Irredentizmi “shqiptar“ nėn flamurin e Serbisė!

 

__________________________________________________________________________________

 

SHTETET E BASHKUARA TĖ KOSOVĖS TĖ INTEGRUARA NĖ BE!

Shkruan: Behxhet Sh. SHALA - Prishtinė, 24. 06.  2011

__________________________________________________________________________________

 

 

“Bisedimet”, qėndrimet dhe kalkulimet

 

 

·        A do tė ndahet Mitrovica dhe a do tė bashkohet me Serbinė sė bashku me komunat e tjera me shumicė serbe nė Kosovė, tė decentralizuara, tė padecentralizuara dhe ato qė do tė decentralizohen?

·        A do tė bashkohet Lugina e Preshevės me Kosovėn, si ēmim pėr “heqjen“ dorė nga Mitrovica dhe territori i Kosovės qė administrohet nga Serbia dhe Lamberto Zanier?

·        A do tė ndahet Sanxhaku nga Serbia dhe a do tė bėhet Serbia Pashallėku i Beogradit?

·        A do tė bėhet Serbia e Vogėl dhe Shqipėria e Madhe?

·        Ēka do tė bėhet me Maqedoninė dhe a do tė rrėzohet nga kali Leka i Madh, nė qendėr tė Shkupit?

·        Ulqini dhe Tivari, Hoti dhe Gruda a do tė mbesin nė Mal tė Zi apo do tė bashkėjetojnė me Tiranėn?

·        Mos ėshtė ēasti qė Ēamėria tė bashkohet me Shqipėrinė nė kohėn kur Sali Berisha dhe Edvin Rama po e luajnė “lojėn e korbave“ duke bėrė pėrpjekje t’i nxjerrin sytė njėri - tjetrit?

·        A do tė na mpihen dhėmbėt “te molla e kuqe“ duke hėngėr dardha kakiqke dhe duke mbledhur “qershi tė pėshurrta“?

 

 

     Kėto janė vetėm disa persiatje tė analistėve politikė nė Prishtinė, Tiranė, Shkup etj., si dhe disa politikanėve tė lahutės dhe ēiftelisė qė po mrizojnė pėr vite tė tėra duke ridizejnuar gjeografinė, pėrkatėsisht duke i rivizatuar kufijtė kombėtarė dhe shtetėrorė si dhe duke kėrcėnuar se do tė prodhojnė dridhje katastrofale pėr sigurinė globale! Me njė fjalė, duan ta ndryshojnė raportin gjeostrategjik dhe balansin e mbindėrtuar nga superfuqitė botėrore. Nė kalkulimet e tyre nuk kanė lėnė vend pėr dilema fare; nėse rrezikohet veriu atėherė e morėm Luginėn e Preshevės! Nėse rrezikohet integriteti territorial i Kosovės nė shkallė tė gjerė (nuk po e them Republikės sepse mund tė hidhėrohen Edita Tahiri dhe Borkoja) atėherė e pati puna e Maqedonisė, Malit tė Zi, Greqisė (sė falimentuar edhe ashtu) dhe madje do tė rrezikohet edhe Tanzania sė bashku me shtetet ku po bėn biznes me para tė buxhetit tė Kosovės, zėvendėskryeministri i parė i Kosovės i  ngarkuar pėr “Lobim” dhe thithjen e investimeve (personale krejt), Behgjet Pacolli, varianti kosovar i Ostap Benderit dhe trashgimtar i denjė i fronit tė Baronit Minhauzen (nuk ėshtė nė raporte familjare me Baroneshėn Katerine Ashton)! Qendrat e vendimmarrjes ndėrkombėtare i kanė marrė shumė seriozisht analizat e analistėve kosovarė dhe shqiptarė si dhe kėrcėnimet e politikanėve pėr destabilizim tė situatės nė planin global andaj po nguten tė na sigurojnė se nuk ka ndarje tė Kosovės dhe as lėvizje tė kufijve. Kėtė e tha edhe miku i madh i Kosovės nga Amerika, z. Filip Gordon i cili tha se kufijtė mbesin aty ku janė por se duhet tė zbatohet njė mėnyrė tjetėr pėr integrimin e veriut dhe komunave tjera qė janė rebeluar ndaj institucioneve tė Kosovės. E qė nėnkupton krijimin e Shteteve tė Bashkuara tė Kosovės (entitetetet politike dhe etnike tė serbėve dhe shqiptarėve, federalizimin e Kosovės) si kusht qė pastaj tė pranohen dhe integrohen nė BE. Ky ka qenė parashikimi im fillestar nga i cili nuk kam hequr dorė kurrė andaj nuk kam pasur frikė se do tė ndahet Kosova duke lėvizur kufijtė. Nė fakt, deri mė tani kufijtė kanė lėvizur vetėm nė dėm tė Kosovės pėrmes demarkacionit tė tyre (ishte rasti me Maqedoninė, sė shpejti do tė pėrsėritet me Malin e Zi, Serbia po i vizaton ata ku po donė ndėrsa Shqipėria nuk  ndonjė interes pėr lėvizjen e kufijve nė “dėm” tė Kosovės dhe nė dobi tė saj). Duket se Kosova do t’i ruaj kufijtė vetėm me Slloveninė dhe Kroacinė sepse nuk kufizohet me to!

