Besimtarėt e Vatikanit edhe talibanėt e Afganistanit nė Kosovė!

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

NJERĖZOR, KUNDĖRNJERĖZOR, KOMBĖTAR,

KUNDĖRKOMBĖTAR, SHQIPTAR DHE KOSOVAR!

 

Shkruan: Behxhet Sh. SHALA – Prishtinė, 01. 07. 2011

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

Katėr personalitete, katėr realitete

 

     Papa Benedikti i XV, Adem Demaēi vet i 40’ti, Halil Matoshi i Parė dhe i papėrsėritshmi (uroj tė jetė ashtu, sinqerisht) dhe Moamer el Gadafiq janė katėr persona qė janė aktualizuar kohėve tė fundit. I pari, pra Papa Benedikti i XV si autoritet suprem i Vatikanit, jo qė nuk po e njeh shtetin e Kosovės por po e pėrkrah haptas Serbinė. Njė Kardinal i tij pati deklaruar haptas se Kosova ėshtė djep i Serbisė dhe se shqiptarėt po bėjnė gjenocid etnik dhe kulturor ndaj serbėve tė Kosovės! Kardinali vetėm ka pėrsėritur njė pjesė tė pohimit tė eprorit tė tij, dhėnė mė herėt e qė ka tė bėjė me pronėsinė mbi djepin, Kosovėn pra! Vatikani asnjėherė nuk ėshtė distancuar nga kėto qėndrime qė nėnkupton se nė heshtje ėshtė pajtuar me deklaratėn e Kardinalit. Ėshtė interesant se edhe Papa, edhe Kardinali me qėndrime serbe janė gjermanė. Papa ka pasur njė tė kaluar fashiste mirėpo u distancua nga kjo e kaluar pasi tė njėjtin veprim e bėri edhe Ginter Gras. Kardinali qė ka deklaruar siē ka deklaruar pėr Kosovėn dhe shqiptarėt ėshtė fashist aktual dhe po presim nėse do tė distancohet apo pendohet. Deklarata e tij mund tė jetė edhe pasojė e dehidrimit tė tij gjatė enciklikės sė Papės, urbi et orbi nė sheshin Shėn Pjetri nė Vatikan, pas vapės sė madhe!

 

 

SHTOJCĖ E PASHTRIKU.ORG

 

     Gjer nė fund tė vitit 2010 Mohamer el Gadaf’i ishte partneri NR.1 i perėndimit (nė tė gjitha sferat e interesit) nė Lindje tė Mesme, ndėrkaq nga janari i kėtij viti ai (nga miqtė perėndimor) u shndėrrua nė “armik” NR. 1 pėr atė pjesė tė botės! Kjo dėshmon qartė, se lufta qė po zhvillohet nė Libi dhe nė vendet tjera tė lindjes sė Mesme s’ka tė bėjė aspak me luftėn kundėr diktatorėve, qė do tė duhej tė rezultonte me lirinė dhe demokracinė e aspiruar tė popujve tė kėtij rajoni, por ka tė bėjė me ndėrrrimin e diktatorėve dhe tė regjimeve…, nga ata qė po e ēojnė botėn drejt njė diktature “demokratike” GLOBALE!

     Sa pėr iluistrim shikoni: Fotot e „miqėve“ Gadafi’Berluskoni, tė cilėt sot janė shndėrruar nė “armiqė”!!! – Pėr mė tepėr shikoni: Fotoalbumin e Gadafit me liderėt e botės!! Lexoni dhe shikoni foton: Italian Prime Minister Silvio Berlusconi, French President Nicolas Sarkozy, Russian President Dmitri Medvedev, US President Barack Obama, UN Secretary General Ban ki Moon, Libyan Leader Muammar Gaddafi and the extended members of the G8 world leaders pose for a “family photo” on the third day of the G8 summit on July 10, 2009 in L'Aquila, Italy. The talks are being held close to the site of a devastating earthquake in April of this year. The leaders are expected to discuss climate change, global security and the global recession. (Photo by Oli Scarff/Getty Images). L'AQUILA, ITALY – JULY 10 2009. !!! (Moderatori i pashtriku.org)

 

 

