Nė fokus

 

_______________________________________________________________________________________________

 

PRESIONET E LOBIT GREKO-AMERIKAN PĖR REGJISTRIMIN E POPULLSISĖ NĖ SHQIPĖRI

 

Shkruan: Arben LLALLA - Tetovė, 18. 02. 2011

_______________________________________________________________________________________________

 

Naimi i Madh thotė:

“Tė gjithė ne jemi njė fis i vetėm, njė familje e vetme,

jemi tė njė gjaku e tė njė gjuhe”.

 

     Ende pa filluar regjistrimi i popullsisė nė Shqipėri qė pritet tė mbahet nė prill, janė shfaqur nxitjet e qarqeve tė caktuara greke dhe serbe pėr tė rritur artificialisht numrin e pakicave tė tyre nė vend. Shoqata tė ndryshme serbe, greke tė cilat veprojnė nė Shqipėri po bėjnė shtypje tė madhe qė formulari i regjistrimit tė ketė edhe pyetėsorėt pėr vetė-pėrcaktimin e etnisė dhe besimin fetar. Kėto dy kėrkesa tė shoqatave tė pakicės serbe dhe greke kanė mbėshtetje politike dhe financiare nga Serbia dhe Greqia. Kėrkesa tė cilat janė tė rrezikshme sepse nė asnjė vend tė botės individi nuk e ka tė drejtėn tė vetė pėrcaktojė se kujt etnie i pėrket. Kėrkesa e deklarimit fetar nuk duhet tė pėrfshihet nė pyetėsorė sepse ėshtė vėrtetuar qė shtetasit e Shqipėrisė nė bazė tė interesave ekonomike e ndryshojnė besimin fetar sa herė qė ju intereson. Tė paktėn ndėrrimi i fesė kėto 20 vitet e fundit ėshtė bėrė si pjesė e njė loje fėmijėsh. Sot nė njė familje shqiptare mundet qė pjesėtarėt e shtėpisė ti pėrkasin mė shumė se dy religjioneve. Shqiptarėt nuk shquhen pėr ndjenjė tė fortė fetare, feja asnjėherė nuk ka luajt rrol vendimmarrės nė ēėshtjet madhore kombėtare. Naimi i Madh thotė: “Tė gjithė ne jemi njė fis i vetėm, njė familje e vetme, jemi tė njė gjaku e tė njė gjuhe”.

     Kėmbėngulja e diplomacisė greke qė vllahėt e Shqipėrisė ti pėrkasin pakicės greke nuk ka baza juridike, gjuhėsore, kulturore dhe gjenetike. Vllahėt e Shqipėrisė nga ana gjuhėsore dhe kulturore nuk kanė pika tė pėrbashkėta me grekėt. Historikisht vllahėt kanė dhėnė njė ndihmė tė ēmuar nė pėrhapjen e shkollave shqipe nė vitet kur Greqia vriste ēdo njeri qė bėnte pėrpjekje pėr hapjen e tyre. Nė qoftė se do bėhen kėrkime pėr lidhjet e martesave midis vllahėve me shqiptarėt dhe me grekėt, do tė vėrejmė se nė tėrė Republikėn e Shqipėrisė nuk do tė gjejmė mė shumė se pesė familje qė krijimi i familjes tė jetė vlleh me grek. Ndėrsa ka me mijėra raste ku vllahėt kanė bėrė martesa me shqiptarėt. Vllahėt kanė jetuar me shqiptarėt vėllazėrisht dhe nė mirėkuptim. Ndėrsa nė Greqi vllahėt sulmohen, nėnēmohen dhe pėrndiqen kur vėrehet se ata duan tė ruajnė gjuhėn dhe kulturėn e tyre. Me emrin vlleh nė Greqi cilėsohet njė njeri nga fshati, i trashė nga mendtė, njeri i huaj pėr vendasit. Grekėt kur duan tė nėnēmojnė thonė: vllahos ise (vlleh je).

