Bedriu ynė…

 

·        Sot, mė 13 prill 2008, mbushen plot katėr vjet qė u nda nga ne Prof.Dr.Bedri Dedja. Shqipėria humbi njėrin nga pėrfaqėsuesit mė tė shquar tė kulturės sė saj, akademikun, psikologun, shkrimtarin e pėrkthyesin e talentuar, mikun e madh tė shumė brezave tė fėmijėve e tė rinisė sonė. Tani kemi nė duar veprėn e tij shumėvėllimėshe pesėdhjetė-vjeēare, krenarinė qė Ai do tė rrojė mes nesh si model i Njeriut tė Mirė, si model i studiuesit e shkrimtarit, pedagogut, luftėtarit tė paepur pėr progres, me vėshtrimin pėrherė tek e ardhmja e shoqėrisė dhe atdheut tone tė dashur.

Foto: Prof. Dr. Bedri Dedja

 

***

 

Mbresa

Akademiku dhe njeriu me zemėr tė madhe, Bedri Dedja

 

          Shkruan: Ferhat CAKAJ

          Tiranė 13 prill 2008

 

Pėrse shkuam pikėrisht tek prof. Bedriu?

 

          Nė shtator tė 1954 nisa studimet e larta nė Institutin Pedagogjik. Atėherė, auditoret dhe konviktin i kishim te Fakulteti i Shkencave, pėrpara maternitetit, nė Tiranė. Nė mėngjes rrinim turmė nė boulevard, nė trotuar dhe tek shkallėt e hyrjes. Shikonim pedagogėt qė vinin njė e nga njė mes atij koridori tė gjatė studentėsh. Mes tyre, njė djalosh me flokėt kaēurrela, veshur thjesht e pastėr, gjithnjė me tė njėjtin kostum, hidhte vėshtrimin sa andej kėtej, buzėqeshte lehtė e na dukej sikur thoshte:

“Po ju, ē’bėni kėshtu? Ējemi ne? Jemi tuajt… » Ishte pedagogu i psikologjisė dhe i letėrsisė pėr fėmijė, Bedri Dedja.

          Ndodhi qė fillimi i shtatorit tė ishte tepėr i rėndė pėr studentėt qė vinin nga shtėpitė e fėmijės. Tė tillė nuk ishin pak, por mbi dyzet vetė. Drejtoria e konviktit nuk i pajisi me tollonėt e ushqimit ; priste vėrtetimet nga shtėpitė e fėmijės nė Shkodėr, Vlorė, Sarandė, Elbasan, Gjirokastėr, etj. Por ata nuk kishin « kryq leku » qė tė shkonin nėpėr rrethe.

          Njė grup i tillė, qė vinin nga Shkodra (e me shaka e thėrrisnin njėri-tjetrin « zhele-zhele »), mbijetonin ato ditė shtatori nė sajė tė njė oficeri. Nė drekė dhe nė darkė ata ushqeheshin me franxholla dhe me domate nė treg. Gjėndja ishte vėrtet shqetėsuese. Por nė tė kundėrt, asnjeri prej tyre nuk e la shkollėn. I gjithė grupi ishte i rregullt nė leksione, seminare e kolokiume.

           Javėn e dytė, njė ditė prej ditėsh, oficeri nuk u duk mė. Grupi rrinte te parmakėt e monumentit. Heshtnin tė gjithė. Ishte mesditė, koha e drekės. Njėri ngriti kokėn dhe tha: “O baba, ē’tė bėjmė?!” Tė gjithė vėshtruam me sy tė zbehtė monumentin e ngrirė, tė heshtur e mospėrfillės. Qeshėm dhe u pėrpoqėm tė harronim se ishte koha e drekės.

          -   Dėgjoni, - tha njėri prej nesh. – Do tė shkojmė, kėshtu siē jemi, tek profesori i psikologjisė.

          U ngritėm. Pas disa minutash kishim zėnė rrugėn e hyrjes nė konviktin pranė kishės. Atėhere, Bedriu jetonte aty, nė njė dhomė. E pamė qė po afrohej ngadalė, i qetė, me vėshtrimin hetues dhe buzagazin karakteristik. E ndaluam dhe i treguam.

          -   Ēfarė ?!  - tha i papėrmbajtur. –  Ēfarė ?! Ju keni dymbėdhjetė ditė pa ngrėnė nė mencėn e studentėve!

          U prish nė fytyrė, u nxi, pastaj u skuq e njė re e zbehtė ia mbuloi ballin.

          -   Ejani! – tha menjėherė. U kthye nga ne pa hyrė nė dhomė, duke e harruar drekėn e tij  dhe u nisėm tok pėr nė drejtorinė e konvikteve.

