Ju betohem, po tė isha unė kryeministėr, vėrtet do tė merrja vendim

qė tė ktheheshin menjėherė mjetet e Fondit tė Privatizimit dhe

  Trustit tė Pensioneve nė Kosovė.

 

Letėr publike shefit tė ICO-s, Zotėri Peter Feith

 

Po ju lus Juve, duke Ju pėrgjėruar, sepse sugjerimi Juaj qė ato mjete tė mos vijnė nė Kosovė ėshtė vėrtet mėkat i madh qė po i bėni Kosovės dhe qytetarėve tė saj tė varfėr e tė papunė. Po ju lus Juve, sepse ne nuk kemi qeveritarė qė dinė e duan ta qeverisin Republikėn e Kosovės guximshėm, vetėm duke u bazuar nė interesa madhore tė qytetarėve tė saj, por po na qeverisin duke dėgjuar kryesisht ndėrkombėtarėt. Ju lus, sepse jam i bindur, se po qė se do u sugjeronit Ju qeveritarėve tanė qė tė mos flinin me gratė e tyre, binduni, ata vėrtetė nuk do tė flinin, sepse edhe kėtė sugjerim Tuajin ata do ta kuptonin si urdhėr. Dhe meqė do ta kuptonin si urdhėr, ata do frikėsoheshin se ju do i hiqni nga postet qeveritare, po nuk ju dėgjuan. E ata i duan postet qeveritare mė shumė se gratė e tyre, gjithsesi edhe mė shumė se qytetarėt e tyre.

 

Shkruan: Ibrahim Kelmendi - Prishtinė, 05. 02. 2009

______________________________

 

      I nderuari Zotėri Feith,

 

      Nga mediat u informova pėr mbėshtetjen Tuaj ndaj vendimit tė presidentit Sejdiu pėr zgjedhjet parlamentare dhe pėr sugjerimin Tuaj pėr mjetet e Fondit tė Privatizimit.

 

      Nė rastin e parė, ju keni mbėshtetur vendimin e presidentit Sejdiu, qė zgjedhjet parlamentare tė mbahen nė vitin 2011. Pėr kėtė nuk dua tė prononcohem, jo pse nuk ka hapėsirė dhe nuk kam guxim, por sepse jam i bindur se qytetarėt e Republikės se Kosovės, me tė drejtė vote, edhe po tė mbaheshin zgjedhjet nė kėtė vit, sipas kėrkesės se opozitės,  bėrė sa pėr zhurmė propagandistike, do tė dalin nė votim edhe mė pak se nė zgjedhjet e kaluara ( e Ju duhet ta dini se nė zgjedhjet e kaluara morėn pjesė mė pak se 40 pėr qind ). Kėsaj radhe po mjaftohem tė shfaq njė mendim tė pjesshėm, se vendimi i Presidentit ėshtė tepėr i hershėm, prandaj edhe i palogjikshėm, pasi deri atėherė, ta zėmė, mund tė ndodhė qė tė kemi krizė parlamentare, e cila do tė kishte pėr rrjedhojė imponimin e zgjedhjeve tė mėhershme. Apo, ndoshta doni tė thoni, se edhe nėse ndodh njė krizė parlamentare, zgjedhjet, megjithatė, duhet tė mbahen vetėm sipas vendimit tė Presidentit dhe mbėshtetjes Suaj?!

 

      Nė rastin e dytė, Ju keni sugjeruar qė mjetet e Fondit tė Privatizimit duhet tė vazhdojnė tė rrinė tė depozituara nė bankat ku gjenden tash, sepse na qenkan mė tė sigurta sesa nė bankat e Kosovės. Nuk do tė kisha reaguar kundėr kėtij sugjerimi Tuaj, sikur Qeveria jonė tė mos e kishte lexuar kėtė sugjerim Tuajin si urdhėr. Meqė kam bindjen se Qeveria e ka lexuar si urdhėr, po ndihem i detyruar tė reagoj, duke ju lutur e pėrgjėruar qė tė korrigjoni kėtė sugjerim, sepse me tė Ju po bėni njė mėkat tė rėndė karshi qytetarėve tė varfėr dhe tė papunė tė Republikės se Kosovės, njėherit Ju padrejtėsisht po favorizoni bankat nė Perėndim, si tė sigurta, nė dėm tė bankave nė Kosovė, tė cilat, sipas sugjerimit Tuaj, na qenkan mė pak tė sigurta.

