Sali Berisha e shet njė pjesė tė Shqipėrisė!

Studimi sekret, marreveshja me Greqinė-

Si u fal Ngushtica e Otrantos

 

Shkruan: Tedi Blushi - Tiranė, 03. 10. 2009

 

 

      Marrėveshja shqiptaro - greke pėr pėrcaktimin e kufirit detar mes dy vendeve shkel hapur sovranitetin kombėtar tė Republikės sė Shqipėrisė, ndaj ajo nuk duhet ratifikuar nga Parlamenti”. Ky ėshtė konkluzioni i njė studimi prej 117 faqesh tė ish-drejtorit tė Institutit Tipografisė Ushtarake tė Shqipėrisė, kolonelit Myslym Pasha, njėherėsh profesor me gradėn shkencore “Kandidat i shkencave”, i lauruar me titullin “Mjeshtėr kėrkimesh”.

      “Gazeta Shqiptare” boton sot ekskluzivisht pjesėn mė pikante tė kėtij studimi, i cili thellon mė tej skandalin qė fshihet nė kėtė marrėveshje, tė depozituar tashmė pėr ratifikim nė parlament. Detajet e kėtij studimi nxjerrin nė pah paaftėsinė e qeverisė shqiptare pėr tė mbrojtur sovranitetin e Shqipėrisė, duke pranuar firmosjen e njė dokumenti qė cėnon ujėrat kombėtare nė detin Jon me rreth 354.4 km2, tė cilat i “dhurohen” fqinjit tonė jugor. Rezultatet e studimit tregojnė se pala shqiptare nuk ka shtruar asnjė argument dhe nuk ka kundėrshtuar ndonjė tjetėr. Thjesht janė pranuar pa asnjė kusht dhe kundrejt asnjė kontestimi tė gjitha propozimet e kėrkesat e palės greke.

      Qeveria shqiptare, me vetėdije ose pėr paaftėsinė e ekspertėve tė saj tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe asaj tė Punėve tė Jashtme tenton tani tė ratifikojė me shumicė votash kėtė dokument. Nė datėn 25 qershor, Komisioni Parlamentar i Ligjeve e miratoi kėtė marrėveshje dhe tani pritet qė fjalėn e fundit ta thotė seanca plenare e 19 tetorit. “Studimi nė argumentet e tij teknikė, gjeohartografikė, synon si hap tė parė krijimin e njė opinioni mbarėkombėtar, pėr tė mos e ratifikuar kėtė Marrėveshje”, - shprehet profesor Pasha.

* *  *

Marrėveshja me Greqinė, si u tkurr gjiri i Sarandės

 

     Nė bisedimet me palėn greke pėr pėrcaktimin e kufirit detar mes dy shteteve, duket se as qė nuk ėshtė argumentuar dhe nuk ėshtė trajtuar veēoria historike, gjeostrategjike dhe ekonomike e Gjirit tė Sarandės. Vijat bazore janė marrė deri nė portin e qytetit dhe ish-bazėn detare, Limion. Kjo ka sjellė humbje nė Detin Shtetėror tė Shqipėrisė”. Ky ėshtė njė nga konkluzionet mė tragjike qė del nga studimi prej 117 faqesh, qė profesori Myslim Pashaj, ish-drejtori i Institutit Gjeografik tė Shqipėrisė, nxjerr lidhur me kėtė marrėveshje. “Gazeta Shqiptare” boton sot ekskluzivisht kapitullin e kėtij studimi, qė flet nė mėnyrė specifike pėr Gjirin e Sarandės. Sipėrfaqja qė pėrfiton Republika e Greqisė pėrballė Gjirit tė Sarandės ėshtė rreth 15 km2, thuhet nė kėtė studim, ku sqarohen nė mėnyrė teknike qė nga shkeljet e Konventės sė OKB-sė pėr detin, deri tek injorimi qė iu ėshtė bėrė titujve historikė nė pėrcaktimin e kufirit detar. “Prirja pėr tė mos e parė problemin ndarės nė gjithė pėrmasat e tij dhe mos mbrojtja nga njėra palė (pala jonė), e cila pėr qėllime qė ende nuk dihen as qė i shtron interesat ekonomike dhe historike qė janė ‘evidentuar qartė prej njė pėrdorimi tė gjatė’, lė shteg pėr shqetėsim tė vetėdijshėm, jo thjesht nė vėshtrimin kombėtar, po edhe tė dinjitetit shtetėror shqiptar, aktual”, - apelon profesor Pashaj. 