          Asnjėherė, gjatė pesėdhjetė vjetėve qė e njoh, nuk e kam pare atė njeri tė dashur aq tė revoltuar, nuk kam dėgjuar zėrin e tij shpėrthyes si atė ditė. Gjithė grupi qė vinte nga shtėpitė e fėmijėve u pais menjėherė me tollonėt e ushqimeve. E qė nga ajo ditė, Bedriu mes nesh quhej “Yni”. Dhe ishte me tė vėrtetė yni: pak mė shumė se profesori, si njė vėlla i madh. Dy muaj mė vonė, kur nisėn shirat dhe cikmat e vjeshtės tiranase, ne tė dyzetėt e jetimoreve e ndjemė pėrsėri dorėn e tij tė ngrohtė. E kuptuam qė ishte vepra e tij pajisja jonė me kostume tė mira prej stofi hungarez dhe me pallto prej stofi tė leshtė. Asnjėri prej nesh nuk e morri vesh se nga u gjendėn fondet, si u arrit njė gjė e tillė, por njė gjė e kishim tė sigurtė. E ndjenim dhe mė pas e morrėm vesh. Mbi kokat tona ishte njė dorė vėllazėrore qė kishte lėvizur ingranazhet e shtetit, ishte dora e « vėllait tė madh », mikut tonė, e Profesor Bedri Dedjes. Tek figura e tij, pėr herė tė parė morri kuptim pėrpara nesh nocioni i shtetit, zbatimi i drejtė i ligjit, morali, humanizmi, dinjiteti i shoqėrisė.

 

Ata tė dy

         

          Nė vitet ’50, veē nesh qė vinim nga shtėpitė e fėmijės, kishte edhe studentė tė tjerė pa tė ardhura. Njėri nga kėta ishte shoku ynė T., njė djalė i urtė, fjalėmbėl, tepėr i zgjuar, por i varfėr. Nė pushimet mes leksioneve ai nuk dilte nga salla. Qėndronte nė karrige dhe diē katranoste vazhdimisht nėpėr fletoret e shėnimeve. Arsyeja e vėrtetė ishte se me gjithė arrnimet, tė vetmet pantallona ishin ngrėnė nė tė dy gjunjėt dhe s’mbanin mė. I vinte turp tė dilte mes shokėsh dhe kishte gjetur mėnyrėn e tij pėr tė marrė leksionet rregullisht. Por aty ishte edhe njė sy vėzhgues qė kishte kuptuar gjithēka - Pandora, nusja e re e Prof. Bedriut.  Ajo, e tronditur kishte marrė leje dhe kishte shkuar te profesori pėr tė marrė njė palė pantallona tė tij.

          Nė pushimet mes leksioneve, ndėrsa salla u boshatis, atje ndodhej vetėm T. Pandora kishte hyrė dhe ia kishte lėnė dhuratėn mbi fletoret e shėnimeve. « I ke dhuratė nga Bedriu » - i kishte thėnė. « Vishi qė tani… »  dhe ishte larguar pa u vėnė re.

E gjithė kjo histori erdhi tek ne nė formėn e njė theshethemnaje. Askush asnjėherė, as Profesorit, as Pandorės, as shokut tonė T. nuk ia zumė nė gojė njė gjė tė tillė, pėr ta mėsuar nė detaje tė vėrtetėn. Por pantallonat ne i njihnim mirė. Atė kohė Shqipėria ishte vėrtet shumė e varfėr dhe veē atyre tė shtėpisė sė fėmijės, kishte mijėra tė tjerė, tepėr tė varfėr qė ndiqnin studimet dhe ndjenin pranė shpirtin e madh dhe dashurinė njerėzore tė Bedriut dhe Pandorės.

 

Edhe gjatė punės me ne

 

          Nė vitet ’60-tė, Bedri Dedja punonte nė Ministrinė e Arsimit dhe tė Kulturės.  Kisha dėgjuar se kishte themeluar dhe ishte kryeredaktor i gazetės “Mėsuesi”. Mė vonė u bė edhe zėvėndėsminister, por pėr ne, brezat e mėsuesve tė rinj, mbeti thjesht Profesor Bedriu, njeriu i drejtė, modest dhe i ndershėm. Prandaj, ngado qė tė vinim, nga tė gjithė cepat e Shqipėrisė, derėn e tij e gjenim gjithnjė tė hapur, kohė e pa kohė.

