Nė fokus

Si ta largoni vetminė?!

Tė vetmuarit sė paku nuk janė tė vetmuar nė njė gjė – nė vetminė e tyre. Kijeni kėtė parasysh dhe kuptoni se ky problem aq i pėrhapur megjithatė ka ilaē. Kaloni nėpėr kėshillat e ardhshme, apo sė paku nėpėr disa prej tyre.

Kur jeni vetėm

▪ Kujdesuni qė tė ushqeheni mirė dhe rregullisht tė merreni me ushtrime trupore si dhe tė flini mjaftueshėm. Njerėzit e lodhur janė tė rėndė si pėr veten ashtu edhe pėr tė tjerėt. Pos kėsaj edhe tė tjerėt do t’ju shkojnė nė nerva.

▪ Kur tė jeni vetėm, bėni diēka kreative apo mėsoni aftėsi tė reja.

▪ Bėhuni tė kėnaqur me veten. A ka sė paku diēka nė tė cilėn jeni tė mirė? Sigurisht nuk jeni person negativ nė tė gjitha drejtimet?

▪ Krijoni miqėsi tė reja. Kėrkoni kėshilla nga njerėzit mė tė moshuar dhe mė me pėrvojė.

▪ Ēmoni miqtė tuaj dhe tiparet e tyre tė veēanta.

▪ Bėni diē pėr tė tjerėt – buzėqeshni, shpreheni ndonjė fjalė tė mirė. Ndjenja se jemi tė nevojshėm pėr dikė na ndihmon tė mposhtim ndjenjėn e vetmisė.

▪ Mėsohuni qė tė flisni me tė tjerėt dhe t’i dėgjoni ata derisa flasin. Bėhuni zemėrgjerė.

▪ Pranoni qė jeni tė vetmuar dhe flisni me dikė pėr kėtė, me ndonjė mik tė pjekur tek i cili keni besim. Mos vuani nė vete.

▪ Mos jini krenar. Ua falni atyre qė u kanė lėnduar dhe bėni ēdo gjė qė marrėdhėniet mes jush tė pėrmirėsohen. Mos u bėni tė mosbesueshėm ndaj tjerėve.

Mbani nė mend se gjendja juaj, qoftė ajo edhe kronike, mund tė ndryshojė.