     Adem Demaēi ėshtė njeriu qė e ka njė tė metė shumė tė madhe dhe qė ėshtė rrethanė rėnduese; gjithmonė dhe gjithkund e flet tė vėrtetėn! Prandaj edhe nuk i falet! Prandaj edhe e quajnė tė krisur, tė matufosur dhe tė marrė! Prandaj e quajnė antikombėtar, radikal dhe pjesė e kaluar e historisė! Kjo ėshtė arma qė e pėrdorin injorantėt, pakurrizorėt, lėpirėsit e tė gjitha pjatave dhe frekuentues tė tė gjitha grazhdeve! Adem Demaēi paska bėrė mėkat sepse e paska thėnė njė tė vėrtetė e njė tė pavėrtete qė e kanė thėnė mė parė Papa Benedikti i XV dhe kardinalė tė tij apo zyrtarėt e Vatikanit! Adem Demaēi paska mėkatuar sepse paska thėnė se Turqia e sulltan Sylejmanit deri te sulltan Rashiti  kanė qenė okupatorė tė Kosovės! Ose se paska bėrė shumė mėkat sepse paska deklaruar se Moamer el Gadafi dhe udhėheqėsit e shteteve tjera arabe (myslimane) qė nuk e kanė pranuar Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran janė shtete qė udhėhiqen nga ata qė nuk kanė lidhje me njerėzimin dhe fenė! Se nuk i shėrbejnė as popullit tė tyre!

    Halil Matoshi ėshtė ish peng lufte. I internuar nė llogoret e Serbisė, si kundėrshtar i Mongolisė! Po falė Zotit, u kthye shėndosh e mirė nė Kosovė, si Mesie pėr kumtimin e lajmit se po formohet njė komb i ri, kombi kosovar! Me guximin dhe intelektualizmin e tij u vė nė krye tė kėtij misioni tė shenjtė! Dikush sot edhe mund ta shajė K (H)alilin, Matoshin jo Xhibranin por e ardhmja do ta vlerėsojė kontributin e tij prej misionari tė formimit tė kombit kosovar dhe Kosovės multietnike. Kėsaj radhe K (H)alili u vu nė “mbrojtje“ tė Adem Demaēit. Tha se nuk duhet tė sulmohet Adem Demaēi nga besimtarėt e krishterė, siē po bėhet pėrmes internetit shkaku se e paska bėrė njė gaf (huqje) duke e inkriminuar deklaratėn e Papė Benediktit tė XV! E arsyetoi Bacėn se ai ka kredit nga e kaluara qė tė flasė ē’tė dojė prandaj edhe kjo gafė ėshtė e lejuar! Me njė fjalė, u bashkua me ata qė e cilėsojnė Adem Demaēin si matuf, i krisur, i dėmshėm politikisht dhe kosovarisht! Ama kėtė e bėri nė mėnyrė mė tė sofistikuar se tė tjerėt! E bėri halilqe!

     Moamer el Gadafi, njihet si mik i Rusisė, Serbisė, Behgjet Pacollit dhe Lulezezės. Dhe si armik i Libisė dhe popullit tė saj! Ai, serbėt i ka konsideruar si vėllezėr, kosovarėt si miq! Ashtu edhe duket se do ta ketė fundin, sikur vėllai i tij i krimit, Sllobodan Millosheviqi! Dhe jo vetėm ai! Ikėn Ben Ali, Hosni Mubarak. Tė tillė do ta ketė fatin edhe Moamer el Tarak! Pėr tė gjithė kėta Adem Demaēi e ka dhėnė vlerėsimin e duhur, nė kohė tė duhur! E jo si disa kontrabandues qė janė bėrė politikanė me shantazh dhe me para qė kanė vallėzuar “shiri kollo, shiri kollo Sllobodansko llollo“ qė, pasi e kanė lėpirė “kripėn e Libisė” janė shndėrruar nė armiq tė Serbisė!