 

      Se sa tė sigurta janė bankat nė Perėndim, po e shohim nga kriza e tashme financiare ndėrkombėtare. Shumė nga ato do tė bankrotonin, sikur tė mos i shpėtonin mjetet e taksapaguesve, qė po japin qeveritė, vetėkuptohet nga buxheti shtetėror. E opinioni i taksapaguesve atje, tashmė duhet ta dini: qeveritė qė po i japin mijėra miliarda dollarė e euro oligarkisė sė kriminalizuar financiare (bankare), po veprojnė padrejtėsisht, meqė shumica e qeveritarėve dhe e parlamentarėve vijnė nga kjo oligarki, ose kanė qenė tė sponsorizuar gjatė pėrzgjedhjes se tyre nga kjo oligarki.

 

      Tė marrim si shembull Deutsche Bank ( Dojēe Bank ), ku duhet tė jetė deponuar shumica e mjeteve tė Fondit tonė tė Privatizimit. Nė mungesė tė informimit, mund tė supozoj se ato janė deponuar aty me njė kamatė vjetore deri 3 pėr qind ( pothuajse tė barabartė me inflacionin vjetor tė euros ). Ka gjasa qė janė “ngrirė” fare pa kamatė, tė staxhionuara nė trezor vetėm pėr t’u ruajtur. Nė krye tė asaj Banke ėshtė zotėri Ackermann, i cili para ca kohe ishte para gjyqit nė Düsseldorf. Ai kishte marrė ryshfet 60 milionė euro nga Wodafon. I njėjti i kishte caktuar vetes, si shef qė ishte, rrogė mujore (minimale) prej rreth 1,3 milionė euro nė muaj. Deri nė momentet e fundit ai i manipulonte shifrat, se kjo bankė kishte fitime tė mėdha. Kur kriza financiare u detyrua tė dalė pėr fushė, zotėri Ackermann u detyrua tė pranojė se nė bursat ( kazinotė ) ndėrkombėtare kishte humbur dhjetėra miliardė euro, nė mos qindra, ngase ende nuk po informojnė saktėsisht. Nė vend qė tė jepte dorėheqje, ai pati fytyrė tė shantazhonte Qeverinė Gjermane, po nuk ia mbuloi kėto humbje ( me para tė taksapaguesve ), Deutsche Bank duhet tė shpallte konkursin dhe pastaj ekonomia gjermane do pėsonte kolaps edhe mė tė rėndė, sesa po parashikohet deri tash.

 

Lexo mė gjerėsisht pėr z. Ackermann: Joe Ackermann muss vor Gericht &  Die Karriere des Josef Ackermann & Ackermann  (Moderatori  Sh.B)

 

      Prandaj, po druaj se Ju e keni bėrė kėtė sugjerim, qė paratė e Fondit tė privatizimit tė vazhdojnė tė rrinė aty, meqė mund tė jeni lutur nga dikush atje, pėr shkak se kjo Bankė mund tė mos jetė nė gjendje tash t’ ia kthejė tė hollat Kosovės. Dihet, kėto tė holla janė aty me vendim tė UNMIK-ut, gjegjėsisht tė ndonjė argati tė kamufluar tė kėsaj Banke, qė ka punuar nė kuadėr tė UNMIK-ut, i cili ka marrė vendim ( duke marrė “provizion” tė madh pėr veten e tij?), qė shumica e mjeteve tona tė deponoheshin pikėrisht nė Deutsche Bank?! Pėrse tė mos kem dyshim se edhe Ju tash mund tė keni marrė “provizion” nga zotėri Ackermann pėr tė dhėnė kėtė sugjerim ( urdhėr ), qė parat tona gjithsesi tė qėndrojnė edhe mė tej nė atė bankė, siē e thashė, me kamatė simbolike, pothuajse tė barabartė me inflacionin, ose fare pa kamatė. Mirė do tė ishte qė dikush tė bėnte tė njohur kontratėn e deponimit, pėr hirė tė transparencės. Pėr bankėn tjetėr, ku ėshtė e deponuar pjesa tjetėr e mjeteve tona, nuk po ju shkruaj, meqė nuk kam tė dhėna pėr tė ( por, po dėshiruat, mund t’i gjej ). Nisur nga kjo gjendje aktuale e krizės financiare, Ju nuk keni si tė mė bindni, se bankat nė Perėndim qenkan mė tė sigurta sesa bankat nė Kosovė ( edhe pse shumica e bankave kėtu janė filiale tė atyre bankave dhe prandaj janė njėsoj tė pasigurta ).

