Dhunimi i gurėve tė varreve shqiptare nga grekėt!

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

KALI I TROJĖS NĖ QEVERINĖ E PD’sė

 

Shkruan: Arben LLALLA ( * ) Tetovė, 28. 02. 2011

_______________________________________________________________________________________________________

 

Foto: Takimi Sala - Janullatos!

 

 

     Nuk janė tė rastėsishme aprovimi i shumė ligjeve antikombėtare dhe antikushtetuese nga ana e qeverisė tė drejtuar nga  Kryeministri i Shqipėrisė z. Sali Ramė Berisha. Me veprimet e tij siē duket ėshtė vėnė nė shėrbim tė Greqisė. Kėto mendime tė mia i jap nė bazė tė lėvizjeve qė ai ka bėrė dhe po bėn nga ardhja nė pushtet prej vitit 2005. Pas marrjes sė pushtetit Berisha spastroi PD nga eshaloni i tretė, anėtarėt qė i pėrkisnin tė djathtės sė vėrtetė. Kėta anėtarė kishin shfaqur zemėrim ndaj kryetarit tė PD kur takoi antishqiptarin Nikolla Geixh, i njohur si lotuesi mė ekstremist pėr aneksimin e jugut tė Shqipėrisė. Pas atij takimi Lobi shqiptaro-amerikan u distancua pėr ta pėrkrahur Sali Berishėn sepse tashmė ai kishte bėrė aleancė me Lobin greko-amerikan i cili ėshtė mė i fuqishėm se ai shqiptar. (Pas atij takimi Berisha nuk pranoi asnjėherė mė tė takojė At Nikoll Markun, i cili njihet si kundėrshtari mė i fortė i Kryepeshkopit grek Anastas Janullatos). Tė parėt qė pėsuan goditje ishin anėtarėt e PD qė kishin vepruar prej 10 vitesh nė Greqi tė cilėt kontaktet i kishin pasur drejtpėrdrejtė me Sali Berishėn, Ridvan Boden, Besnik Mustafain dhe Vili Minarollin. Qė nga viti 2005-2009, drejtuesit e PD qė vepronin nė Greqi u lanė rrugėve pa punė, duke i shkatėrruar ekonomikisht dhe njėkohėsisht humbėn lejen e qėndrimit nė Greqi. Fitorja e PD nė zgjedhjet mė 2005 i dedikohej kontributit tė anėtarėve qė kanė vepruar nė Greqi. Pas kėsaj fitore shumė anėtarė tė PD pėsuan zhgėnjim dhe nuk u treguan aktiv nė zgjedhjet e vitit 2009. Ata vėrejtėn se ministritė u mbushėn me grek dhe grekofil qė punonin nė dėm tė Shqipėrisė. Prandaj ėshtė e sigurt qė PD i ka humbur zgjedhjet e 2009.

 

 

Pse Berisha largoi Blerim Ēelėn dhe Preē Zogaj?!

 

