Kėshilla mjekėsore

 

Dieta kundėr celulitit – shtimit tė qelizave dhjamore

 

Ēfarė ushqimesh tė zgjidhni pėr tė pėrballuar njė problem qė varet nga mėnyra e tė ushqyerit?

Lufta kundėr celulitit kalon edhe nėpėrmjet tavolinės. Nė tė vėrtetė mbipesha sjell nė mėnyrė tė pashmangshme grumbullim tė dhjamėrave qė e bėjnė mė tė vėshtirė qarkullimin e lėngjeve duke rėnduar kėsisoj problemin. Pra, dobėsimi ėshtė hapi i parė drejt zgjidhjes sė kėtij problemi. Megjithatė, dhe njė peshė normale s'do tė thotė zgjidhje tė problemit, pasi edhe femrat e dobėta kanė celulit. D.m.th., tė arrish peshėn ideale nuk do tė thotė tė reshtėsh luftėn, por kujdes dietėn!

Shiko Foton: KETU

 

Ēfarė ėshtė celuliti

 

Nė fushėn mjekėsore celuliti konsiderohet njė sėmundje e cila prek shtresat e lėkurės dhe qarkullimin e lėngjeve. Nė tė vėrtetė provokohet nga shtimi i qelizave dhjamore, si pasojė vėshtirėsohet qarkullimi i gjakut qė ėshtė pėrgjegjės i oksigjenimit tė pikave kritike. Tė gjitha simptomat e celulitit si p.sh. "lėkura e portokallit", fryrjet, humbja e kompaktėsisė sė lėkurės, janė shprehje e ngadalėsimit tė qarkullimit dhe humbjes sė tonalitetit tė enėve tė gjakut. Nėse venat janė pak elastike, gjaku e kryen mė me vėshtirėsi rrugėn e kthimit nga zona e poshtme drejt zemrės. Pikėrisht pėr kėta arsye, ėshtė e rėndėsishme futja nė dietė e ushqimeve qė favorizojnė dhe ruajnė tonalitetin e enėve tė gjakut.


Ushqimet e duhura

 

Ushqimet qė pėrmbajnė proteinat mund tė jenė tej mase tė dobishme nė kuadrin e njė strategjie anticeluliti Kėshillohet qė tė alternohen ēdo ditė: orizi, thjerrėza, soja, mishi i peshkut, veza. Pėr tė arritur maksimumin kėshillohet gjithashtu kombinimi i proteinave shtazore me ushqime tė tjera. Ēereale dhe derivate tė qumėshtit. Patate dhe derivatet e qumėshtit. Mishi dhe drithėrat. Zarzavate dhe peshk. Bukė e peshk.


Mė shumė proteina, mė pak yndyra


* Nė rastin e celulitit ėshtė shumė e rėndėsishme pakėsimi i pėrdorimit tė sheqerit dhe eliminimi plotėsisht i yndyrave. Mė mirė preferohet konsumimi i proteinave pėrbėrės tė peshkut, vezės, mishit dhe nė zarzavatet.

 

* Kėto substanca ruajnė tonifikimin dhe efikasitetin e muskujve si dhe favorizojnė eliminimin e mbeturinave likuide.

 
* Nė tė vėrtetė gjaku shkon nė tė gjitha enėt e gjakut falė shtytjes sė zemrės qė e ēon atė nėpėr arterie e mė pas nė kapilarė. Nga kėtu arrin nė vena dhe prej andej kthehet nė zemėr.

 

 * Kthimi i tij mbrapsht bėhet i mundur dhe nga kontraktimi i muskujve qė rrethojnė venat e arterieve. Nė tė vėrtetė gjatė lėvizjeve, muskujt e krahut dhe tė kėmbėve shtypin venat duke e pėrcaktuar njė presion qė lehtėson ngjitjen e gjakut.


Frutat dhe perimet tepėr tė nevojshme


Njė ushqim anticelulit duhet tė pėrfshijė marrjen ditore tė njė sasie tė mirė frutash dhe perimesh. Qė tė dyja ato pėrmbajnė vitaminat dhe kripėrat minerale tė nevojshme pėr proceset biokimike qė garantojnė funksionimin e mirė tė organizmit dhe pėr mė tepėr shkaktojnė sensacionin e ngopjes duke pėrmbajtur nė tė njėjtėn kohė kalori tė ulta. Ekzistojnė edhe fruta qė veprojnė shumė nė tonifikimin e venave. Ato duhet tė konsumohen me bollėk. Pėrsa i pėrket kalorive nė qoftė se nuk ekziston edhe nevoja e tė dobėsuarit mjaftojnė 2000-2500 kalori nė ditė.


Pa ekzagjerime

 

Proteinat ndihmojnė pėr tė luftuar celulitin, por megjithėse nuk duhet ekzagjeruar dhe as tė pėrjashtohet totalisht nga dieta buka dhe brumėrat. Ndėrsa ėshtė mirė tė pakėsohet pėrdorimi i sheqerit dhe yndyrnave. Gjithashtu me kujdes duhet pėrdorur edhe kripa, marrja e tepėrt e sė cilės favorizon depozitimin e likuideve duke keqėsuar kėsisoj celulitin.


Rėndėsia e aktivitetit fizik

 

Qė njė program anticeluliti tė rezultojė vėrtetė efikas, duhet patjetėr tė pėrfshijė aktivitetin fizik. Vetėm dieta nuk ėshtė e mjaftueshme pėr rregullimin e qarkullimit tė lėngjeve, favorizimin e tonifikimit muskular si dhe pėr dobėsim. Ideale do tė ishte tė paktėn tre herė nė javė ushtrimet me biēikletė ose thjesht dhe i njė shėtitje me hap tė shpejtuar. Qė tė dyja kėto aktivitete duhet tė zgjasin tė paktėn 45 minuta.