          Ato vite, me tensione politike tronditėse, nėpėr shkollat e mesme bujuan tipa karrieristėsh, intrigantėsh e meskinėsh, qė e turbulluan klimėn e mire, me tė cilėn breza mėsuesish e pedagogėsh tė rinj ishin brumosur nga Profesor Bedriu e shokėt e tij. Sidomos nė Kukės, kėto gjėra u trashėn keqas dhe vinin era fis, taraf, myk. Kishte raste masash tė paargumentuara ndaj mėsuesve me arsim pėrkatės dhe zėvėndėsimi i tyre me maturantė. Mė pare i kisha shkruar njė letėr Profesorit mbi trajtimin e arsimtarėve nė gjimnaz e gjetkė. I ngrita kėto probleme edhe nė kryesi tė komitetit ekzekutiv si edhe tek sekretari i pare, pėrpara se tė nisesha pėr Tiranė. Nė Ministrinė e Arsimit dhe tė Kulturės takova Profesor Bedri Dedjen. I tregova se ē’po ndodhte dhe ku e kishin burimin. Mė dėgjoi me qetėsi. “Dėgjo”, - mė porositi. – Nisu menjėherė pėr nė Kukės. Nesėr do tė jem nė Shkodėr pėr njė shkollė nė kufi dhe pasnesėr do tė vij atje, sė bashku me ministrin.”

          Pas dy ditėsh, Prof. Bedriu erdhi vėrtet nė Kukės, sė bashku me ministrin e arsimit dhe kulturės sė asaj periudhe, Thoma Delianėn. Gjėndja u qetėsua si me magji. Masat u morrėn tė forta nė dobi tė shkollės dhe tė mėsuesve tė pėrgatitur nė shkollat e larta. Dukuritė e shėmtuara morrėn njė pėrgjigje nė kohėn e duhur dhe jeta nė shkollė morri pėrsėri rrjedhėn e zakonshme.

          Po ato ditė, Bedri Dedja ia kishte aritur qėllimit qė tė hapej shkolla fillore nė njė zonė tė largėt tė Malsisė sė Madhe, duke mposhtur pengesat administrative burokratike. Shkolla nisi tė funksionojė menjėherė dhe nuk dihej kush gėzonte mė shumė, vocėrrakėt e Malsisė sė Madhe apo vetė Bedri Dedja. Njė gjė ėshtė e sigurtė ; vocėrrakėt nuk e dinin qė hapja e shkollės sė tyre erdhi vetėm me kėmbėnguljen e Bedriut, i cili kishte parimin moral « bėje njė tė mirė dhe mos prit tė tė falenderojnė ». ( I shkrova kėto fjalė, ashtu siē na ka thėnė Bedriu i dashur, dikur nė leksionin e psikologjisė, duke folur mbi karakterin e njeriut.)

 

Programi i Bedri Dedjes pėr Institutin e Integrimit tė Jetimėve tė Shqipėrisė

 

          Profesor Bedriu na la mbi dyqind vepra shkencore e letrare tė fushave mė tė ndryshme tė mendimit, si ato psikologjike, pedagogjike, letėrsi artistike nė poezi e nė prozė, pėrkthime nga lulet e letėrsisė botėrore pėr fėmijė. Ėshtė fryti i punės sė tij tė palodhshme pesėdhjetėvjeēare.

          Jo larg, por disa muaj pėrpara se tė ndahej nga jeta, Profesor Bedri Dedja na la pėr institutin e Integrimit tė Jetimėve tė Shqipėrisė njė program qė, me zhvillimin e kėtij institucioni tė ri, tė sfidonte vrazhdėsinė e sė tashmes ndaj kėsaj shtrese tė shoqėrisė sonė dhe padyshim, pėr tė  dhėnė frute sa mė tė shėndetshme pėr tė ardhmen.

          Ky program, ashtu si edhe vetė Instituti i Integrimit, ėshtė sfidues ndaj diferencimit tė skajshėm shoqėror qė u bėhet fėmijėve nė pėrgjithėsi e sidomos fėmijėve jetimė nė veēanti, ndaj frymės sė pėrjashtimit tė shtresave tė varfėra e tė pambrojtura. Ky program ėshtė pėr shtetin, pėr institucionet e tij dhe njėkohėsisht pėr tė gjithė shoqėrinė. Kėtu nuk ėshtė fjala pėr shqetėsimin ndaj 200 apo 2000 fėmijėve, tė 12.000 fėmijėve qė janė hedhur nė rrugėt e Greqisė apo Italisė, mbi tė cilėt dhembin plagė tė rėnda si analfabetizmi, injoranca, ngujimi brėnda katėr mureve, uria, prostitucioni, trafiku i organeve, rritja pa dinjitet, vdekja… Por edhe mė gjėrė.

