Argumentet e Prof.Dr.Myslim Pashės pėr mbrojtjen e

interesave kombėtare nga shetit shqiptar

 

ĖSHTĖ CENUAR MĖVETĖSIA JONĖ SHTETĖRORE NĖ

GJIRIN E SARANDĖS

 

Shkruan: Prof. Asoc. Dr. Myslim PASHA * Tiranė, 20. 10. 2009

 

 

      Mė sė fundi pėrfaqėsuesit e shtetit folėn! Kjo duhet marrė si njė shenjė e mirė. Se tanimė, argumentet duhet tė ballafaqohen. Se tanimė, nuk mund tė ecet me hermetizėm. Se tanimė, palė tė tjera ekspertėsh duhet tė pėrfshihen nė debat. Ajo qė ėshtė e rėndėsishme, marrėveshja tashmė po diskutohet dhe duhet tė diskutohet mė tej me publikun nė hollėsi. Dhe, mė e rėndėsishmja, ratifikimi ėshtė shtyrė…

      Pėrpara se tė fillojmė tė trajtojmė nė veēanti njėrėn pas tjetrėn argumentet e parashtruara nga shteti nė mbrojtje tė marrėveshjes aktuale, mendojmė se ėshtė e nevojshme tė mbahen parasysh pėr ēdo argument kėto pyetje:

·       Cili ėshtė interesi i palės shqiptare nė trajtimin e argumentit specifik?

·       Ēfarė lejon dhe ndalon Ligji Ndėrkombėtar (Konventa) nė gjetjen e konsensusit pėr marrėveshje?

·       Dhe, ajo qė ėshtė e mė rėndėsishmja - Cilat kanė qenė pretendimet (CLAIMS) e palės shqiptare nė negociata?

·       A ka pasur pretendime pala shqiptare apo jo?

·       Cilin parim ka ndjekur pala shqiptare: parimin a baraslargėsisė apo parimin e barazisė?

Sepse, ka pasur njė debat tė gjerė nė ēėshtjet e pėrcaktimit tė kufijve detarė midis shteteve, por UNCLOS me Konventėn e 1982, qartazi ka kaluar prej termit: thjesht “equidistance” (baraslargėsia), nė “Equitable principles - Relevant circumstances” pra, nė “parimin e barazisė-kushteve specifike.

·       A ėshtė marrė parasysh kjo nė negociata?  

 

*   *   *

     Mė poshtė ne do tė trajtojmė argumente tė pėrdorur nga shteti duke dhėnė versionin qė sipas mendimit tonė duhet tė kishte mbrojtur shteti shqiptar me qėllim mbrojtjen e interesave kombėtare. Nuk do tė merremi, ashtu siē merren pėrfaqėsues tė shtetit, me skica dhe grafika spekulative, duke mos iu drejtuar parimeve bazė tė UNCLOS, prej sė cilave Shqipėria mė shumė se sa sipėrfaqe, ka humbur dinjitetin e saj.

 

Mė poshtė njė pjesė e argumenteve qė kanė tė bėjnė me disa parime

bazė tė sendėrtimit tė UNCLOS.

 

1. A DUHET TĖ DEBATOJME MBI NJE SKICĖ?

 