 

* * *

     Gjiri i Sarandės i pėrket vetėm shtetit shqiptar. Ai ėshtė njė shkallėzim i dukshėm dhe i identifikuar, me prirje nė drejtim tė Dheut Kontinental qė pėrkon me drejtimin gjeografik lindor nė njė kėnd prej 45 gradė e matur nga kėndi i drejtė qė pėrmbyll drejtimin veri/jug. Forma e gjirit ėshtė trekėndore, me thyerje tė shumta sapo fillon prej kepit tė Qefalit, deri nė Sarandė. Penetrimi nė thellėsi nismon dukshėm qė nė pikėn e fillimit tė kėsaj thyerjeje, nė Kepin e Qefalit, ku ndodhet edhe fanari bregor orientues detar. Lashtėsia na kumton se Onkezmi, Saranda, e sotme qysh nga Mijėvjeēari i dytė para Kr. ka qenė njė gji pėr tė pritur dhe ruajtur anijet nisur prej vendit tė pėrshtatshėm dhe kushte tė tjera tė rrethinės. Onkezmi ėshtė vijim i gjeohapėsirės epirote qė zė fill prej maleve Keraune dhe kepit tė Gjuhėzės, ku janė ndėrtuar vendbanime si Dhėrmi, Himarė (Cimera) Vuno, Qeparo, Borsh, Sarandė e deri nė fushėn e Vrinės ku ėshtė dhe Buthroti i famshėm. Kjo ishte Kaonia. Nė drejtim tė dheut e nė drejtim tė vargoit kodrinor dhe bregdetit janė qendra tė tjera tė mėdha tė lashtėsisė si Foinike dhe mė nė jug, Buthroti. Logjika e ujėrave tė brendshme, sipas njė pėrvoje tė gjatė, ėshtė pėrfshirė dukshėm nė trajtimin e gjireve, dhe prej zhvillimit tė tyre ato ruajnė rėndėsinė shumėspektrore e tė gjithėsishme, pėr tė qenė pjesė e ngrohtė dhe aktive e vetvedit e Dheut dhe e njeriut qė aty rron. Hartat tregojnė qartas se Marrėveshja e fundit, nė indiferencėn, cinizmin teknik, shpėrfilljen gjeohistorike, ka shmangur Gjirin e Sarandės, duke e trajtuar atė si njė bregdet tė thjeshtė, pa penetrim, pa dukje, nė njė harrim gjeografik tė pafalshėm. Gjiri i Sarandės ka ngelur “jetim”. Vija bazė ku ka filluar Deti Shtetėror, ėshtė marrė nė Portin e saj tė kahershėm. Aty ėshtė vendosur pėr matje edhe “kompasi proverbial”. 

 

UNCLOS

 

     Si mund tė jemi tė barasvlershėm nė njė tavolinė bisedimesh, nė njė gjeomatje dhe llogaritje, kur vet baza e saj, sa ta shohėsh tė befason. UNCLOS, (Konventa e Kombeve tė Bashkuara mbi tė Drejtėn e Detit) ka dhėnė versionin pėr GJIRIN dhe pėrcaktueshmėrinė e pranimit vetėm pėr qėllimet e kėsaj Konvente, njė kusht i cili do tė trajtohet mė poshtė: “Parashikimet e mėsipėrme nuk zbatohen pėr tė ashtuquajturat gjir “historik” ose nė ēdo rast kur ėshtė zbatuar sistemi i vijave bazė tė drejta tė parashikuara nė nenin 7". Dhe ja njė paragraf tjetėr qė lidhet me zbatimin e nenit 7 tė Konventės (pėr Vijėdrejtat bazore.): “...Kur metoda e vijės sė drejtė bazė ėshtė e zbatueshme sipas paragrafit 1, nė pėrcaktimin e vijave bazė tė veēanta, mbi bazėn e interesave ekonomike tė rajonit nė fjalė, mund tė merret nė konsideratė realiteti dhe rėndėsia tė cilat janė tė evidentuara qartė prej pėrdorimit tė gjatė...”. Rasti i Gjirit tė Sarandės, qė po e trajtojmė nė kėtė studim, ėshtė tipik, pėr kufizimin e Detit Shtetėror ndėrmjet Republikės sė Greqisė dhe Republikės sė Shqipėrisė, qė ndodhen kundruall. “Kur brigjet e dy shteteve janė ballė pėr ballė ose nė afėrsi me njėri-tjetrin, asnjė nga dy shtetet nuk do tė ketė tė drejtėn, pėrveē kur ėshtė bėrė njė marrėveshje ndėrmjet tyre, pėr tė zgjeruar detin territorial pėrtej vijave tė mesme, pikat e sė cilės janė tė barazlarguara nga pikat mė tė afėrta tė vijave bazė nga tė cilat matet gjerėsia e detit territorial tė dy shteteve....”. Afėria e brigjeve dhe tė qėnit kundruall, e bėn kėtė tė Drejtė, edhe mė komplekse, pėr shumė shkaqe, ndėr tė cilėt janė ata natyrore, ekonomikė dhe historikė. Prirja pėr tė mos e parė problemin ndarės, nė gjithė pėrmasat e tij dhe mos mbrojtja nga njėra palė (pala jonė) e cila pėr qėllime qė ende nuk dihen, as qė i shtron interesat ekonomike dhe historike, qė janė “evidentuar qartė prej njė pėrdorimi tė gjatė” lė shteg pėr shqetėsim tė vetėdijshėm, jo thjesht nė vėshtrimin kombėtar, po edhe tė dinjitetit shtetėror shqiptar, aktual. Dhe mė poshtė UNCLOS sqaron: “...Parashikimi i mėsipėrm nuk zbatohet, megjithatė, kur ėshtė e nevojshme nė rastet e ndonjė titulli historik ose rrethana tė tjera tė veēanta pėr kufizimin e detit territorial ndėrmjet tė dy shteteve sipas mėnyrave tė mėsipėrme.

