Kėshilla mjekėsore… 

Televizori - vrasės i lėvizjes sė fėmijėve!

 

Konsumi televiziv te fėmijėt parashkollor te nxėnėset dhe

nxėnėsit tė shkollės fillore.

     Prind tė dashur

     Gati ēdo i pesti fėmijė qė shkon nė kopsht parashkollor ėshtė i trashė! Mėsuesit e sportit dhe mjekėt e fėmijėve vėrejnė pėrveē kėsaj, qė lėvizjet e shumė fėmijėve janė tė pamjaftueshme dhe se shumė tė rinjė e kanė njė qėndrim tė keq tė trupit, qė mund tė ēoj deri te dėmtimi i kurrizit.

     Mėnyra jonė e jetės, por edhe ambienti jonė ka ndryshuar shumė nė dhjetėvjetėshin e fundit. Kėshtu ėshtė shtuar trafiku rrugor dhe dendėsia e ndėrtimit, gjė qė ka bėrė, qė fėmijėt tė mos munden tė luajnė nė rrugė apo vende tjera, pėrveē vendeve posaēėrisht tė parapara pėr lojė. Hapėsira e aksioneve tė fėmijėve dhe mundėsit e tyre qė ta njohin ambientin nė mėnyrė aktive dhe ta „robėrojnė“ atė janė fortė tė kufizuara, dhe kėshtu nevoja pėr lėvizje natyrore ėshtė e penguar. 

     Ėshtė bėrė njė mbartje e lojėrave nga jashtė brenda, qė pėrmes konsumit medial po bėhet mė e fortė. 

 • Njė ofertė e gjerė e mediave qėndron sot nė dispozicion. Mediat nė pėrditshmėrinė e fėmijėve janė sot tė natyrshme. Aty bėnė pjesė televizori, radio, CD- Player, videolojėrat dhe videofilmat, DVD, revistat, Handys dhe kompjuteri deri te interneti. Konsumi medial do tė thotė kufizim pėr aktivitetin trupor. Pėr kėtė arsye fėmijėt dhe tė rinjėt duhet tė mėsojnė aktivisht si tė sillen me kėto media.
 • Sjellja e vėrtetė nuk do tė thotė veē, qė tė dinė tė shėrbehen me kėto media, por para s“ gjithash, tė mėsojnė qė me shumė masė dhe nė mėnyrė kritike t“i shfrytėzojnė.
 • E pranishme duhet tė jetė loja, lėvizja, ecja, bėritma dhe takimet me shoqėri, por ashtu si qėndrojnė qė nga vendi ė parė!

     Nėse fėmijėve ju afrohet mundėsia qė jashtė (p.sh. nė oborr, nė hyrje tė shtėpisė, nė rrugė apo vendloje) tė rrinė, kėshtu harrojnė ata disa emisione tė „rėndėsishme“nė televizor. Jepuni pra ju fėmijėve tuaj mundėsin, qė tė takohet me shokė, apo ftoni fėmijė tjerė qė tė vinė tė luajnė te ju. Fėmijėt kanė mjaftė fantazi, qė tė gjejnė lojėra, ata nuk duhet gjithmonė tė jenė nė pėrkujdesje

 • Fėmijėt qė e shikojnė shumė televizorin shpesh nuk kanė tjetėr veprimtari. Por e shikojnė televizorin nga monotonia apo luajnė videolojra.

     Rreziku, qė kėta fėmijė tė trashen ėshtė shumė i madh, sepse lėvizin shumė pak dhe mjerisht njė pjesė e tyre hanė edhe sheqerka dhe chips para televizorit.

     Kėshtu vie rreziku, qė fėmijėt pa zgjedhur dhe pa kontrolluar shikojnė ēdo gjė qė  transmetohet. Disa Talkshows, qė transmetohen nė mėngjes qė nė asnjė mėnyrė nuk janė tė dedikuar pėr fėmijė, apo skena tė dhunės qė paraqiten nė film, munden te fėmijėt tė shkaktojnė frikė dhe agresivitet.