      Dua tė them shumė miqėsisht, se tė gjitha argumentet grafike qė janė sjellė, tregojnė shkoqur se kemi njė kuptim tė skajshėm, midis tė dy anėve (nė fakt ne jemi njė anė… se jemi tanėt… e nuk jemi pėrballė palės fqinjė…), dhe ato nė vend tė sqarojnė, nuk bėjnė gjė tjetėr veēse e shtojnė hermetizmin. Ju keni marrė pėr bazė njė “skemė” me tė cilėn nė media, pėr efekte tė perceptimit pamor dhe kuptimėsi prej tė gjithėve, ėshtė pėrfytyruar njė “futje” nė Otranto, ku veē vijave janė dhėnė disa shigjeta si punė “synimi” apo “prirje”, gjithnjė nė favor tė idesė ilustrative. Kaq. Ėshtė spekulim tė merret njė skemė e cila e thotė qartė se ėshtė “vetėm pėr ilustrim/for illustration only” dhe ta keni “konsideruar sikur ajo tė jetė, njė hartė”, dhe aty kėrkoni saktėsi nė paraqitjen grafike, qė mirėfilli nuk e ka kėtė qėllim. Studimi ka shumė skema tė tjera qė ju nuk i keni marrė pėr bazė. Nė to vėrehet pozicionimi sado skematik i pikės “150”, ku mund tė krijohet ideja qė shqyrtohet. Ndėrkaq, prej jush pritet qė tė sillni hartėn e fundit, mbasi koordinatat janė tamam “si njė kriptogram”. A mund tė veprohet nė kėtė mėnyrė, duke mos sjellė hartėn e shtetit qė ju thoni “se e kemi, por nuk ia japim gjithkujt” (sipas njė pėrgjigjeje nė intervistė)?

·       Pse vallė do tė duhet ajo hartė nė tė ardhmen, kur pikėrisht tani do tė ishte kaq e nevojshme pėr ta parė, jo vetėm ligjvėnėsit dhe studiuesit, por edhe ēdo shqiptar?

Ashtu dhe pėr Sarandėn qė “ju nuk e gjeni dot…”, keni marrė fotografinė tonė nga gazeta “Standard” pėr tė na e pėrplasur rėndshėm, “se Gjiri i Sarandės nuk ėshtė ai qė kemi paraqitur…” Shteti i bėn sqarimet duke pėrdorur materialet hartografike dhe gjeodezike tė marrėveshjes. Ndėrkaq, sot e tėrė ditėn mbi ca skema vendosen vija e llogari, ēka nuk ėshtė normale.

·       Ky duhet tė jetė serioziteti i shtetit?

·       Apo ėshtė pjesė e atij hermetizmi qė e thamė atypari?

Tė gjitha i kam shumė miqėsisht.

 

2. GJIRI I SARANDES

 

Sipas shtetarėve, Gjiri i Sarandės ashtu siē ėshtė paraqitur, nuk plotėson kushtet pėr t’u trajtuar si ‘Gji’ nė marrėveshje, pėr tė ndėrtuar vijėdrejtat bazore.

   Argumentet e paraqitur janė:

 - Nuk plotėson kushtet nga pikėpamja gjeografike.

 - Nuk ėshtė i pranueshėm pėrcaktimi i Gjirit tė Sarandės nga Kepi i Qefalit deri tek Kepi i Demės (Ksamil). Kjo pjesė e bregdetit pėrbėhet nga njė tėrėsi gjiresh mė tė vegjėl (Gjiri i Sarandės, Gjiri i Limionit, Gjiri i Kasolles dhe Gjiri i Baxhos).

 - Nuk plotėson kushtet nga pikėpamja gjeometrike.

 - Gjiri i Sarandės, siē ėshtė paraqitur nga oponenca, nuk plotėson kushtin e njė gjiri sipas nenit 10 tė Konventės.

 - Nuk plotėson kushtet nga pikėpamja historike.

 - Nuk ka asnjė ligj, asnjė vendim tė Kuvendit, asnjė akt ligjor (VKM) apo qoftė edhe njė vendim tė Bashkisė sė qyteti tė Sarandės qė tė pėrcaktojė njė status tė gjirit si “Historik”.

 - Nuk ka argumente historike apo arkeologjike.

 

Oponenca

 

    Ēdo shqiptar qė mund tė dėgjojė apo lexojė argumente tė tilla do tė habitet se siē e thoni,

·       “ju nuk e gjeni se ku ėshtė Gjiri dhe emri i tij”!!

·       Ju nuk e gjeni dot se ku ėshtė emri i Gjirit tė Sarandės, as nė hartė, as nė Regjistrin Lundrimor, as nė Gjeografinė Fizike.

Tė gjithė shqiptarėt duhet tė ngelen tė befasuar, ndaj kėtij argumenti qė sillni, gjersa thoni: “Gjiri i Sarandės nuk e gjeni kėrkundi.” Ėshtė i futur atje nė fund, por edhe “ai aq i vogėl nuk i plotėson kushtet e Ligjit te Detit”.

