Nė kujtim tė Akademik Bedri Dedjes…

 

AKADEMIKU BEDRI DEDJA-PERSONALITET I SHQUAR I ARSIMIT, SHKENCĖS DHE I KULTURĖS KOMBĖTARE SHQIPTARE

 

         Shkruan: Prof. dr. Hamit BORIĒI

         Tiranė, 13. 04. 2008

 

         Kanė kaluar katėr vjet qė nga mėngjezi i tė sė martės sė 13 prillit 2004, kur u nda nga jeta, Akademiku, Profesor Bedri Dedja, personalitet i shquar i arsimit, shkencės dhe i kulturės kombėtare shqiptare. Por ėshtė ruajtur dhe ruhet me pėrnderimi kujtimi i tij; i veprės sė tij tė shkrirė nė mijėra mijėra ish-studentė, mėsues, pedagogė, punonjės sė shkencės; i veprės shumėvėllimshe tė shkruar e botuar.

         Ndaj nė kėtė ditė, si ēdo mot, do tė vėmė nga njė tufė lule mbi varrin e tij, ne shokėt e tij tė fėmijėrisė e tė rinisė, kolegėt e bashkėpunėtorėt, miqėt e dashamirėt e shumtė....Do tė dėshironin tė ishin sot mes nesh me tufa lulesh nė duar dhe tė pėruleshin para kujtimit tė pedagogut, profesorit, akademikut Dedja edhe dhjetėra miq nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi: ish studentė, mėsues e pedagogė, shkrimtarė pėr fėmijė e tė rritur. Secili prej tyre ka se ē’tė kujtojė e tė tregojė pėr Bedriun: shok tė fėmijėrisė, bashkėnxėnės tė tė ndjerit mėsues tė talentuar gjakovar Ismet Shaqiri nė shkollėn e lagjes Parrucė tė Shkodrės;  bashkėgjimnazistė nė qytetin e Durrėsit; bashkėstudentė nė  Institutin Pedagogjik Shtetėror nė Moskė; ish-studentėt tė profesorit njėzetekatėrvjeēar dhe tė parit Dekan tė Fakultetit Histori-Filologji; ish-kolegė e bashkėpunėtorė tė Profesor Bedrit, zėvendėsministėr i Arsimit dhe Kulturės, tė Prof. Bedriut themelues dhe drejtor i Institutit tė Studimeve Pedagogjike, tė Bedriut Akademik, njerit prej bashkėthemeluesve tė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė dhe i pari sekretar shkencor i saj,  tė publicistit  Bedri Dedja, themelues  e drejtues pėr 5 vjet i gazetės “Mėsuesi” dhe i disa revistave pėr fėmijė…       

         Sa shumė punoi e dha, shkroi e botoi nė njė gjysmė shekulli veprimtari aktive nė shoqėrinė shqiptare dhe pėr tė! Ai la njė trashėgimi tė pasur tė botuar nė mė shumė se 200 libra shkencorė e letrarė. Akademiku Bedri Dedja ishte dhe mbetet njė nga dijetarėt shqiptarė  shumėdimesionalė. Ai punoi me pėrkushtim nė disa fusha: nė psikologji, pedagogji, sociologji dhe nė letėrsinė pėr fėmijė.

 

MĖSUES I MĖSUESĖVE SHQIPTARĖ…

 

Gjatė karrierės sė tij pedagogjike dha mėsimin e psikologjisė sė Pėrgjithshme dhe sociale nė institucionet e larta arsimore. Ai shquhej pėr mjeshtėri nė mėsimdhėnie. Ligjėratat e tij priteshin me interesim, sa pėr pėrmbajtjen e nivelin shkencor; aq edhe pėr mėnyrėn e konceptimit dhe tė paraqitjes sė tyre nė auditor: rrjedhshėm, qartė, e kuptueshėm., duke komunikuar lirshėm me auditorin. Ish-studentėt e tij ruajnė ende shėnimet nga ligjėratat e psikologjisė, tė shfrytėzuara nga ata nė proceset mėsimore, por edhe nė jetėn e pėrditshme. Sekretin e suksesit tė Profesor Bedriut nė auditor dhe jashtė tij, ish-studenti Sami Xhango e pėrmbledh nė kėto rradhė: “me nxėnėsit -koleg, njė gurrė e dijes dhe e pėrvojės qė ua jepte nė mėnyrė frymėzuese secilit dhe tė gjithėve”, “demokrat nė auditor dhe nė jetė, gjuhėn e elitarit nuk e bėri tė veten kurrė, sepse bėnte jetėn e njeriut tė thjeshtė”.

