I “pėrkėdheluri” sedėr nga “Le Monde”!

                                                                                                

_________________________________________________________________________________________________

 

JAM UNĖ, XHAVIT HALITI

 

Shkruan: Xhavit Haliti - Prishtinė, 28. 01. 2011

_________________________________________________________________________________________________

 

     Kaloi java qyshkur gazeta e njohur franceze “Le Monde” gjeti vend pėr botuar njė artikull pa autor (anonim) pėr CV’nė dhe veprimtarinė time politikė. Ndihem disi i “pėrkėdhelur” sedėr, emri im zuri vend “Le Monde”, por edhe pak kundėrshtues kjo shėmbėlltyrė e medies demokratike shkuar botė, boton njė shkrim anonim pėr njė njeri.

                                        

Shtojcė e pashtriku.org

Lexoni shkrimin e „Le Monde“ pėr Xhavit Halitin:

Le Monde: 17 janvier 2011 - L’autre visage du Kosovo

 

                                      

     Ėshtė e vėrtetė, ky person nuk ėshtė qytetar francez, por simboli mediatik i pėrcjelljes dhe mbrojtjes mediatike “Deklaratės Lirive dhe Drejtės Njeriut dhe Qytetarit” shekuj, nuk duhet pranojė faqet e veta njė shkrim pa autor pėr njė individ, ka njė kontribut, njė vend dhe njė emėr shtetin ri Evropės. Blogu “Fytyra tjetėr e Kosovės” - (L’autre visage du Kosovo-Sh.B), i ndėrtuar mbi njė dokument, shėrbimit inteligjent KFOR’it, datės 10 mars 2004, ėshtė ndėrthurja e dukshme spekulative mes vėrtetės dhe shpifjeve monstruoze. Ėshtė njė veprim i “menēur” i autorit , duke pėrdorur “grimca” vėrtetės, shpifja ndikojė dhe zėrė vend opinion. Do pėrpiqem shpjegoj kėtė pėrfundim.

     Ėshtė e vėrtetė Xhavit Haliti, i njohur si “Zeka”,

·       u angazhua lėvizjen pėr ēlirimin e Kosovės nga Serbia njė moshė tepėr re (16-17 vjeē);

·       pas largimit nga Kosova, u angazhua dhe ka dhėnė ndihmesė pėr organizimin e rezistencės antiserbe;

·       ka qenė njė ndėr themeluesit kryesorė UĒK’sė, PDK’sė dhe pjesėtar i lartė i kėsaj partie strukturat e saj politike dhe kushtetore;

·       gjatė gjithė periudhės shkėputjes politiko-ligjore e territoriale Kosovės nga Serbia, Xh. Haliti ka qenė prezent Rambuje,

·       ka qenė firmėtar i Deklaratės Pavarėsisė,

·       miratues i Kushtetutės dhe simboleve shtetėrore Republikės Kosovės;

·       ka qenė i akuzuar nga shteti i Zvicrės dhe ka fituar gjyqin me Hagė 2008’ėn, gjė vihet dukje edhe Raportin e Dick Martyt;

·       u rreshtua i dyti, pas kryetarit PDK’sė kėtė raport dhe mbeti i pari pas deklarimit z. Marty, ku u shmang pėrfshirja personale e z. Thaēi akuzat e parashtruara.

Por, nuk ėshtė aspak e vėrtetė Xh. Haliti ka qenė njėherė sponsor i mafisė kosovare dhe , pėrmes saj, “ka njė ndikim madh politikė”. Pėr kėtė pohim gjenden lehtėsisht dėshmitarė ēdo rrugė Prishtinės, Pejės (nga jam) dhe mbarė Kosovės, ku kam njohur dhe njohin;

·       ka qenė “njeriu i fuqishėm kosovar hije”! pėlqen pėrqasė njė media franceze me Fushenė, por unė as mund jem dhe as mund ta pretendoj “sundimin hije”;

·       “ishte lidhje dhe me UDB’nė, ku informonte ata pėr destinimin e armėve pėr FARK’un. Frikėsonte anėtarėt e LDK’sė pėrmes SHIK’ut.

·       Ėshtė njė multi-milioner, aksionar dhe bashkėpronar shumė biznese Kosovė, madje ndihmėtar financiar i Hashim Thaēit pėr fitoren e zgjedhjeve 12-dhjetorit”.

Dy akuzat e fundit kanė pėr nismė togfjalėshin: “thonė se, thuhet ”, pra vetėm thuhet. Por nga kush, pse dhe pėrse kėto prag shtrimit diskutimit pėr miratim raportit Dick Martyt?! Pėrse dhe kush ėshtė i interesuar , pas heqjes prej z. Marty z. Thaēi nga kryesimi i “pisllėqeve” krerėve PDK’sė, dalė e publikohet jo Kosovė, por Francė, Xh. Haliti?!

Pėr kėto pikėpyetje, brendėsojnė panjohurėn habitėse, dua ndaj dhe bėj prezente dy gjėra:

-         Shėrbimi inteligjent i KFOR’it, i 10 marsit 2004, ka pasur detyrimin, drejtėn dhe mundėsinė pėr verifikimin dhe ekzekutimin e pėrfundimeve veta. Pas 2004’ės Xh. Haliti ėshtė zgjedhur, brenda suazės demokratike, monitoruar nga demokracitė me emėr botės, deputet i Kuvendit Kosovės. Dokumenti sekret i KFOR’it, i 2004’ės, kam pėrshtypjen se ndihet i “harruar” pas gati 7 vjetėsh.

-         Xhavit Haliti, miqtė e hershėm njohin e thėrrasin me nofkėn “Zeka”, ėshtė deklaruar ca ditė parė dhe do vazhdojė ta deklarojė: Nuk u shqetėsova nga shkrimi anonim i botuar “Le Monde”. Nuk u shqetėsova prej tij, sepse kam “fituar imunitet” prej kėtyre lloj akuzave, nuk ngjasojnė, por janė njėlloj me ato lėshuara nga media vizive dhe audio serbe. Por u shqetėsova kur, fare pak ditė pas shmangies publike Dick Martyt nga akuza e personalizuar pėr z. Thaēi, njė shkrues anonim gjen “mundėsinė” dhe “realizon” zbulimin “Le Mond”, “anės panjohur” Xhavit Halitit.

     Jam i gatshėm dhe i prirė t’i dal zot vetes ēdo moment dhe ēdo instancė gjyqėsore. Nuk mund ta padis gazetėn “Le Mond”, sepse shkrimi i botuar prej saj nuk ka autor. E kam vėshtirė pėrcaktoj autorin, megjithėse, varėsinė kohore edhe mund shqiptoj njė emėr, por njė gjė mund ta deklaroj me bindje: Nuk shqetėsohem shumė nga kėto lloj shkrimesh, pasi janė njėjta prej shėrbimeve sekrete serbe. Por nuk mund mos shqetėsohem pėr mua shkruan “Le Monde” dikush njeh dhe e njoh. Sidoqoftė! Unė jam Xhavit Haliti! Njoh shumė dhe njohin jo pak. Vlerėsimi ėshtė reciprok dhe personal. Por ėshtė i paargumentuar nėse ngrihet mbi njė shkrim njė gazete madhe evropiane, s’ka emėr autori.

 

….