Kėshilla estetikė

Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre?

·        Shumė femra nuk u kushtojnė vėmendje vetullave tė tyre ose mė keq akoma i rrjepin ato. Kur bėhet zbukurimi i syrit, vetullat i japin atij njė pamje mė shprehėse. Ato i japin njė dukje tė balancuar fytyrės tuaj. Kėshtu qė, ėshtė tepėr e rėndėsishme pėrpjekja pėr t’i bėrė ato tė duken mirė.

Vetullat natyrale

     Pėr njė kujdes perfekt dhe tė shpejtė duhet te krehim me krehrin e posaēėm nė mėnyrė qė tė largojmė pudrėn ose kremin e pudrės. Krehja bėhet me drejtim nga ana e jashtme lart. Kjo ndihmon gjithashtu qė syri tė duket mė i madh. Njė lyerje e shpejtė me xhel pa ngjyrė do t’u sigurojė atyre njė formė tė qėndrueshme.

     Njė mėnyrė tjetėr ėshtė edhe pėrdorimi i llakut. Pas hedhjes sė llakut i jepni vetullės formėn e dėshiruar me dorė ose me krehėr tė posaēėm. Kjo metodė do tė pėrdoret sidomos pėr vetullat me formė tė ērregullt.

Shiko foton KETU

………..

Ngjyrosja e vetullave

     1. Pėr tė theksuar ngjyrėn vetullave pėrdorim pudrėn ose lapsin. Pėrdorimi i pudrės bėhet duke e lyer vetullėn me furēėn e duhur, duke u kujdesur qė tė mos ndotim lėkurėn rreth e qark vetullės. Kjo jep njė efekt natyral dhe kėrkon pak mundim. Mjaft qė ngjyra e pudrės tė jetė e afėrt me tė vetullave.

Shiko foton: KETU

………….

     2. Po kėshtu mund tė pėrdorim njė laps tė mprehur mirė duke vijėzuar lehtė mbi vetull, duke u kujdesur qė tė mos e shtrėngojmė shumė lapsin dhe tė pėrpiqemi tė japim njė fund natyral nė mėnyrė qė vija e shkruar tė mos dallojė shumė nga vetulla. Mund tė pėrdorni lapsa nė ngjyrat e vetullave, jo tė zinj.

Shiko foton: KETU

…………….

     3. Pas kėsaj duke pėrdorur njė pambuk siē tregohet nė figurė e zbusim vijėn e bėrė me laps dhe e shtrijmė atė natyrshėm. Kėtė duhet ta bėjmė njėkohėsisht me kujdes nė mėnyrė qė tė mos e fshijmė vizėn. Kjo bėn qė t'i jepet njė ngjyrė e njėtrajtshme nė tė gjithė sipėrfaqen e ngjyrosur.

Shiko foton: KETU