     Nėnkryetari i KLD z. Kreshnik Sahiu gjatė kontrollit qė ka bėrė nė disa gjykata nė jug tė Shqipėrisė ka vėrejtur se mbi 2.000 qytetar kanė bėrė ndryshimin e kombėsisė duke shkelur ligjet kombėtare dhe ndėrkombėtare. Spahiu deklaroi se me ndryshime tė kombėsisė nė masė tė gjerė po kėrcėnohet sovraniteti i Shqipėrisė.

     Pak ditė mė parė Federata Mbarėshqiptare “VATRA” nė Sh.B.A kėrkoi shtyrjen e regjistrimit tė popullsisė nė Shqipėri, pas tentimeve dhe skenarėve grek nė zonat e jugut. Nė deklaratėn zyrtare tė kėsaj organizate tė vjetėr kombėtare thuhej: “Rėndohet shqetėsimi rreth regjistrimit tė popullsisė nė Shqipėri pėr shkak tė veprimtarisė haptas agresive qė grekėt po zhvillojnė, sidomos nė zonat e jugut, pėr tė rritur artificialisht numrin e qytetarėve shqiptarė me etni greke. Aktivisti grek nė Amerikė, Nicholas Gage sillet lirshėm nėpėr Shqipėri duke inkurajuar qytetarėt tė deklarohen grekė nė regjistrimin. Ai ėshtė njė armik i njohur i Shqipėrisė, i cili punon pėr realizimin e planit grek qė synon autonominė mė parė dhe pastaj aneksimin e pjesės jugore qė ata e quajnė Epiri i Veriut”.

     Shumė studiues, politikanė dhe publicistė janė shprehur se klima politike aktuale me protesta, fushata e nxehtė pėr zgjedhjet e pushtetit vendor do tė vėshtirėsojnė punėn pėr regjistrimin e drejtė tė shtetasve shqiptar. Nga kjo situatė shovinistėt grekė janė duke pėrfituar dhe kanė shtuar aktivitetet e tyre pėr t’ia arritur qėllimin armiqėsor pėr kėrkesėn e vjetėr tė Autonomisė sė Vorio Epirit. Shoqatat e ndryshme greke qė veprojnė nė Shqipėri, Greqi, Evropė dhe Lobi greko-amerikan kanė mė se katėr vite qė ushtrojnė presione tė ndryshme nėpėr organizatat ndėrkombėtare me qėllim qė gjatė regjistrimit qytetari tė vetė pėrcaktohet se kujt etnie kombėtare dhe fetare i pėrket. Kjo gjė paraqet rrezik tė madh pėr vetė kohėn qė po jetojmė ku janė shtuar ndarjet e thella politike midis liderėve partiak. Sot klasa politike shqiptare nė Maqedoni ėshtė e hutuar dhe nė gjumin dimėror. Nė Kosovė vėrehet etja e madhe pėr pushtet dhe pasuri nė rrugė jo ligjore, ndėrsa nė Shqipėri sėmundja e Faraonėve ka prekur dy politikanėt e vijės sė parė.

Kongresisti greko-amerikan Gus Bilirakis i shkruan

znj. Kondoliza Rajs pėr regjistrimin e popullsisė nė Shqipėri

 