 

TITUJT HISTORIKE

 

     Faktorėt qė vlerėsojnė dhe japin peshėn e duhur tė titullit historik nė pėrcaktim tė kufijve detarė janė: (i) Ushtrim i autoritetit shtetėror pėr njė periudhė tė gjatė nė pėrkim me titullin detar, (ii) Emri dhe njohja nė vijimėsi e kėtij autoriteti. (iii) Reagimi, ndikimi, si mosnjohje nga ana e shtetit tjetėr. (iv) Ato mund tė jenė tė drejta historike, nė pasurinė dhe trashėgiminė kulturore, nė peshkim, nė kalim, ekonomike, gjeostrategjike. (v) Njė titullim historik do tė thotė, se asnjė shtet tjetėr nuk mund tė ketė forcė pėr tė ushtruar tė drejta ndaj kėsaj gjeohapėsire detare qė i referohet kėtij titullimi. (vi)Titujt historikė, shmangin qenėsinė e ndonjė titulli tjetėr. Para se tė shkohej nė bisedime, duhej qė tė qartėsoheshin dritėhijet, format, kuptimet dhe nėnkuptimet e objektit, vetėm duke thirrur dhe konsultuar me specialistėt e fushave tė ndryshme qė kanė lidhje me tė. Puna e parė qė do tė ngrihej, si njė pikė vrojtimi, apo si njė tregues i rėndėsishėm orientues, do tė ishte gjeohapėsira e shtetit pėrballė dhe pėrballė tij veēoritė e gjeohapėsirės tėnde. Menjėherė do tė shkonte mendja tek gjiri i Sarandės. Njė shtet me denjėsi dhe histori shumėshekullore tė njohur, nė dėshmi qė nuk ka se ēfarė t’u bėj dot asnjė lloj erozioni, konsultohet, sendėrton nė njė ligj tė tij, bėn njė deklarim, qė nga Parlamenti e Qeveria e tij, pėr Gjirin e Sarandės. Ai duhej tė shpallej si njė gji historik.

 

    

     Nė kėtė hartė janė pasqyruar koordinatat gjeografike tė tri pikave ( 90, 80, 70). Siē mund tė vihet re, kemi njė zhvendosje larg fundgjirit tė Sarandės qė nė versionin ndarės sipas marrėveshjes, ishte fillim i trupit ujor qė do tė ndahej. Po kėshtu nė kėtė vizatim janė paraqitur edhe pikat e vijės mesore ndarėse, me numrat 100, 90, 80 , 70 tė hedhura nė bazė tė koordinatave gjeografike qė jepen nė Marrėveshje. Vihet re se ndryshimi ėshtė shumė i madh. Vetėm pika nr 90 e cila ndodhet pėrballė Kepit tė Qefalit pėrkon me vijėn mesore tė paraqitur. Pėr kėtė hapėsirė ujore vija mesore ėshtė paraqitur midis shkėmbit Barketa dhe kepit tė Vrojtimit ashtu sikundėr ėshtė marrė edhe nė marrėveshjen e cituar. Sipėrfaqja qė pėrfiton Republika e Greqisė, pėrballė Gjirit tė Sarandės ėshtė rreth 15 km2.

