Nė pėrkujtim tė dėshmorit Bafti Haxhiu

 

PĖRPARA BUSTIT TĖND BAFTI HAXHIU

 

Shkruan: Avdi Ibrahimi - Viti, 01. 10. 2009

 

 

      Po udhėtoja nga Prizreni pėr nė Viti me tre shokė tė idealit. Atje po shkonim pėr tė ndėrmjetėsuar rreth emėrtimit tė Shkollės sė Mesme me emrin e dėshmorit tė kombit shqiptar Bafti Haxhiut nga  fshati Skyfter i Vitisė. Shoqatat e dalura nga lufta kishin bėrė kėrkesė qė kėsj shkolle tė re t’i lihej emiri “Bafti Haxhiu” ku qytetarėt e Vitisė mė 26.05.2009 kishin vėnė pllakėn e dėshmorit B. H, dhe kishin bėrė edhe bustin e dėshmorit, ponjashtu kishin drejtuar kėrkesat e tyre tė njėpasnjėshme Kuvendit Komunal nė Viti dhe Ministrisė sė Arsimit tė Kosovosės. Ndėrsa pushtetarėt Komunal kishin propozuar emrin “Kongresi i Manastirit”, por me qė asnjera pale s’kish lėshuar  rrug nė propozimet e tyre nga qeveritrėt e Republikės sė Kosovės ishte marrė njė propozim - vendim qė shkolla tė emėrtohej me emrin “Dėshmorėt e Vitisė”. Nė tė dale nga qyteti i Vitisė, nga ana lindore ku tė shpie rruga pėr Kabash, nė tė majtė tė rrugės ėshtė shtėpia e familjes sė Baftiut, aty nė dhomėn e kėsaj shtėpie ndodhet nė pritje busti i Baftiut i skalitur nga dora e Skulptorit artist. Ndėrsa nė varrezat e dėshmorėve tė kombit shqiptar tė Vitisė ndodhet varri i Baftiut, i rrethuar nga shokėt e idealit.

      Po shikoja bustin e bashkėluftėtarit tim, mendja mė shkoi tek vitet e luftės ēlirimtare. Ishte 26 maji i vitit 1999 nė Gorozhup tė Hasit nė pėrleshje me pushtuesit serbo-malazez. Tym dhe flake nė Epopenė e Gorozhupit dhe kodrat e malet e Pashtrikut kryelart. Brigada 128 e UĒK-sė, kishte shtrirė frontin dhe po sulmonte nga tė gjitha anėt, forcat ushtarake serbo-malazeze, nė kufirin shqiptaro-shqiptar gjatė operacionit “SHIGJETA”. Lufta bėhej e rreptė, betejė e pėrgjakshme me tė gjitha armatimet moderne qė kishte armiku, me pushkė e mortaja kishin luftėtarėt e lirisė, por ishin zemrat tona mė tė forta se ēeliku i tanksave e autoblindave tė armikut shovenist. Pushtuesit tėrhiqeshin tė tmerruar nė panik dhe gjuanin nė tėrheqje me tėrė arsenalin luftarak qė posedonin. Atė dit me 26 maj 1999, u dallua nė luftė luftėtari sypatrembur Bafti Haxhiu me snajperin e tij qė villte zjarr e plumba mbi armikun. Atė ditė u ēlirua Gorozhupi. Atė ditė ra dėshmor Baftiu, i rrethuar nga luftėtar tė lirisė, qė disa prej tyre ishin nipa miq e shok tė Baftiut, i cili kishte lėnė luksin nė Zvicėrr, tek kishte ardhur pėr tu bėrė njė me luftėtarėt e lirisė. Atė ditė lindi dielli i lirisė, mbi tė dhe mbi trojet shqiptare. Atė ditė mbiu njė lapidar, nė kujtim tė tė rėnėve pėr liri. Mes tyre edhe Ti, Bafti Haxhiu. Nė atė 44 vjetor tė lindjes (12.06.1955 - 26.05.1999), ra dėshmor pėr tė jetuar nė pėrjetėsi. Ra mė vėshtrim pėrtej Mollės sė  Kuqe, ra me vėshtrim nga fshati i tij Skyfter, nga shtėpia dhe familja e tij, qė nuk do ta kishin mė gjallė nė mesin e tyre, nė mesin e bashkėluftėtarėve tė lirisė.

      Ne, shokėt e idealit dhe brezat pasėardhės tuaj, vijmė tek ju nė ēdo pėrvjetor, pėrulemi me respekt tė thellė para veprės, jetės dhe kujtimit tuaj dhe skemi pėr t’ju harruar kurrė. Ka ardhur pakasa njė kohė e keqe qė ju dėshmoret nuk e keni merituar qė disa njerėz janė nė pozita shtetėrore dhe po mundohen tė na mjegullojnė paksa luftėn ēlirimtare.

      Megjithate busti juaj shndėrrit si rreze dielli,e do tė dali nga kjo dhomė ku ju i bėni roje atdheut dhe do tė vendosėt nė njė shkollė tjetėr. Na u dasht neve shokėve tu, tė idealit tė bėjmė ca lėshime me pushtetarėt e Komunės sė Vitisė pėr tė mirėn e pėrgjithshme kombėtare dhe na dolėn padashje ca lotė pikėllimi, qė me siguri do tė na ēortosh po a jeni more nė vetet! Unė dhe tė rėnė tjerė tė kombit shqiptar nuk luftuam pėr emertim shkollash, rrugė,sheshe,spitale,e tjera. Kėtu ju Bafti Haxhiu keni tė drejtė… Po, neve nuk lėshuam pe nga ligėsia as lotėt nuk na ranė pėr faqe nga frika, por nga burrėria qė nuk deshėm nė asnjė mėnyrė tė konfliktoheshim me shqiptar dhe tu bėhej qejfi armiqėve. Nuk deshėm tė biem ndesh me idealet tua dhe gjtithė atyre qė ranė pėr liri e bashkim kombėtar, ju kishit njė ideal tė vetėm bashkimin e trojeve shqiptre, nė njė shtet tė vetėm SHQIPĖRI.

      Kjo ėndėrr e trasheguar brez pas brezi ishte,ėshtė, e do tė mbetet pėr jetė tė jetėrve, tė jemi njė komb dhe tė quhemi shqipėtar tė Shqipėris. Ti, bashkėluftėtari ynė, Bafti Haxhiu, nuk durove shtypjen e mjerimin nė burgun e quajtur serbo-jugosllavi, ti nuk durove pushtimin, poshtrimin, por u ngrite nė luftėn ēlirimtare  aty ku ishte edhe komandanti legjendari, Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Tahir Sinani, Fehmi e Xhevė LLadrovci, Luan Haradinaj, bashkėluftėtarėt tu nė betejat e Gorozhupit, Safet Peci, Astrit Suli, Sali Saramati, Shpend Berisha,Florim Rushiti, e tė tjerė…Ti, luftove me guxim e trimėri krenohemi me ty Bafti Haxhiu.

      Nė token ku ju flini pėrjetėsisht, duhet tė ketė vetėm lule, ju ishit lule, ju ishit vetė jeta e kėsaj toke, ju jeni vetė diell e dritė i kėsaj toke shqiptare. Tė qoftė i lehtė dheu i Nėnės Shqipėri!..