Pėr kėtė ju jepni argumente, nuk ėshtė as gji i mbyllur, dhe as gji historik. Ju pėrdorni Udhėzuesin e Lundrimit (!!!) dhe nuk na citoni Gjeografinė Fizike tė Shqipėrisė.

·       Si vallė nuk mund ta shihni shkoqur se si merr drejtimin Juglindor nė njė kėnd prej 450, prirja e detit, duke na treguar dukshėm gjirin qė ka drejtimin pėr tek qyteti dhe porti?

Aty ėshtė edhe dhe emri qė iu mungon: Saranda. Prej aty, ka njė prerje aq tė theksuar nė drejtim tė jugut, saqė nė njė vijė tė drejtė krijon edhe bazėn e vogėl tė trapezit. Pastaj fillon pėrsėri hapja nė drejtin tė Jugperėndimit, deri nė kepin e Mertesės (Vrojtimit).

·       Veē kėsaj, mos vallė iu duken 5.3 km thellėsi njė largėsi e vogėl!?

Ndėrkohė, fakti se janė disa gjire tė vegjėl nė pėrbėrje tė Gjirit mė tė madh tė Sarandės nuk do tė thotė asgjė. Edhe Gjiri i Kėrkyrės pėrbėhet nga shumė gjire tė vegjėl, por trajtimi ėshtė si gji i madh. Natyrisht, Gjiri i Kėrkyrės plotėson kushtin gjeometrik, por GJIRI JONE I SARANDĖS plotėson kushtin HISTORIK. Dhe, prej andej duhet tė hiqen vijėdrejtat bazore. Kjo ėshtė shumė e thjeshtė. Kėtu bėhet fjalė pėr interesa tė mėdha kombėtare dhe nuk mund tė pėrjashtojmė pikėrisht ato argumente qė na japin tė drejtėn tonė pėr pretendime.

 

Po le tė kalojmė tek argumentet tuaja, pse Saranda nuk duhet tė

Quhet “Gji historik”.

 

      Qė nė krye te herės kemi thėnė se shteti shqiptar ka vajtur nė bisedime i papėrgatitur. Vėrtet Gjiri i Sarandės nuk plotėson kushtin GJEOMETRIK tė Konventės, por shteti ynė duhet tė kishte ngritur pretendimin pėr GJI HISTORIK. Shteti ynė nuk mund tė justifikohet me faktin se, “…NUK KA ASNJĖ LIGJ QĖ TĖ PĖRCAKTOJĖ KĖTE STATUS”. Shteti e bėn ligjin. Nuk ja bėjnė tė tjerėt. Duhej pėrgatitur baza ligjore dhe tė shkonte e pėrgatitur nė PRETENDIMIN (CLAIM), se gjiri i Sarandės ėshtė Gji Historik. Kemi bindje tė plotė se argumente historike dhe arkeologjike ka me shumicė pėr ta trajtuar atė si tė tillė. Natyrisht qė pala greke do tė kishte pasur kundėrshtitė e saj pėr kėtė gjė, por pala shqiptare duhet tė kishte shkuar e pėrgatitur. Tė gjitha argumentet e dhėna nga shteti, nė fakt janė argumente qė do tė mund tė pėrdoreshin nga pala greke. Por, shteti shqiptar do tė thoshte: “Ja ku ėshtė baza ligjore, ja ku ėshtė ligji qė e pėrcakton Gjirin e Sarandės me status gji historik, ja ku janė edhe argumentet”. Ėshtė shumė e rėndė qė shteti mundohet tė justifikohet me argumente qė duhet tė ishin argumentet e palės tjetėr. Faktorėt qė vlerėsojnė dhe japin peshėn e duhur tė titullit historik nė pėrcaktim tė kufijve detarė janė:

-          Ushtrim i autoritetit shtetėror pėr njė periudhė tė gjatė nė pėrkim me titullin detar.

-          Emri dhe njohja nė vijimėsi e kėtij autoriteti.