 

STUDIMI

 

      Studimi ka karakter teknik, ai mat, pasqyron, nxjerr rezultate dhe pėrqas. Studimi nė argumentet e tij teknikė, gjeo-hartografikė, synon si hap tė parė krijimin e njė opinioni mbarėkombėtar, pėr tė mos e ratifikuar kėtė Marrėveshje. Studimi ėshtė vetjak. Ai nuk pėrfaqėson ndonjė agjenci, bashkėsi studimore; nuk ka asnjė shtysė politike apo nacionaliste. Ai ėshtė vetėm njė oponencė studimore.

 

ARKIPELAGU

 

      Nė Marrėveshje, kėrkund nuk pėrmendet termi: "Arkipelag". Vetėm se: "Kufiri detar ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, do tė caktohet nė pėrputhje me parimin e baraslargėsisė. Nė mėnyrė mė specifike, vija e delimitimit do tė jetė vija e mesme, ēdo pikė e sė cilės ėshtė e baraslarguar nga pikat mė tė afėrta tė vijės bazė (si kontinentale ashtu dhe ishullore) nga e cila matet gjerėsia e ujėrave territoriale detare". Por terma tė tillė nuk gjenden nė UNCLOS (Konventa e Kombeve tė Bashkuara mbi tė Drejtėn e Detit).

 

RASTI I REPUBLIKĖS SĖ GREQISĖ

      Greqia ėshtė njė bashkėsi siujdhesash e pėrzgjatur si dhe ujdhesash, nė detin Egje dhe atė jonian. Ndėr tė mėdhatė e saj ėshtė siujdhesa e Peloponezit, si vijim i tyre dhe arkipelagėt e saj. Nė kėtė gjeografi, me njė dendėsi tė madhe ujdhesore qė njihet prej tė gjithėve, prapėseprapė nuk ėshtė "shtet arkipelag", por nė pėrbėrje tė tij "pėrfshin tėrėsi ujdhesash arkipelagore" si pjesė jetėsore e Republikės sė Greqisė. Kėsisoj, nė nismėn pėr tė ndarė ujorin nė Ngushtesėn Veriore tė Korfuzit, qė ndėrmjetėson tė dy shtetet tona fqinje, vėmendja jonė pėrqendrohet ndaj Arkipelagut tė Ujdhesave Jonianė qė ndodhet nė perėndim. Shqipėria, nė jugperėndimin e saj ndodhet pėrballė me Ujdhesėn e Korfuzit dhe arkipelagun e tij. Shqipėria nuk ėshtė pėrballė me Greqinė kontinentale (gadishullore=siujdhesore), por me njė ENTITET (Arkipelagu i Korfuzit), pjesė e Republikės sė Greqisė. Ajo qė pėrcaktohet nė Marrėveshje: "Kufiri detar ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, do tė caktohet nė pėrputhje me parimin e baraslargėsisė. Nė mėnyrė mė specifike, vija e delimitimit do tė jetė vija e mesme, ēdo pikė e sė cilės ėshtė e baraslarguar nga pikat mė tė afėrta tė vijės bazė (si kontinentale, ashtu dhe ishullore) nga e cila matet gjerėsia e ujėrave territoriale detare", ėshtė shtrembėrim i plotė.

KUSHTET E UNCLOS

Ujėra qė qarkohen nga vija periferike e cila bashkon ishujt anėsorė:
1. Nė gjirin e Kėrkyrės = 69 km2
2. Nė gjirin e Mesongit = 66 km2
3. Tėrėsia ujore midis ishujve Mathraki, Othoni, Erikuza = 200 km2
4. Gjiri Perėndimor Ermone = 92 km2
5. Ujra Korfuz Paxoi = 120 km2
Gjithsej = 610 km2
Raporti : Ujor : Tokė, 610 km2 : 625 km2 = 0,91
MATJE DHE LLOGARITJE PĖR ARKIPELAGUN E KORFUZIT
UJDHESAT SIPĖRFAQJA km2
KORFUZI 592.877
OTNONOI 10.078
MATHRAKI 5.532
ERIKUZA 4.449
PAKSOI 27.000ANTIPAKSOI 6.000
LLOGARITJA PĖR ARKIPELAGUN E KEFALLONISĖ
UJDHESAT SIPĖRFAQJA km2
LEKADHA 355.936
ITAKA 117.812
KEFALLONIA 906.500
ZAKYNTHOS 406.000
SIPĖRFAQE
E PĖRGJITHSHME 1606 km2

RAPORTI UJE-TOKĖ, QĖ NUK PLOTĖSON KUSHTET E UNCLOS

Llogaritja e raportit Ujor : Tokė pėr grumbullin e dytė tė ujdhesave qė nuk kanė kufij me Shqipėrinė:Sipėrfaqe e pėrgjithshme: Tokė + Ujorė, nisur nga kufizimi periferik i ujdhesave: 3087 km2.