 

Irredentizmi “shqiptar“ nėn flamurin e Serbisė!

 

     E pranoj  se jam pėrkrahės i madh dhe i pakompromis i bashkimit kombėtar e qė nėkupton bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Mė duket se nuk ka asgjė mė normale nė kėtė botė se realizimi i kėsaj dėshire dhe pėr mua nuk ėshtė me rėndėsi se si bėhet ky bashkim por se duhet tė bėhet! Krizat e mėdha prodhojnė ndamje tė mėdha dhe tė dhimbshme. E kemi pasur Gjermaninė, Vietnamin, Korenė, Tajvanin dhe shumė shtete tjera nė botė. Disa janė bashkuar, tė tjerat do tė bashkohen patjetėr! Bashkimi i dhunshėm gjithmonė pėrcillet me ndamje tė dhunshme (ish Bashkimi Sovjetik, ish Jugosllavia etj.) ndėrsa ndamja e dhunshme nė tė shumtėn e rasteve pėrfundon me bashkim paqėsorė! Shpresoj se kėshtu do tė ndodhė edhe me Kosovėn. Pėr kėtė arsye i kam pėrkrahur edhe rilindasit shqiptarė, Adem Demaēin, Metush Krasniqin, Ukshin Hotin dhe Albin Kurtin. Vėllezėrit Kuzhnini, Hazir Shalėn dhe Jakup Krasniqin nuk i kam pėrkrahė se donin t’i bashkonin “trojet shqiptare“ deri nė Mongoli! Mė duhet tė bėhem i sinqert dhe ta pranoj se tash tė lartpėrmendurit nuk po i pėrkrah sepse e kanė humbur kondicionin nė maratonėn e quajtur bashkimi kombėtar. Tash, nė skenėn politike kanė dalur do lojtarė tjerė qė po angazhohen pėr bashkim kombėtar. Boris Tadiq dhe Ivica Daqiq! Po del se Ivica Daqiqi qenka irredentisti mė i madh shqiptar. Ėshtė njė fat i madh pėr Ivicėn qė kanė vdekur Mehmet Maliqi, Ali Shukria, Kolė Shiroka dhe Fadil Hoxha. Sepse, po tė ishin gjallė kėta, ky do tė dėnohej nja 20 vite burg dhe nėse nuk do ta ndėrronte qėndrimin do tė ishte shumė afėr t’i bėnte konkurrencė Adem Demaēit pėr kohėzgjatje vuajtjeje nė burgje pėr irredentizėm dhe separatizėm! Diferencimin do t’i bėnte Azemi pa asnjė problem ndėrsa akomodimi do tė bėhej sipas parimit: “bira e miut, 300 groshė”!