-          Reagimi, ndikimi, si mosnjohje nga ana e shtetit tjetėr.

-          Ato mund tė jenė tė drejta historike, nė pasurinė dhe trashėgiminė kulturore, nė peshkim, nė kalim, ekonomike, gjeostrategjike.

-          Njė titullim historik do tė thotė se, asnjė shtet tjetėr nuk mund tė ketė forcė pėr tė ushtruar tė drejta ndaj kėsaj gjeohapėsire detare qė i referohet kėtij titullimi.

-          Titujt historikė, shmangin qenėsinė e ndonjė titulli tjetėr.

-          Duke pasur konceptin e gjireve historike dhe rrėnjėn e tyre, koncepti i titullit historik, “mund tė aplikohet nė ujėrat, jo vetėm tė gjireve, por edhe tė ngushtesave detare, tė arkipelagėve dhe pėrgjithėsisht tek tė gjitha ato ujėra qė mund tė pėrfshihen nėn zotėrimin detar tė shtetit.

·       Si ėshtė e mundur t’u dalėsh e t’u japėsh shqiptarėve njė argument tė tillė?

·       Cili ėshtė interesi i palės shqiptare nė kėtė rast?

·       Po a jeni tė gatshėm t’u thoni shqiptarėve se edhe gjiret si ai i Tetranisit dhe Butrinit, tė cilėt i plotėsojnė kushtin gjeometrik, nuk i kanė me ligj koordinatat gjeografike, kur nė asnjė vend tė botės nuk ndodh njė gjė e tillė?!

·       Pa dashje, siē mendoj unė, ju nė njė farė mėnyre kėrkoni qė tė zhvishni jo vetėm nė sy tė shqiptarėve, por dhe tė fqinjit tonė, Greqisė gjeohistorinė e Gjirit tė Sarandės, qė siē dihet ėshtė shumė e njohur prej palės tjetėr, nė kulturėn dhe historinė tonė shumė tė gjatė dhe tė mbushur me plot mbijetesė dhe drama. Kumtesa juaj nuk i bind shqiptarėt. Vetėm trajtesa pėr Gjirin e Sarandės, dhe “braktisja” qė sipas mėnyrės suaj i bėni nė kėtė marrėveshje, do tė ishte e mjaftė qė shqetėsimi ynė i pėrbashkėt t’ua sillte nė vend shqiptarėve dinjitetin e tyre kombėtar. Sė fundi i qėndroj plotėsisht argumenteve tė mia duke thėnė se, “ėshtė cenuar mėvetėsia jonė shtetėrore nė pėrcaktimin e kufijve detarė nė gjirin e Sarandės”.

 

3. GREQIA NUK ESHTE SHTET ARKIPELAG

 

      Sipas pėrfaqėsuesve tė shtetit, nė formė shumė tė thatė deklarohet se: “Greqia nuk ėshtė shtet arkipelag”. Dhe, me kėtė deklarim mbyllet i gjithė debati pėr ēėshtjen e ishujve skajorė tė arkipelagut tė Ishujve Jonianė.

 

Oponenca

 

     Sė pari nė asnjė moment nuk ėshtė thėnė qė Greqia ėshtė njė shtet arkipelag. Por, konventa, nė nenin 47 trajton nė paragrafin (b) edhe nocionin “Arkipelag”. Ky nen duhej tė merrej parasysh nė negociata, pasi mospėrfillja e tij shkakton humbje pėr Shqipėrinė. Dhe, duhej tė silleshin nė vėmendje tė negociatorėve precedentė tė ngjashėm, ku efekti i ishujve nė bashkėsinė e tyre, siē ėshtė rasti i Arkipelagut tė ujdhesave Joniane, pėr shkak tė specifikes nuk ėshtė marrė parasysh. Njė nga “frakturat” qė gjejmė tek UNCLOS, lidhet me atė se pėrveē shpjegimeve qė jep pėr shtete tė cilat janė tėrėsisht arkipelagorė, ka mungesė shpjegimi kur shteti ėshtė pjesėrisht i tillė. Greqia, nė pjesėn kontinentale kryesore tė saj (main land) ėshtė gadishull = siujdhesė.

