Kujtesė…

 

Baba i modernitetit nė letėrsinė tonė pėr fėmijė

 

·         Bedri Dedjen (1930-2004) do ta nderojmė pėr kohe tė gjatė, sepse puna e tij shėnon njė epokė kthesash tė mėdha. Prej tij kemi mėsuar se letėrsia mund tė shkruhet edhe ndryshe…

 

         Shkruan: Agim DEVA

         Prishtinė, 13.  04. 2008

 

          Kam pėrshtypjen se prof. Bedri Dedjes, kėtij kolosi tė kulturės sonė, i kemi mbetur borxh tė gjithė nga pak : edhe kohėrat qė i kishte kaluar me tė gjitha ngjyrimet e mundshme, edhe organet dhe institucionet social-kulturore, edhe rrjedhat e reja qė hynin pamėshirshėm nė gėrshėrė me ato tė vjetrat, e ku prof. Dedja si rrallėkush realizonte intelektin e vet nė mėnyrėn mė dinjitoze : i kemi mbetur borxh prof. Bedri Dedjes edhe ne kėtu nė Kosovė, edhe pėr sė gjalli, por edhe pas vdekjes sė tij.

          Mos ndoshta, tė gjitha kėto borxhe ndaj kėtij bardi tė kulturės sonė, na shpiejnė nė fjalėt e Tolstojit tė madh kur thotė se « ndėrgjegja ėshtė zėri i shpirtit.. » ?

Shfletoj librin me kujtime « Nėpėr ravat e jetės » (Tiranė 2001), ku Bedri Dedja qysh nė hyrje tė tij, midis tė tjerash, jep njė sqarim tė shkurtėr, por esencialisht domethėnės dhe simbolik : « …Fjala ravė ka kuptimin e rrugėve tė dhive nė mal, ose tė gjurmėve nė dėborė. Mė ėshtė dukur se rrugėt e mia tė jetės ngjasojnė mė shumė me ravat.. »

          Dhe po tė rrėshqasim, qoftė edhe shumė pėrciptazi nėpėr jetėn e prof. Bedriut (gjė qė ai nuk e meriton njė qasje tė kėtillė sipėrfaqėsore), do tė shohim se nga viti 1930 kur erdhi nė jetė e deri mė 2004, kur ma dėrgoi romanin e tij « Sikuriada », qė realisht ishte pjesa e tretė e romanit « Kalamajtė e pallatit tim » (roman i njė lloji tė ri – roman manifest), dhe iku nga kjo botė, duke marrė me vete shumėēka, qė po tė na linte nė njė formė apo nė njė tjetėr, do tė kishim njė dobi shoqėrore shumė mė karakterogjene, se tani kur gjėndemi pa tė.

     Autoriteti i tij qe ndėrtuar gjithnjė me sakrifica natyrash tė ndryshme. Vetė prezenca e tij nė njė konsultė, program kulturor, simpozium, mbledhje, etj. e kishte peshėn e vet dhe karakteri i tij, gjithnjė stabėl, tė imponohej me njė qetėsi impozante, me njė urtėsi antike, me njė kriter tė formėsuar e tė shumė kohezional, qė ishte rezultat i dijes, i pėrvojės sė tij shumėvjeēare nė shumė fusha tė artit, tė kulturės, tė arsimit, tė shkencės.  Kėtė pėrshtypje e kisha edhe nė vitin 1973, kur pėr here tė pare u takova me tė nė Tiranėn “misterioze”, dhe qysh atėherė mė duket se kisha takuar njė njeri, qė kishte lindur nja tridhjetė vjet mė herėt, sepse vetė shkalla e tij e inteligjencės, fjalori i komunikimit, horizonti i tij kulturor qė gravitonte nga Europa, qetėsia me tė cilėn tė dėgjonte dhe kėshillat e tij assesi tė imponuara si domosdoshmėri, mirėsjellja e tij nė interpretime shkencore, kishin tipare tė njė pedagogu e psikologu me experience, prej tė cilit mund tė mėsonim shumė tė gjithė ne, qė kishim fatin tė rrinim me tė. Njė tip recent, njė mėndje e ndritur, qė herė-herė m’i  pėrkujtonte rilindasit tanė. Korēari sharmant, studenti i dalluar i Universitetit tė Moskės, pedagog shumėvjeēar nė Universitetin e Tiranės, shkencėtar i dalluar, sidomos nė fushat e psikologjisė, letėrsisė pėr fėmijė dhe pedagogjisė, organizator i shumė simpoziumeve tė ndryshme, krijues i njė numri tė madh veprash letrare (poezi, tregime, pėrralla, novela, poema, romane, legjenda, fabuka, pėrralla mbi kafshėt, kujtime, etj.); pastaj, themelues i mendimit teorik-kritik mbi ēėshtjet e ndryshme tė letėrsisė pėr fėmijė, autor i veprave letrare kapitale, me tė cilat janė rritur gjenerata tė tėra fėmijėsh e tė rinjėsh tanė si: “Heroizmat e Fatbardh Pikaloshit”, “Njė udhėtim i rrezikshėm”, “Kapiteni i shtrėngatės”, “Kalamajtė e pallatit tim”(1,2,3), “Republika e 1100 ēudirave”, “Nėpėr korridoret e thella tė Jonit”, “Qyteti me tri kėshtjella”, “Pėrralla njėmbėdhjetėkatėshe”, si edhe dhjetra e dhjetra vepra tė tjera, qė na bėjnė ta perceptojmė realisht formatin e madh tė akademik Bedri Dedjes, pena e tė cilit gjurmonte modalitete tė reja tė shprehjes, deri nė ditėt e fundit tė jetės.

         Ėshtė vėrtet e dhėmbshme kur nėpėr mbledhjet komemorative ngrihemi nė kėmbė pėr tė mbajtur njė minute heshtje pėr kolosėt, siē ishte nė kėtė rast, Bedri Dedja. Njė minute heshtje. Mė besoni: kurrė nuk kam mundur ta kuptoj domethėnien e kėtij minuti, sado qė edhe vetė jam ngritur shumė here nė kėmbė pėr kėtė qėllim, pėr miqtė dhe dashamirėt qė na ikin – secili nė mėnyrė tė vet. E shpjegojnė si nderim tė fundit, qė i bėjnė tė ndjerit.

          Bedri Dedjen do ta nderojmė pėr kohė tė gjatė, sepse puna e tij shėnon njė epokė kthesash tė mėdha: ėshtė baba i modernitetit nė letėrsinė tone pėr fėmijė. Prej tij kemi mėsuar se letėrsia mund tė shkruhet edhe ndryshe, se edhe tė vegjlit janė tė detyruar tė na kuptojnė edhe atėherė qartė e drejtė. Nė botėn e librit tone ka sjellė pėrvoja e modele tė reja kreacionale, duke pėrkthyer vepra tė rėndėsishme nga letėrsitė e huaja. Vetėm ata qė e duan njeriun, mbeten tė pavdekshėm. Akademik Bedri Dedja ishte prej atyre qė ka rrezatuar me energji positive kudo qė ka qėnė i pranishėm.