Kush janė bashkautorėt e kėnetės shqiptare?!

 

KĖNETA SHQIPTARE OSE IK E HAJDET E NANO-BERISHĖVE

 

Sa primitive shfaqet idhujtaria e palodhur e njė pjese tė shqiptarėve pėr liderė si Nano e Berisha, qė janė bashkautorė tė kėnetės ku ka ngecur Shqipėria dhe tė mjerimit tė shqiptarėve.

 

Shkruan: Andrea Stefani - Tiranė, 25. 06. 2009

________________________________

Takimi i bashkautorėve tė kėnetės shqiptare  Nano - Berisha

 

     Me rishfaqjen e Fatos Nanos nė qarqet politike tė Tiranės, rifuqizohet pėrsėri tendenca pėr ta kthyer politikėn shqiptare nė njė kėnetė liderėsh tė ndenjur. Kur nė korrik 2005, Nano largohej i mposhtur, nuk ishin pak ata qė menduan se rrotacioni politik vėrtet risillte nė pushtet njė Berishė tė vjetėr, tė trukuar me “ndryshim”, por tė paktėn, po hapte rrugėn pėr rinovimin e lidershipit nė tė majtėn shqiptare. Njė lider historik si Nano dukej se po kalonte nė histori. Dhe kjo do ishte njė premisė pėr largimin edhe tė Berishės nesėr. Koha po i zhgėnjen kėto shpresa, duke i pėrqeshur si iluzione. Nano, jo vetėm nuk u largua njė herė e pėrgjithmonė, por edhe rikthehet nga mėrgata disavjeēare e qejfit pėr tė “shpėtuar Shqipėrinė”. Ndėrkaq, edhe Berisha po sfidon hapur rrotacionin e lidershipit qė imponon njė demokraci normale, duke deklaruar se do qėndrojė nė pushtet deri nė 2017-ėn! Spektakle shumė kėrcėnuese kėto pėr demokracinė liberale, liritė dhe tė drejtat e njerėzve. Sepse pėr njė vend si Shqipėria, me tradita tė forta tiranike dhe patriarkale, me institucione tė dobėta e tė paafta tė baraspeshojnė e kufizojnė realisht qeveritė, jetėgjatėsia e pazakontė e lidershipėve nuk mund tė mos shoqėrohet me korrupsion, forma tiranie dhe arrogancė, qė shkon deri nė despotizėm.

 

*   *   *

     Mbėshtetės tė Nanos do nxitojnė tė mbrojnė (dhe nė fakt kanė nisur) rikthimin e tij me tė drejtėn dhe lirinė qė i jep demokracia, duke i cilėsuar kritikat, si tendenca pėrjashtuese. Nuk ka asgjė tė re nė kėtė reaksion. E vjetra, liderėt e saj, janė mbrojtur dhe do tė mbrohen duke u fshehur pas demokracisė. Edhe Berisha e justifikon qėndrimin e tij, tejet tė gjatė nė krye tė PD-sė, me zgjedhjet "demokratike" nė PD kur dihet botėrisht, qė nė sirtarėt e asaj partie mund tė gjesh ēdo gjė, por as edhe njė thėrrime demokraci.

     Mbėshtetėsit e Nanos do tė nguten tė bėjnė edhe inventarin e vlerave “tė pakrahasueshme” tė Nanos si lider historik i sė majtės qė ėshtė, as mė shumė dhe as mė pak, himnizimi dhe idhujtaria e kulteve politike. Por edhe sikur t‘i marrim tė mirėqena kėto “vlera tė pakrahasueshme” tė Nanos, ato do tė ishin njė argument mė shumė nė favor tė kritikėve, qė mendojnė se Nano do t‘i shėrbente mė shumė demokracisė nė Tiranė, nėse vazhdonte vakancat nė Vjenė. Sepse pėr demokracinė e vėrtetė, qė nuk mund tė mos imponojė rrotacionin e lidershipėve, bėhet i rrezikshėm edhe ai lider qė qėndron pa kufi nė krye tė politikės dhe pushtetit, ngaqė ėshtė “shumė i mirė” pėr njė shumicė njerėzish.

     Liderėt me simpati masive janė tė rrezikshėm pėr qytetarėt dhe institucionet, sepse simpatia e masave ėshtė pushtet, ėshtė "pushteti popullor" mbi tė cilin, nė kushtet e shoqėrive me opinion publik foshnjor, me institucione lirimbrojtėse tė dobėta, bėhet themeli mbi tė cilin ngrihet despotizmi dhe tirania. Shqiptarėt i kanė provuar mbi shpinė pėr mbi 40 vjet rrjedhojat e kėtij lloj "pushteti popullor".

     Por t‘i kthehemi pėrvojės dhe menēurisė botėrore. Grekėt e vjetėr nuk ishin budallenj, kur qė nė djepin e qytetėrimit europian, tė trembur pikėrisht nga kultet e ngritura mbi simpatinė popullore, votuan qė pėr ostracimin (pėrzėnien) e gjeneralit dhe politikanit Aristidh nga Athina. Dhe thuhet se e bėnė, ngaqė Aristidhi gėzonte njė popullaritet tė pazakontė si njeri shumė i drejtė. Kjo simpati masive, ky pushtet "popullor" dhe ky kult i trembi athinasit. Dhe shumica e demosit votoi pėr pėrzėnien e Aristidhit, pikėrisht sepse gėzonte simpatinė e shumicės! Paradoks demokratik? Jo, zgjuarsi liridashėse.

