Dėmtimi i interesave kombėtare!

 

ZBULOHET ENIGMA E KUFIRIT DETAR ME GREQINĖ!

 

Shkruan: Tedi Blushi - Tiranė, 22. 10. 2009

 

 

      Me ratifikimin e marrėveshjes sė detit mes Greqisė dhe Shqipėrisė, qeveria aktuale Shqiptare, humbet perspektivėn strategjike ekonomike, sidomos tė jugut tė Shqipėrisė. Poziconi gjeografik, i cili ėshtė argumenti mė i fortė e ndjellės shqiptar nė fushėn e makroekonomisė evropiane, shumėzohet nga kjo marrėveshje me zero, dhe gjeopolitika jonė ekonomike, dhe ndjellja e investitorėve tė huaj me kėtė faktor, brenda pak vjetėsh do marrė fund. Nėse shikon hartėn detare, dhe vijėn e re tė kufirit qė do hyjė nė fuqi, nė rast ratifikimi tė marrėveshjes, vėrehet se midis Shqipėrisė dhe Italisė, futen si pykė ujėrat greke, dhe pėr mė tepėr ēelėsat e Otrantos (tė paktėn ēelėsin tonė), e dorėzojmė tek grekėt. Pėrveēse njė argument mė shumė kundėr mbėshtetėsve tė marrėveshjes, se nė tė shkuarėn ndarja nuk ka qenė kėshtu, kjo ndarje e re do krijojė probleme me zhvillimin e vendit.

 

Portet

 

      Nė projektet e financuara nga qeveria shqiptare, por dhe me financim tė huaj, nė fillim tė viteve tė kėsaj dekade, Porti i Vlorės, i cili sė bashku me atė tė Durrėsit do ishin dyert hyrėse tė Korridorit 8-tė, i cili do kalonte nė Maqedoni, Bullgari dhe Turqi, por edhe vendi ku do zbarkonte gazsjellėsi AMBO. Kjo do sillte njė shmangie tė Greqisė dhe mbetjen e saj njė xhep nė korridoret evropiane, dhe rrjedhimisht humbje tė peshės si trampolinė pėr mallrat qė vinin nga lindja drejt perėndimit dhe anasjelltas dhe rrugė kalimi pėr to. Tė ndodhur pėrballė kėsaj perspektive qė do ulte peshėn ekonomike, e rrjedhimisht politike tė Greqisė nė rajon, qeveritė e atij vendi, bėnė autostradėn “Odhos Egnatia”. Kjo autostradė pėrshkon gjithė veriun e Greqisė dhe tashmė pėrfundon nė portin e Igumenicės. Po ashtu nė bashkėpunim me rusėt, ėshtė miratuar ndėrtimi i gazsjellėsit Burgas - Aleksandropullos dhe, ėshtė nė projekt degėzimi Aleksandropullos-Igumenicė. Tė gjitha kėto projekte paralele tė cilat janė drejt pėrfundimit tė tyre, automatikisht atrofizojnė projektet e Korridorit 8-tė qė i jepnin zhvillim Shqipėrisė dhe trevave shqiptare, pasi financuesit e huaj, nuk janė tė interesuar tė hedhin para, nė njė projekt paralel me atė tashmė nė prag tė pėrfundimit qė kanė bėrė grekėt. Gjithashtu, jugu i Italisė, aq i etur pėr gazin libian, mund ta gazifikojė atė nė portin e Igumenicės, ku mund tė ngrihen impiantet e planifikuara pėr t’u ndėrtuar nė Vlorė, ose tė marrė gazin rus, nėpėrmjet gazsjellėsit detar, qė do kalojė nė ujėrat qė sapo i kemi dhuruar.

 

Ēfarė kemi dhėnė

 

      Me futjen e ujėrave territoriale greke si pykė midis Italisė dhe Shqipėrisė, anijet e mallrave qė vijnė nga kanali i Suezit, si dhe ato gaz dhe naftė mbartėse, do ta shmangin portin e Vlorės dhe tė Durrėsit, pasi kėshtu shmangin taksat dhe telashet administrative me autoritete greke pėr kalimin nė ujėrat territoriale tė tyre, dhe do ndalojnė nė portin e Igumenicės, nga do shpėrndahen nė gjithė Ballkanin dhe Evropėn Qėndrore. Pėr njė tregtar, nuk ka shumė rėndėsi tė shkarkojė mallrat nė Igumenicė ose Vlorė apo Durrės, mjafton qė tė kursejė shpenzimet e transportit, por pėr popullsinė greke dhe shqiptare tė rajoneve, kjo bėn diferencėn midis prosperitetit dhe varfėrisė nė krahasim me fqinjin. Nė kėtė mėnyrė, porti i Vlorės, nė mos ėshtė shndėrruar nė njė port nė ujėrat greke, tė paktėn ėshtė njė port qė do varet nga humori i tyre.

 

Humbje nė turizėm

 

      Gjithashtu portet shqiptare, humbasin atraksionin e tyre si porte turistikė pėr jahtet. Nė periudhėn e dimrit, mjetet lundruese tė evropiano-veriorėve, strehohen nė portet kroate ose tė Italisė sė veriut. Me fillimin e sezonit tė verės, zbresin nė jug tė Mesdheut, duke bėrė ndalesa furnizimi nė portet greke, dhe ishte menduar qė kėtė funksion ta merrnin edhe portet shqiptare nė tė ardhmen. Me ardhjen e vijės ndarėse kaq afėr brigjeve tona, asnjė pronar jahti, nuk ka vullnet t’i shtojė vetes vėshtirėsi burokratike, duke hyrė, dalė e hyrė prapė nėpėr ujėrat territoriale tė shteteve si Shqipėria dhe Greqia, por direkt nga ujėrat ndėrkombėtare bėn furnizim nė portet greke dhe zbret nė Mesdhe. Kėto argumente, por edhe shumė tė tjerė tė vėshtira pėr tu shpjeguar nė njė artikull tė vetėm, janė tregues se pėrveē humbjes sė mbi 300 km2 zonė ujore, Shqipėria dorėzon me kėtė marrėveshje pozicionin e saj strategjik gjeo-ekonomik.

 

* Autori i kėtyre rradhėve (tė shpėrfaqur nga Tedi Blushi) ėshtė ekspert i tė drejtės ndėrkombėtare. Pėr arsye se ėshtė nėpunės i administratės shtetėrore publike, preferon tė ruajė anonimatin.