Nė focus

 

“XHEVAHIRET” E “ PANAGJYRIT” TĖ  ALBANOLOGJISĖ

 

Shkruan: Dr. Sadri Fetiu - Prishtinė, 20. 02. 2009

___________________________________

 

     Para njė kohe u mbajt nė Tiranė njė tubim i pashembullt deri sot nė traditėn shkencore tė popujve. Organizatorėt e quajtėn “konkurs tė albanologjisė” nė tė cilin konkurronin veprat e krijuara nga albanologė vendorė dhe tė huaj gjatė 5 vjetėve tė kaluar. Ata kishin krijuar edhe dofarė rregullash tė veēanta pėr kėtė lloj konkursi, nė tė cilin merrnin pjesė nga shtatė vepra tė katėr fushave pėrkatėse tė albanologjisė, pra, gjithsej 28 vepra tė autorėve shqiptarė dhe tė huaj. Pėr kėto vepra gjatė dy ditėve tė tubimit nė hotelin “Tirana interkontinetal” autorėt e veprave dhe recensuesit e tyre folėn, gjithnjė sipas dispozitave tė caktuara nga ana e moderatorit, pėr kėto vepra tė pėrzgjedhura dhe nė ditėn e tretė tė njėjtit votuan “nė mėnyrė demokratike” pėr ta bėrė zgjedhjen  e tri veprave qė do tė shpėrblehen. Dhe shpėrblimet u ndanė me votėn e lirė tė pjesėmarrėsve, autorėve tė kėtyre veprave.  Ėshtė interesant se shpėrblimin e fitoi edhe moderatori kryesor i kėtij tubimi, pastaj njė i huaj ( anglezi N. Malklom ) qė, siē dihet, e ka hartuar njė hisori tė shkurtėr tė Kosovės dhe njė shpėrblim u nda pėr bashkautorėsi ndėrmjet njė shqiptari dhe njė tė huaji. Ky, pra, ishte nė pika tė shkurtra rezultati i kėtij konkursi tė parendomtė nė praktikėn shkencore evropiane. Puna u krye nė kėtė mėnyrė, por mbetėn shumė dilema…

·       Ēka ishte ky konkurs?

·       A ishte konkurs apo diēka tjetėr?

·       Pse u organizua ky konkurs?

·       Kush mori pjesė nė tė?

·       Ēka kishte tė veēantė brenda kėtij konkursi.

·       Cila ishte pjesa me e bukur e tij?

         Pėr tė dhėnė pėrgjigje tė plotė nė kėto pyetje dhe nė pyetje tė tjera qė mund tė dalin nga ky tubim do tė duhet tė shkruhet njė libėr i tėrė, por unė kėsaj radhe vetėm telegrafikisht do t’i prek ca ēėshtje tė vockėla.

         Sė pari konkursi ishte i pashoq. Askund deri sot nuk ėshtė organizuar njė konkurs i kėtillė. Si unikat qė ėshtė nė praktikėn e sotme, ai mund tė krahasohej vetėm me “panagjyret” ( panairet ), qė dikur organizoheshin nė kasabatė orientale nė prag tė festave tė mėdha tradicionale pagane pėr t’i reklamuar dhe shitur mallrat e artizanateve popullore, kryesisht tė poēerisė, dhe prodhimet e ndyrshme bujqėsore.

        Ky konkurs - panagjyr u organizua gjoja pėr t’i dėshmuar tė arriturat nė fushėn e albanologjisė, por nė tė vėrtetė kishte qėllim qė ta mbulonte sadopak dėshtimin e plotė tė tė ashtuquajturės reformė tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, mė saktėsisht tė katandisjes sė plotė tė insituteve shkencore, dikur shumė tė suksesshme, qė ishin shndėrruar ne departamente tė Qendrės sė studimeve albanologjike, e cila si imitacion i institucioneve tė pakicave kombėtare tė ish Jugosllavisė, mund vetėm t’i varrosė solemnisht studimet albanologjike.

         Konkursi - panagjyri - u organizua nė ambientet e bukura tė 15-katėshit tė famshėm tė Tiranės sė dikurshme, me qėllim qė tė huajt qė kishin ardhur si pjesėmarrės mysafirė nė kėtė panagjyr “madhėshtor” tė mos kenė rast as t’i shohin se nė ēfarė kushtesh punojnė “departamentet” e Qendrės Albanologjike Shqiptare…

         Siē ėshtė thėnė, nė kėtė panagjyr morėn pjesė autorėt e veprave albanologjike nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia dhe nga vendet e ndryshme evropiane. Nga Kosova  si studiues dhe si konkurentė pėr shpėrblimin morėn pjesė tre akademikė, njė bibliograf “i specializuar” pėrfaqėsues i “Alb-shkencės” dhe dy arkeologė. Organizatorėt dhe “moderatorėt” nuk e panė tė arsyeshme ta ftojnė asnjėrin nga studiuesit e Institutit tė Albanologjisė sė Prishtinės, edhe pse ky institucion gjatė periudhės pėr tė cilėn ishte shpallur konkursi ka botuar me shumė sė 80 libra nga fushat e ndryshme tė albanologjisė, tė cilat mbase edhe do tė mund tė konkurronin pėr ndonjėrin nga shpėrblimet…