 

                                                         *   *   *         

     Por edhe nė kohėt mė moderne, dhe pikėrisht kur gėrmoheshin themelet e demokracisė nė SHBA, u shfaq pėrsėri i njėjti skepticizėm ndaj kultit tė grumbulluar rreth njė lideri tė suksesshėm. Por kėtė herė nga vetė njė lider triumfator, qė pa asnjė problem, mund ta pėrjetėsonte veten nė pushtet, nė sajė tė mbėshtetjes masive qė gėzonte nė popull. Ky lider ishte Presidenti Xhorxh Uashington, i vetmi nė historinė e SHBA-sė, qė ka marrė mbėshtetjen e 100 pėr qind tė votave elektorale. Fitimtar i luftės pėr pavarėsi, ai i kishte tė gjitha mundėsitė tė spekulonte, duke e shpallur veten shpėtimtar tė kombit, sjellės tė lirisė pra, edhe tė pazėvendėsueshėm.

     Por Uashingtoni kish triumfuar mbi njė monarki dhe ideali i tij ishte republika demokratike. Ai e kuptonte se njė republikė mund tė shndėrrohet fare lehtė nė njė monarki tė maskuar, nė njė monarki pa mbret edhe mė despotike, se njė monarki absolute me mbret, nėse Presidenti nuk ndėrrohet pas tė shumtėn, dy mandate 4-vjeēare. Aq tė rrezikshėm e shihte Uashingtoni qėndrimin mė shumė se 8 vjet tė njė presidenti nė pushtet, aq tė rrezikshėm e shihte pėr demokracinė atė akumulimi i popullaritetit, por edhe servilizmi njerėzor e nėnshtrimi institucional, qė sjell njė pushtet i pakufizuar nė kohė i njė lideri, sa refuzoi, me gjithė kėmbėnguljen e mbėshtetėsve, tė kandidojė pėr njė mandat tė tretė.

     Ky akt i lavdishėm vetėlargimi ka qenė njė investim politik me vlera tė paēmuara qė e ka bėrė demokracinė e SHBA-sė atė qė ajo ėshtė sot. Ėshtė vėshtirė tė thuash se cila nga dy bėmat, fitorja e pavarėsisė nga britanikėt apo ky vetėlargim nga lidershipi politik, janė kontributet mė tė mėdha historike tė Uashingtonit. Por ėshtė e padyshimtė qė pa aktin e tij vetėmohues, akt qė ėshtė fiksuar mė vonė edhe nė amendamentin e 22-tė tė Kushtetutės (qė kufizon qėndrimin nė Shtėpinė e Bardhė tė njė presidenti jo mė shumė se dy mandate), SHBA nuk do tė ishin sot demokracia mė vitale, mė e fuqishme dhe mė e zhvilluar nė botė. Madje, ndoshta nuk do tė ishin fare demokraci. Dhe e tėrė bota do tė qe ndryshe. Vėshtirė ta thuash sesi, por sigurisht me shumė mė pak liri. E tillė ėshtė vlera historike e vetėlargimit nga pushteti tė atij lideri tė suksesshėm, qė mbetet i pazakontė, jo pėr nga sukseset, por pėr mosabuzimin me sukseset pėr qėllime pushteti.

     Duke u vetėlarguar nga politika, Uashingtoni i dha mesazh popullit amerikan ta zhvendosė vėmendjen dhe adhurimin nga lideri i lavdishėm, por fizikisht i vdekshėm, tek institucionet impersonale dhe tė pavdekshme, nga lideri i pėrsosur te institucionet qė korrigjojnė dhe pėrsosin liderėt, nga njė njeri i gjithėfuqishėm te gjithėfuqia e njerėzve e mishėruar nė institucione. Dhe sa meskine, sa mediokre, sa antiliri dhe antishtet ėshtė ambicia e liderėve tanė mediokėr (qė mjerisht nuk janė mė vetėm Berisha e Nano), qė nuk ngopen sė qėndruari nė pushtet edhe po tė kenė edhe dy jetė, qė nuk ngopen sė pėrqendruari nė pushtet pa futur nė xhep gjithė "popullin" dhe vetė Shqipėrinė.

     Dhe akoma mė keq, sa e verbėr, sa poshtėruese dhe rrėnuese pėr fatet e shtetit (mjafton tė shohėsh mjerimin e Shqipėrisė) dhe shqiptarėve, sa e prapambetur krahasuar edhe me popujt qė hodhėn themelet e demokracisė evropiane nė lashtėsi, sa primitive shfaqet idhujtaria e palodhur e njė pjese tė shqiptarėve pėr liderė si Nano e Berisha, qė janė bashkautorė tė kėnetės ku ka ngecur Shqipėria dhe tė mjerimit tė shqiptarėve.