 

      Pavarėsisht pasigurisė aktuale tė bankave, unė, si bashkėpronar i mjeteve tė Fondit tė Privatizimit, po shpreh qėndrimin tim kėmbėngulės, se ato mjete duhet tė vijnė menjėherė nė Kosovė dhe tė investohen nė zhvillimin e pėrshpejtuar ekonomik tė Kosovės, jo duke i deponuar nė bankat e kėtushme, por duke themeluar njė bankė zhvillimore, ose duke ndėrtuar njė termocentrtal me kapacitet qė mund tė pėrthekohet nga kėto mjete ( duke ua shtuar kėtyre edhe mjetet e Trustit tė Pensioneve ).

 

      Pėr hir tė zhvillimit tė pėrshpejtuar ekonomik e shoqėror tė Kosovės, pėr hir tė qytetarėve tė varfėr e tė papunė tė Kosovės, do Ju lutem dhe pėrgjėrohem qė tė korrigjoni sugjerimin Tuaj. Dhe duhet ta bėni kėtė, meqė Qeveria jonė, do ta lexojė sugjerimin Tuaj si urdhėr. E meqė qeveritarėt tanė nuk guxojnė tė marrin vendim nė interes tė Kosovės, nė interes tė qytetarėve tė saj, duke mos respektuar kėtė sugjerim Tuajin, Ju lutem t’u jepni leje qė t’i sjellin ato mjete nė Kosovė, sepse, vėrtet, ato janė mė tė arsyeshme qė tė investohen pėr zhvillim tė pėrshpejtuar ekonomik tė Kosovės, sesa qė t’ia ngopim babėzinė zotėri Ackermann-it!

·       Pėrfundimisht, ato janė pasuri jona dhe jo Juaja ose e dikujt tjetėr! Prandaj, a mund ta di, se pėrse u dashka tė vendosni Ju dhe jo Qeveria jonė pėr to!?

Dhe meqė janė tonat, pėrse nuk duhet tė vendosim ne, po gjykuam, edhe t’i rrezikojmė, duke i investuar nė zhvillim tė pėrshpejtuar ekonomik tė Kosovės, meqė, siē duhet ta dini, ēdo investim shoqėrohet me rrezik, kurse paratė e deponuara nė banka janė vetė rreziku, sepse atyre vetėm se u bie vlera, sepse nga ato fitojnė vetėm bankat.

 

·       Po ju lus Juve, duke Ju pėrgjėruar, sepse sugjerimi Juaj qė ato mjete tė mos vijnė nė Kosovė ėshtė vėrtet mėkat i madh qė po i bėni Kosovės dhe qytetarėve tė saj tė varfėr e tė papunė.

·       Po ju lus Juve, sepse ne nuk kemi qeveritarė qė dinė e duan ta qeverisin Republikėn e Kosovės guximshėm, vetėm duke u bazuar nė interesa madhore tė qytetarėve tė saj, por po na qeverisin duke dėgjuar kryesisht ndėrkombėtarėt.

·       Ju lus, sepse jam i bindur, se po qė se do u sugjeronit Ju qeveritarėve tanė qė tė mos flinin me gratė e tyre, binduni, ata vėrtetė nuk do tė flinin, sepse edhe kėtė sugjerim Tuajin ata do ta kuptonin si urdhėr. Dhe meqė do ta kuptonin si urdhėr, ata do frikėsoheshin se ju do i hiqni nga postet qeveritare, po nuk ju dėgjuan. E ata i duan postet qeveritare mė shumė se gratė e tyre, gjithsesi edhe mė shumė se qytetarėt e tyre. ( Ndonjė qeveritar lavir sigurisht se do t’i gėzohej njė sugjerimi tė tillė, pasi do tė kishte edhe mė shumė kohė pėr tė ndjekur laviret, duke u arsyetuar pėr mosshkuarje tė tij tė rregullt tė gruaja e tij, me sugjerimin Tuaj. )

 

      Zotėri Feith,

 

