S k a n d a l o z e

 

PRAPASKENAT E NJĖ DEBATI TIRANĖ-ATHINĖ DHE MARRĖVESHJA

QĖ I FAL 354.4 km2 SIPĖRFAQE UJORE GREQISĖ!

 

Marrėveshja shqiptaro - greke pėr pėrcaktimin e kufirit

nuk duhet ratifikuar nga parlamenti i Shqipėrisė

 

    Marrėveshja shqiptaro - greke pėr pėrcaktimin e kufirit detar mes dy vendeve shkel hapur sovranitetin kombėtar tė Republikės sė Shqipėrisė, ndaj ajo nuk duhet ratifikuar nga parlamenti”. Ky ėshtė konkluzioni i njė studimi prej 117 faqesh tė ish-drejtorit tė Institutit Topografisė Ushtarake tė Shqipėrisė, kolonelit Myslim Pasha, njėherėsh profesor me gradėn shkencore “Kandidat i shkencave”, i lauruar me titullin “Mjeshtėr kėrkimesh”. “Gazeta Shqiptare” botoi ekskluzivisht pak ditė mė parė pjesėn mė pikante tė kėtij studimi, i cili thellon mė tej skandalin qė fshihet nė kėtė marrėveshje tė depozituar tashmė pėr ratifikim nė parlament. Detajet e kėtij studimi nxjerrin nė pah paaftėsinė e qeverisė shqiptare pėr tė mbrojtur sovranitetin e Shqipėrisė, duke pranuar firmosjen e njė dokumenti qė cėnon ujėrat kombėtare nė detin Jon me rreth 354.4 km2, tė cilat i “dhurohen” fqinjit tonė jugor. Rezultatet e studimit tregojnė se pala shqiptare nuk ka shtruar asnjė argument dhe nuk ka kundėrshtuar ndonjė tjetėr. Thjesht janė pranuar pa asnjė kusht dhe kundrejt asnjė kontestimi tė gjitha propozimet e kėrkesat e palės greke. Qeveria shqiptare, me vetėdije ose pėr paaftėsinė e ekspertėve tė saj tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe asaj tė Punėve tė Jashtme, tenton tani tė ratifikojė me shumicė votash kėtė dokument. Nė datėn 25 qershor, Komisioni Parlamentar i Ligjeve e miratoi kėtė marrėveshje dhe tani pritet qė fjalėn e fundit ta thotė seanca plenare e 19 tetorit. “Studimi nė argumentet e tij teknikė, gjeohartografikė, synon si hap tė parė krijimin e njė opinioni mbarėkombėtar, pėr tė mos e ratifikuar kėtė marrėveshje”, - shprehet profesor Pasha.

Shikoni: Marrėveshja e ujėrave me Greqinė!

 

     Marrėveshja pėr kufijtė e rinj detarė me Greqinė e nxjerr pėrfundimisht Shqipėrinė tėrėsisht jashtė linjave ndėrkombėtare tė energjisė. Pajtim Bello, ish-ministri i Energjetikės, zbuloi dje nė njė intervistė pėr „Top Channel“ prapaskenat e njė debati tė hershėm mes Tiranės dhe Athinės pėr gjurmėt e njė gazsjellėsi qė transporton gazin e Kaspikut nga Turqia nė Itali fillimisht pėrmes ujėrave detare tė Greqisė.

      Bello sqaron planin e dy vendeve fqinje dhe ēfarė kėrkoi Shqipėria, nė mėnyrė qė ajo tė pėrfitonte nga kjo linjė. „Pala greke dhe pala italiane kanė pasur kohė qė kėtė vijė ta spostonin midis Korfuzit dhe Shqipėrisė nė ujėrat tona bregdetare dhe tė dilnin nė Otranto. Kurse ne kemi kėrkuar qė tė bėhet njė projekt ku ne tė ishim aksionerė dhe ky gazsjellės mos tė shkonte nė jug tė Shqipėrisė dhe nė jug tė Korfuzit, por tė futej nė territorin shqiptar nga lugina e Vjosės, tė dilte po sipas luginės sė Vjosės dhe tė kalonte nga bregdeti shqiptar nė Otranto“, tha Bello. Por propozimi i Tiranės, megjithėse i mbėshtetur nga Brukseli, u kundėrshtua fuqishėm nga grekėt. „Kemi pasur pėrgjigje negative, nė mėnyrė tė veēantė nga Greqia“, tha Bello.

      Ndėrkohė, harta aktuale qė lidh Lindjen me Perėndimin e anashkalon Shqipėrinė qė nga veriu deri nė jug. Gazsjellėsi Turqi-Greqi-Itali ishte i vetmi qė mund tė kalonte pėrmes vendit tonė. „Gjithė ajo negociatė qė ėshtė bėrė, ka rėnė, sepse tashmė ata e morėn atė qė deshėn dhe nuk kanė pse tė na pyesin mė“, shtoi ish zv/ministri.

      Pėrveē mospėrfshirjes sė axhendės gjeostrategjike europiane, Shqipėria humbet nga devijimi i linjės se gazsjellėsit rreth 2.5 miliardė kilovat/orė gaz nė vit. Me kundėrshtimin e marrėveshjes mes Greqisė dhe Shqipėrisė pėr ujėrat territorialė, kanė dalė nė pah pėrfitimet e palės greke dhe humbjet e palės shqiptare. Veē akuzės pėr mungesė transparence, tanimė zėrat janė shtuar pėr pėrfitimet ekonomike dhe nė pah ka dalė ndėrtimi i njė gazsjellėsi dhe marrėveshja e ndihmon Greqinė qė ta shmangė Shqipėrinė nga pėrfitimi.

     Kolonel Myslim Pashaj ka hartuar dhe studimin ku argumenton shkencėrisht se marrėveshja i fal 354.4 km2 sipėrfaqe ujore nė detin Jon Greqisė, ndėrkohė qė shumė shoqata i kanė bėrė apel Parlamentit qė tė mos e miratojė marrėveshjen. „Nė njė moment kur SHBA-tė kanė 27 vjet qė nuk e kanė ratifikuar marrėveshjen e Montegobejt dhe akoma kanė probleme me interesat e tyre kombėtare nė tė gjithė botėn, pse u dashka qė pėr 7-8 muaj ne shpejt e shpejt, nė mėnyrė hermetike, tė nėnshkruajmė marrėveshjen?“, ėshtė shprehur Pashaj.

( pashtriku.org - 14. 10. 2009)