Ndryshimi: 3087 - 1606 = 1481 km2

Raporti: Ujė : Tokė, 1482 km2: 1606,2 = 0,993.

Nga shqyrtimi i tė dy arkipelagėve KORFUZ, KEFALLONI del se ata nuk i plotėsojnė kushtet pėr tė hequr vijėdrejtat bazore qė bashkojnė ujdhesat skajore. Kėsilloj, jemi tė ndryrė brenda njė neni i cili trajton, nė mėnyrė krejt tė pėrgjithshme, dhe pse tė mos themi, hermetike, lidhur me vijat bazė (ne i quajmė vija bazore), ku shfaqen tė dy versionet qė i trajtuam njė paragraf mė sipėr, pra: Kontinentale (Greqia Gadishullore, ku ėshtė Kontinenti, main land) dhe ujdhesore (qė ne e kemi quajtur dhe trajtuar si Arkipelag, me qendėr Korfuzin, main island). Tė dy termat qė pėrdoren, bėhen tė pakuptueshėm, pėr ne, mbasi asnjė terminologji e tillė nuk haset nė UNCLOS.

 

NJĖ PĖRFUNDIM PĖR TERMIN „ARKIPELAG I KORFUZIT“

 

      Prej trajtesės rrjedh se pėr tė zbatuar kėrkesat e Konventės, arkipelagu i Korfuzit, pėrfaqėson njėsinė gjeografike, qė ndodhet pėrkundruall Jug/Perėndimit tė Shqipėrisė, nga brigjet e sė cilės nismon Deti Jon. Nė bazė tė tė gjitha pėrcaktimeve, tė dhėna mė sipėr, Greqia nuk ėshtė njė shtet Arkipelag, por nė pėrbėrje tė saj ajo ka dy arkipelagė. Ky ėshtė njė ndryshim thelbor, tė cilin palėt nuk e kanė marrė parasysh, as e kanė cekur kund, po ma do mendja, atėbotė, as edhe e kanė diskutuar. Ritrajtimi qė po i bėjmė, nuk mund tė quhet ritrajtim, sepse nuk ka pasur rast, ndonjėherė tjetėr, qė midis dy vendeve tė jetė shtruar njė kusht, njė tezė, njė problem ndarės, bazuar nė kėrkesat e njė Konvente. Po kėshtu prej palės sonė, nuk ka gjėllirė dėshirė studimi tė thellė i kushteve tė veēanta qė rekomandon UNCLOS. Sa mė sipėr nxjerrim si pėrfundim se: Nė pėrcaktimin e kufijve detarė dhe tė Shtratdetit Kontinental, me Arkipelagun e Korfuzit qė pėrbėhet nga 14 ujdhesa, nuk do tė pėrdoren vijėdrejtat bazore qė bashkojnė pikat skajore ujdhesore, por vijat bazore nga ujdhesa kryesore, Korfuzi. Kjo nuk ėshtė marrė parasysh.

 

GJIRI I SARANDĖS DHE BUTRINTIT SIMBIOTIKĖ

 

      Pėrfytyroni tėrėsinė ujore tė brendshme tė Kaonisė sė dikurshme. Nė themel, nė jug Buthroti dhe lidhja me Detin. Gjiri shtrihej deri nė kėmbėt e Ēukės sė Ajtoit nė jug dhe tė Foinikes, nė veri. Tė dy fushat e sotme tė Vrinės dhe tė Mursisė ishin pjesė e kėtij gjiri qė mbante nė pėqi Buthrotin dhe Foiniken. Legjenda e Onhezmit, mund tė lexohet nga tė dy anėt, si nga perėndimi ku ėshtė Ngushtesa e Korfuzit, po edhe nga lindja, ku vijonte Gjiri i Butrintit i cili nė Ēukėn e sotme, ku zbriste Bistrica, lidhej sėrish me detin e gjirin e Onhezmit (Sot ėshtė kanali i Ēukės). Shtrirja gjeo-historike e te dy gjireve ėshtė njė mbresė e pashlyer e kėtij Dheu dhe Deti qė vargoi i kodrave tė Ksamilit nuk i ndante, por nė tė vėrtetė bashkonte jetėt e tyre tė njėmendta. Nė bisedime, duket se as qė nuk ėshtė argumentuar dhe nuk ėshtė trajtuar veēoria historike, gjeostrategjike dhe ekonomike e GJIRIT TĖ SARANDĖS. Vijat bazore janė marrė deri nė portin e qytetit dhe ish bazėn detare, Limion. Kjo ka sjellė humbje nė Detin Shtetėror tė Shqipėrisė.

