LIRONI DJEMTĖ E KOSOVĖS

ARRESTONI STRUKTURAT  E SERBISĖ

 

 

      Salih Zyba, Ramadan Delia, Naser Shatri, Frashėr Krasniqi, Dardan Molliqaj, Kujtim Kosumi, Salih Mehmeti, Fatmir Haziri, Asdren Peci, Arbėr Nuredini, Kasim Uka, Bujar Voca, Rron Gjinovci, Faruk Daka, Skėnder Mertyri, Flamur Arifaj, Pajtim Demaj, Lirim Gashi, Fatmir Kurtaj, Kushtrim Zeqiri, Skėnder Blakaj dhe Xhelal Sveēla po mbahen nė burg nga Yves de Kermabon-i dhe Pieter Feith-i.

      Ata janė burgosur qė prej 25 gushtit edhe me miratimin e udhėheqėsisė politike tė Kosovės: Hashim Thaēi dhe Fatmir Sejdiu.

      Aktakuza kundėr tyre ėshtė ngritur dhe seanca e parė ėshtė caktuar pėr tė premten mė 16 shtator. Burgosja e tyre ėshtė politike, me ndikime nga politika dhe ka prapavijė politike. Duke filluar prej Carl Bildtit, e duke vazhduar me Christina Galach, pastaj Pieter Feith, Yves de Kermabon, e duke pėrfunduar me Hashim Thaēin e Fatmir Sejdiun, tė gjithė njėzėri e kanė kėrkuar arrestimin dhe dėnimin e aktivistėve tė Lėvizjes. Kėto komente nuk janė vetėm presione politike, por ndėrhyrje tė drejtpėrdrejta sepse BE-ja ka fuqi depėrtuese nė Kosovė. Kėto kėrkesa janė urdhėra pėr gjykatėsit e prokurorėt e Kosovės tė cilėt po merren me rastin. Kėta tė gjithė janė persona me personalitete tė dyshuara moralisht ose profesionalisht, e zakonisht tė dyja.

·       Nuhi Uka,

kryetar i Gjykatės Komunale tė Prishtinės, njėherit kryetar i kolegjit tė gjykatėsve qė merret me rastin, ka pėrvetėsuar/blerė shumė prona nėpėr e rreth Prishtinės, ka aktakuzė tė ngritur nga Prokuroria Speciale e EULEX-it, gjė qė e bėn atė lehtė tė shantazhueshėm e shumė tė dėgjueshėm.

·       Driton Muharremi,

gjykatėsi qė ua shqiptoi masėn e paraburgimit aktivistėve tė Lėvizjes, ėshtė djali i Halit Muharremit, gjyqtar i Jugosllavisė, ministėr i Qeverisė Bukoshi, prokuror i UNMIK-ut dhe tash, Drejtor i Kėshillit Gjyqėsor tė EULEX-it.

·       Dulina Hamiti,

prokurorja e rastit, nuk e ka kaluar fare provimin e etikės, duke u shndėrruar kėshtu nė prokurore pa bazė profesionale. Pra pėr ta mbrojtur vendin e punės ajo ėshtė e gatshme tė bėjė ēdo gjė.

     Ndėrkohė qė tė gjithė kėta sė bashku heshtin pėr rastet kur strukturat paralele tė Serbisė kanė pėrdorur dhunė tė skajshme kundėr njerėzve. Askush nuk ėshtė arrestuar:

·       pėr vrasjen e 11 shqiptarėve dhe dėbimin e 11. 364 tė tjerėve nga shtėpitė e tyre nė veri tė Mitrovicės nė shkurt tė vitit 2000;

·       pėr hedhjen e granatave tė dorės drejt shqiptarėve qė po pėrpiqeshin t’i rindėrtonin shtėpitė e tyre;

·       pėr vrasjen e njė polici ukrainas;

·       pėr djegien e doganave;

·       pėr pushtimin e hekurudhave dhe gjykatave nė veri tė Mitrovicės;

·       pėr futjen me kontrabandė nga Serbia tė mbi 300 kamionėve ēdo ditė.

Derisa aktivistėt tanė po mbahen nė burg pėr dėmtimin e makinave nė aksione simbolike, vetėm njė muaj mė parė gjykata e Prizrenit liroi nga paraburgimi njė tė dyshuar pėr krime tė luftės. Ai tani jeton i lirė nė Serbi.

      Aktivistėt e Lėvizjes akuzohen pėr pjesėmarrje nė grup qė ka kryer vepėr penale. Por ata nuk janė grup qė dallon nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!. Ne ekzistojmė si Lėvizje gjithėpopullore qė prej vitit 2005, dhe pėrgjatė kėsaj kohe kemi vepruar si grup nė aksionet tona tė shumta protestuese, dhe demonstratat masive.

      Aktivistėt po ashtu akuzohen se kanė shkaktuar rrezik tė pėrgjithshėm. Aksioni ynė protestues ka qenė shkatėrrim konstruktiv i veturave tė EULEX-it si pushtet i padrejtė. Aksioni ka pasur shėnjestėr tė qartė - veturat e EULEX-it - dhe nuk ka rrezikuar asnjė njeri, dhe as pronėn e askujt tjetėr. Asnjė qytetar nuk ėshtė ankuar pėr aksionin tonė, ndėrkohė qė shumė sosh na kanė pėrgėzuar pėr tė.

      Nė vitin 2008 aktivistėt e Greenpeace ishin liruar nga gjykata e Britanisė sė Madhe nėn atė qė e quajtėn “arsyetim tė ligjshėm”. Kėta aktivistė ishin akuzuar pėr shkak tė ngjyrosjes sė njė tymtari tė termocentralit nė Kingsnorth. Kėtė e kishin bėrė pėr ta kundėrshtuar ndotjen e ajrit qė e bėn djegia e qymyrit. Dėmi arrinte diku shumėn prej 30 mijė eurosh. Por gjykata britanike nė fund i liroi aktivistėt si tė pafajshėm.

      EULEX-i nė vend qė t’i ndjek strukturat paralele tė Serbisė, po i burgos aktivistėt e VETĖVENDOSJE!-s. I gjithė populli e porosit EULEX-in dhe Qeverinė e Kosovės: lironi djemtė e Kosovės, arrestoni strukturat e Serbisė. Nesėr do tė jetė vonė.

 

Lėvizja VETĖVENDOSJE! - Prishtinė, 13. 10. 2009