Konflikti i ngrirė, nuk ka brirė!

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

“STOMATOLOGU“ KRASNIQI

DHE “PACIENTI“ THAĒI!

Shkruan: Behxhet Sh. SHALA - Prishtinė, 8 korrik 2011

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Konflikti i ngrirė, nuk ka brirė!

 

     Robert Galluēi, ish administratori  i  UNMIK’ut i Mitrovicės Veriore ( kryeqyteti i krimit tė organizuar nė pjesėn e Republikės sė Kosovės qė adminstrohet nga Serbia) paksa i ka zbutur qėndrimet! Nga njė Taliban i radikalizmit serb po pėrpiqet t’i zbus qėndrimet pėr kėtė pjesė tė okupuar tė Kosovės duke u shndėrruar nė ofertues pėr zgjidhjen e problemit. Ofertėn e tij politike e ka ambalazhuar sipas parimit tė konkurrimit pėr tender, duke i paraqitur tri oferta. Tė gjitha tė dėmshme pėr Kosovėn. E para ishte ndarja e Kosovės, si zgjidhje strategjike pasi tė jenė qetėsuar gjakrat. E dyta, qė kjo pjesė e Kosovės e shndėrruar nė Kolumbi tė shndėrrohet nė konflikt tė ngrirė dhe, e treta qė kjo pjesė e Kosovės  sipas Ahtisari +, sė bashku me komunat e decentralizuara serbe dhe ato qė do tė decentralizohen, zonat e mbrojtura dhe hilandarėt e tjerė etnik serbė brenda Kosovės tė fitojnė njė status special, tė bėhen si Alto Adixhe apo Tiroli Jugor, si Osetia, Brēko, Vukovari etj.etj. Me njė fjalė, tė gjindet njė zgjidhje kreative pėr Veriun e Kosovės, strukturat e saj paralele nė veri dhe metastazat e tyre brenda Kosovės! Ndamja e Kosovės do tė ishte e pranueshme pėr serbėt dhe Serbinė nė njė kohė mė tė pėrshtatshme (pasi tė jetė integruar nė BE, nėse i lejohet, natyrisht). Nė kontekstin aktual politik  dhe gjeostrategjik kjo do tė ishte njė vetvrasje apo hara-kiri pėr Serbinė dhe Serbia e ka lansuar ndarjen si balon provues pėrmes “irredentistit“ dhe “luftėtarit“ pėr Shqipėri tė Madhe, shokut Ivica Daciq! Kjo ndarje nuk do tė mund tė lokalizohej vetėm nė territorin e dėshiruar nga Serbia. Kjo ndarje hipotetike do tė ishte fund i ėndrrave serbe pėr mitin e ortodoksisė serbe tė identifikuara nė Patrikanėn e Pejės, Manastirin e Deēanit, Prizrenin si kryeqytet i Car Dushanit dhe do tė nėnkuptonte riverbėrimin e Simonidės nė freskat e kishės sė Graēanicės. Edhe kėsaj radhe nga vet serbėt! Mundėsia e dytė ose veriu i Kosovės si konflikt i ngrirė ishte argumenti me tė cilin inkurajoheshin strukturat paralelel serbe dhe vet Serbia qė tė rezistonin integrimin e kėsaj pjese tė okupuar tė Kosovės dhe njėkohėsisht edhe si