 

KEPI I STILLOS

 

      Po tė merret pėr bazė, harta gjysmė e publikuar, na lėshon njė rreze dritė, pėr tė parė se si janė ndarė kufitė ujorė nė fillim tė kėsaj ngushtese historike pėr tė dy vendet, aty ku pėrballė njėri-tjetrit janė gjeo-hapėsirat tokėsore, tė Kepit tė Stillos dhe ujdhesės me tė njėjtin emėr, pranė tij si dhe pėrballė, kepi Sidero nė pjesėn juglindore tė Kėrkyrės. Le ta pėrfytyrojmė kėtė hyrje - grykė dhe tė vėshtrojmė nga tė dy anėt, nė njė vijė qė do tė kalonte pėrperndikular me prirjen qė ka hapėsira ujore e cila vijon nė drejtimin veriperėndimor. Sipas asaj harte, tė gjysmėpublikuar, nėse matim largėsinė nga Kepi Sidero deri nė Kepin e Stillos ajo rezulton: 8180 metra. E matur, nė hartėn e cituar mė sipėr, kjo largėsi nė hartė ėshtė 56 mm (nė shkallėn e hartės). Nisur nga vija e mesme (qė thuhet se ėshtė e baraslarguar nga tė dy buzėujėt dhe takim me tokėn) raporti ėshtė si mė poshtė:

 

Nė drejtim tė ujėrave greke = 35 mm ( 62.5%) = 5400 metėr

Nė drejtim tė ujėrave shqiptare = 21 mm ( 37.5%) = 2780 metėr.

Siē mund tė vihet re ky ndryshim ėshtė = 2612 metėr.

 

FILLIMVIJA NDARĖSE UJORE DETARE

 

      Po tė merret parasysh drejtimi qė jep prej pir kufitare 79, Komisioni Ndėrkombėtar (1913-1925) vijimi duhet tė shkojė deri nė takim me ujdhesėn e Korfuzit. Kjo largėsi ėshtė 16 km. Kjo vijė duhet tė konsiderohet fillimore. Mesorja e kėsaj vije (nė largėsinė 8 km) do tė jetė edhe pika e parė e fillimit tė mesores se Ndarjes se NVK. Pika 23 ėshtė takim me drejtimin: Stillo- Kėrkyra. Pika 26 ėshtė pikė qė pėrkon me ndarjen e rregullt sipas marrėveshjes, (normal me vijėdrejtėn bazore). Nėse do tė pranohej vija e drejtė pėrmbyllėse e ishujve anėsorė ashtu sikundėr ėshtė pranuar nė tė gjithė procesin e zbatimit tė UNCLOS, pėr kėtė marrėveshje, atėherė pėrmbyllja e gjirit tė Kėrkyrės, nuk i takonte tė ishte nė kepin Sidero, por nė vijėn pėrmbyllėse tė pėrfshirjes sė ujdhesės Vido. Pra, vijėdrejta bazore, bashkon kepin e Karagollit ku kemi prirje nga perėndimi. Brenda kėsaj vije pėrfshihet edhe ujdhesa Vido. Po mesa duket, me qėllim, nuk ėshtė marrė pėr bazė kjo vijė, por vetė bashkimi i tė dy kepeve, tė cituar mė sipėr: i Karagollit dhe Sidero. Kėshtu, po tė merrej vija bashkuese, nė ujdhesė kjo largėsi do tė ishte: 6780 metėr prej kepit tė Stillos, ēka pėrbėn njė ndryshim ndaj vijės bashkuese me rreth 600 metėr, qė nė kėtė rast do t'i shtohej largėsisė sė dhėnė mė sipėr duke arrirė nė: 2670 metėr. Segmenti ujor i shtetit fqinj, Greqisė arrin nė 5794 metėr.

 

BARKETA

 

      Pėrballė Korfuzit nė gjirin e Tetranisit (Ksamil) ndodhet njė bashkėsi prej katėr ujdhesash tė cilat i pėrkasin Shqipėrisė. Ndėrkaq, pėrballė kepit tė Mėrtesės (Vrojtimit) nė vijnė lindje/perėndim drejt Kepit Varvara (Korfuz) ndodhen tė dy ujdhesa shkėmbore, Tignosso dhe Barketa tė cilat janė tė pasqyruara nė tė gjitha hartat historike detare. Nėse gjatė ndarjes kufitare tė Komisionit Ndėrkombėtar ėshtė marrė parasysh, mesorja qė ndan ngushtesėn detare nė kėtė vijė, atėherė del se Shkėmbi Barketa ndodhet rreth 60 metėr, nė drejtimin e tokės shqiptare ēka tregon, se pėr hir tė baraslargėsisė nė Ngushtesė, vetėm, Barketa, duhet t'i takonte Shqipėrisė, ndėrsa Ujdhesa Tignosso, pėrfshihet nė arkipelagun e ujdhesave tė Korfuzit.