     Pėrqark saj, lindje, jug, perėndim, ajo ka njė shumėsi ujdhesash, tė cilat janė tė grupuara nė dy arkipelagė:

    a. Arkipelagu i Ujdhesave Joniane

    b. Arkipelagu i Ujdhesave Egjenane.

      Atėherė vijat bazore matėse gjeometrike tė ndarjes, paraqesin dy raste:

    a. Kur ato mund tė pėrcaktoheshin drejtpėrdrejt nga Kontinenti.

    b. Kur ato mund tė pėrcaktoheshin, nga Kontinenti dhe nga Arkipelagėt.

      Midis fqinjėve, sikundėr Greqia dhe Shqipėria, kemi njė rast tė veēantė, se ndarja e kufirit detar ėshtė i dyllojshėm:

    (I) nga Dheu Kontinental i Republikės sė Greqisė (mainland) qė pėrkon me Ngushtesėn Veriore tė Korfuzit.

    (II) nga Arkipelagu i Ujdhesės sė Korfuzit, ku si ujdhesė kryesore ėshtė Korfuzi.

      Nė njė situatė tė tillė, procesi i ndarjes sė kufirit detar ėshtė i komplikuar, ndaj ai kėrkon kujdes. Do tė ketė tri lloje ndarjesh:

    (I) Nė Kepin e Stillos, Ujdhesa Tonga Shqipėria pėrfaqėsohet nė ndarje me Dheun Kontinental tė Greqisė (main land), nga njėra anė, dhe nga ana tjetėr me Korfuzin (main island), tė Arkipelagut me tė njėjtin emėr.

    (II) Nė tė gjithė hapėsirėn qė vijon pėrgjatė Ngushtesės Veriore tė Korfuzit nė drejtim tė veriut dhe veriperėndimit, Republika e Shqipėrisė (main land) ka pėrballė Arkipelagun e Ujdhesave Joniane.

    (III) Nė kufizim me Ngushtesėn e Otrantos, ka njė syprinė ujore tė tretė qė duhet tė ndahet midis tė tre shteteve: Itali, Shqipėri dhe Greqi.

      Fakti qė secila ujdhesė apo secili shkėmb (si Barketa apo Serpa) ėshtė konsideruar si tė ishte njė ujdhesė e veēantė, tregon shkoqur se ka qenė njė pretendim nė tavolinėn e negociatave nga pala greke e cila ėshtė pranuar nga pala shqiptare. Pra, ajo qė thuhet nga pala jonė se nuk ėshtė arkipelag, hidhet poshtė nga realiteti i trajtimit tė secilės ujdhesė apo “shkėmb” si tė ishin pika tė veēuara, si kepe nė gjire (siē e pranojnė vetė negociatorėt shqiptarė), ku nuk ėshtė bėrė gjė tjetėr veēse, virtualisht janė hequr “vijėdrejta bazore” qė mbyllin ujėrat e brendshme tė shtetit tjetėr, pra hamendėsojmė se duhet tė ketė qenė njė pretendim i “heshtur”, “pa bujė”, “pa zhurmė” i palės greke, e cila nė fakt e ka pranuar se ka njė grup ujdhesash (arkipelag), por e ka fshehur atė me termin “ishull”.