      Vėrtet, a nuk ėshtė mėkat qė tė interesuarit pėr tė hapur firma prodhuese nė Kosovė, sigurisht edhe vende pune, po tė kėrkojnė kredi nga bankat ( pothuajse pirate ) nė Kosovė, duhet tė paguajnė kamatė rreth 15 pėr qind nė vit, bile edhe duke qenė tė maltretuar e denigruar nga boset e kėtyre bankave gjatė plotėsimit tė kėrkesave tė shumta nga kėto banka, prandaj nuk po mund tė marrin kredi tė kėtilla joekonomike ( pos kredive qė marrin kryesisht mafiozėt e imobilieve ), prandaj po stagnon zhvillimi i pėrshpejtuar i Kosovės, prandaj po stagnon zvogėlimi i papunėsisė dhe i varfėrisė, pėrderisa paratė e qytetarėve tė Kosovės ( mjetet e Fondit tė Privatizimit ), dergjen me kamatė simbolike nė Bankėn e tė babėziturit Ackermann?

 

      Korrigjimi i kėtij sugjerimi Tuaj tė gabuar dhe jonjerėzor, vetėm se do ua rrisė autoritetin tek qytetarėt e Kosovės, tė cilėt ende po shpresojnė se Ju keni ardhur pėr interesa tė tyre dhe jo pėr interesa tė tė babėziturit Ackermann, tė cilėt ende po shpresojnė tė Ju se keni ardhur qė tė zvogėloni korrupsionin ( hajninė ) e qeveritarėve dhe tė administrartės sonė shtetėrore e publike, tė cilėt ende po shpresojnė tė Ju se keni ardhur qė ta luftoni kriminalitetin “tonė” tė organizuar, qė po mbyt me droga fėmijėt tanė, qė po denigron vajzat tona me tregti prostitucioni..., meqė strukturat tona shtetėrore edhe nuk po duan, por edhe nuk po mund ta luftojnė atė me sukses.

 

      Ju betohem, po tė isha unė kryeministėr, vėrtet do tė merrja vendim qė tė ktheheshin menjėherė mjetet e Fondit tė Privatizimit dhe tė Trustit tė Pensioneve nė Kosovė, edhe nėse Ju do mė kėrcėnonit padrejtėsisht me largim nga ai post. Njė urdhėr tė tillė nuk do ta zbatoja, meqė Republikėn e Kosovės e kemi pavarėsuar. Po jua shpreh kėtė qėndrim, sepse dua ta trimėroj Kryeministrin e Kosovės, ish bashkėveprimtarin Thaēi, qė tė jetė i guximshėm si dikur. Ai duhet tė kuptoj se ėshtė kryeministėr pėr tė pėrfaqėsuar interesat e qytetarėve tė Kosovės, duke mos “qeverisur” vetėm me “sugjerimet” e ndėrkombėtarėve.

 

       Kur kam filluar tė rrezikoj jetėn, me angazhimin tim tė pėrkushtuar kundėr Beogradit pushtues e shfrytėzues, motivi fillestar ka qenė luftimi kundėr shfrytėzimit qė i bėnte ai Kosovės. Gati njėsoj, si Ackermanni i babėzitur, gati njėsoj si pronarėt e babėzitur tė Feronikelit, na shfrytėzonte dikur edhe Beogradi pushtues. Madje-madje, sa pėr informim tė sinqertė, Beogradi pushtues atėherė i trajtonte shumė herė mė mirė punėtorėt e Feronikelit, kurse pronari i tashėm, tė punėsuarit aty po i keqtrajton si tė ishin vėrtet skllevėr, sepse nuk ka ligj qė t’i mbrojė tė drejtat e tyre, sepse nuk po ka qeveri tė guximshme qė atyre t’u dalė nė mbrojtje, sepse UNMIK, nė bashkėpunim me qeverinė e mėparme, ua dhuroj atyre xehen e Kosovės!

