S k a n d a l o z e

 

______________________________________________________________________________

 

KONSULLI GREK IKONOMUS

 KORĒĖN E QUAN VORIOEPIR!

______________________________________________________________________________

 

      20 vjetorin e themelimit Omonias Korcė, Konsulli grek Theodhoro Ikonomus, bashkė me dy deputetėt grekė Janinės dhe Follorinės, (Mihalis Pandulas dhe Stathis Theodhoridhis), duke e mbėshtetur idenė e regjistrimit popullsisė Shqipėri, pritet bėhet prill kėtij viti, me kėtė rast kanė kėrkuar prej bashkėkombasve „grekė“ Shqipėrisė mos kenė frikė nga procesi i regjistrimit, dhe njėkohėsisht u kanė bėrė thirrje pėr bashkim emėr Vorioepirit!

     “Pėrshėndes grekėt e Korēės sepse kjo ndodh sot ju pėrket atyre. Do jap edhe njėherė njėjtin mesazh: Po, ekzistojnė grekė Korēė. Po, vllenjtė janė grekė. Grekė, mos u trembni nga regjistrimi i popullsisė, shpallni origjinėn reale dhe gjithė atyre janė dyshim dhe me frikė dhe pyesin veten jam me siguri grek, ju them njė gjė, shkoni varreza dhe shikoni varrezat e etėrve dhe gjyshėrve tuaj dhe gjuhėn cilėn janė shkruar dhe merrni vendimin tuaj. Janė gjuhėn greke. Kjo betejė nuk mbaron me regjistrimin e popullatės, por nis me regjistrimin e popullatės grekeėshtė shprehur Konsulli Theodhoro Ikonomus.

     vazhdim Ikonomus ka thėnė: „Eksistojnė drejta minoriteteve. Por kėto drejta duhet vihen funksion gjitha zonat e Shqipėrisė cilat pėrfaqėsojnė emrin Voriepir. Ky ėshtė Vorioepiri. Vorioepir eksiztojnė grekė, kjo vėrtetohet tepėr kur regjistrohet popullata dhe funksionojnė drejtat e minoritetit parashikohen protokollin e Korfuzit 1914, i cili asėnjėherė nuk ėshtė anuluar. Ju pėrshėndes ju greke Korcės dhe do jem pranė jush gjitha momentet e vėshtira. Kurajo, shpresė dhe betejė”!

     kohėn kur konsulli dhe deputetėt grekė i japin kurajo, dhe shpresė „grekėve“ paqenė Shqipėri, klasa politike Tiranė ia hanė kokėn njėri tjetrit!...

 

( Moderatori i www.pashtriku.org, 06. 02. 2011 )

 

 

 

TA NJOHIM ETNIKUMIN SHQIPTAR

SH Q I P Ė R I A

________________________________________________________________________

 

TA NJOHIM ĒAMĖRINĖ

 

…