      Nė marrėveshje ėshtė luajtur nė nenin e parė tė saj, duke u pėrmendur termi: “Kontinent dhe ishull”. Nė fundndarjen tokėsore midis Shqipėrisė dhe Greqisė nuk ka njė DSH standard (12 md), mbasi kemi tė bėjmė me njė ngushtesė detare nė tė cilėn ndahen vetėm ujėrat e saj. Vijuar nė ecurinė e arsyetimit tonė, pėr DSH, nė ngushtesė pėr vet hapėsirėn e kufizuar, nuk mund tė ketė DSH standard, por ekziston njė i tillė sa ėshtė brezi ujor, i ndarė pėrgjysmė, nė vijėn e mesme, tė baraslarguar nga vijat bazore. Gjendja nuk ndryshon edhe ne drejtim tė veriut dhe veriperėndimit, ku ngushtesa zgjerohet. Largėsia nga bregu shqiptar nė brigjet e Korfuzit ka njė maksimum nė drejtėzėn 29.900 metėr = 16.07 md. 12 md pėrkon me tė drejtėn e njėrit shtet, kuptohet se secilės palė, nė rastin e sipėrm, i takon 8.035 md. Kaq do tė jetė edhe DSH. Po nėse vijat bazore do tė pranoheshin nga Kontinenti, atėherė nė matjen e DSH tė Greqisė do tė pėrfshihej jo vetėm gjerėsia e ngushtesės, por edhe ujdhesa kryesore, Korfuzi. Ky kufi i parė ėshtė edhe fund-ujdhesa, ku pėrkojnė 12 md. Hapėsira e afėrt vijimore (Contigous zone) ėshtė nė drejtim tė perėndimit dhe pa ndonjė problem, pėr ndarje me Shqipėrinė.

      U cek se, ndarja ujore dhe e shtrat-detit midis tė dy shteteve, ka dy pjesė tė saj tė cilat po i pėrsėrisim:

    (I) Midis pjesės kontinentale tė tė dy shteteve ( main lands) tė Republikės sė Greqisė dhe Republikės sė Shqipėrisė, qė pėrkon me kundruallin, nė Kepin e Stillos, ku dhe fillon Ngushtesa.

    (II) Midis Arkipelagut ujdhesor tė Korfuzit dhe pjesės kontinentale (main land)tė Shqipėrisė.

    Dhe, pyetja tjetėr do tė shtrohet nėse do tė merret pėr bazė pjesa kontinentale pėr tė dy shtetet, apo sipas veēorisė sė mėsipėrme, ujdhesat e shpėrndara rrotull Korfuzit (bashkėsi ujdhesash)?

     Kjo veēori ėshtė realitet qė perceptohet, njė realitet gjeohistorik, qė nga zanafilla. Nė kuptimin mė tė njohur popullor tė fqinjėrisė, nė jug tė Shqipėrisė dhe bregun nė veēanti, sa hedh sytė pėrtej, duket Korfuzi; aty janė brigjet ujdhesore, fqinje, mike, tradicionale, dhėnė-marrėse, qė nė kohė tė kohės. Aty pra, ėshtė njė njėsi gjeografike e Greqisė. S’do mend shumė, se edhe vijat gjeometrike matėse detare aty do tė jenė. Mirėpo, sapo tė pėrfytyrosh, pak mė tej, nė jug e juglindje, ke Dheun Kryesor tė Greqisė (main land), atėherė je i detyruar qė tė veprosh nė bazė tė veēorive qė tė sjell vet Arkipelagu. Pėrqendrohesh nė kėtė gjeohapėsirė matjeje e ndarjeje, pėr t’iu drejtuar UNCLOS. Ajo jep parime kryesore, duke tė cekur “shtetin arkipelagor”, ndėrkaq Greqia nuk ėshtė e tillė, por qė pėrfshin dy arkipelagė, nė vijim tė Dheut tė saj Kontinental.

      Ndėrsa nė pikėn (b) tė nenit tė cituar thuhet:

      • (b) “Arkipelag” do tė kuptohet njė grup ujdhesash, duke pėrfshirė dhe pjesė tė kėtyre ujdhesave, pėr midise ujore lidhėse si dhe tipare tė tjera natyrore, tė cilat janė kaq tė afėrta e tė ndėrthurura, qė kėsillojshėm: ujdhesat, ujorėt dhe tiparet natyrore, nė tėrėsi tė tyre formojnė njė entitet gjeografik, ekonomik dhe politik, ose qė historikisht kanė qenė tė tilla”.