gogol me tė cilin kėrcėnoheshin institucionet e Kosovės qė tė jenė tė kujdesshme nė ndėrmarrjen e hapave pėr integrim tė veriut. Nė tė kundėrtėn, ofronin perspektivėn e shndėrrimit tė jugut, lindjes, perėndimit dhe qendrės sė Kosovės nė Veri tė Mitrovicės dhe Veri tė Kosovės! Kryegogoli ishte pikėrisht Robert Galluēi, ky kryerebel serb, trajnues i rebelizmit dhe frymėzues i strukturave paralele serbe! Nė aspektin strategjik mundėsia e shndėrrimit tė Veriut tė Kosovės nė konflikt tė ngrirė, as politikisht e as ekonomikisht nuk i  levėrdis as regjimit serb, vet Serbisė, Tadiqit, Oliver Ivanoviqit etj. U levėrdis vetėm Robert Galluēit dhe Don Lamberto Zanier. Prandaj ndodhi edhe ky reflektim “pozitiv” i z.Galluēi. Nė fakt, konflikti i ngrirė ėshtė pėrdorur si kėrcėnim, jo pėr tė forcuar tezėn pėr ndarjen e Kosovės  dhe krijuar terren tė pėrshtatshėm pėr ndarjen e saj por pėr tė siguruar njė status special pėr serbėt e veriut pėrmes promovimit tė projektit pėr kreativitet apo ēasje ndryshe pėr trajtimin e kėtij problemi dezintegrues pėr Kosovėn. Strategjia pėr Veriun ka pasur kuptim dhe rėndėsi pėr Kosovėn pėr aq sa ka rėndėsi mbarsimi artificial i arinjve polarė pėr Vatikanin! E kam fjalėn te krijimi i kushteve pėr zbatimin e saj! Edhe ky ka qenė njė balon provues dhe mashtrues, si pėr serbėt ashtu edhe pėr shqiptarėt! Karremi ka qenė aq joshės  prandaj nė kėtė grep kanė rėnė shumė analistė, qeveritarė (sipas detyrės zyrtare dhe joqeveritarė, sipas projekteve)! Pėr veten time ndjehem shumė i relaksuar sepse nuk kam fare dilema pėr fatin e veriut dhe enklavave! Nuk do tė ketė fare ndarje e as ngrirje tė konfliktit por shkrirje tė raporteve pėrmes njė projekti tė zgjidhjes kreative tė problemit  nė tė cilėn palėt konfrontuese do tė gjinden nė njė situatė sikur njė i dehidruar nė shkretėtirėn e Saharasė tė cilėt nė njė ambient tė fatamorganės e shohin njė oazė me shumė gjelbrim dhe ujė nė lokacion ku nė 50 vitet e ardhshme nuk do tė ketė reshje shiu! Pėr fatamorganistėt institucionalė kosovarė oaza me gjelbrim dhe ujė do tė shpėrfaqen nė formėn e liberalizimit tė vizave dhe proceseve tjera integruese! Sa mė afėr qė duken ato, dehidrimi ynė ėshtė mė i madh! Prandaj, Robert Kuper si njė arbitėr shumė i anshėm definitivisht nuk ėshtė oaza ku kosovarėt mund ta shuajnė etjen. Aty vetėm mund tė fitojnė njė grusht me krip. Pėr tė lėpirė mė lehtė! Ate qė e kemi pėshtyrė mė herėt! Asgjė mė tepėr!

