Ekspertėt ligjor tė BE-sė, ja kanė futur kotė, krejtėsisht kotė !

 

PAVARĖSIA E PLOTĖ E KOSOVĖS AS QĖ MUND

TĖ IMAGJINOHET ME REZOLUTĖN 1244!

 

Shkruan: Sheradin BERISHA - 16. XII. 2007

 

 

 

     njė dokument jopublik (sekret) pėrpiluar nga ekspertė juridik BE-sė, tashmė po qarkullon nėpėr duar zyrtarėve Brukselit, konstatohet se “Rezoluta 1244 do mbetet fuqi edhe pas shpalljes pavarėsisė nga Kuvendi i Kosovės”, sepse sipas interpretimit tyre “1244 nuk e parandalon shpalljen e pavarėsisė Kosovės” (!!!).

 

     Se ēfarė pengesash ka paraqitur rezoluta 1244 aspektin e funksionimit “institucioneve Kosovės”, kjo tashmė dihet mirėfilli nga gjithė qytetarėt e Kosovės, por edhe nga vetė faktorėt relevant  ndėrkombėtarė.  Pėr kėto tetė vjet administrimit nga UNMIK-u, vėrtet sundimit tmerrshėm gjitha sferat e jetės nga kjo ngrehinė tutorėsh KS OKB-sė, Kosovė janė bėrė shumė eksperimente politike, ekonomike etj etj., ndėrsa “institucionet e Kosovės” edhe pse kishin dalur pėrmes zgjedhjeve nga “verdikti i popullit”, kontinuitet do demonstrojnė vullnetin dhe gatishmėrinė pėr t“i shėrbyer interesave gjeopolitike - strategjike faktorėve ndryshėm jashtė Kosovės, se sa vetė qytetarėve Kosovės!

 

     Pse ka ndodhur kjo?!

     Kjo ka ndodhur pėr faktin, sepse vetė sistemi i administrimit Kosovė i ndėrtuar mbi bazėn e rezolutės 1244, prej cilės kanė gjeneruar pastaj “korniza kushtetuese”, qindra rregullore e “urdhėrash ekzekutiv” etj., kanė bėrė e gjithė struktura pushtetore Kosovė (vendore dhe ajo ndėrkombėtare) pėrqėndrohet tek sovrani UNMIK!

 

      So rrjedhim, kur kihen parasysh kėto fakte, ėshtė i ēuditshėm, vėrtet shumė i ēuditshėm interpretimi i ekspertėve ligjor BE-, se rezoluta 1244 nuk e parandaloka shpalljen e pavarėsisė Kosovės, dhe si e tillė nuk gjoja nuk po e dėmtoka substancėn e kėsaj pavarėsie (!!!)

 

     Cilat pika, anekse dhe parime rezolutės 1244 do ta dėmtonin substancėn e pavarėsisė Kosovės?

 

     Ta zėmė,

     pikėn 10 rezolutės 1244 tekstualisht thuhet, (po citoj): ”10. Tė autorizojė Sekretarin e Pėrgjithshėm qė me ndihmėn e organizatave pėrkatėse ndėrkombėtare tė vendosė njė prani ndėrkombėtare civile nė Kosovė pėr tė siguruar njė administrim tė pėrkohshėm pėr Kosovėn nėn tė cilin populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, prani qė do tė sigurojė njė administrim kalimtar ndėrkohė qė edhe do tė themelojė institucionet e pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse si dhe do tė mbikėqyrė zhvillimin e tyre pėr tė krijuar kushtet pėr njė jetė paqėsore e normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;”

 

     Pastaj “Aneksi I” i rezolutės 1244 - parimi i gjashtė i G8-tės ndėr tė tjera saktėson (po citoj): “Njė proces politik drejt arritjes sė njė marrėveshjeje pėr njė kuadėr politik tė pėrkohshėm qė do tė sigurojė njė vetėqeverisje substanciale pėr Kosovėn duke marrė plotėsisht parasysh marrėveshjen e Rambujesė dhe parimet e sovranitetit dhe tė integritetit tokėsor qoftė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė, qoftė tė vendeve tė tjera tė rajonit, si dhe ēmilitarizimin e UĒK-sė;”

 

     Ndėrkaq nė parimin 5 tė  Aneksi 2 tė kėsaj rezolute thuhet (po citoj): “5. Vendosja e njė administrimi tė pėrkohshėm pėr Kosovėn si pjesė e pranisė ndėrkombėtare civile nė bazė tė tė cilit populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, autonomi qė do tė vendoset nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė...” etj etj