Pas kėsaj do tė dilte edhe matja e llogaritja qė kemi bėrė ne, pėr tė gjithė Arkipelagun e Ujdhesave joniane, dhe Korfuzin nė veēanti qė nuk e plotėson kushtin 1:1 dhe 9:1. Kjo, automatikisht do tė rrėzonte parimin e “ishull”, qė citohet nė marrėveshje, dhe tė gjitha matjet do tė kishin si vija bazore normale apo vijėdrejta bazore pėr gjiret qė i plotėsojnė kushtet gjeometrike. Ndėrkaq, ujdhesa mėmė, Korfuzi do tė ishte referimi ku do tė merreshin vijat bazore normale dhe vijėdrejtat bazore (pėr gjiret).

     Arritja e njė pėrfundimi tė tillė ka shumė rėndėsi jo vetėm pėr ujdhesėn skajore Othonoi, qė ėshtė nė drejtim tė Otrantos (do tė trajtohet nė njė syth tė veēantė), por edhe pėr shkėmbinjtė nė Kanalin e Korfuzit (Barketa, Serpa), tė cilat kanė pasur njė efekt nė humbje tė barazisė midis tė dy vendeve, nė pėrcaktimin e kufijve detarė. Trajtesa jonė pėrqendrohet nė parimet bazė tė Konventės, midis tė cilėve, shqyrtimi me kujdes i bashkėsisė sė Ujdhesave Joniane (arkipelag) si dhe ujdhesat (shkėmbinjtė) anėsorė, prej tė cilėve ėshtė cenuar rėndshėm barazia. Ėshtė e qartė pėr tė gjithė se ujėrat arkipelagorė pėrbėjnė ujėrat e brendshėm tė njė shteti, ashtu sikundėr gjiret, dhe nė ndarjen e fundit Republika e Greqisė ėshtė superiore kur fqinja e saj Shqipėria, ngelet nė humbje tė kėtyre hapėsirave tė cilat janė nė tė njėjtin det dhe njėsi gjeografike tė tij.

      Nė praktikėn ndarėse tė shumė shteteve, ujdhesat e vogla janė injoruar nė ndarjet detare. Kėshtu, nė kufijtė Indi-Sri Lanka, ujdhesa Adams Bridge nė tė dy anėt e kufirit nuk u pėrfillėn. Njė numėr ujdhesash tė vogla nuk janė marrė parasysh nė kufijtė detare Iran-Katar, Danimarkė-Suedi. Nė kufirin Itali-Greqi, ujdhesave greke u ėshtė dhėnė njė efekt pjesor. Pėrgjatė kufirit detar Jugosllavi-Itali, ujdhesat ish-jugosllave ndodhen shumė afėr njėri me tjetrin, apo qė pėr ujdhesat Kajola dhe Pelagruz, tė cilat patėn njė efekt “nul” dhe u zgjidh me bisedime. Nėse tė gjitha ujdhesat e ish-Jugosllavisė do tė ishin si bazė nistore pėr vijat ndarėse bazore, mesorja (median line = vija e mesme), do tė kishte njė avantazh pėr Jugosllavinė, duke iu afruar mė shumė kufirit bregor me Italinė. Nė marrėveshjen midis Italisė dhe Tunizisė nuk merren parasysh disa ujdhesa italiane. Efekt pjesor i ėshtė dhėnė edhe ujdhesės sė Gotland (55.000 banorė), Suedi, nė marrėveshjen nė ish- Bashkimin Sovjetik. Marrėveshja midis Finlandės dhe Suedisė pėr pėrcaktimin e kufijve detarė nė detin Aland dhe atė Baltik, u jep njė efekt “0” ujdhesave Bogskar.

      Pranimi nga pala shqiptare i trajtimit tė ujdhesave dhe shkėmbinjve apo cektinave ranore detare nė po tė njėjtin “status” si “kepe...apo fund- vijė e zbaticės astronomike nė Dheun mėmė ishullor”, ėshtė nė fund tė fundit dėshtimi mė pikant nė bisedime dhe humbja mė e madhe pėr interesat e Shqipėrisė, nė pėrcaktimin e kufijve detarė midis tė dy vendeve. Ujdhesa Mėmė Korfuzi do tė ishte referimi fundor i vijave bazore. Matja dhe llogaritja qė kemi bėrė nuk ėshtė njė hamendėsim dhe dėshirė e autorit tė studimit, por ėshtė njė realitet ligjor i humbur nga ana e Shqipėrisė. Matjet dhe llogaritjet tona kanė sendėrtuar UNCLOS edhe nė pėrgjithėsi siē e thotė diplomati Hoxha, por edhe nė veēanti, pėr secilin nen, mbėshtetur tek veēoritė qė ajo shpėrfaq pėr tė dy vendet nė pozicionin e tyre gjeografik.

