Pak fjalė pėr Xhavit Halitin

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

USHTRIA ĒLIRIMTARE E KOSOVĖS

EMĖRTIM I XHAVIT HALITIT

 

     Xhavit Haliti „Do tė caktohet nė sektorin e veēantė tė Organizatės, drejtues i sektorit, i cili, nė tė vėrtetė ėshtė bėrthama e parė e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Edhe pėrcaktimi i emėrit tė kėsaj strukture do tė ketė pėr "nun" pikėrisht Xhavit Halitin. Nė njėrin nga takimet ilegale tė Kryesisė sė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Xhavit Haliti do tė propozojė pėr emėrin, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, dhe kjo do tė gjejė miratimin e duhur.“

    Shkruan: Bedri Islami ( * ) Vjenė, 29. 01. 2011

________________________________________________________________________________________________

 

     U bėnė disa kohė, nė tė vėrtetė tė shtrira nė periudha tė ndryshme, sipas ardhjes sė problemeve, qė emėri i Xhavit Halitit ėshtė i pranishėm nė disa media dhe raporte ndėrkombėtare. Kohėt e fundit ai u bė edhe "pėrsonazh" i tė njohurės "Lė Mond", ashtu si ishte bėrė "i njohur" edhe pėrmes raportit tė Dik Martit. Por, edhe pa kėto deklarime dhe aranēime nė shtyp, ai ka qenė gjithnjė njė figurė e njohur politike, qė ka lėvizur gjithnjė nėpėr rrugėtimet e ngritjes sė njė qėndrese tė armatosur, deri sa u bė pjesė e rėndėsishme themeluese e drejtuese e saj. Jo rastėsisht, ai u bė mė pas edhe njėri ndėr ngritėsit e ngrehinės sė shtetit tė Kosovės.

     "Konstatimet" e sotme rreth figurės sė tij, e cila pėr shumė kohė ka qenė e mbėshtjellur me misterin e njė jete ilegale, nuk janė dashamirėse, pėrkundrazi, ata pėrpiqen, me tė gjitha mundėsitė, duke u fshehur edhe pas anonimatit, pėr tė bėrė tė dyshimtė gjithēka qė ai ka bėrė. Nė tė vėrtetė, Xhavit Haliti nuk ka nevojė pėr mbrojtjen time. Jam i bindur se ajo qė ėshtė mė dėshmuese, qėndron nė faktin se pėr shumė vite me rradhė, qė nga rinia e herėshme dhe deri nė ditėt e sodit, ai ka bėrė njė jetė mes miqve dhe shokėve tė tij, tė cilėt, nė tė shumtėn e rasteve, kanė qenė dhe bartės tė njė pėrpjekje tė madhe, ndoshta tė pamendueshme se mund tė pėrballohej, nė tė mirė tė vendit tė tyre.

     Pra, ai nuk ka nevojė qė tė ketė "avokatinė" e askujt, mes tė tjerėve, edhe timen. Mirėpo, ka njė shkas shkrimi im i sotėm; nė kėto ditė vorbullash e fjalėsh, akuzash dhe ngrehine tė paqenė, kur mė shumė po janė tė pranishėm ata qė nuk e kanė njohur kurrė e nuk dinė asgjė pėr tė, nuk do tė ishte e drejtė, qė, ata, tė cilėt, nė vite tė ndryshme kanė qenė tė afėrt me tė, ose bashkėpjesė sė tė njėjtės strukturė ilegale ēlirimtare, tė heshtin krejtėsisht dhe tė mos bėjnė tė qarta, ata qė janė pėr t'u bėrė.

Nė afishimin e shkurtėr tė jetės sė tij, Xhavit Haliti ka “harruar" njė fakt,

ose njė shumėsi faktesh, tė cilėt ndoshta nuk i ka parė tė arsyeshme

t'i bėjė tė njohur. Disa prej tyre e ndjej pėr detyrim ti risjell.