 

BARKETA, SI SKAJ I ARKIPELAGUT

 

      Po tė shihet me vemendje harta detare ndarėse, ky shkėmb (Barketa) ėshtė konsideruar nė mėnyrė krejtėsisht tė gabuar, si njė pikė kufizuese anėsore, e fundme, e vijėdrejtės bazore qė bashkon, nė kundėrshtim me UNCLOS, shkėmbinjtė periferikė (atolls) tė arkipelagut (Serpa, Barketa, e mandej nė Kepin e Kasiopesė). Prej kėsaj vije, ėshtė bėrė ndarja e cila tė drejtėn e ka kthyer nė tė padrejtė. Barketa ndodhet nė lindje tė mesores sė Ngushtesės Veriore tė Korfuzit, rreth 60 metra dhe sipas njoftimeve tė mesvijės nė Ngushtesė ajo kryeherėt duhej t'i pėrkiste Shqipėrisė, por askush nuk ėshtė kujtuar pėr tė. Tani, lind njė argument i ri, zbatimi i UNCLOS si njė Konventė e re, pas vitit 1913, kur u ndanė kufijtė shtetėror tokėsorė midis Shqipėrisė dhe Greqisė. Sipas saj, bie poshtė pėrfshirja e ujdhesave me vijėdrejta, pra baza e nisjes duhet tė ndryshojė. Kėto duhet tė ishin argumente nė bisedimet paramarrėveshje, tė cilat do tė kishin mospėrkime tė thella. Natyrshėm.

 

GJIRI HISTORIK I SARANDĖS, GJI I SHPĖRFILLUR DHE I BRAKTISUR

 

      Ky Gji ėshtė trajtuar si njė vijė bregore detare e zakonshme. Matjet pėr pėrcaktimin e mesores i pėrkasin meslargėsisė midis tė dy brigjeve: Sarandė- Breg Korfuzi. Ujėrat e brendshėm "historikė" janė konsideruar si "Free bay = gji i lirė" pėr t'u ndarė me shtetin fqinj. Ai nė mėnyrė tėrėsore ėshtė Det Shtetėror i Shqipėrisė.

 

PRIRJA DREJT VERIPERENDIMIT NE NGUSHTESĖN E OTRANTOS

 

      Nė kėtė rast nuk ėshtė zbatuar "UNCLOS". Ėshtė ndėrprerė nė mėnyrė tėrėsore, e drejta e Shqipėrisė pėr njė pjesė sovrane nė ngushtesėn e Otrantos, nė cėnimin detit shtetėror dhe hapėsirės sė afėrt vijimore (contigous zone) si dhe hapėsirės sė veēantė ekonomike (exlusive economic zone). Pozicioni gjeografik i brigjeve shqiptare ėshtė tregues real dhe gjeohistorik, ato ndodhen pėrballė brigjeve tė Italisė. Pra, dy shtete pėrballė njėri-tjetrit janė Shqipėria dhe Italia. Ky "status" i sė Drejtės Detare, i ėshtė privuar Shqipėrisė. Njė nga kėrkesat kryesore, tė UNCLOS ėshtė qė "Sistemi i vijave tė tilla bazore (vijėdrejtave) nuk do tė aplikohen nga njė Shtet arkipelag nė atė mėnyrė qė tė presė vijimin ndaj deteve tė lartė ose Hapėsirės sė Veēantė Ekonomike e Detit Territorial tė ndonjė shteti tjetėr". Nė kėtė marrėveshje nisur nga ujdhesa Othonoi, qė ėshtė skaji ujdhesor i Arkipelagut, ėshtė ndėrprere DSH dhe HAV e Shqipėrisė, sepse ėshtė aplikuar e Drejta e vetėm njė shteti (Greqisė) pėr tė vijuar me standardin e DSH dhe HAV (Contigous Zone) ndėrsa Shqipėria i krijon vetes njė "mbyllje" dhe "izolim" gjeostrategjik nė Ngushtesė. Ky ėshtė njė cėnim i drejtpėrdrejtė i Sovranitetit Kombėtar dhe mosmbrojtjen e sė Drejtės Detare tė dhėnė nga KONVENTA (UNCLOS). Nga sa u shqyrtua mė sipėr, ndarja detare dhe e shtratdetit Kontinental, nė kėtė takim ngushtesash strategjike ka qenė fatale pėr Shqipėrinė. Arsyetimi ligjor ka qenė i mbėshtetur nė logjikėn ishullore, ku Othonoi ėshtė konsideruar si pikė e fundme prej sė cilit janė llogaritur dy njėsitė detare (DSH dhe HAV), pa arsyetuar se drejtimi verior i pėrftimit tė kėtyre standardeve, ėshtė nė kundėrshtim tė hapur me rrethanat gjeografike tė ngushtesės e cila u pėrket vetėm dy shteteve pėrballė, Italisė dhe Shqipėrisė. Republika e Greqisė pėrfiton nė kėtė rast nė tė tri drejtimet si nė atė verior ( nė mes tė Ngushtesės), nė perėndim ku ka hapėsirė detare mė Italinė, nė Jug ku ėshtė universi i saj natyror ujor.