 

Nė trajtesa tė mėtutjeshme do tė rishqyrtohen pikat mė

nevralgjike tė mosbarazisė.

 

“BARKETA”, UJDHESA TRAGJIKE

 

      E vėrteta qė gjendet nė arkivat e OKB-sė dhe tė tė dy shteteve pėr ndarjen e kufijve tokėsore nga Komisioni Ndėrkombėtar, ka vetėm tė rilevuar dhe pėrshkruar nė harta tė shkallės 1:50. 000, kufirin tokėsor. Nė fundin e vijės kufitare me Greqinė, pėrballė ujdhesės Tonga, nė krahė tė kepit tė Stillos, nė buzėujin e dhe buzėdheun shqiptar tė ndarė, ndodhet piramida e fundit kufitare dhe pėrshkrimet e kėsaj vije, nr.79. Po nuk ka asnjė hartė topografike apo detare qė tė shėnojė se ujdhesa e mėsipėrme, i pėrket Shqipėrisė.

      Pėrballė Korfuzit, nė Gjirin e Tetranisit (Ksamil) ndodhet njė bashkėsi prej katėr ujdhesash tė cilat i pėrkasin Shqipėrisė. Ndėrkaq, pėrballė kepit tė Mėrtesės (Vrojtimit) nė vijnė lindje/perėndim drejt Kepit Varvara (Korfuz), ndodhen tė dy shkėmbore, Tignosso (Fanari) dhe Barketa (shkėmb), tė cilat janė tė pasqyruara nė tė gjitha hartat historike detare. Nėse gjatė ndarjes kufitare tė Komisionit Ndėrkombėtar ėshtė marrė parasysh mesorja qė ndan ngushtesėn detare nė kėtė vijė, atėherė del se Shkėmbi Barketa ndodhet rreth 60 metėr nė drejtimin e tokės shqiptare, ēka tregon se pėr hir tė baraslargėsisė nė Ngushtesė, vetėm Barketa duhet t’i takonte Shqipėrisė, ndėrsa Ujdhesa Tignosso pėrfshihet nė arkipelagun e ujdhesave tė Korfuzit. Njoftimi qė ėshtė dhėnė nė mediume shqiptare se Tignosso dhe Barketa iu ėshtė dhėnė Shqipėrisė nga Komisioni Ndėrkombėtar, nuk ėshtė i besueshėm, derisa nuk kemi gjetur asnjė dokument, pėrshkrimor apo hartografik qė tė vėrtetojė atė.

      Barketa, qysh prej asaj ndarjeje tokėsore tė tė dy shteteve fqinje duhet t’i pėrkiste Shqipėrisė, pėr tė respektuar parimin e baraslargėsisė. Mirėpo, as kjo ujdhesė njoftuese e orientuese, nuk ka qenė nė zotėrimin shqiptar. Si dėshmitar historik dhe gjeologjik mė i afėrt me Dheun shqiptar ka ngelur nė harrim, derisa kėrrkush nuk ėshtė kujtuar ta kėrkojė atė pėr menaxhim. Edhe vija kufitare e hartave shqiptare tė botuar pas vitit 1913 nuk e pėrfshin kėtė shkėmb nė ujėrat tona shtetėrore. Nė ndarjen sipas marrėveshjes sė fundit, vijėdrejtat bazore, nė mėnyrė tė padrejtė dhe pambėshtetje nė UNCLOS, e nismojnė ndarjen ujėrave prej kėtij shkėmbi dėshmitar.

 

* Autori ėshėt Kolonel nė rezervė i Forcave tė Armatosura tė Shqipėrisė