Prodhimet sebe me materie kancerogjene!

 

 

A P E L

 

TĖ BOJKOTOHEN PRODUKTET E SERBISĖ!

 

 

     Para disa ditėsh Slloveni ėshtė tėrhequr nga shitja “Jafa keks”, i cili prodhohet nga “Crvenka” e Gornji Milanovacit Serbi, sepse ėshtė konstatuar se ambalazhi me cilin ėshtė i mbėshtjellur ai pėrmban materie rrezikshme pėr shėndetin e njeriut. Vendimin pėr tėrheqjen nga shitja e ka marrė Instituti pėr siguri shėndetit i Sllovenisė, pasi ka konstatuar se ambalazhi i tij pėrmban vlera larta fotoiniciatorit benzofenon dhe atij 4-metilbenzofenon, cilėt nėpėrmjet folies plastike lehtė kalojnė keks. Lidhja e konsumatorėve Sllovenisė ka kėshilluar blerėsit mos konsumojnė keksa “Crvenka” nėse tashmė i kanė blerė, ka njoftuar portali i gazetės lubjanase “Dnevnik“. Me kėtė rast apelojmė tek blerėsit shqiptarė Kosovė dhe gjitha viset e Etnikumit Shqiptarė mos konsumojnė asnjė produkt Serbisė (t’i bojkotojnė pa hezitim ato), dhe konsumojmė vetėm:

 

PRODUKTE SHQIPTARE

 

prandaj:

 

- BLEJ SHQIP! -

 

SEPSE BLERJA SHQIP E RRIT EDHE ZHVILLMIN EKONOMIK TĖ SHQIPTARĖVE

 

 

 

( Moderatori i www.pashtriku.org - Sheradin Berisha - 05. 03. 2011 )

 

.