 

      Pėr mė tepėr nė kėtė rezolutė, specifikohen edhe modalitete shtesė (pėr rikthim tė forcave serbe), pėrfshirė kėtu rolin dhe funksionet e personelit jugosllav-serb nė Kosovė, saktėsisht, pėrcaktohen (po citoj): “Pajisjet qė bashkėshoqėrojnė personelet qė do tė rikthehen; Referenca e kushteve pėr pėrgjegjėsitė e tyre funksionale; Grafiku kohor i rikthimit tė tyre; Konturimi i zonave gjeografike pėr operacionet e tyre; Rregullat qė qeverisin raportet e tyre me praninė ndėrkombėtare tė sigurisė dhe me misionin ndėrkombėtar civil.”...(!!!)

 

(Pėr tepėr lexoni plotė rezolutėn 1244 - REZOLUTA 1244 )

 

     Kjo besoj nuk do koment tjetėr.

 

     Pa u futur nė elaborimin e zhvillimeve tė shumta qė kanė ndodhur ditėve tė fundit nė Kosovė dhe rreth saj, me kėtė rast dua tė vė nė spikamė vetėm njė ngjarje ogurzezė: hapjen e zyrave nga Qeveria serbe nė Mitrovicėn veriore, nė enklavat e sforcuara serbe (edhe me pakon e Ahtisarit) si dhe nė Sharr (ish - Dragash) nga komuniteti goran pro-serb, e cila  tregon qartė se kah po shkon Kosova.

 

     Mė 10 dhjetor 2007 me rastin e hapjes sė zyrės nė Mitrovicėn veriore, ministri pėr Kosovė nė qeverinė serbe Sllobodan Samarxhiq, pati deklaruar se Serbia do tė “instaloi njė paralelizėm tė plotė institucional nė Kosovė“. Ndaj kėtij veprimi tė qeverisė serbe ka reaguar UNMIK-u dhe zėrat plotėsisht tė mekur tė presidentit Fatmir Sejdiu dhe kryeministrit tė ri z.Hashim Thaēi.

 

     Zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Steven Schook, nė njė konferencė tė pėrbashkėt me gazetarė pas takimit me z.Samarxhiq, ka thėnė se “hapja e kėsaj zyre pėr UNMIK-un ėshtė e papranueshme. PSSP-ja mė ka autorizuar tė them se UNMIK-u nuk ka qenė i njoftuar dhe nuk ka dhėnė leje pėr kėtė zyrė. UNMIK-u konsideron se themelimi i Zyrės sė Ministrisė sė Qeverisė sė Serbisė me qėllim qė tė ushtrohen detyrat e ministrisė kėtu, ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit dhe pėr kėtė arsye, pėr UNMIK-un ėshtė e papranueshme. Po ashtu, pėrfaqėsuesi special do tė konsultohet me Grupin e Kontaktit dhe me Nju Jorkun, pėr direktivat e mėtejme", pėrfundon  z.Schook.

 

     Ky reagim i z. Schook duket sheshit se ėshtė njė reagim tepėr verbal dhe si i tillė i papėrgjegjshėm, pėr vetė faktin sepse Qeveria e Serbisė nė Kosovė gjatė kėtyre viteve tė pasluftės ka  ngritur struktura paralele kriminale nė Kosovė, madje nė sytė e UNMIK-ut dhe asnjėherė nuk ėshtė marrė njė veprim i guximshėm pėr shuarjen e tyre.

 

     Shtrohet pyetja:

 

     - Pse nuk ėshtė pėrballur seriozisht UNMIK-u me pushtetin paralel tė Serbisė nė Kosovė?!

 

     Pėrgjigjja ėshtė shumė e thjesht: 

     - sepse UNMIK-u ka zbatuar me pėrkushtim pikėrisht obligimet qė dalin nga rezoluta 1244 !!!

 

     Dhe si  pėrfundim,

 

     Pa hezitim, them se, Pavarėsia e plotė e Kosovės (ashtu siē e aspiruam ne shqiptarėt) as qė mund tė imagjinohet me pėrfshirjen e rezolutės 1244!! Andaj, me plotė bindje deklaroj se kėta zotėrinjtė - ekspertė ligjor tė BE-sė, me kėtė rast ja kanė futur kotė, krejtėsisht kotė !!!