Lėvizja Popullore e Kosovės

 

Reagim ndaj marrėveshjes Shqipėri-Greqi

pėr kufijtė detarė

 

 

      Kryesia e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), ėshtė duke i pėrcjellė me shqetėsim zhvillimet lidhur me ratifikimin e marrėveshjes pėr pėrcaktimin e vijės sė re tė kufirit detar tė Shqipėrisė me Greqinė, e cila u firmos nė muajin prill nga ministrat e jashtėm, tė dy vendeve dhe mė datėn 25 qershor, u miratua nga komisioni parlamentar i ligjeve.

Qeveria shqiptare, me vetėdije ose pėr paaftėsinė e ekspertėve tė saj tė ministrisė sė mbrojtjes dhe asaj tė punėve tė jashtme, tenton tani tė ratifikojė me shumicė votash kėtė dokument.

 

      Qeveria shqiptare, duke pranuar firmosjen e njė dokumenti qė cenon ujėrat kombėtare nė detin jon me rreth 354.4 km2, tė cilat i “dhurohen” Greqisė, ka dėshtuar nė mbrojtjen e sovranitetit tė Shqipėrisė.

 

      Shqetėsues pėr LPK-nė dhe opinionin e gjerė,  ka qenė dhe mbetet, nga njera anė mungesa e transparencės nga qeveria shqiptare pėr anekset e marrėveshjes e pėrmbajtien e tyre dhe, nga ana tjetėr, pėrforcimi gjithnjė nė rritje i bindjes se nė marrėveshje e anekse tė saj, ka mjaft pasaktėsi teknike e deri gabime pėrllogartjesh. ato cėnojnė rėndė integritetin e hapėsirės ujore, nėnujore e ajėrore tė republikės sė shqipėrisė.

 

      Kjo marrėveshje qė synohet tė ratifikohet ka jo vetėm pasoja ekonomike dhe gjeografike, por mban mė vete dėme politiko-strategjike zinxhirore pėr kombin e rrezikon paqen nė rajon.

 

      Ratifikimi i kėsaj marrėveshje do kishte pasoja te mėdha jo vetėm pėr statusin e barabartė tė kombit tonė, pėr kapitalin e naftės, pėr pasuritė tjera detare, pėr zhvillimin ekonomik tė vendit tonė, por, edhe pėr statusin e tashėm tė kompaktėsinė tokėsore tė Shqipėrisė.

 

      Tirana zyrtare pėrpara se ta ratifikojė njė marrėveshje tė tillė, duhet qė nga fqinji jugor tė kėrkojė zgjidhjen e ēėshtjes ēame.

 

      Tani kur fjalėn e fundit lidhur me kėtė marrėveshje duhet ta thotė seanca plenare e kuvendit tė Shqipėrisė qė mbahet mė 19 tetor, LPK kėrkon nga ligjvėnėsit qė tė njėjtėn tė mos e ratifikojnė duke konsideruar se kjo marrėveshje shkel hapur sovranitetin kombėtar tė republikės sė Shqipėrisė.

 

      Andaj i bėjmė apel Kuvendit tė Shqipėrisė qė, duke qenė se bėhet fjalė pėr njė problem jetėsor si integriteti i vendit, tė mos merret nė diksutim, ananlizė e miratim nė seancėn e radhės e deri sa tė bėhet transparenca e nevojshme me ekspertė publik, duke shmangur edhe ēdo pasaktėsi tė mundėshme teknike nė pėrllogaritjet.

 

Pėr kryesinė e LPK-sė - Hasan Meta

Prishtinė, 14 tetor 2009