     Ende Blerim Ēela dhe Preē Zogaj nuk e kanė mėsuar tė vėrtetėn se pse z. Sali Ram Berisha i largoi me heshtje nga PD ose mė saktė nuk i futi nė listėn pėr deputet nė zgjedhjet e 2009. Pėr tė treguar psenė duhet ti rikthehemi ngjarjeve tė vitit 2008 ku qartė do tė vėrtetojmė se porositėsit pėr mospėrfshirjen e kėtyre dy figurave kombėtare nė listat pėr deputet mund tė jenė grekėt. Ish-Prefekti i Gjirokastėr Spiro Ksera, sot ministėr i punės dhe i ēėshtjeve sociale mė 18 maj 2008 morri pjesė nė festimin e 94 vjetorit tė shpalljes sė Autonomisė sė Vorio Epirit. Pjesėmarrja e njė pėrfaqėsuesi tė lartė tė qeverisė shqiptare nė aktivitetin antishqiptar ishte njė veprim i hapur antikushtetues dhe njė injorim qė i bėhej Republikės sė Shqipėrisė pėr vetė faktin se Spiro Ksera ėshtė zyrtar i lartė, dje prefekt sot ministėr. Gjatė aktivitetit Spiro Ksera u fotografua me disa personalitete qė njihen si aktivistė ekstremistė pėr aneksimin e jugut tė Shqipėrisė. (nė kėtė foto Ksera ėshtė afėr deputetit tė LAOS Athanasios Plefris, i partisė sė djathtė ekstremiste tė Jorgo Karaxhaferit. Ministri Spiro Kseras buzėqesh pranė flamurėve tė Autonomisė sė Vorio Epirit). Pėr pjesėmarrjen e z. Ksera nė tubimin e Dervinaqit-Konicė, nuk kaloi nė heshtje. Sekretarja pėr marrėdhėnie me jashtė e PS, znj. Arta Dade kėrkoi nga ministri i jashtėm Lulėzim Basha sqarime. Ndėrsa dy figurat e lartė tė PD nė atė vit Blerim Ēela dhe Preē Zogaj reaguan ashpėr deri te kryeministri Berisha. Preē Zogaj si kryetar i komisionit tė punėve tė Jashtme tė Kuvendit tė Shqipėrisė u shpreh: “Kjo nuk do tė thotė aspak qė ne tė heshtim. Nuk duhet tė kėrkojmė tė rikthejmė tė kaluarėn e largėt tė marrėdhėnieve konfliktuoze, tė rikthimit tė konflikteve nė kėtė pjesė tė vendit, tė funksioneve politike siē ėshtė kjo e Vorio-Epirit, qė as ka ekzistuar, as ekziston kurrkund. Ky prefekt duhet tė shkarkohet”. Deputeti i atėhershėm z. Ēela kėrkoi urgjentisht shkarkimin e Kserės duke deklaruar: “Ky prefekt, pėr mendimin tim nuk duhet mbajtur mė nė atė post, se nuk i shėrben marrėdhėnieve miqėsore shqiptaro-greke, por acarimit tė tyre. Sa herė grekėt tė kujtojnė ngjarje tė tilla shoviniste, aq herė ne shqiptarėt do u kujtojmė masakrat qė ata kanė kryer mbi paraardhėsit tanė”. Tashmė deputeti Blerim Ēela me kėto deklarata e kishte mbushur kupėn pėr ta izoluar dhe lėnien anėsh nė PD. (Tė mos harrojmė se z. Ēela ėshtė autori i njė libri me pėrmbajtje kombėtare “Shqiptarėt Ndėr Shekuj”, pėr tė cilėn grekėt kur u botua nė vitin 2001 shfaqėn shqetėsime sepse pėr autor kishte njė nga figurat e larta tė PD). Kėtė ngjarje Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Lulėzim Basha e kaloi nė heshtje. Kjo kishte njė arsye tė fortė sepse ai ishte kapur mat dikur nga media greke duke flirtuar me deputeten e bukur tė Demokracisė sė Re Eleni Rapti. Lulėzim Basha kur ishte ministėr i Transporteve bashkė me deputeten greke Elena Rapti (Elena e TROJĖS) ishin bėrė protagonistė tė faqeve nė gazetat greke. Gazeta "Trafik" e quante flirtin dashuri ndėrballkanike, nėn tingujt e kėngės sė Panajot Psomiadhis (prefekt i Selanikut). Ndėrsa revista “Proto Thema” qė e zbuloi e para skandalin dashuror botonte edhe foto duke e shoqėruar me rreshtat flirtin “ministrit riosh dhe biondes bukuroshe”. Gazetarja greke, Ollga Gali, pėr flirtin i referohet momentit kur nė Selanik zhvillohej Samiti i vendeve anėtare tė Paktit tė Bashkėpunimit tė Evropės Juglindore me pjesėmarrjen e ministrave tė Jashtėm, tė Kryeministrave dhe tė ministrave tė Transportit tė dhjetė vendeve anėtare. Nė fund tė shkrimit, revista greke "Proto Thema" shkroi edhe njė SMS drejtuar nga vetė redaksia ministrit shqiptar tė Transporteve, Lulėzim Basha, ku thuhej: "Dhen tha eqis tin Elena pote`, alvane, alvane!". (Nuk do ta kesh Elenėn kurrė, o shqiptar, o shqiptar!)".

 

Gazmend Oketa dhe Aleksandėr Biberaj, jashtė liste

pėr deputet nė zgjedhjet e ardhshme

 

     Deputeti Gazmend Oketa me kėrkesėn qė parashtroi pėr largimin NON GRATA tė Konsullit tė Pėrgjithshėm grek Theodhoros Ikonomus pėrfundimisht i mbushi mendjen Sali Ram Berishės qė ta largojė me ashpėrsi nga PD. Ndėrsa deputeti Aleksandėr Biberaj ka kohė qė duhet ti mbyllet dera e PD, ashtu siē i ėshtė mbyllur shumė pėrkrahėsve tė tij qė dikur kanė qenė krahu i djathtė i Berishės, por sot japin mėsim nėpėr disa universitete private andej dhe kėtej kufirit Londinez shqiptar.