          Bedriu Ynė i bėn thirrje shtetit shqiptar, gjithė shoqėrisė se kjo  “…shtresė duhet tė na ngjajė me qerpikėt e syve tė shoqėrisė…”  Ky zė, zėri i Profesorit tė Madh ngrihet si flakėrimė nė ditėt qė kalojmė. Ēdo njeri me mėndje tė kthjellėt duhet tė mirėkuptojė e tė mbėshtesė zėrin e Profesor Bedriut. Nuk ka integrim nė Europė, pa integrimin e kėsaj shtrese nė jetėn e shoqėrisė sonė. As qė mendohet njė e ardhme pa mjegulla e atdheut, pa fėmijėt, pa dritėn e syve tė asaj tė ardhmeje.  Integrim do tė thotė -  jetė nė Shqipėri, ligj, zbatim i padiskutueshėm i tyre; do tė thotė arsim, punė. Integrimi i kėsaj shtrese nuk mund tė vijė me demagogji hipokrite, lėmoshė, mėshirė por me tė drejtėn ligjore tė qytetarit, tė njeriut. E Profesor Bedriu shkruan nė programin e tij:

 

          “…e detyrat nė kėtė fushė janė tė shumta:

a.     Jo vetėm trajtimi psikologjik e social i jetimėve, por edhe diagnostikimi i aftėsive dhe prirjeve tė tyre pėr jetėn, edukimi i talenteve, qė janė aq tė rėndėsishėm pėr tė ardhmen e vėndit.

b.     Krijimi i departamentit specific mjekėsor.

c.     Veē revistės “Integrim”, edhe krijimi i bibliotekės sė literatures psikologjike e pedagogjike qė i kushtohet kėtij problemi, pėr tė cilin ėshtė interesuar e gjithė shoqėria jonė”.

 

          Kėto rradhė janė shkruar vetėm disa muaj pėrpara se tė ndahej nga ne Profesor Bedri Dedja. Nė njė vėshtrim, ai kėrkon zhvillimin e kėtij institucioni, angazhimin e drejtpėrdrejt tė shtetit dhe institucioneve tė tij, kulturė, shėrbim mjekėsor, libėr dhe kualifikim tė kujdestarėve dhe edukatorėve. Mė shumė veprim ligjor tė organizuar e tė menduar mire, mė shumė tė drejtė ligjore, morale dhe dinjitet qytetar tek kjo shtresė jo e vogėl e fėmijėve tanė.

          Kėto mund tė bėhen, mund tė vihen nė jetė dhe vėndi ynė mund tė ketė mė shumė dritė pėr fėmijėt e vet. Shqipėria i ka tė gjitha mundėsitė e njė nėne ndaj tyre. Se Shqipėria nuk ėshtė e varfėr pėr tė rritur e edukuar fėmijėt e saj. S’ka qėnė e varfėr Shqipėria as kur mbajti me bukė 72.000 partizanė, qė e kishin prapavijėn nė shtėpizat e fshatrave dhe qytezave tona; s’ka qėnė e varfėr pėr tė mbajtur me bukė mbi  40.000 ushtarė italianė mė 1943-1944. Jo! Jo, nuk ishte e varfėr edhe kur hapi dyert e kufijve dhe shtėpive, duke dhėnė gjithshka pėr vėllezėrit kosovarė mė 1999-ėn, kur regjimi i egėr i Millosheviēit nisi spastrimin mė tė madh etnik nė kėtė vend tė martirizuar. Kėto janė shprehje e njė shpirti tė madh human, qė ka populli ynė. Kjo ėshtė fytyra e vėrtetė e asaj Nėne tė Madhe qė kanė jetimėt e Shqipėrisė, qofshin ata tė braktisur, qofshin nė shtėpitė e fėmijėve, qofshin tė ngujuar nga gryka e pushkės vrastare, qofshin fėmijė policėsh tė rėnė nė mbrojtje tė rendit e sigurisė, qofshin si “emigrantė” rrugėve tė Greqisė dhe Italisė. Tė gjithė janė fėmijėt tanė, janė drita e syve tė popullit e tė kombit tone, tė gjithė kanė njė Nėnė tė Madhe: Shqipėrinė.

          Pėr ta shkruan edhe Profesor Bedriu ynė, pėr tė ardhmen e tyre e tė shoqėrisė sonė.

         

·         Shkėputur nga revista “INTEGRIM” e Shoqatės sė Jetimėve Shqiptarė.

 

……………………………….

 

Mendime pėr Bedri Dedjen dhe veprėn e tij