 

“Vijat e kuqe” dhe faqja e zezė

 

     Ekipi “negociator“ i Kosovės ėshtė shumė i fortė dhe i vendosur pėr ta zbatuar nė vepra nismėn e Baroneshės Ashton dhe “lehtėsuesit“ (nja 100 kg.i rėndė), Robert Kuper. I ka caktuar vijat e kuqe qė nėnkuptojnė se mund tė bisedohet pėr statusin e Mitrovicės sė Veriut por nė asnjė rrethanė e nėn asnjė kusht nuk do tė pranohet tė bisedohet pėr statusin e Koresė Veriore! Se do tė lejohet qė Telekomi i Serbisė tė jetė funksional nė enklavat serbe nė Kosovė por se me asnjė kusht nuk do tė lejohet qė telekomi i Brazilit tė jetė i pranishėm nė enklavat nė Kosovė! Mund dhe do tė lejohet qė Elektroprivreda Serbije tė ofrojė shėrbime dhe tė faturojė shpenzimet e rrymės pėr serbėt dhe shqiptarėt nė enklava mirėpo kjo nuk do t’i lejohet Korporatės Energjetike tė Kosovės! Nė tregti me Republikėn e Kongos, mallin nga ky shtet do ta doganojmė me vulat e Doganės sė Republikės sė Kosovės ndėrsa me Serbinė do tė jenė vulat me mbishkrimin Doganat e Kosovės, Republika Serbija, Autonomna Pokrajina Kosova i Metohije. Pėr kėtė nuk do ta pėrdorim modelin GYMNIK por modelin SHTERPCE sepse ėshtė treguar funksional dhe i qėndrueshėm edhe 12 vite pas pėrfundimit tė luftės! Me Serbinė mike nuk ka nevojė ta luajmė shtetin aq mė parė qė kufijtė i kemi administrativ e jo shtetėrorė! Pastaj, pse kemi nevojė ta bėjmė problem ēėshtjen e targave tė automjeteve. Po Kosova ėshtė shtet multietnik ku diversitetet janė cilėsi qė na bashkojnė dhe jo qė na ndajnė! Edhe ashtu kemi tabela: KM, UR, PR, 000KS001, AB02LK, 01PDH02KR etj.etj. Mos e bėni tė madhe kėtė punė, pėr hir tė multietnicitetit dhe marėdhėnieve tė mira midis fqinjve! Ēka na duhen librat pėr regjistra civilė origjinalė nė kohėn kur shumicėn e titujve akademikė dhe shkencorė i kemi tė fotokopijuara (vjedhura) nga autorėt e vėrtetė! Kjo vlenė edhe pėr regjistrat kadastralė! Pastaj, edhe pasaporta ėshtė e tepėrt kur udhėtojmė pėr Serbi. Ata qė i kanė shėrbyer Serbisė dhe i shėrbejnė ende janė tė pajisur me pasaporta biometrike dhe pasaporta zyrtare, diplomatike etj. Ne tė tjerėt nė kufi pajisemi me pasaporta tė formatit A4. Nė kufij administrativ nuk tregohet pasaporta por letėrnjoftimi ose thjesht thuhet: ”dobar dan junaci“ (mirė dita trima)! Mund tė rikthehen edhe pasaportat e UNMIK’ut tė vitit 1999! Atėherė tė lėshohej njė dokument udhėtimi nė njė letėr tė thjeshtė tė formatit A 4 dhe nė atė fletė udhėtimi vendosej viza. Mbaj nė mend se kėso “pasaporta“ u lėshoheshin kafshėve nė kohėn e ish Jugosllavisė. Nė vitin 1999 Administrata e atėhershme ndėrkombėtare mė pati lėshuar njė “pasaport“ dhe me atė fletė udhėtimi u pajisa me vizė nė ambasadėn e Danimarkės nė Shkup. Nga ky udhėtim pėrfitova dy tė mira. 1. E vizitova  vendin e Hamletit, Danimarkėn. Dhe 2.e bėra pėr tė qeshur nja 15 minuta njė polic danez nė sportelin ku kontrolloheshin pasaportat. Sepse, me tė parė “pasaportėn” time, polici danez dridhej duke qeshur. Fati qė isha i fundit nė radhė prandaj edhe i doli kohė pėr argėtim kėtij polici! Po e shihni qė kemi njė ekip tė vendosur negociator andaj e shoh tė tepėrt insistimin e kryeparlamentarit Jakup Krasniqi qė amazona nė krye tė kėtij ekipi, znj. Edita Tahiri, t’i raportojė Jakupit dhe Kuvendit tė Kosovės. Jakup Krasniqi duhet ta ketė tė qartė se Edita Tahiri nuk ka shkuar nė Bruksel pėr piknik por se tė gjitha kėto sakrifica po i bėnė pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj. Pėr kėtė arsye nuk pajtohem pėr herė tė dytė me Jakupin. Nė fund tė fundit Edita nuk ka se ēfarė t’i tregojė Jakupit sepse as ajo nuk ka lidhje se ēka do tė bisedohet dhe kur do tė bisedohet. Pastaj, as shefi i saj Hashim Thaēi, pėr Zotin e Madh nuk e di se ku do tė ndalet “njė tren pėr Perzeren” nė tė cilin nuk kanė hypur me vullnet por i kanė hypur miqtė ndėrkombėtarė! Mund edhe ta kem gabim sepse jemi duke jetuar nė kohėn e “demokracisė”, Dellokracisė dhe Fejtokracisė!