     Mė 28 maj 2008, Kongresisti Republikan greko-amerikani Gus (Kostandin) Bilirakis i shkruan znj. Kondoliza Rajs Sekretare e Sh.B.A. Duke i shprehur shqetėsimin e tij pėr mungesėn e informacionit dhe mosveprimin e autoriteteve shqiptare, nė respektimin e marrėveshjeve ndėrkombėtare qė tė ofrojė tė drejtat themelore tė njeriut pėr pakicėn greke nė Shqipėri. Ndėr tė tjera z. Bilirakis thotė: “Unė mendoj se do tė ishte mė mirė qė ambasada e SH.B.A nė Tiranė, duke mbledhur tė dhėna tė sakta statistikore, tė bėjė njė vlerėsim nė lidhje me atė se ēfarė veprimesh janė ndėrmarrė qė tė bind qeverinė shqiptare tė pėrmbushė obligimet e saj ndaj pakicave. Shqipėria ėshtė e obliguar qė tė realizojė analiza qė tė pėrcaktojė se a ėshtė dhe deri nė ē’masė ėshtė gjendja e rėndė e disa pakicave, rezultat i diskriminimit etnik ose racor kundėr tyre”. Kongresisti i Lobit greko-amerikan z. Gus para se ti shkruante Sekretares sė Shtetit znj. Rajs kishte zhvilluar njė takim nė Amerikė me kryetarin e Omonia dhe tė bashkisė Himarė Vasil Bollanon duke dėgjuar nga ai ankesa tė shumta pėr keqtrajtimin qė Shqipėria i bėn pakicės greke si “refuzimin nga qeveria shqiptare pėr tė miratuar legjislacionin qė tė sigurojė titujt e pronės dhe tokave kullota qė u pėrkasin familjeve tė pakicave greke”. Gjithashtu Bollano shfaqi shqetėsimin e mos kthimit tė pronės sė kishės ortodokse dhe artefaktet fetare tė pėrvetėsuara gjatė diktaturės komuniste.

     Letrėn rekomande tė z. Gus drejtuar znj. Kondoliza Rajs e pėrfundonte: “Shtetet e Bashkuara kanė qenė kampionė tė tė drejtave tė njeriut pėr gjithė pakicat etnike dhe fetare nė botė. Unė kam ēdo besim qė SH.B.A do tė marrin udhėheqjen nė sigurimin e mbrojtjes sė pakicės greke nė Shqipėri. Unė do ta ēmoj shumė tė di se ēfarė veprimesh planifikon Departamenti i Shtetit qė tė bindė zyrtarėt shqiptarė tė pėrmirėsojnė trajtimin qė ata u bėjnė pakicave nė vend, dhe ēfarė bėn pėr momentin ambasada amerikane drejt kėtij qėllimi. Ēėshtja ėshtė personale pėr mua, pasi shumė nga zgjedhėsit e mi duke pėrfshirė edhe familjarėt e gruas sime, vijnė nga njė rajon i Shqipėrisė jugore i njohur si Epiri i Veriut ku ėshtė e koncentruar pakica greke. Unė besoj fuqimisht, se ėshtė nė interesin mė tė mirė tė Shqipėrisė qė kėrkon integrimin nė Evropė, qė tė trajtojė pakicat e veta nė atė mėnyrė qė insiston tė trajtohen shqiptarėt etnikė nė vendet fqinje. Ju Faleminderit pėr kohėn dhe konsideratat tuaja. Mezi pres qė tė punoj me ju qė tė garantojmė qė gjithė pakicės greke nė Shqipėri ti sigurohet liria fetare, politike dhe ekonomike”.

 

Kush ėshtė Kongresisti Gus Bilirakis

 

     Kongresisti Republikan Gus Bilirakis (greket e thėrrasin Kostandin) ka lindur mė 1963 nė Florida. Babi i tij Michael Bilirakis ėshtė zgjedhur disa herė Kongresist nga viti 1983-2006, duke ia pasuar mė tej frontin tė birit. Gus Bilirakis ėshtė zgjedhur pėr herė tė parė Kongresist mė 7 nėntor 2006. Momentalisht ai gėzon mandatin e dytė si Kongresist dhe shėrben nė Komitetin e Sigurisė sė ShBA, nė ēėshtjet e Veteranėve dhe Punėve tė Jashtme, ėshtė kryetar i nėn-komitetit pėr emergjencė. Jeton nė Palm Harbor, i martuar dhe babai i katėr fėmijėve. Kongresisti Bilirakis ėshtė shumė aktiv nė Lobin greko-amerikan nė ēėshtjet e minoriteti grek nė Shqipėri dhe pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Qipros.

 

 

...