KUSH JANĖ 22 TĖ BURGOSURIT POLITIKĖ TĖ VETĖVENDOSJE’s

 

1.     Salih Zyba

32 vjeē nga fshati Bukosh i Komunės sė Therandės. Student i fakultetit ekonomik nė Universitetin e Prishtinės. Pjesėmarrės nė tri luftėrat e fundit ēlirimtare nė trojet shqiptare. Aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! qė nė fillimet e saja. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

2.     Ramadan Delia

Nga fshati Kqiq i Madh nė Komunėn e Vushtrrisė, 39 vjeē. Ka qenė pjesėmarrės nė luftėn ēlirimtare. Aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Nė Qendrėn nė Vushtrri qysh nga aktivitetet e para atje. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

3.     Naser Shatri

52 vjeē, komandant nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Pas luftės arrestohet nė Vjenė dhe mbahet nė burg nga UNMIK-u sipas njė fletarresti tė Serbisė. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Gjilanit.

 

4.     Frashėr Krasniqi

21 vjeē, Student i Fakultetit Filozofik nė Universitetin e Prishtinės. Qysh nė moshėn 16 vjeēare iu bashkua Lėvizjes VETĖVENDOSJE! si aktivist nė Qendrėn e Prishtinės. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

5.     Dardan Molliqaj

24 vjeē nga fshati Beleg i Komunės sė Deēanit. Ekonomist i diplomuar. Aktivist i Lėvizjes qė nga fillimet saja dhe pėrgjegjės pėr Qendrėn e Lėvizjes nė Deēan. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Pejės.

 

6.     Kujtim Kosumi

22 vjeē nga Gjilani. Student nė Universitetin e Izmirit nė Turqi nė drejtimin e Administartės Publike. Pėrgjegjės i qendrės sė Lėvizjes nė Turqi. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Gjilanit.

 

7.     Salih Mehmeti

19 vjeē nga Prishtina. Student i vitit tė parė nė Faklutetin Filologjik. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

8.     Fatmir Haziri

26 vjeē, afarist nga Gjilani. Ka tė kryer Shkollėn e Lartė pėr Ēėshtje Sociale nė Cyrih tė Zvicrės. Ėshtė student i Fakultetit Juridik. Pjesėmarrės nė luftėn ēlirimtare tė UĒPMB-sė. Aktivist i Lėvizjes nė qendrėn e Gjilanit. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

9.     Asdren Peci

22 vjeē nga Mitrovica. Student i fakultetit tė informatikės. Aktivist i Lėvizjes nė Qendrėn e Mitrovicės. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

10. Arbėr Nuredini

18 vjeē nga qyteti i Gjilanit. Nxėnės i klasės sė XIII nė SHM Ekonomike, drejtimi Shpedicion - Dogana. Aktivist i Lėvizjes nė qendrėn e Gjilanit. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

11. Kasim Uka

53 vjeē nga Vushtrria. Aktivist i lėvizjes nė qendrėn e Vushtrrisė. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Gjilanit.

 

12.  Bujar Voca

25 vjeē nga Mitrovica. Jurist i diplomuar dhe pėrgjegjėsi qendrės sė Lėvizjes nė Mitrovicė. Mbahet nė paraburgim nė burgun e Gjilanit qė nga 25 gushti.

 

13. Rron Gjinovci

19 vjeē nga Prishtina. Student i vitit tė parė nė Fakultetin e Shkencave Natyrore. Aktivisit i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! qendrėn e Prishtinės. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

14. Faruk Daka

27 vjeē nga Fshati Korishė, Komuna e Prizrenit. Student i vitit tė tretė nė Fakultetin Juridik tė Universitetit Fama. Pėrgjegjės i qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Prizren. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Pejės.

 

15. Skėnder Mertyri

26 vjeē, nga Klina. Student i Fakultetit tė Komunikacionit. Pėrgjegjės i qendrės sė Lėvizjes nė Klinė. Mbahet nė paraburgim nė burgun e Pejės qė nga 25 gushti.

 

16. Flamur Arifaj

Ka tė perfunduar gjimnazin e shkencave shoqerore ne shkollen e mesme „HAXHI ZEKA“ nė Burim dhe po ashtu e ka kaluar me sukses testin e maturės . Ėshtė i angazhuar si aktivist nė qendrėn e lėvizjes nė Burim. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Pejės.

 

17. Pajtim Demaj

19 vjeē nga Burimi. Ka te perfunduar gjimnazin e shkencave shoqerore ne shkollen e mesme 'HAXHI ZEKA'' nė Burim dhe po ashtu e ka kaluar me sukses testin e maturės . Ėshtė I angazhuar si aktivist nė qendrėn e lėvizjes nė Burim. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Gjilanit.

 

18. Lirim Gashi

I lindur mė 15 tetor 1978 nė fshatin Brus tė komunės sė Lypjanit. Ka tė kryer shkollėn e mesme tė bujqėsisė nė Prishtinė. Aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nga ditėt e para tė saj. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

19.  Fatmir Kurtaj

35 vjeē, nga fshati Muzhuvinė e komunės sė Burimit. Pjesėmarrės nė luftėn e UĒK-sė dhe aktivist i lėvizjes. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Dubravės.

 

20. Kushtrim Zeqiri

21 vjeē nga fshati Budrigė e Epėrme e komunės sė Vitisė. Student i vitit tė parė nė Fakultetin e Bujqėsisė nė Universitetin e Prishtinės. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Gjilanit.

 

21. Skėnder Blakaj

41 vjeē nga fshati Kovragė, komuna e Burimit. Pjesėmarrės nė luftėn e UĒKsė dhe pėrgjegjės i qendrės sė Lėvizjes nė Burim. Qė nga 25 gushti ndodhet nė paraburgim nė burgun e Gjilanit.

 

22. Xhelal Sveēla

39 vjeē nga Prishtina, stomatolog, aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! qysh nga ditėt e para. Ishte anėtar i Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė dhe bashkorganizator e pjesėmarrės nė demonstratat e 1 tetorit tė vitit 1997. Pjesėmarrės i luftės ēlirimtare nė radhėt e UĒK-sė. I arrestuar mė 1 tetor. Mbahet nė paraburgim nė burgun e Lipjanit.

 

G A Z E T Ė  J AV O R E - V E T Ė V E N D O S J E - 5  t e t o r  2 0 0 9 | n r . 2 1 3 |