 

Ēfarė tė mirash Berisha u ka bėrė grekėve pėr shpalljen

e Autonomisė sė Vorio Epirit

 

     Kryeministri Sali Ram Berisha qė kur erdhi nė pushtet u ka bėrė shumė tė mira grekėve, ndoshta mė shumė se Esat Pash Toptani serbėve. Nė vitin 2006, Berisha legalizoi hapjen e shkollės shtetėrore greke pėr herė tė parė duke pranuar qė Himara ėshtė zonė minoritare.hapėsh sot njė shkollė private greke, turke, italiane, serbe etj., nuk ėshtė problem kombėtar. Por kur hapen nga shteti shqiptar shkolla greke aty ku nuk njihet si vend i pakicės greke, kjo gjė ėshtė e rrezikshme pėr tė ardhmen. Nė janar tė 2007, Kryeministri Sali Ram Berisha, nė njė intervistė pėr gazetėn greke "To Vima", tha se ai nuk e shihte ēėshtjen ēame si njė ēėshtje kombėtare, por si njė ēėshtje teknike. "Pretendimet pėr pasuri tė qytetarėve shqiptarė dhe grekė, duhet tė shihen si njė ēėshtje ligjore. Domethėnė, si njė ēėshtje teknike e jo kombėtare". Kjo ishte njė goditje pėr ēamėt dhe ēėshtjen e tyre tė pazgjidhur. Mė 2008, grekėt propozuan ndėrtimin e rreth 7 mijė varreve dhe z. Berisha dha amin pėr ndėrtimin e varrezave greke tė grekėve tė vrarė nė luftėn e dytė botėrore. Pyetja ėshtė e thjeshtė nė kėtė rast. Pse grekėt nuk kėrkojnė ndėrtimin e varrezave tė grekėve tė vrarė nė luftėn qytetare tė tyre 1946-49? Vetėm nė Shqipėri atė periudhė janė vrarė rreth 5 mijė grekė tė Ushtrisė Demokratike tė udhėhequr nga komunistėt grek. Njė javė para mbylljes sė Kuvendit nė vitin 2009, deputetėt e shumicės sė PD miratuan ligjin mbi Gjendjen Civile ku shtetasi i Republikės sė Shqipėrisė tė vetė deklarojė kombėsinė e tij (sipas interesave ekonomike). Miratimi i kėtij ligji nė kėtė formė ėshtė bėrė me kėrkesė sė Greqisė duke parashikuar rritjen artificiale tė numrit tė pakicės greke. Nė fund tė vitit 2009, Kryeministri Berisha i dhuron ujėrat territoriale shqiptare Greqisė nė emėr tė “Marrėveshja e pėrcaktimit tė kufijve detarė midis Shqipėrisė dhe Greqisė”. Por ky shpėrblim i Berishės dėshtoi fal punės profesionale tė Prof. dr. Myslim Pashės i cili denoncoi peshqeshin e ujėrave shqiptare Greqisė. Si pėrfundim Sali Ramė Berisha duhet ta dijė qė historia nuk fal, dhe tė gjithė ne do hyjmė nė faqet e saja, por varet se nė cilin tabor do tė bėjmė pjesė. Nė atė tė Esat Pash Toptanit apo tė Ismail Qemalit. Pėr kėtė Berisha duhet tė shqetėsohet mė shumė se sa pėr karrigen e pushtetit sepse tė gjitha mėkatet kundėr Shqipėrisė nė kėtė jetė do lahen.