     Nė vitin 1986, pėr herė tė parė, nga lėvizjet ilegale tė kohės, do tė krijohet Byroja Organizative, si forma paraqeverisėse e Kosovės nė rrethanat e luftės. Halitit do ti caktohet brenda kėsaj Byroje, njė nga detyrat mė themelore, pėrgatitja e strukturave tė luftės. Mė pas, Lėvizja Popullore e Kosovės, organizata, e cila mbi bazėn e njė Vendimi tė posaēėm nė Mbledhjen e 4’tė tė Pėrgjithshme, 1993, mori vendimin pėr kirijimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, do e caktojė atė si bartėsin kryesor tė kėsaj detyre, sidomos pas arrestimeve qė ndodhėn nė atė kohė. Do tė caktohet nė sektorin e veēantė tė Organizatės, drejtues i sektorit, i cili, nė tė vėrtetė ėshtė bėrthama e parė e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Edhe pėrcaktimi i emėrit tė kėsaj strukture do tė ketė pėr "nun" pikėrisht Xhavit Halitin. Nė njėrin nga takimet ilegale tė Kryesisė sė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Xhavit Haliti do tė propozojė pėr emėrin, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, dhe kjo do tė gjejė miratimin e duhur.

     Nė njėrin nga materialet denigruese ai ėshtė akuzuar lidhur me shpėrdorimin e fondit "Vendlindja thėrret". Nuk kam asnjė njohuri nga janė marrė informacione tė tilla, kur pėr mė tepėr, tė gjitha materialet qė kanė lidhje me kėtė fond, pėrdorimin e tij, pėrsonat pėrgjegjės, analizat, kontrollet dhe funksionet qė ka pasur, janė tė arshivuara dhe jo publike. Mirėpo unė, mund tė them bindshėm, se nė asnjė rast, Xhavit Haliti nuk ka qenė pjesė e strukturave drejtuese tė Fondit "Vendlindja thėrret". Ėshtė e vėrtetė se drejtuesit e kėtij fondi, ku mė kryesori do tė jetė Jashar Salihu, nėnkryetar i Organizatės, do tė kenė lidhje me sektorin e veēantė, ku ishte drejtues Xhavit Haliti, mirėpo, krahas afėrsisė shoqėrore, kjo do tė jetė njė lidhje organizative, rreptėsisht e kontrolluar. Nė sektorin e veēantė bėnin pjesė edhe Ali Ahmeti e Jashar Salihu, mė pas, pas largimit nga Kosova, do tė bėhet pjesė edhe Azem Syla, por kontrollin mbi mjetet e ruante kurdoherė Kryesia e Organizatės.

     Deri nė mesin e vitit 1998, fondi, nė shumicėn e tij, ėshtė mbajtur nga anėtarėt e Organizatės dhe dashamirėsit e saj, tė cilėt nuk ishin budallenj dhe pa dinjitet sa tė lejonin dikė, kushdo tė ishte, qė tė shpėrdoronte kontributin e tyre. Edhe ashtu, ai do tė ishte njė fond krejtėsisht i pamjaftueshėm, ku edhe njė mungesė, sado e vogėl, do tė dukej si njė hata e madhe. Nė njė moment kur nė Kosovė do tė dėrgoheshin, pėr shembull 30 mijė marka gjermane, kjo do tė ishte njė gjė e jashtėzakonshme.

     Edhe pas qershorit tė vitit 1998, kur fondi u rrit nė mėnyrė tė ndjeshme, pothuajse nė gjendje pėr tė pėrballuar nevojat e gjendjes nė Kosovė, me tė gjitha pėrcaktimet e saj, Xhavit Haliti nuk do tė jetė pjesė e strukturave drejtuese tė saj. Kėshilli i ri drejtues i fondit ėshtė zgjedhur nė Mbledhjen e Kėshillit tė Pėrgjithėm tė LPK’sė, me 13 shtator 1998, dhe ėshtė afirmuar edhe njė herė besimi ndaj Jashar Salihut dhe Xhemail Fetahut, hero i Kosovės, si drejtuesit kryesor. Mbi bazėn e njė vendimi tė posaēėm tė kėsaj mbledhje, nė drejtimin e Fondit nė Shqipėri, janė dėrguar dy shokė tė tjerė, Halil Selimi dhe Ramiz Lladrovci. Kjo nuk do tė thotė se Xhavit Haliti nuk kishte lidhje me strukturat e fondit nė Tiranė, pasi gjėrat lėviznin nė mė tė shumtėn e rasteve pėrmes kontrollit tė tyre, por nuk ka pasur asnjė rast, qė strukturat e kontrollit brenda fondit, tė kenė pasur sinjalizim pėr shpėrdorim tė tij.

