fokus 

 

 

SHTETI LINDI NĖ RADHĖ

TĖ PARĖ PĖR TĖ RUAJTUR JETĖN E FAMILJEVE

Shkruan: Avdi Ibrahimi

 

 

     Shteti demokratik nuk ėshtė i individit, as i partisė, as i organizatės. Shteti si nocion pėrmbledh gjitha institucionet juridikisht ngritura me vullnetin dhe pėrkujdesjen e gjithė shtetasve. Shteti ngrihet mbi kushtetutėn dhe ligjet demokratike njė vendi, e jo si rastin e Kosovės ku kemi njė kushtetut Athisarit, kushtetut kjo nuk ėshtė pėrputhje me interesat e shumicės shqiptarėve. Shtetarėt nuk janė Zotėr shtetit siē po sillen pushtetarėt tanė, por janė shėrbėtorė tij. Shteti i Kosovės nuk ėshtė i Athisarit, as i huajve, as i kryeministrit, as i partive politike, as i presidentit, por ėshtė i ēdo shtetasi dhe gjithėve bashku, pasi duhet tu shėrben interesave tona kombėtare

     Shteti ėshtė nje tempull i shenjtė i kombit, por janė qeveritarėt me qėndrimet e tyre e njollosin kėtė tempull. njė shtet, ku qevritari nuk drejton me arsyeshmėri dhe me motiv ndershmėrisė, ai shtet nuk ka as fuqi ekonomike pėr tu zhvilluar, ku kėrkesat e qytetarėve pėr liri e punė ėshtė aq e madhe, siē ėshtė  Kosova, ardhmen e afėrt ka gjasa minohet qeverisja e shoqėrisė, papunėt dhe paknaqurit nga keq qeverisja, mund dalin jashtė kontriollit qeverisės, kur tashmė gjitha sondazhet flasin se Kosova ėshtė shkallėn e lartė korrupcionit. kėtė formė qeverisurit e shtetit mbisundon lakmia, shpjegohet saktė kjo ėshtė lakmi pėr fitime, merita dhe pasuri nga hiēi i tyre i mėparshėm, anipse kėta qeverisės pėr ēdo ditė nėpėr mediume e kanė gojėn plot demokraci, nėnkuptohet si njė qeverisje kinse popullore ose qeverisurit nga shumica.

     Po ishte kėshtu, atėherė prioriteti i parė i kėsaj politike do duhej ishte qeverisje e drejtė, qeveritari do duhej karakterizohej nga drejtėsia e mos pėrvetėsuarit parasė publike, mos abuzoj me pushtetin, mos grabisė ar dhe argjend, nuk duhet grabis vlerat artistike kombėtare shqiptare, nuk duhet grabis pasurinė e patundshme atdheut tij, ku qeveritari nuk do duhej ishte i pabesė, nuk duhet thyen betimin e premtimin e dhėnė, kam pėrshtypjen time se aktualisht populli shqiptar ėshtė duke u qeverisur nga qeverisje padrejta dhe papėrkryera ne drejtimin shtetėror, ku personalitetet pėrkatėse nuk e bėjnė punėn sipas aftėsive kanė? Kjo mėnyrė e qeverisurit ku ne po jetojmė e po shohim ēdo ditė vjen nga njė klasė oligarkie, megjithėse ”oligarki’ do thotė zotėrimi i pakicės, kjo ėshtė njė formė shteti, po bazohet njerėz pasur dhe pasuruar nga hiēi.

     Siē mėsojmė nga e kaluara historike qeveritarėt lokal shqiptar ankoheshin tek perandoria osmane Stamboll, lindje, pa ēka se kjo perandori ishte pushtuesja e lirisė shqiptare. Kurse tani qeveritarėt tanė kanė ndėrruar drejtimin, ankohen ose kėshillohen Bruksel, perėndim, nėpėrmjet politikave ndėrkombėtare te UNMIK’ut dhe EULEX’t, ne po pėrjetojmė ēdo ditė shtypjen e lirisė shqiptare. Ndėrsa qeveritari ynė po sillet sikur ai ėshtė gjithēka, ndėrsa tjerėt janė njė hiē, kundrejt tij. Ky qeveritar harron se familja ekziston, pari, pėr ruajtur jetėn. Shteti lindi radhė parė pėr ruajtur jetėn e familjes dhe popullatės, cilėt nuk janė vetėmjaftueshėm, pėr njė kohė gjatė ta ruajnė kombin. Pėrtej kėtij qėllimi ekonomik, funksioni i shtetit ėshtė  siguroj mirėn materiale njerėzve nevojė, funksionimi i shtetit ėshtė siguroj mirėn e njeriut shkallėn lartė, jetėn e tij morale dhe intelektuale. Ēdo jetė ėshtė njė vlerė. jetosh do thotė kesh vlerė. Kėtė mbase e kanė mėsuar politikanėt.

     Prandaj nuk duhet gėnjehemi nga gazeta u sherbenė politikanėve ditor, nuk duhet gėnjehemi nga televizioni punon dhe financohet nga qeveritari, nuk duhet gėnjehemi nga diplomatė paguar bardhėn e bėjnė zezė dhe zezėn bardhė. Qeveria dhe qeveritarėt gjykohen nga puna dhe arriturat e tyre mirė pėrgjithshmes sonė mbarėkombėtare shqiptare dhe jo nga fjalėt e gazetės, televizionit dhe diplomatėve. S’kemi asnjė arsye jemi skllevėr duke menduar se “kėtė qeveri e do bota”. Bota ka qėllimet dhe planet e veta pėr shqiptarėt pėrgjithėsi, qeveritari s’ka pse punon pėr llogari botės, por ai duhet punojė e veprojė vetėm pėr llogari mirėn mbarėshqiptare. E si tu besohet qeveritareve aktual se janė duke punuar e vepruar pėr mirėn e pėrgjithsme kombėtare, kur mbarė trojet shqiptare mungon njė politik strategjike mbarėshqiptare, shqiptarėve u mungon puna, u mungon me orė tėra pėr ēdo ditė energjia elektrike dhe uji pėr pije, u mungon mirėqenia sociale… ndėrsa qeveritaret tanė dhe afėrmėve tyre edhe gjeli u bėnė vezė thotė urtia popullore, ata i kanė gjitha me shumicė, pa ēka se kjo ėshtė njė pakicė njerėzish, krahasim me shumicėn njerėzore, jemi varfėria, jemi mjerimi, por jemi jeta duhet ta ndryshojmė ardhmen tonė.

 

Prizren, 03 dhjetor 2011

 

AVDI IBRAHIMI:

KA ARDHUR KOHA…