 

* ) Autori ėshtė historian

 

 

 

DHUNIMI I GURĖVE TĖ VARREVE

 

Shkruan: Arben LLALLA - Tetovė, 28. 02. 2011

 

 

Ashtu siē para shkruar nė shkrimin tim tė datės 12 shkurt se grekėt kanė filmuar varrezat ortodokse shqiptare te shek.19 me mbishkrime greke u vėrtetua. Dje nė njė media elektronike greke janė paraqitur fotot e varrezave shqiptare ortodokse me mbishkrime greke te vitit 1888. Deklarata e ish-konsullit grek Theodhoros Ikonomu se Korēa ėshtė pjesė e Vorio Epirit dhe tė krishterėt le tė shohin mbishkrimet e varreve tė etėrve tė tyre pėr origjinėn e tyre... Ėshtė bazuar pikėrisht tek filmimet dhe fotografimet e varrezave tė Korēės. Siē duket grekėt ende ngatėrrojnė fenė me kombin si nė mesjetė. E njėjta strategji me fotografimet e varreve me mbishkrime greke ka ndodhur pak vite mė parė kur disa gazetarė grekė filmuan varrezat e vjetra ortodokse nė qytetin e Manastirit (Bitola) duke na ofruar pamje tė pllakave tė varreve me mbishkrime nė gjuhėn greke. Kėto veprime u bėn me qėllim qė Greqia tė ngrejė pretendimet se nė Maqedoni jeton njė minoritet i fshehur grek me rreth 100 mijė njerėz. Por le ti japim pėrgjigje deklaratave tė ish-konsullit grek Theodhoros Ikonomu pėr gurėt e varreve nė Korēė qė janė nė gjuhėn greke dhe fotografuar nga Maria Karathanu. Dihet se kėndimi nė kishat ortodokse tė trevave shqiptare deri sa u shpall Kisha Autoqefale Shqiptare gjuha greke ka qenė gjuhė zyrtare e liturgjisė nė kishė. Kėshtu, ishte e natyrshme qė edhe mbishkrimet nė pllakat e varreve tė shqiptarėve shkruheshin nė kėtė gjuhė, ashtu si myslimanėt shqiptar i shkruanin nė gjuhėn turke me shkronja arabe. Mė 1922 u shpall Kisha Autoqefale Shqiptare dhe mė 1929 u formua Sinodi i Shenjtė me Kryepeshkop Visarion Xhuvanin, por njohja zyrtare u bė disa vite mė vonė nga Patriakana Egumenike e Stambollit. Pra, pas shpalljes sė Kishės Autoqefale kaluan disa vite deri mė 1937 qė zyrtarisht u njoh gjuha shqipe tė pėrdoret nė kishėn ortodokse dhe nė mbishkrimet e varreve. Grekėt besoj se i dinė kėto fakte historike. Informatat flasin se grekėt kanė filmuar varrezat e vjetra shqiptare qė janė me mbishkrime greke nė disa qytete si Korēa, Gjirokastra, Saranda, Delvina. Kėto pamje grekėt ua paraqesin ndėrkombėtarėve pėr tu treguar se ekziston popullsi shumicė greke nė jugun e Shqipėrisė, tė cilėt pėr 50 vite regjimi komunistė i asimiloj me dhunė. Meqenėse grekėt qenka i interesuar pėr pllaka varresh ne pyesim. Pse Greqia nė fillim tė viteve 1930 zhduki mbi 500 mijė varre tė bashkėsisė hebreje nė qytetin e Selanikut? Me pllakat e varreve qeveria greke ngritėn godinat e Universiteteve nė kėtė qytet. Pse Greqia nė fillim tė viteve 1970 prishi varrezat e bashkėsisė bullgare, rumune dhe shqiptare nė qytetin e Selanikut? Ē’u bė me kockat e tė vdekurve? Pse gjithė kjo urrejtje e popullit grek ndaj popujve tė tjerė tė cilėt i kanė ofruar kulturė dhe zhvillim Greqisė?! Nė pėrfundim dua tė shtoj se provokimet greke pėr autonomi tė Vorio Epirit kanė mbėshtetjen e Rusisė. Kohėt e fundit vihet re njė pėrkrahje tė madhe tė mediave ruse pėr shpalljen e autonomisė sė Vorio Epirit me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nga shqiptarėt e atjeshėm. Me anulimin e regjistrimit tė popullsisė qė do tė mbahej nė prill 2011, grekėt kanė shtypur formularė pėr tė bėrė vetė regjistrimin e popullsisė nė Republikėn e Shqipėrisė duke shkelur ēdo ligj kombėtar dhe ndėrkombėtare. Pra, ėndrra e shovinistėve grek pėr aneksimin e Jugut tė Shqipėrisė nuk ėshtė shuar. Ata me tė gjitha mjetet po pėrpiqen qė sa mė shpejtė tė realizojnė projektin e MEGALO IDESĖ.

 

 

...