Dosja Fazliē

 

BIZNESET E PALIGJSHME TĖ FAZLIĒIT NĖ SHQIPĖRI

Sipas prokurorisė shqiptare, me shitjen e kompanisė „Crown Acquisition“ te kompania me seli nė Qipro „Altarie Reserach Limited“, biznesmeni Fazliē ka blerė 140 mijė metra katror truall, me dy parcelat nė fshatin Rinia tė Komunės Porto Romano nė Durrės, pa paguar detyrimet tatimore pranė institucioneve vendase.

 

Shkruan: Sokol Ēobo - Tiranė, 11. 04. 2009

_________________________

Arben Muhameti: Fazlliē, nė Shqipėri pėr 3 vite fitoi 50 milion dollarė!

                                                                                                 

Procedimi penal ndaj Damir Fazliē, i konsideruar si mik

i Kryeministrit Sali Berisha

 

      Shteti boshnjak mė nė fund i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės sė drejtėsisė shqiptare, e cila kėrkoi dokumente pėr veprimtarinė e Damir Fazliē nė atė vend. Kjo, nė funksion tė akuzės, se serbo - boshnjaku ka kryer pastrim parash nė Shqipėri. Disa ditė mė parė, nė zyrat e Ministrisė sė Drejtėsisė shqiptare ėshtė postuar njė zarf me dokumente qė hedhin dritė mbi aktivitetin e Fazliē, si dhe pėr transfertat bankare nga Shqipėria drejt Bosnjės. Burime nga Ministria e Drejtėsisė thanė pėr gazetėn „Shqip“ se dosja po pėrkthehet dhe mė pas do t‘i vihet nė dispozicion Prokurorisė sė Tiranės, e cila ka hapur njė procedim penal ndaj Damir Fazliē, i konsideruar si mik i Kryeministrit Sali Berisha. Nė dosjen boshnjake mėsohet se ndodhen dokumente pėr transferta bankare nga Tirana drejt Sarajevės nė shuma tė mėdha. Mėsohet gjithashtu se tė gjitha enigmat e prokurorisė janė zbardhur pėr sa u pėrket episodeve qė e lidhin Fazliē me Bosnjėn.

 

Pesė letėr - porosi

 

      Deri dje, vetėm Bosnja i ėshtė pėrgjigjur pozitivisht kėrkesės sė Prokurorisė sė Tiranės. Disa javė mė parė, hetuesit e ēėshtjes kanė dėrguar letėr-porosi edhe nė Qipro, Kroaci, Zvicėr dhe Angli pėr tė zbardhur pastrimin e parave nga shtetasi serbo-boshnjak, Damir Fazliē nė Shqipėri. Dyshohet se nė kėto shtete, ai ka kompani pa kapital, me anė tė tė cilave kryente pastrim parash. Sipas Prokurorisė shqiptare, kjo veprimtari e ka pasur zanafillėn nė shtetin e Qipros, ku Fazliē ka shitur kompaninė „Crown Acquisition“. Mė pas transferoi paratė e shitjes sė kompanisė nė Shqipėri, duke arritur tė blejė qindra dynymė tokė nė Durrės. Por mėsohet se prokuroria ėshtė thelluar nė hetime dhe ka dėrguar njė letėr-porosi nė Zvicėr nga ku kėrkohen mė shumė detaje. Nė kėtė shtet ka tė dhėna se Fazliē ka njė kompani tjetėr qė ka shėrbyer si nėnkontraktore pėr shitjen e „Crown Acquisition“.

      Gjithashtu, Prokuroria shqiptare shpreson nė njė bashkėpunim tė ngushtė me zviceranėt edhe pėr transfertėn e 1.7 milionė eurove nga Tirana nė Zyrih. Njė tjetėr letėr-porosi ėshtė dėrguar nė Kroaci, ku kėrkohet informacion pėr disa kompani tė tjera tė Fazliē qė veprojnė nė kėtė shtet. Ndėrsa letėr-porosia e dėrguar drejt Anglisė shėrben pėr marrjen e informacionit pėr rezidencat e Damir Fazliē.