 

LLOGARITJE

 

      Le tė nisim reshperimin tonė detar, dhe nė troje ujdhesash, nga Ngushtesa Veriore e Korfuzit, ku vetėm nė Gjirin e Kėrkyrės, janė: 6,45 md, pastaj, kapėrcehet, ujdhesa Korfuzit, e nė veriperėndim tė saj shfaqet nė horizont, ujdhesa Othonoi e cila ėshtė larg nga bregu ujdhesor i Korfuzit, me pėrmasa tė barabarta, afėrsisht, sa njė DSH (Territorial Sea): 24 km = 12,9 md. Largėsia ujore dhe ujdhesorė prej Dheut Kontinental tė Greqisė, e gjer nė kėtė periferi ėshtė 6.4+9.7+12.9 = 29 md. Kjo shtrirje nė zotėrim tė ujėrave ėshtė nė mė shumė se dy DSH ( 2 x 12 md = 24 md ). Po kėtu tė mos harrojmė, se kemi mė tej hapėsirė ujore, sipas UNCLOS edhe 12 md, si Hapėsirė e Afėrt Vijimore Detare (Contigous Zonė), janė 74 km = 39.9 md.

 

PIKA "150", SYNIMI PĖR T'U FUTUR NĖ NGUSHTESĖN E OTRANTOS

 

      Pika "150" ėshtė njė fund poligoni, njė fund vije, mbyllje koordinatash qė kanė ndarė njė ujor dhe SHTRATDETIN KONTINENTAL. Afrimi i saj deri kėtu, ka edhe njė status tjetėr, atė tė njė trekėndori, KULMI i te cilit diskutohet midis tė tri shteteve fqinjė dhe dy deteve, Jon dhe Adriatik. Nė fakt pika "150" ėshtė diskutuar dhe vendosur nga dy palė. Ajo, paraqet fundin e njė ndarjeje, ku nė mesoren e "delimitimit" duhet t'i bėjė ballė, pėrcaktimit tė tė dy palėve, kundėrshtimit tė palės sė tretė, po edhe vetes sė saj. Kjo pikė nėse vihet nė njė vijėdrejtė e cila ėshtė e pėrfytyruar si pėrperndikular me Ngushtesėn e Otrantos, e zgjatur nga tė dy brigjet, e Italisė nė Perėndim dhe Shqipėrisė nė Lindje ėshtė e gjatė 43 md. Pika " 150", ėshtė fund i njė mesoreje (median line) e cila pėrshkon lirshėm DSH dhe HAV shqiptare nė njė gjatėsi prej 39 km. Sa largėsia tokėsore Tiranė-Durrės.

 

NE NUK JEMI TĖ BARABARTĖ NĖ KĖTĖ MARRĖVESHJE EDHE

PSE E KEMI FIRMOSUR ATĖ

 

      UJDHESA OTHONOI ėshtė konsideruar si fillim pėr llogaritjen e DSH tė Greqisė, si nė drejtim tė perėndimit ashtu dhe atė veriperėndimor, duke mos marrė parasysh veēoritė dhe kėrkesat qė jep UNCLOS. Kjo i ka dhėne njė pėrparėsi shumė tė madhe Republikės sė Greqisė, duke cėnuar hapėsirat ujore tradicionale tė Shqipėrisė.

 

SIPĖRFAQJA (km2) E PĖRFITUAR NGA GREQIA

 

Kepi i Stillos, pėrballė Gjirit tė Kėrkyrės, nė hyrje tė Ngushtesės Veriore tė Korfuzit: 2. 9 km2

Shkėmbi BARKETA: 1. 5 km2

Gjiri Historik i Sarandės: 15 km2

Ujėrat detare Arkipelagore tė Korfuzit deri nė Ngushtesėn e Otrantos (pika "150"): 335 km2