 • Qė edhe nė programet e fėmijėve tregohet dhunė, ėshtė e rėndėsishme qė prindėrit tė dinė, ēka shikojnė fėmijėt e tyre dhe tė flasin me ta mbi kėto programe.

Nė ēka duhet tė mendohet te programet televizive?

 • Fėmijėt munden vetėm njė pjesė tė sasisė tė informacioneve t“i pėrpunojnė. Televizori me ndėrrim tė shpejt tė pamjeve shkakton njė vėrshim ngacmimesh, qė para s“gjithash fėmijėt e njomė nuk mund t“i pėrballojnė. Fėmijėt reagojnė pėr kėtė me shqetėsim.
 • Fėmijėt e njomė nuk munden po ashtu ta bėjnė dallimin nė mes tė vėrtetės dhe trillimit. Dhuna nė televizor i tremb dhe i frikon ata.

    S“pari diku nė moshėn 9 vjeēare munden fėmijėt, filmin dhe realitetin ta dallojnė, si dhe shtjellimet e komplikuara t“i kuptojnė.

 • Fėmijė janė marrės tė mesazheve publicitare dhe nuk munden absolutisht pėrbėrjen e tė vėrtetės tė kėtyre mesazheve nė mėnyrė kritike t“i gjykojnė.

    Mjerisht para s “gjithash edhe transmetuesit e programeve private qė financohen kryesisht nga blloqet publicitare, bile edhe programet pėr fėmijė ndėrprehen nga kėto bloqe publicitare.

 • Fėmijėt dhe tė rinjėt janė gati blerėsit mė tė fortė tė informacioneve, tė cilat janė tė dedikuara posaēėrisht pėr njė publik tė caktuar. Ne nuk kemi mundėsi nė ditėt e sotme, qė publicitetit plotėsisht t“i shmangemi,pėr kėtė duhet qė prindėrit me fėmijėt e tyre tė diskutojnė mbi kuptimin dhe qėllimin tė kėtyre mesazheve dhe sipas mundėsisė sasinė ta pakėsoni. 

Mardhėniet me televizor duhet tė mėsohen.

         Kėtu disa propozime: 

 • Televizori nuk duhet nevojėn e fėmijės pėr sport dhe lėvizje ta zėvendėsoj!
 • Lėvizja dhe shfryrja i takojnė zhvillimit tė shėndetshėm.
 • Fėmijėt (por edhe tė rriturit) nuk duhet tė hanė para televizorit.
 • Televizori nuk ka vend nė dhomėn e fėmijėve.
 • Njeriu do tė duhej fėmijėve nė ditė t“ju lejoj njė emision ta shikojnė, por fėmijėt duhet me vetėdije tė pėrcaktohen pėr njė emision. Pastaj televizori duhet tė ndalet. Nuk duhet tė shėtitet nėpėr kanalet e tjera.
 • Fėmijėt duhen atėherė ta shikojnė televizorin kur t“i kenė kryer detyrat ė shtėpisė si dhe ndonjė punė tė vogėl nė shtėpi.
 • Fėmijėt e vegjėl nuk duhet tė lihen vetėm para televizorit. Vetė programet speciale pėr fėmijė munden nganjėherė tė shkaktojnė frikė. Pastaj ėshtė shumė merėndėsi, qė fėmija tė ketė mundėsi tė flas me prindėrit pėr atė. 
Televizori nuk duhet tė jetė kujdestar i fėmijėve!

     Pėr fėmijė tė njomė ka shumė emisione tė mira, qė janė pa publicitet dhe janė me mėsime tė vlefshme. Pėr fėmijė prej 5 vjeē ėshtė p.sh. emisioni me miun (Maus), rruga sesam apo dhe klubi kapiteni ariu i kaltėr. Pėr fėmijėt prej 7 vjeē ėshtė emisioni dhėmbi i luanit-lule e verdhė apo dhe pasqyra e botės sė fėmijėve.