 

Arsyet pėr hidhėrim dhe gėzim

 

     Po gėzohem shumė qė parimi i vetvendosjes po gjen zbatim nė “VETĖVENDOSJE duke e zgjedhur Alin Kurtin kryetar tė saj nė votime shumė demokratike! Pa kundėrkandidat! Po gėzohem shumė qė Ban ki Muni e fitoi edhe njė mandat si Sekretar i Pėrgjithshėm i OKB’sė. Pėr netė tė tėra nuk kam vėnė gjumė nė sy nga meraku se ē’do tė bėhet me Banin. Nuk e kisha problemin te Bani por te Tadiqi, Jeremiqi dhe Slobodani! Mė vjen gjithashtu mirė qė u rehatua edhe don Lamberto Zanier, sė paku tash vendin e punės do ta ketė mė afėr. I gjori, jetonte me familje nė Zagreb dhe nga atje detyrohej ta udhėheq misionin e UNMIK’ut nė Mitrovicėn e Veriut! Tash, si boss i ardhshėm i OSB’sė vendin e punės e ka mė afėr. Nė Vjenė! Edhe “gjinekologu“ i EULESH’it, Johanes Versvijk po largohet nga Kosova pa peshkuar “peshqit e mėdhenj“. Pa e zėnė madje as njė peshk a zhabė! Haram i qoftė buka e Kosovės, uji i Kosovės dhe ajri i Kosovės! E ka bėrė punėn “lesh“ dhe tash po ikėn me bisht ndėr shalė! Edhe “peshku“ i madh i Brukselit, Piter Fejt i shpėtoi sharrės sė Ksavier Bu de Marnakut. Arsye shtesė pėr t’u gėzuar! Pasi qė aq shumė jam gėzuar, mė duket se ka ardhur koha pak pėr tė pushuar. Sepse, nuk po zhgėnjehem shumė me disa miq ndėrkombėtarė por me disa miq kosovarė! Intelektualė me tituj alamet, por pa kurriz, fytyrė dhe dinjitet! Politikisht tė profilizuar, kombtarisht dhe moralisht tė degjeneruar! Prandaj, mė duhet tė shkruaj pėr kėta minj tė nėntokės dhe llaskucė tė mbitokės!