     Ndėrsa akuzat e tjera, pėr tregtinė e drogės, tė ēėshtjeve tė tjera, janė aq banale, saqė ėshtė e pakuptueshme tė futesh nėpėr labirinthet e tyre. Ata janė dėgjuar ende pa filluar lufta nė Kosovė, kanė vazhduar me intensitet tė shtuar nė fazat e ndryshme tė saj, mirėpo kurrė, nė asnjė rast, ata nuk kanė sjellur fakte e prova konkrete. Sepse nuk ka pasur.

     Lidhjet e mia mė tė mėdha me Xhavit Halitin, megjithėse jo tė shpeshta, janė nė periudhėn e luftės, kur unė drejtoja Lėvizjen Popullore tė Kosovės, e pas saj. Jo gjithmonė kemi qenė nė unison, kemi pasur edhe mendime tė ndryshme, mirėpo, nė fakt unė kam pasur gjithnjė respektin e duhur pėr figurėn e tij. Nga vetė natyra ai ėshtė njė njeri i heshtur, do tė thoja, i lindur pėr punė ilegale, pėrmes tij kanė lėvizur gjėra tejet tė rėndėsishme, tė cilat, asaj kohe, kanė pasur rėndėsi jetike pėr luftėn nė Kosovė. Megjithėse duket si njė njeri i rreptė, ai ka qenė nė mė tolerantėt brenda organizatės. Qėndrimi i tij i heshtur, edhe kur ėshtė akuzuar, fillimisht nė shtypin e shkruar shqiptar, nė Kosovė e jashtė saj, akuza qė nganjėherė pėrsėriten thuajse identike me akuzat e sotme, ka bėrė nga njėherė qė tė krijohet pėrshtypja se kemi tė bėjmė me njė njeri qė diēka fsheh. Nė tė vėrtetė ai ka fshehur brenda vetes shumė sekrete tė kohės, ka ende shumė gjėra qė janė nė veten e tij, mirėpo, kur e ka dashur rasti, ai ka kundėrshtuar rreptėsisht, duke iu referuar ligjeve tė shteteve nga k

u i janė bėrė akuza krejtėsisht tė sajuara, dhe, si fakt pėr tė vėrtetėn, i ka mfituar ato.

     Qė nga dita kur Xhavit Haliti u pėrfshi nė lėvizjen ilegale dhe deri nė pėrfundimin e luftės nė Kosovė ai ka bėrė mė shumė se 20 vite. Unė kam bindjen se atė e sulmojnė mė sė shumti pikėrisht pėr atė qė ka bėrė nė kėto 20 vite dhe nuk ka qenė e rastit, qė akuzat e sotme, ngjajnė krejtėsisht me akuzat qė i janė bėrė dikur nga shėrbimet e fshehta serbe. Pa e menduar ai u gjet nė qendrėn e njė "cikloni" tė quajtur Dik M. Ciklat e kėtij "cikloni" shpėrthyen edhe nė disa media, meqenėse janė tė pėrsėritura, do tė thoja tė stėrpėrsėritura, nuk kanė asnjė vlerė pėr atė vetė, hė pėr hė duket se i prishin punė imazhit tė kosovės, por, nė njė ditė tė ardhshme, jo tė largėt, ajo qė ka shkuar, do tė jetė edhe mė e kthjelltė, ashtu si ndodh me gurėt e qėndrueshėm pas stuhive. Kjo do tė ndodhė domosdo. Kėtu do tė jemi dhe do e shohim.

* ) Autori ishte Kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės nė vitet e luftės nė Kosovė.

 

 

                                                           

BEDRI ISLAMI:

“GRUSHT SHTETI” I SALI BERISHĖS!

                                                                          

…