The Stuggle for the Historical truth of Kosova

Dy libra anglisht tė Essat H. Bilalit

 

Kėto kohėt e fundit u shėnuan ndihmesa tė tjera nė veprimtarinė e Essat H. Bilalit. Mė 2005 u botua anglisht “Lufta pėr tė vėrtetėn historike tė Kosovės I” (The Stuggle for the Historical truth of Kosova I), pėrbėrė nga 200 faqe. Kurse sivjet (2008) u botua libri i dytė me titull tė njėjtė “The Struggle for the Historical Truth of  Kosova II”,  i pėrbėrė nga 300 faqe.

 

Shkruan: Dr. Sadri Fetiu - Prishtinė, 05. 02. 2009

______________________

 

      Essat H. Bilali ėshtė studiues dhe veprimtar shqiptaro-amerikan nga Luma, qė ka kryer shkollėn e mesme nė Prizren dhe nė SHBA ka mbaruar studimet pėr filozofi deri nė gradėn master, pastaj pėr kimi, ku krahas studimit, gjatė punės shumėvjeēare ka patentuar edhe disa zbulime origjinale. Ai rrjedh nga nje familje atdhetare tė fshatit Bicaj, burrat e se cilės, midis tė cilėve edhe i atij i tij Hamz Bilali, ranė duke luftuar pėr lirinė e vendit kundėr bandave sllavo-komuniste   Maqedoni.

 

     Essati tash nje kohė tė gjatė merret me shkrime historike dhe publicistike dhe pėrpiqet qė tė japė ndihmesėn e vet shkencore pėr ta ndiēuar me pėrpikėri shkencore tė vėrtetėn pėr popullin e tij. Pėr kėtė qėllim ka botuar gjashtė vepra nė gjuhėn shqipe. Ėshtė botues i revistės “Dy Drinat” qė del nė Kukės, kurse nė SHBA e boton tė pėrkohshmen dygjuhėsore (shqip dhe anglisht) “Zėri i sė vėrtetės”.

 

      Kėto kohėt e fundit u shėnuan ndihmesa tė tjera nė veprimtarinė e Essat H. Bilalit. Mė 2005 u botua anglisht “Lufta pėr tė vėrtetėn historike tė Kosovės I” (The Stuggle for the Historical truth of Kosova I), pėrbėrė nga 200 faqe. Kurse sivjet (2008) u botua libri i dytė me titull tė njėjtė  “The Struggle for the Historical Truth of  Kosova II”,  i pėrbėrė nga 300 faqe.

 

      Nė librin e parė anglisht, studiuesi Essat Bilali paraqitet me njė numėr temash: studime shkencore, polemika dhe letra nė trajtė studimesh dėrguar veprimtarėve dhe politikanėve nė Amerikė, duke i sqaruar pėr ēėshtje tė ndryshme historike shqiptare nė kundėrvėnie tė falsifikimeve serbe pėr historinė e popullit shqiptar, veēanrisht tė Kosovės. Aty spikaten veēanrisht studimet “Shqiptarėt e Shqipėrisė dhe tė Kosovės janė njė komb i pandarė”, dėrguar gazetės “The New York Times-it”; “Sqarime rreth Mesjetės lidhur me shqiptarėt e Kosovės”, dėrguar pėrfaqėsueses Bently tė Kongresit Amerikan; “Pėrdorimi i historisė sė shtrembėruar”, ku i jepet njė pėrgjigje Chris Hedges tė “New York Tiemes-it” pėr paraqitjen me gabime dhe duke ndjekur dogmat e mitet serbe; “Kishat e Kosovės gjatė Kohės sė mesme”, ku vihet nė dukje origjina e tyre shqiptare dhe grabitja e tyre me dhelpėri dhe me dhunė nga sllavėt; letėr e gjatė “Civic Ligės” sė Dioguardit, duke sqaruar disa ēėshtje historike; punim i gjatė historik “Kryengritja e shqiptarėve nėn Maqedoni”, dėrguar Robert L. Barley, redaktor i gazetes “The Wall Street Journal-it”, pėrplot me fakte dhe argumente nė tė mirė tė sė vėrtetės; “Pėrdorimi i historisė sė shtrembėruar pėr tė justifikuar pastrimin etnik”, njė studim i gjatė me fakte e argumete tė ngurta kundėr zėdhėnėsit tė dhėndrit tė Serbisė, David Bindėrit, tė cilin e pėrkrahnin edhe disa qyqe shqipfolėse dhe shumė letra nė trajtė studimi. Kėtu dallohet gjithashtu shkrimi i gjatė me titull “Rreth autorit”, ku jepen tė dhėna pėr jetėn e tij jo veē tė mundimshme, por edhe pėrplot sakrifica nė Shqipėri, nė Pollog, nė Kosovė dhe nė Amerikė, si  edhe veprimtaria e nė studimet e tija tė larta nė fushė tė filozofisė, duke siguruar edhe magjistraturėn dhe tė tjera dhe duke mbajtur pozita tė larta si shkencėtar nė industri….