 

Paralelizmi dhe idiotizmi

 

     Besimtarėt e krishterė qė po e gozhdojnė Adem Demaēin nė kryqin e tyre, vetėm se e paska folur njė tė vėrtetė, nuk kanė tė bėjnė fare as me besimin, fenė e lėre mė me Zotin! Pėr tė qenė besimtar i mirė dhe i devotshėm duhet tė jeshė njeri, nė kuptimin e plotė tė fjalės. Adem Demaēi nuk e ka krahasuar Papėn me Gadafin mirėpo realisht, sa i pėrket qėndrimit ndaj statusit tė Kosovės dhe shqiptarėve, kėta tė dy nuk dallojnė fare. Qė tė dy e kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės ndėrsa kanė qėndrim miqėsor ndaj Serbisė! Vatikani, me tė gjithė papėt dhe kardinalėt e dinė shumė mirė se sa kanė pėsuar Kosova dhe shqiptarėt pikėrisht nga Serbia dhe regjimi serb andaj ėshtė dashur tė marrin qėndrim nė bazė tė mėsimeve tė Zotit e jo nė bazė tė intereseve politike, fetare etj. Kėtė ėshtė dashur ta kenė parasysh edhe besimtarėt e krishterė nė Kosovė dhe viset tjera ku jetojnė shqiptarėt para se tė organizojnė orgji pėr tė diskredituar njeriun i cili ėshtė mė besimtar se tė gjithė ata sepse e flet tė vėrtetėn, e mbron tė vėrtetėn dhe flijohet pėr tė vėrtetėn! Ka dhėnė shumė prova pėr kėtė dhe ka paguar ēmim shumė tė lart pėr kėtė. Burgun thuaja 30 vjeēar e konsideron provė por jo edhe njė ēmim nė formė tė vuajtjes nga e cila pėrpiqet tė pėrfitojė materialisht apo politikisht! Dikush konsideron se lumturia fitohet duke mashtruar, vjedhur, gėnjyer, fituar para nga kėto qė i pėrmenda mė parė. Kėta e kanė ngritur injorancėn nė atė shkallė tė pėrsosmėrisė sa qė harrojnė se ka Zot! Tė tillėt janė kundėr tė sė vėrtetės, kundėr besimit dhe kundėr Zotit. Shqiptarėt kanė besuar shumė nė Vatikanin. Ish presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova e ka pasur pėr mė shumė se 10 vite fotografinė e Papės mbi kokė, duke besuar se nė kėtė mėnyrė do tė ketė pėrkrahje politike nga Vatikani. Nuk doli asgjė nga kjo punė. Madje, vatikani pėrmes “Shėn Exhidios“, nė kohėn e represionit mė tė madh tė Serbisė kur shqiptarėt flijoheshin pėr liri, pėrpiqej tė na “mėrrotė” njė autonomi kulturore brenda Serbisė! Edhe pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, po i njėjti “Shėn Exhidio” bėnte pėrpjekje tė ndėrmjetėsonte midis serbėve dhe shqiptarėve! Ujku qimen e ndėrron por vesin nuk e harron!

 

Si pėrfundim

 

     E pranoj se edhe unė ndaj mendimin me Adem Demaēin. Pėr kėtė arsye mė kanė sharė dhe mallkuar edhe besimtarėt e Vatikanit edhe talibanėt (islamistėt) e Afganistanit nė Kosovė! Prandaj cilėsimet qė vlejnė pėr Adem Demaēin (nė aspektin afirmativ si: i marrė. i ēmendur, i krisur etj.) vlejnė edhe pėr mua! Le tė jetė edhe kėshtu! Mirėpo, tė gjithė ata qė qenkan sulmuar nga Adem Demaēi si Papa Benedikti i XVI apo Moamer el Gadafi e kanė lehtė tė na demantojnė. Thjesht, le ta pranojnė pavarėsinė e Republikės sė Kosovės! Adem Demaēi asgjė nuk po kėrkon mė shumė! Prandaj, ka plotėsisht tė drejtė qė nuk ua bėnė hallall, as Papės e as Gadafit e as atyre qė nė emėr tė fesė dhe Zotit punojnė pikėrisht kundėr fesė dhe Zotit! Zoti nuk ėshtė me kriminelėt prandaj nuk duhet tė jetė me Serbinė. Zoti duhet tė jetė me viktimat prandaj duhet tė jetė me Kosovėn dhe shqiptarėt! Le tė marrin shembull nga Turqia! Ani se Adem Demaēi i kaquajtur sultanėt e Turqisė okupatorė, Turqia ishte njėra ndėr shtetet e para qė e njohu pavarėsinė e Kosovės! Pastaj, nėse Halil Matoshi si njėri ndėr kardinalėt e Kohės Ditore do tė dilte me ndonjė qėndrim kundėr Papės (Vetonit), a do tė mbetej nė kėtė gazetė! Kurrė! Prandaj, mos ta mėsheh  Papėn prapa deklaratės sė Kardinalit! Dhe, krejt nė fund, Zoti u ndihmoftė Papės Benediktit tė XVI, Moamer el Gadafit dhe Halil Matoshit. Nėse arrijnė tė kualifikohen deri te AI!

