ka blerė tė gjitha marketet Euromax nė Shqipėri. Lajmi bėhet i ditur nga mediat e huaja, ndryshe nuk ėshtė publikuar njė deklaratė zyrtare nga ish-pronarėt e saj shqiptarė. Sipas burimeve tė mėsipėrme, Delta Holding me qendėr nė Beograd, e cila merret me krijimin dhe mirėmbajtjen e marketeve nė Serbi por dhe nė rajon, ka blerė 17 marketet Euromax qė deri para disa javėsh ishin nė pronėsi tė QTU.

    Kėto markete, ndodhen kryesisht nė Tiranė, Durrės, por dhe Fier, Elbasan, Korēė, Vlorė etj. Kompania serbe e eksport-importit, qė ka blerė tė drejtėn mbi Euromax, mjediset e tė cilave janė nė godina me qera, deklaroi se ka vendosur tė zgjerojė shtrirjen e Euromax nė Tiranė dhe zonat e tjera tė Shqipėrisė.

    Rrjeti i marketeve Euromax ishte i pari nė Shqipėri kur ai nisi rreth tre vjet mė parė dhe rezultoi i suksesshėm. Njė vit mė vonė, ai u pasua nga “Conad” i cili hapi disa markete me hapėsira mė tė vogla nė Tiranė dhe Durrės, por me ēmime mė tė larta tė produkteve qė tregton.

    Blerja mė e fundit e Euromax nė Shqipėri, vjen disa kohė pasi kompania serbe ka bėrė blerje tė ngjashme dhe nė Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinėn dhe Bullgarinė. Planet e kompanisė janė qė deri nė vitin 2012 tė hapė pika tė ngjashme shitjeje dhe nė Kroaci, Moldavi, Rumani, Ukrainė dhe Maqedoni.

 

Komentin tuaj mund ta shkruani: KĖTU

( Pėrgatiti moderatori i pashtriku.org )