 

Udhėzues turistik pėr vizitė Serbisė pas 1 nėntorit 2011

 

     Njė lajm i mirė pėr Kosovėn, mė nė fund! Edhe  qytetarėt e Kosovės do tė mund tė lėvizin lirisht nėpėr Serbi por jo edhe nė pjesėn Veriore tė Mitrovicės! Si rezidentė tė shtetit mė tė ri nuk do tė detyrohemi tė maltretohemi duke i bartur me vete pasaportat e Kosovės!  Mjafton ta kemi lejen e njoftimit tė Republikės sė Kosovės. Deri te kufiri administrativ me Serbinė. Aty na i ndalin edhe lejet e njoftimit dhe na pajisin me do leje udhėtimi. Sikur ēifutėt nė kohėn e Hitlerit. Ose, sikur shqiptarėt nė kohėn e Enverit! Vetėm ende nuk e di nėse ato leje tė pėrkohshme do tė detyrohemi t’i varim nė qafė apo t’i vendosim nė prapanicė si tabela tė regjistrimit! Edhe ashtu nuk do tė pranohen tabelat e RKS. Serbėt mund t’i pėrdorin tė gjitha tabelat e mundshme; tė Millosheviqit, Koshtunicės, tė Taqiqit, tė Zanierit (KS) kur duan tė hyjnė nė Kosovė! Pėrdorimin e kėtyre tabelave tė regjistrimit mund ta shfrytėzojnė edhe qytetarėt e Kosovės, pavarėsisht pėrkatėsisė etnike por nuk do tė mund t’i pėrdorin kėto tabelat e Bajram Rexhepit. Si alternativė mbetet ”modeli Nexhat Daci“. Mbulimi i kėtyre tabelave me do tabela tė Serbisė. Kėshtu pati vepruar edhe Daci. Fytyrat historike nė muralet e Kuvendit tė Kosovės i mbuloi me njė stof tė Mabetexit! Me njė veprim “patriotik“ Daci pikturat e tipit socrealist i shndėrroi nė njė kubizėm tė Pablo Pakasos dhe Ibrahim Kodrės! Transformim artistik i paparė! Ēėshtja e mbulimit apo zėvendėsimit tė tabelave ėshtė transformim apo mė mirė tė them deformim politik i paraparė! Republika e Kosovės tash po pajiset me regjistra civilė tė fotokopijuar. Origjinali do tė mbetet nė Serbi, pėr shkaqe sigurie mbase. Kėshtu e kanė paraparė “lehtėsuesi” Kuper, padroni Stefanoviq dhe zbatuesja Edita! Ėshtė e vėrtetė se regjistrat janė tė fotokopijuara ama ėshtė fotokopijim cilėsorė! Larg, lexues tė nderuar ka pėrparuar teknologjia! Sidomos ajo e fotokopijimit dhe mashtrimit! Mirėpo, mund tė pėrballeni shumė lehtė qė nė kufirin administrativ me Serbinė tė ndalohet Edita Tahiri dhe tė mos lejohet tė hyjė nė Serbi. Arsyeja ėshtė shumė e thjeshtė; nė regjistrat e fotokopijuar shkruan se personi nė fjalė mund tė jetė Edita Tahiri por se nė regjistrat origjinal qė i ka Serbia i njėjti person quhet Hajrije Beshiri! Kot pėrpiqet Edita t’i bind policėt e Serbisė! Kot pėrpiqet ta thėrras Borkon qė t’i dali nė ndihmė! Nuk je Edita Tahiri por Hajrije Beshiri dhe pikė! Sipas regjistrave origjinalė. Edhe pėr diploma. Paramendojeni situatėn kur Agon Shipnisė qė ka diplomuar nė Republikėn e Kosovės dhe tash jeton nė trungun e Shqipnisė etnike nė Preshevė certifikimin e diplomės t’i bėjė, si palė e tretė stėrnipi i Nikolae Ēausheskut, Dimitrie Ēaushesku ndryshe trajnues i qenve nė policinė e EULEX’it! Sipas konkluzioneve tė Kuperit, edhe polici mė i thjesht i EULEX’it ka kapacitet tė plotė tė certifikojė diplomat e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės. Me kėtė ėshtė pajtuar Edita (Hajrie) Tahiri (Beshiri) ndėrsa Borkos dhe Serbisė nuk i pengon asgjė! Konkluzionet e Ruperit nuk janė obligative pėr Borkon e Serbisė ndėrsa e amnestojnė nė tė ardhmen E.H.T.B. e Republikės sė Kosovės. Pas njė kohe thjesht mund tė thonė, edhe Thaēi, nėse nuk bėhet pjesė e karavanit tė elefantėve se nuk ka pasur marrėveshje tė nėnshkruar prandaj: “marrėveshjet e nėnshkruara mund tė pėrdoren pėr kriminalizim ndėrsa fjalėt qė i bartė era llogariten si fluturim”.  Kėshtu: ”m’rrove, t’rrova, brisku i Kuperit (berberit)”.