 

________________________________________________________________________________________________

 

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut

 

Reagim i KMDLNJ’sė

 

Regjistrimi i popullsisė dhe numri

i banorėve, proces i dėshtuar!

________________________________________________________________________________________________

 

     Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut nė Prishtinė ka pėrcjellė me vėmendje procesin e regjistrimit tė popullsisė qė ishte zhvilluar nga data 1 deri mė 15 Prill 2011. Sipas kėtij regjistrimi numri i banorėve qė ka Kosova ėshtė 1.733.872.

     KMDLNj, qė nė fillim tė procesit kishte vėrejtur se ka pasur disa parregullsi. Qytetarėt janė ankuar pėr mos regjistrim adekuat tė familjare tė tyre qė jetojnė jashtė vendit. Nė ndėrkohė ka pasur qytetarė qė janė ankuar qė nuk janė pėrfshirė fare nė procesin e regjistrimit . Me njė fjalė nuk janė vizituar nga regjistruesit. Nėse kėsaj i shtohet edhe fakti se regjistrimi nuk ėshtė zhvilluar nė pjesėn veriore tė Kosovė atėherė legjitimiteti i kėtij procesi vihet nė pyetje.

     KMDLNj ka fakte qė nė regjistrim nuk janė pėrfshirė edhe njė numėr i madh i qytetarėve qė jetojnė nė vendbanimet serbe.

     KMDLNj,nė reagimet e mėhershme kishte tėrhequr vėrejtjen nė pėrjashtimin nga procesi i regjistrimit  tė qytetarėve tė Kosovės qė pėrkohėsisht jetojnė jashtė vendit. Madje, ata i janė ankuar KMDLNj pėr kėtė diskriminim qė u ėshtė bėrė.

     KMDLNj ka parasysh faktin qė njė pjesė e qytetarėve qė jetojnė jashtė vendit nuk kanė qėndrim tė pėrhershėm ne vendet ku jetojnė. Po ashtu, njė pjesė e madhe e tyre ndikojnė shumė nė ekonomitė familjare nė Kosovė. Pra, janė pjesėmarrės kryesorė nė pėrcaktimin e kushteve socio-ekonomike tė familjeve kosovare e qė ėshtė qėllimi kryesorė i regjistrimit tė popullatės.

     KMDLNj mendon qė pėrfshirja nė procesin e regjistrimit e tė gjithė atyre qė kontribuojnė nė pėrcaktimin e kushteve socio-ekonomike ėshtė njė shkelje qė duhet pėrmirėsuar. Mos pėrfshirja e tė gjithė qytetarėve ėshtė shkelje elementare e tė drejtave tė njeriut.

     KMDLNj mendon se procesi i regjistrimi ka pasur disa mangėsi. Pėrveē atyre qė u pėrmenden, procesi ėshtė pėrcjell me dobėsi edhe nė informimin e qytetarėve dhe nė trajnimin e regjistruesve.

     KMDLNj kėrkon nga institucioni pėrgjegjės qė tė rishikojė kėto dobėsi dhe tė fillojė njė regjistrim tė jashtėzakonshėm i cili duhet pėrcillet me njė fushatė tė fuqishme nė media. Nė kėtė mėnyrė do tė sigurohej pėrfshirja e tė gjitha atyre qė nuk janė pėrfshirė. Gjithashtu institucioni pėrgjegjės nuk duhet lejojė qė regjistrimi nė pjesėn veriore tė Kosovės tė zhvillohet nga ndonjė mekanizėm tjetėr qoftė edhe ndėrkombėtar, por duhet rekrutuar dhe trajnuar regjistrues tė asaj pjese qė do tė bėnin regjistrimin.

     Pėr KMDLNj ky regjistrim ėshtė proces i dėshtuar dhe i cili nuk pasqyron numrin real tė popullsisė nė Republikėn e Kosovės. Prandaj si i tillė nuk duhet tė pranohet. Rezultatet e kėtij regjistrimi mund dhe do tė prodhojnė pasoja politike.

 

Prishtinė, 30 Qershor 2011

Shėrbimi pėr Informim i KMDLNj’sė

 

.

 

..