         Jo, ata nuk u ftuan, sepse pėr kėtė panagjyr ēdo gjė ishte planifikuar qė mė parė. Kėtė planifikim mbase e kishte bėrė vetė “moderatori”, qė do ta merrte pėr vete ēmimin e parė nė bazė tė “mėnyrės demokratike tė votimit”. Kjo ėshtė hera e parė qė shkenca i nėnshtrohet “elektoratit” tė zgjedhur kombėtar dhe ndėrkombėtar… Por, edhe ata qė ishin ftuar nga Kosova kėsaj radhe mbeten me gishta nė gojė. Unė nuk jam nė gjendje ta dij se sa ishin tė suksesshėm akademikėt kosovarė ta reklamonin mallin e tyre brendapėrbrenda panagjyrit, sepse lidhur me kėtė shtypi shqiptar nuk dha asnjė informatė. Por, megjithatė, ish-kryeakademiku ynė, Rexhep Ismaili, nuk u kthye dorėbosh nga Tirana, sepse ai shfrytėzoi rastin qė atje ta prezantojė njė nga “xhevahiret” e tij tė veprimtarisė gjuhėsore - tezat e reja pėr shtrirjen dhe zbatimin e standardit gjuhėsor nė tė gjitha vilajetet shqiptare.

         Dhe ai foli me kompetence se “standardi ka nevojė… pėr t’iu pėrshtatur kėrkesave tė sotme tė shqipes… Duhet ta kemi njė shqipe qė tė gjithėve duhet t’u bjerė si kėmishė e trupit, tė mos jetė as e ngushtė e as e gjerė… duhet tė krijojmė njė gjuhė standarde tė pėrshtatshme nė kushtet e kėrkesave tė reja ndaj shqipes…”standardi i sotėm i shqipės nuk mund t’u imponohet shqiptarėve qė jetojnė nė Kosovė, Maqedoni apo nė trevat e tjera shqiptare…”

         Pra, siē po shihet nga kėto fjalė gjuhėtari ynė, sė bashku me njė numėr bashkėmendimtarėsh, nė kushtet e reja “kur kemi dy shtete, ku duhet tė aplikohet gjuha standarde”…kurse “Maqedonia ėshtė njė shtet i tretė ku kėrkohet  qė shqipja tė ketė njė tjetėr funksion… ndėrsa ”Lugina e Preshevės, Mali i Zi, arbėreshėt dhe shqiptarėt e diasporės kanė nevoja tė tjera pėr gjuhėn shqipe… sipas tė gjitha gjasave po punuakan pėr ta arrnuar njė kėmishė tė re qė do t’u bjerė taman kėrkesave tė parcializuara tė shqiptarėve, sepse ata nuk na qenkan tė verbėr ndaj tė gjitha kėtyre nevojave, sepse gjuha siē ėshtė tash pas 36 vjetėsh nga Kongresi i Drejtėshkrimit ”nuk e prek vetėm Kosovėn”, por edhe “nė Shkodėr flitet njė dialekt e nė Vlorė gjithashtu…”

         Pra kėto janė “vlerat xhevahire”, tash tė ish-kryetarit tė ASHAK-sė, Rexhep Ismailit, i cili pėrveē “preokupimeve tė thella gjuhėsore” synon qė t’i shėrbejė me besnikėri edhe idealeve partiako-shtetėrore tė disa injorantėve, qė nuk mund ta marrin me mend ekzistencėn e shtetit tė Kosovės pa e krijuar kombin kosovar, i cili, sipas logjikės sė tyre, duhet ta ketė edhe gjuhėn e vet kombėtare.

         Nė kėtė hulli kanė zėnė tė ecin fatkeqėsisht edhe disa nga akademikėt tanė, prandaj janė shumė tė preokupuar qė shqipes standarde t’ia veshin njė kėmishė mė tė gjerė, nė tė cilėn do tė shkėrryeheshin qė tė gjithė brenda tė folmeve dhe dialekteve krahinore, brenda shteteve e gjysmėshteteve, ose, thėnė mė qartė, brenda gjashtė vilajeteve shqiptare tė fillimit tė shekullit XXI. Me pikėpamjet e tyre konservatore ata mendojnė se kjo gjendje e shqiptarėve do tė jetė e pėrhershme, prandaj edhe nuk ngurrojnė qė tė qepin kėmisha sipas nevojave parciale administrative lokale tė “pushteteve” tė shqiptarėve. Pėr fatkeqėsinė e tyre proceset e zhvillimit historik tė popujve dhe tė gjuhėve tė tyre standarde, nė kėtė kohė tė integrimeve tė pėrgjithshme nuk kanė nevojė pėr kėmisha mė tė gjera.

         Madje, shqipja standarde do tė ecė nė rrugėn e vet tė zhvillimit pa kėmishat kufizuese tė vjetra dhe tė reja. Ajo do tė jetė njė dhe e pandarė pėr tė gjithė shqiptarėt kudo dhe sido qė janė sot, e nesėr shpresojnė se do tė jenė edhe mė tė bashkuar e mė tė pėrparuar… Prandaj, kam droe se kėmishat qė ata duan t’ia qepin standardit tė gjuhės sė njėsuar shqipe nuk do t’i bien taman kurrė gjuhės sonė tė bukur. Ato kėmisha ata mund t’i veshin pėr vete, por si tė tilla ato do tė pėrfaqėsojnė njė standard tjetėr, tė njohur pėrgjithėsisht vetėm nė fushėn e mjekėsisė…

 

Dr. Sadri Fetiu: Dy libra anglisht tė Essat H. Bilalit