 

Samanta Karavella dhe Andrea Kapusella

 

     Ēka kanė tė pėrbashkėt kėta dy persona? Lotėt. Po pėrpiqem tė jap sqarime. Samanta Karavella, si garuese nė “Ethet e sė premtės“, pasi nuk e kalojė konkurimin e radhės shpėrtheu nė vaj. Ishte e vogėl prandaj reagimi i saj ishte i natyrshėm. Andrea Kapusella ishte shef pėr ēėshtje ekonomike nė UNMIK dhe ICO. Sa ishte brenda, nuk bėzau fare. Kur e shkarkuan nga posti shpėrtheu nė vaj. Po ankohet nė tė gjitha anėt. Mirėpo lotėt e tij qė dikush po i quan lot krokodili apo pendim post mortem i vuri nė lėvizje, edhe EULEX’in, edhe ICO. Prokurorja e EULEX, pasi ka pėrfunduar mandatin ka ushtruar kallėzim nė prokurori kundėr Andrea Kapusellės pėr shpifje, etj.etj. E njėjta prokurore, Isabell Arnal ka qenė shumė flegmatike nė luftimin e korrupsionit dhe krimit tė organizuar nė Kosovė. Duke mos bėrė asgjė prej gjėje! More duhet tė kem kujdes nė opinionin tim ndaj Isabellės se po ma futė ndonjė kallėzim si “Kohės Ditore“! Andrea Kapusella ka vepruar nė mėnyrė tipike shqiptarqe. Vetėm pasi i ėshtė rrezikuar statusi material, ai ka nxjerrė jashtė rrobat e palara tė UNMIK’ut, ICO dhe EULEX’it! Megjithatė, mirė ka bėrė! Ka dėshmuar se mafia nė UNMIK, ICO dhe EULEX nuk ėshtė ndonjė shoqatė bėmirėsie por nė disa aspekte ėshtė mė e sofistikuar se vet Cosa Nostra! Gjithmonė kam shkruar se koka e korrupsionit dhe krimit tė organizuar ėshtė te ndėrkombėtarėt ndėrsa pipėzat pėr ekzekutim janė te vendorėt. Kjo mė ka kushtuar dhe po mė kushton sepse kam denoncuar zbatimin e agjendave personale tė ndėrkombėtarėve tė maskuar me agjenda shtetėrore tė vendeve nga kanė ardhur!

 

Diēka pėr titullin

 

     Hashim Thaēi ėshtė kryeministėr aktual i Republikės sė Kosovės dhe mik i madh i Behgjet Pacollit. Ėshtė pehlivan i madh i skenės politike. Nėse njė pjesėtar i njėsive speciale tė ushtrisė britanike demonstron se si mund tė mbijetohet nė kushte ekstreme tė vėshtira, Hashim Thaēi  mund tė ligjėrojė se si mund  tė mbijetohet nė tė gjitha situatat politike! Sė paku deri mė tani! Prandaj, konsideroj se opozita nė pėrgjithėsi dhe opozita brenda PDK po bėjnė pėrpjekje tė Sizifit pėr ta detronizuar. Kafshimi i Gjarprit mund tė shėrohet vetėm me serumin qė ėshtė nė fakt helm i gjarprit! Hashim Thaēin mund ta hudhė nė shpinė vetėm Hashim Thaēi! Hashim Thaēi ka shije pėr veshje dhe dhėmbė tė shėndoshė andaj mund tė jetė reklamues perfekt i pastave pėr dhėmbė mė tė njohura nė botė! Nuk mbetet pa idare!

