kujtim Profesor Bedri Dedjes…

 

Njė humbje ndihet

 

·        Profesor Bedriu ėshtė njė nga figurat e shquara, polivalente arsimit, kulturės, shkencės dhe letėrsisė shqiptare.

 

          Shkruan: Gėzim  TUSHI

 

         …Kaloi viti i parė pa profesorin e nderuar, Bedri Dedja. Ėshtė viti i parė i vakumit kanė ndjerė afėrmit pėr dashurin e tyre shtrenjtė, profesorėt e psikologjisė dhe pedagogjisė pėr kolegun e tyre, miqtė pėr mikun e nderuar. Njė vit heshti pena, fjala e pedagogut, psikologut, akademikut dhe shkrimtarit shquar pėr fėmijė, profesor Bedri Dedja.

          Padyshim ai ka lėnė pas vetes njė vepėr madhe, shquar, e cila nuk lejon harrohet emri i burrit mėnēur, njeriut mire dhe punėtor, modest dhe i duruar, i dashur me kolegėt dhe i respektuar nga studentėt e shumtė, kanė pėrfituar nga kapitali intelektual i tij. Unė jam njė nga ata mijėra studentė dhe miq shumtė profesorit ka kudo Shqipėri, madje edhe jashtė atdheut.

          Profesor Bedriu ėshtė njė nga figurat e shquara, polivalente arsimit, kulturės, shkencės dhe letėrsisė shqiptare. Me kontribut veēantė si krijues dhe po aq evidentuara edhe si pedagog. Kush e ka pasur fatin e lumtur ketė zhvilluar cikle leksionesh me fushat e histories arsimit dhe pedagogjisė, psikologjisė sociale, ėshtė i bindur pėr vlerat e tij.

          Tek profesor Bedriu ishin bashkuar njė, personalitetin e tij shumanshėm, njeriu i mire dhe intelektuali popullor, masoviku i papėrtuar dhe i lidhur me njerėzit e thjeshtė, akademiku me kulturė sqimėtare, mendimtari erudit dhe lektori elokuent, shkencėtari i skutave errėta strukturės psikike njeriut, mėsuesi dhe edukatori i fėmijėve, librat e cilit ata i kanė pėrpirė. fushėn e dijes profesionale, profesori ishte burri dominonte ēdo sallė universiteti, me autoritet padiskutueshėm. Ky autoritet i shumėfishuar i tij, spikaste kudo ku dėgjohej fjala e tij. Kur ai thoshte « unė mendoj », me vėrtetė ashtu ishte ; ai fliste me mendimin e tij pavarur.

          Kultura e tij e gjėrė poliedrike ishte rezultat i njė pune skrupuloze, sistematike, e cila filloi kur u ul bankėn e shkollės si nxėnės dhe deri sa mbylli sytė. Gjithė jetėn libėr, pranė librave, penės, fjalės dhe miqve. Kaq shumė kulturė kishte, saqė ishte njė nga njerėzit tek i cili personaliteti i tij autoritar dhe kultura, ishin bėrė njė dhe pandarė. Ishte vėshtirė dalloje tek profesor Bedri Dedja, se ku fillonte kultura e akumuluar nga tjerėt, dhe ku fillonte kultura buronte prej personalitetit tij. E gjithė qėnia e tij rrezatonte kulturė.

          Kam pasur fatin e lumtur kem qėnė dy here studenti i tij: njėherė Fakultetin e Shkencave Politike e Juridike dhe herėn e fundit si student pasuniversitar pėr psikologji dhe pedagogji. dyja rastet, ai ka zhvilluar lėndėn e psikologjisė sociale. Edhe sot i kam shėnimet e leksioneve tij. I kam kujtesė konceptet e qarta, thella, plota profesorit pėr kėtė shkencė rėndėsishme shoqėrisė. Megjithėse kanė kaluar afro 30 vjet nga kjo kohė dhe kam lexuar shumė libra tjerė kėtė fushė, kam dėgjuar shumė lektorė tjerė, brėnda dhe jashtė vėndit, dhe them vėrtetėn, pa e tepruar, ka pėlqyer shumė thjeshtėsia e mendimit, “aparati pedagogjik” perfekt, gjuha e saktė e bukur plot timber dhe elokuencė, me cilėn profesor Bedriu dinte transmetonte idetė shkencore psikologjisė sociale.

          Megjithėse kohė e vėshtirė pėr shkenca tilla, Shqipėrinė e kohės komunizmit, mund them se tek ai dominonte verbi i personalitetit si shkencėtar dhe qėndrimi objectivist, duke shfrytėzuar maksimalen e tolerances lejonte regjimi i kaluar. Prej tij mėsuam konceptet bazė dhe ligjet e kėsaj shkence, atėherė nuk kishin atė vlerė kanė sot, kushtet e lirisė e fenomeneve masive, sociale, burojnė nga bashkimi i lirisė politike me drejtat e njeriut.

          Nuk e di se cili ka qėnė fati i leksioneve tij fushėn e psikologjisė sociale. Por, sipas gjykimit tim, ai ėshtė njeriu vuri gurin e pare dhe e strukturoi atė si shkencė veēantė Shqipėri.

          Por Bedri Dedja nuk ishte vetėm shkencėtar, letrar dhe akademik; ai njėherėsh ka qėnė qytetar me vlera dhe i spikatur.

          Rastėsisht, para dy ditėsh isha pėr njė vizitė miqėsore tek profesor Hamit Beqja, miku e kolegu i pėrjetshėm i profesor Bedriut, dhe biseduam bashkė pėr .  Profesor Hamiti solli mėndje pikėrisht kėtė tipar tij, pėrveē dimensionin si shkencėtar.

          Dhe vėrtet;  Ai ishte njeriu me dinjitet, i fortė pėrballė dallgėve, burrėror dhe konstant vlerat si qytetar. Tek Ai ishin bashkuar bukur dimensioni i shkencėtarit me qytetarin, pa asnjė sforcim. Kjo ka qėnė mbase vlera e madhe e Tij si njeri i dijes, i inteligjencės, i popullit.

          Prandaj, sa shumė do largohemi kohė prej tij, aq afėr do jemi me , me veprėn e tij mrekullueshme. Unė jam i bindur se ky njeri, sa shumė kohė do kalojė, aq shumė do t’i vlerėsohet vepra e tij.

 

·        Shkėputur nga gazeta « Tirana Observer », 8 Prill 2005.