   ﺹ ﺹ

 

________________________________________________________________________________________________

 

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut

 

Reagim i KMDLNJ’sė

Masa e largimit pėr Leon e mjaftueshme pėr EULEX por

jo edhe pėr KMDLNj?!

________________________________________________________________________________________________

 

     Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut nė Prishtinė qė nga shpėrthimi i skandalit “Leo” i ka pėrcjellė zhvillimet rreth kėtij rasti. Ditėve tė fundit u kuptua se personi i njohur me emrin Leo qė ishte pėrjashtuar nga EULEX me vendim tė shefit tė misionit kishte bėrė ankesė kundėr kėtij vendimi. Paneli pėr tė Drejtat e Njeriut i EULEX’it i cili kishte shqyrtuar kėtė ankesė i kishte dhėnė tė drejtė shefit tė misionit dhe ankesėn e kishte refuzuar si tė pa bazė.  Me gjithė kėtė KMDLNj vazhdon tė ngritė njė pyetje pėr zyrtarė tė EULEX; A mjafton largimi apo suspendimi nė rastin “Leo”? Njė pyetje e tillė vlenė edhe pėr institucionet vendore. Mė mirė thėnė pėr institucionet e drejtėsisė nė tė cilat ka hise edhe EULEX. KMDLNj mendon se masa e zbatuar nė kėtė rast nuk mjafton dhe me kėtė po dėshmohet paprekshmėria e stafit tė misioneve ndėrkombėtare nė Kosovė. Nėse i referohemi veprimeve tė ka bėrė ky person (ish Zyrtar nė EULEX), nuk janė shkelje administrative por janė shkelje tė karakterit penal. Ofendimet nė bazė tė racės, etnisė, simboleve kombėtare, religjionit dhe statusit social nuk janė thjesht ofendime apo shkelje administrative. Kur kėsaj i shtohet edhe dhunimi fizik i vartėsve duke shprehur urrejtje etnike dhe religjioze ndaj tyre nuk ka se si quhet tjetėr. KMDLNj ėshtė befasuar qė paneli qė ka refuzuar ankesėn nuk ka rekomanduar edhe nisjen e hetimeve penale ndaj ish-zyrtarit tė EULEX-it. KMDLNj ėshtė i habitur me mos ngritjen e njė padie apo sė paku pėr mos inicimin e njė procesi penal hetimor ndaj kėtij ish-zyrtari tė EULEX. Njė hetim i tillė dhe dėnim eventual pėr urrejtje racore dhe etnike do tė ishte njė sinjal i qartė pėr zyrtarė me imunitet tė bunkerizuar diplomatik dhe ligjor. Ky do tė ishte po ashtu njė mesazh i qartė edhe pėr institucionin delegues tė kėtij misioni, nė kėtė rast Bashkimin Evropian qė nė seleksionimin e personelit, sė paku, tė pėrdorė kriteret e njėjta me procesin e seleksionimit tė stafit vendor. Me kėtė rast edhe njėherė KMDLNj bėnė thirrje publike misioni EULEX, Institucione vendore, Prokurorisė sė Republikės sė Kosovės dhe tė EULEX-it qė tė mos heshtin por tė iniciojnė hetime penale. Nuk mund tė heshtin veprimet raciste me masa administrative.  Dhe krejt nė fund. Dėnimet qė shqiptohen nė radhė tė parė kanė karakter parandalues ndėrsa shembulli Leo nuk mund tė merret si i tillė. Madje, lirisht mund tė merret si inkurajues pėr keqbėrėsit dhe shkelėsit e tė drejtave tė njeriut.

 

Shėrbimi pėr Informim i KMDLNJ’sė

Prishtinė, 20 Qershor 2011

 

.

 

.