Kėshilla

 

Disa urdhėresa pėr tė mėnduar pozitivisht

 

     Ėshtė optimizmi ai qė na sjell lumturinė.

    Ta shohėsh botėn me gjithė ngjyrat e saj, nė tė kundėrt destinacioni do tė biesh nė depresion. Pėr kėtė qėllim nevojitet filozofia e buzėqeshjes, tė paktėn kėtė sugjeron psikologu. Sipas kėtij tė fundit ndjenja e tė qenit i plogėsht, na bėn qė tė jemi pesimistė, edhe atėherė kur adrenalina e situatės ku po jetojmė mund tė jetė nė maksimum. Braktisni kėtė situatė dhe ndiq me kujdes katėrmbėdhjetė urdhėresat qė ju bėjnė tė mendoni pozitivisht. Katėrmbėdhjetė urdhėresat e tė menduarit pozitivisht, lidhen me tė qenit i lumtur, edhe atėherė kur gjendja jonė shpirtėrore ėshtė poshtė.

 

    Sipas njė studimi tė kryer nga Erasmus University nė Rotterdam, shumė prej tė anketuarve edhe pse jetojnė nė njė shoqėri mjaft tė pėrparuar arrijnė qė tė preokupohen edhe pėr gjėrat mė tė vogla. Kjo gjė i bėn ata qė tė mos ndihen tė lumtur, duke u shqetėsuar jo vetėm pėr problemet personale, por edhe pėr rreziqet globale, tė cilat na heqin kėnaqėsinė e tė jetuarit brenda normave qė nuk na krijojnė stres. 

 

*  *  *

·       Merru me diēka

·       Shoqėrohu me miq

·       Duhet tė jesh prodhimtar

·       Organizohu ndryshe

·       Mos u shqetėso

·       Ridimensiono frymėzimin

·       Mendo pozitivisht

·       Mendo pėr tė tashmen

·       Puno nė njė personalitet tė shėndoshė

·       Zhvillo njė personalitet tė shoqėrueshėm

·       Duhet tė jesh vetvetja

·       Elimino ndjenjat negative

·       Kultivo raportet intime

·       Konsideroje lumturinė si prioritetin numėr njė.