 

Qipro, mė e rėndėsishmja

 

      Duket se hetimet pėr Damir Fazliē kanė ngelur nė vendnumėro. Dy prokurorėt e ēėshtjes, Besnik Muēi dhe Dritan Rreshka, janė detyruar tė shtyjnė hetimet edhe 30 ditė tė tjera, me qėllim qė tė bashkėngjisin nė dosjen voluminoze edhe letėr-porositė qė priten nga katėr shtete. Burimet zyrtare pranė institucionit qendror tė akuzės, sqaruan se hetimet brenda territorit shqiptar pėr aktivitetin e ligjshėm dhe tė paligjshėm tė biznesmenit Fazliē kanė pėrfunduar. „Veprimet hetimore qė, organi i akuzės duhej tė kryente nė vendin tonė nė lidhje me procedimin penal ndaj shtetasit serbo-boshnjak Damir Fazliē, pėr dyshimet e kryerjes sė veprės penale tė pastrimit tė parave, prokuroria pothuajse i ka pėrfunduar. Por, pėr tė mbyllur dhe nxjerrė njė konkluzion nė lidhje me kryerjen apo jo tė kėsaj vepre penale, jemi tė detyruar tė presim ardhjen e pėrgjigjeve tė letėr-porosive tė dėrguara nė Qipro, Angli, Zvicėr dhe Kroaci. Bėhet fjalė pėr llogaritė bankare nė kėto vende, tė cilat janė pėrdorur nga kompanitė e biznesmenit Fazliē pėr transferta tė ndryshme nga njėri shtet nė tjetrin dhe drejt Shqipėrisė", thanė burimet pranė Prokurorisė sė Pėrgjithshme. Hetimet e pastrimit tė parave ndaj mikut tė Kryeministrit Sali Berisha, serbo-boshnjakut Fazliē kanė ngecur pėr shkak tė mosardhjes sė kėtyre letėr-porosive tė dėrguara nga Prokuroria e Tiranės nėpėrmjet rrugės zyrtare qė ėshtė Ministria e Drejtėsisė. Gjithashtu, kėto burime saktėsuan se me ardhjen e kėtyre letėr-porosive, dosja hetimore ndaj biznesmenit Fazliē mund tė marrė njė drejtim pėrfundimtar, drejt zbardhjes sė veprės penale pėr tė cilėn akuzohet miku i Kryeministrit Berisha.

 

Flet Fazlliē: Pėr bizneset dhe lidhjet e tij me qeverinė shqiptare

 

Hetimet nė Shqipėri pėr Fazliē

 

      „Hetimet e nevojshme nė Shqipėri pėr dosjen Fazliē kanė pėrfunduar thuajse tėrėsisht, duke sekuestruar njė sėrė shkresash, kontratash tė blerjes sė 14 hektarėve tokė nė fshatin Rinia tė Porto Romanos nė Durrės, marrja nė pyetje e banorėve qė ia kanė shitur kėto prona, pyetjen e personave qė kanė punuar pėr llogari tė serbo-boshnjakut Fazliē, vetė personin nė hetim dhe shumė shkresa tė tjerė qė janė administruar nė fashikullin hetimor", thanė pėr "Shqip" burime nga prokuroria.

      Sipas kėtyre burimeve, letėr-porosia qė pritet tė vijė nga Qipro ka tė bėjė me tė ardhurat e pėrdorura nga shoqėria „Altarie Reserach Limited“ pėr blerjen e kompanisė „Crown Acquisition“ me njė vlerė prej rreth 1 milion e 750 mijė euro. Para kėto qė kanė ardhur nė Shqipėri nga njė filial bankar nė Londėr, ku mė pas njė shumė e caktuar ėshtė dėrguar nė Zvicėr dhe nė Bosnjė. Sipas prokurorisė, me shitjen e kompanisė „Crown Acquisition“ te kompania me seli nė Qipro „Altarie Reserach Limited“, biznesmeni Fazliē ka blerė 140 mijė metra katror truall, me dy parcelat nė fshatin Rinia tė Komunės Porto Romano nė Durrės, pa paguar detyrimet tatimore pranė institucioneve vendase.