 

      Ndėrkaq, libri tjetėr, i botuar mė 2008, “Lufta pėr tė vėrtetėn historike tė Kosovės II” (The Struggle for the Historical Truth of Kosova II), pėrbėhet prej njė numėri studimesh tė historianėve ndėr mė tė shquarit shqiptarė tė pėrkthyer nė anglisht. Kėto studime, nė tė vėrtetė, janė pėrkthyer gjatė kėtyre 50 vjetėve, sidomos pas 81-shit, tė veprimtarisė sė tij dhe janė botuar nė shtypin e ngulimeve, si nė “Diellin” e “Vatrės” sė Bostonit, nė “Ish-Illyria” tė New York-ut dhe nė tė pėrkohshmen “Zėri i sė vėrtetės”, USA, nė “Dy Drina”, nė Shqipėri. Kurse tani janė mbledhur dhe janė botuar nė trajtė libri.

 

      Qėllimi kryesor i kėtyre shkrimeve ka qenė qė me penėn e fuqishme tė studiuesve dhe shkencėtarėve shqiptarė t’i kundėrvihet nė trajtė mė bindėse rrenave, shpifjeve, shtrembėrimeve dhe falsifikimeve serbe bashkė me kukullat e tyre, ndėr tė cilėt kishte edhe shqipfolės. Njė punė e kėtillė mungonte nė pėrgjithėsi nga shqiptarėt, sepse ata nuk kishin kohė ta bėjnė atė duke u grindur midis njeri-tjetrit. Disa nga kėta autorė tė pėrmendur i vė nė dukej mirė edhe prof. Peter R. Prifti nė parathėnien e librit, si, “Dr. S. Rizaj, me shkathėtėsi dhe guxim qė Kosova ka qenė e banuar han e dan nga shqiptarėt dhe kishat e ashtuquajtura serbe kanė qenė shqiptare; dhe Dr. M. Tėrnava, jo veē e ēon mė tej mendimin se Kosova ka qenė e banuar, si Prizreni, gjithmonė me shumicė shqiptare, por vėrteton qė gjatė mesjetės ai popull ka pasur si gjuhė tė veten shqipen dhe Dr. Hivzi Islami, mjeshtėr nė studimin e popullsisė sė kohės sė mesme, i kundėrvihet falsifikatorit, pas Cvijiēit, mė tė madh serb, Gjorgjeviēit; akademikėt Idriz Ajeti, gjuhėtar i denjė, e ekspozon falsitetin e demokracisė sė pushtuesit serb nė Kosovė; Mark Krasniqi, demograf, i cili me argumente, plot guxim, e shpalos terrorin dhe egėrsinė serbe para syve tė Evropės sė qytetėruar; Rexhep Qosja, studiues i mirėnjohur,  qė kėrkon me kombėngulje bashkimin e kombit shqiptar; profesorėt Shaban Demiraj, gjuhėtar me nam, i cili duke iu kundėrvėnė mendimit serb se shqiptarėt janė romanizuar gjatė sundit romak, zbulon me argumente tė kundėrtėn, duke thėnė se po tė ishte ashtu, shqiptarėt nuk do tė ishin sot atje ku janė; Kristo Frashėri, historiani prolific qė i cakton kufinjėt e Shqipėrisė etnike; profesor Alain Ducelier, mjeshtėr nė histori tė Mesjetės, i cili i hedh poshtė me fakte pohimet serbe se shqiptarėt janė tė ardhur nė Kosovė, duke pohuar se historia ėshtė nė pajtim me realitetin bashkėkohor; Dr Danillo Radojeviē, guximtar qė e zbulon origjinėn e spastrimit etnik serb; Dr. Esat Stavileci, qė rebelohet kundėr zvogėlimit tė tė drejtave tė shqiptarėve nė Maqedoni; Dr. Sadri Fetiu,  i cili e vė nė pyetje shpikjen e multietnicitetit nė Kosovė; Dr. Fadil Sulejmani, gjuhėtari i guximsshėm qė shpall se tė gjithė shqiptarėt nė ish-Jugosllavinė janė kosovarė; Dr. Rexhep Doēi, gjuhėtar, i cili me plot guxim u kundėrvihet falsifikimeve toponimike serbe…”.

 

      Kėto dy libra tė studiuesit Essat H. Bilali-it, njė ndihmesė e mirėfilltė pėr t’i sensibilizuar tė huajt pėr falsifikimet serbe tė historisė sė shqiptarėve, do tė pasohen me njė vepėr  tjetėr “Lufta pėr tė vėrtetėn historike tė Kosovės”, e cila do tė pėrbėjė librin e tretė, qė do tė ketė punime tė pėrkthyera anglisht nga shqipja dhe shkrime shkencore origjinale tė shkruara nga autori. Me kėtė ai do ta ēojė mė tej pėrpjekjen e tij shkencore pėr mbrojtjen e drejtė tė ēėshtjes shqiptare.

 

      Ėshtė vėrejtur se duke e shpėrndarė librat e tij studiuesve e miqve, autori e dėrgon atė me shėnimin: “Ju pėrshėndes me dyfekun e luftės sime, tė luftės sonė”, me tė cilėn do tė thotė se kėto libra pėrbėjnė pėrpjekjen kryesore tė veprimtarisė sė tij, tė luftės sė tij...