     Florim Krasniqi ėshtė amerikan me prejardhje shqiptare. Ka jetuar dhe jeton nė shtetin qė e sundon botėn dhe i cili i pėrcakton rregullat e lojės nė aspektin global! Tash ėshtė deputet i Parlamentit tė Kosovės por e pėrdor njė fjalor sikur Omar el Bashiri nė Sudan apo Idi Amini nė Ugandė! Ėshtė njė fjalor shumė fyes, diskreditues dhe kėrcėnues. Me plot mllef dhe urrejtje. Kam lexuar njė libėr ku ai ka deklaruar se ka falimentuar nė Amerikė pasi ka investuar miliona euro nė ndihmė luftės sė UĒK’sė. Disi, varianti modern amerikan i Hasan Prishtinės dhe Haxhi Zekės. Kam pritur qė Florim Krasniqi do ta bartė kulturėn demokratike amerikane nė Parlamentin e Kosovės. Jo, fjalorin e Gazimestanit. Florim Krasniqi edhe tash po e dėshmon se nuk mund tė jetė biznesmen i suksesshėm. Nė vend qė tė pėrfitojė nga dhėmbėt e shėndoshė dhe tė bukur tė Hashim Thaēit si biznismen qė ėshtė, ai dėshiron t’i thyej dhėmbėt Hashimit. Prej kėtij “biznesi” tė Florim Krasniqit mund tė pėrfitojnė vetėm Ngadhnjim Domi apo Luan Hoxha si dhe ndonjė kompani e sigurimeve dhe kurrsesi Florim Krasniqi! Florim Krasniqi dhe disa biznesmenė amerikanė me prejardhje shqiptare duhet tė respektojnė Kosovėn dhe tė puthin nė faqe Hashim Thaēin, Ramushin dhe disa politikanė tė tjerė sepse nė Amerikė kanė qenė milionerė vetėm nė detyrime (borxhe) ndaj shtetit, ndėrsa milionerė tė vėrtetė janė bėrė nė Kosovėn e pasluftės, duke pėrfituar nga tenderėt dhe privatizimi. Kartonin jeshilė pėr kėtė ua kanė dhėnė pikėrisht Hashimi tė cilin po donė me e lėnė pa dhėmbė, me duda pra, Ramushi dhe politikanė tė tjerė! Ndonėse dikush nga ne edhe mund ta ketė dashur Enver Hoxhėn, megjithatė nuk po kullosim barė! Prandaj, komenti im ėshtė: ”shumė poshtė ka ra katundi kur ēdokujt qė i ē…., tė shtinė pėrfundi”!

 

 

SHTOJCĖ E PASHTRIKU.ORG

 

     „Pullazxhiu“ i Amerikės - Florin Krasniqi, aktualisht deputet i Lėvizjes Vetėvendosje, tė mėrkurėn (mė 06.07.2011) gjatė njė konference pėr medie tė mbajtur para Gjykatės Komunale nė Prishtinė, ka deklaruar se ėshtė i gatshėm pėr ballafaqim direkt me Hashim Thaēin, madje edhe tė ia thyej dhėmbėt. “Unė po du qė problemin me tė ta zgjidh me drejtėsi, por ka edhe forma tjera qė unė nuk po i du ato. Unė muj me dal me ja thy edhe dhomt. E meriton. Jo qė nuk muj edhe nuk guxoj, dhe jo qė se meriton ai edhe banda e tij, por kjo nuk ėshtė drejtėsi”, ka deklaruar Florini para gazetarėrve. Kryeministri Hashim Thaēi nuk e ka fort dert gjendjen e dhėmbėve tė tij, por i shqetėsuar ėshtė shprehur me “fjalorin joshqiptar” tė deputetit tė Vetėvendosjes, Florin Krasniqi. Pas njė mbledhjeje tė qeverisė, ai ka takuar gazetarėt ku ka thėnė se fjalori i Krasniqit nuk ka tė bėjė me traditėn shqiptare dhe as me kulturėn politike. Florin Krasniqi ka kėrkuar qė rasti i tij i padisė ndaj kryeministrit Thaēi tė merret nga vendorėt, e jo nga ndėrkombėtarėt. Ai, ka ngritur padi nė Gjykatėn Komunale tė Prishtinės ndaj kryeministrit Hashim Thaēi, duke e akuzuar pėr shpifje kundėr tij dhe familjes sė tij. Ky vendim i Krasniqit erdhi si kundėrpėrgjigje ndaj akuzave, tė cilat ia ka adresuar ndaj tij Partia Demokratike e Kosovės me 5 nėntor tė vitit tė kaluar, pėrmes njė komunikate tė publikuar nė media. Nė padinė, e cila pėrfshin gjithsej 14 pika, Krasniqi ka theksuar se akuzat tė cilat i janė vėnė pėrsipėr atij nėpėrmjet komunikatės nė fjalė, sipas tij, janė shpifje dhe fyese pėr tė dhe familjen e tij. (Moderatori i pashtriku.org - 08. 07. 2011)

 

Lexoni padinė e Florin Krasniqit:

 

PADI PENALE KUNDĖR HASHIM THAĒIT

 

.

 

.