 

      Dhe meqė jemi kėtu, ndoshta e dini se pėrgjegjėsit kompetentė ( e kriminelė? ) kanė lidhur kontratė kriminale me pronarėt e babėzitur tė Feronikelit, qė tė furnizojnė shkritoren e tyre pa ndėrprerė ( rreth 100 MWh ), po vetėkuptohet, me pasuri publike, vetėm me 3 centė pėr kilovat, nė kohėn kur qytetari i varfėr i Kosovės duhet ta paguajė minimum 6 cent kilovatin, nė kohėn kur tė gjitha firmat e Kosovės detyrohen tė paguajnė nga 12 centė kilovatin. A nuk ėshtė kjo vėrtet privilegjuese, diskriminuese e kriminale?! Prandaj, po shpresoj se Ju do urdhėroni EULEX-in qė tė marr nė shqyrtim atė kontratė dhe tė nxjerrė para drejtėsisė ata qė e kanė nėnshkruar. Mund tė supozohet se sa mund tė ketė qenė bakshishi pėr tė inkriminuarit nė atė vepėr - nėnshkruesit e asaj Kontrate, e cila Kosovės vetėm vitin e kaluar ia shkaktoi rreth 30 milionė euro humbje! Kėtė intervenim Tuajin e mirėpresim, sepse organet pėrkatėse tė Kosovės nuk po duan ose nuk po janė nė gjendje ta hetojnė kėtė krim.

 

      Gjithashtu, pėr informim, nė vitet e 70-ta, po kriminelė tė ngjashėm kishin bėrė kontrata tė ngjashme, pėr tė furnizuar me rrymė fabrikat jashtė Kosove, me ēmim shumė mė tė ulėt se sa kostoja e prodhimit, por qeveritarėt e atėhershėm tė Kosovės morėn guximin dhe i anuluan ato kontrata, kurse qeveritarėt e tashėm nuk po veprojnė. Po ndodh kėshtu, sepse disa ndėrkombėtarė i kanė bėrė qeveritarėt tanė si pula tė lagura, siē shprehet populli ynė, tepėr tė dėgjueshėm e tė frikėsuar. Shumė nga qeveritarėt na janė tjetėrsuar e shpėrfytyruar, edhe me tolerancėn e ndėrkombėtarėve, pse tė mos e themi tė sundimtarėve, na janė korruptuar po me manipulimet e ndėrkombėtarėve tė UNMIK-ut dhe prandaj donim tė ēliroheshin nga UNMIK-u. Tashmė liderėt politikė na janė shndėrruar nė hiēa, qė nuk guxojnė tė shfaqin as dilemė, e jo mė kundėrshti, ndaj edhe tė tilla kontratave dhe sugjerimit Tuaj.

 

      Dhe prandaj, si tash me mjetet e Fondit tė privatizimit, si mė herėt me mjetet e Trustit (nė krye tė tė cilit nuk po duan tė kompletojnė bord), si me shumė privatizime tė dyshimta qė i kanė bėrė UNMIK-u dhe qeveria e mėparmė, kėta qeveritarė e kanė ndėrmend tė shkojnė edhe mė larg, kundėr interesave tė qytetarėve tė Kosovės, me privatizim tė paralajmėruar edhe tė monopoleve shtetėrore tė Kosovės ( ta zėmė tė rrymės, tė telekomit ), duke ua “shitur” privatėve tė babėzitur. Ata, pastaj, si monopolistė qė do bėhen, do na diktojnė ēmime tė larta. A mos po e bėjnė kėtė qeveritarėt tanė pėr hir tė “provizioneve” tė mėdha, qė u janė premtuar, apo duke dėgjuar sugjerimet e ndonjė ndėrkombėtari!?

 

      Mund tė jeni informuar se ēfarė ndodhi me tjetėrsimin e monopolit tė rrymės nė Maqedoni nga shteti te privati ( austriak / EVN-ja ), ku po pritet tė shpėrthejė njė rebelim shkatėrrues i qytetarėve kundėr asaj firme qė e ka pėrvetėsuar monopolin e dikurshėm shtetėror tė rrymės dhe duke e ushtruar tash vetė. Dhe jam i bindur se e ka privatizuar duke u dhėnė “provizion” solid qeveritarėve tė kohės...

 

      Nėse kėshtu vazhdohet, unė po parandjej rebelim tė qytetarėve nė Kosovė, sepse varfėria dhe papunėsia po bėhen vėrtet tė padurueshme. Deri tash qytetarėt kanė duruar pėr hir tė pavarėsimit tė Kosovės, por, si duket, tash po e humbin shpejt durimin, pėr tė mos dėgjuar as sugjerimet Tuaja dhe as demagogjitė e qeveritarėve “tanė”, qeveritarė, qė unė, bashkė me 60 pėr qind tė qytetarėve me tė drejtė vote, nuk i kemi votuar...

 

Me shpresė se do marrė pėrgjigje pozitive nga Ju,

 

Me respekt, ibrahim_kelmendi@yahoo.de