 

…DHE SHKENCĖTAR I SHQUAR

 

         Akademiku Dedja ėshtė njė nga shkencėtarėt mė tė njohur nė lėmė tė psikologjisė dhe tė pedagogjisė, brenda dhe jashtė Shqipėrisė. Si studiues aktiv i praktikės mėsimore pedagogjike kombėtare ka ndėrmarrė nisma vetiake pėr dukuri e probleme qė ka nxjerrė jeta e pėrditshme, duke arritur nė pėrfundime me interes shkencor. Nė librin “Drejt enigmave tė psikikės”, qė ėshtė botuar e ribotuar, Profesor Bedriu, argumenton tezėn  “Sot nuk ka pore dhe qelizė tė jetės ku tė mos ketė hyrė psikologjia”. Ai polemizon me mjaft autorė, “pseudoshkencėtarė…qė pėrpiqen tė spekulojnė me psikologjinė, tė ēorodisin mendjet e njerėzve, duke pėrdorur lloj-lloj tezash dhe lloj-lloj metodash” (f.5) dhe kritikon tezat e psikologjisė idealiste, “e cila po pėrhapet shumė nė botėn e sotme”.

         Me gjuhė tė kuptueshme e stil tė zhdėrvjelltė bashkėbisedues u jep pergjigje disa pyetjeve si: “A i ėshtė dhėnė njėherė e pėrgjithmonė potenciali funksional i trurit?”, “Pse shohim objekte qė s’ekzistojnė?”, “Ē’fuqi ka imagjinata e njeriut?”, “Ē’ėshtė kimia e ndjenjave?”, “Ē’ėshtė telestezia?, “A ekziston shqisa e gjashtė?”, “Si “flasin” qelizat nervore?” etj.

         Nė njė varg botimesh ka hedhur ide e teza qė lidhen me metoden e mėsimdhėnies, por edhe me probleme tė rėndėsishme tė pėrmbajtjes sė shkollės dhe tė arsimit kombėtar. Qė nė vitin 1975 denoncoi me argument dukurinė “Burokratizėm

 pedagogjik” (referat, mbajtur nė nė Elbasan dhe Fier, 28 e 29 gusht 1975). Tre vjet mė pas, mė 1978, nė procesin hulumtues tė ecurinė sė zhvillimeve shoqėrore, hedh vėshtrimin mė tej, shtron nevojen “pėr punėn me nxėnėsit dhe fėmijtė e vėshtirė, qė manifestojnė akte rrugaēėrie dhe kanė tenedencė pėr t’u futur nė rrugėn e kriminalitetit”. U drejtohet kėshtu, jo vetėm mėsuesve dhe institucioneve arsimore, por edhe organeve e strukturave komeptente tė kohės.

         Pėrkrahte, praktikonte ide tė avancuara nė pedagogji. Njė prej tyre ėshtė kundėrshtia ndaj moralizimeve nė procesin e edukimit dhe afirimi i domosodoshmėrisė sė formimit tė vetėdijės sė fėmijėve, ndėrgjegjėsimi i tyre gradual pėr vendimmarrje, tė lirė, tė pavarur e tė pandikuar nga faktorė me ngarkesa ideologjike tė kohėrave. Hysen Sinani, duke nxjerrė nė pah kėtė tipar tė Profesor Bedriut, shkruante: “Mbrojti teori e koncepte tė avancuara nė pedagogji: “Tė edukosh fėmijėn, duke dhėnė shembujt dhe duke nxjerrė vetė mėsimin, duke e lėnė  tė zgjedhė vetė, me duket edhe sot e kėsaj dite ėshtė tepėr moderne”. Pikėpamje tė kėsaj natyre pėrēohen edhe nė referatin “Akselerimi psikik dhe ndikimi i tij nė mėsimin e gjuhės amtare”(1992); nė librin “Mbi rrugėt e pėrfeksionimit tė sistemit tė sotėm tė edukatės familjare” etj.

         Duke ndjekur zhvillimet arsimore gjatė ndryshimeve tė sistemit politiko- shoqėror, pas vitit 1990, sidomos hapjen dhe shtrirjen e arsimit privat nė Shqipėri, nė nėntor 1999 formuloi mendimin:  “Arsimi privat, sipas ligjeve tė ekonomisė sė tregut, krijohet  pėr tė konkuruar me arsimin publik dhe vlen si stimul e nxitje pėr kėtė tė fundit. Kjo garė ėshtė e domosdoshme kur zhvillohet nė kushte tė njėjta. Ndryshe do tė kemi disnivele…” (1999, nėntor)

 

MJESHTĖR I LETĖRSISĖ PĖR FĖMIJĖ…

 

         Krijimtaria letrare, kryesisht pėr fėmijė ėshtė njė nga evokimet e brendshme tė Bedri Dedes shkrimtar, me rrėnjė qė nė fėmijėri. Si dėshmitar okular unė sjell nė kujtesė atė orė mėsimi kur Bedriu, nxėnės i klasės sė dytė fillore qė rrinte nė njė bankė para meje, kur mėsuesi pyeti: kush nga ju ka lexuar ndonjė libėr? Bedriu ngriti dorėn dhe mėsues Ismeti e ftoi tė dalė pėrpara nesh me librin nė dorė. Dhe, pasi lexoi njė fragment nga romani “Djemt e rrugės Pal” tė shkrimtarit hungarez Ferenc Molnar, tregoi ngjarjet qė shtjelloheshin nė roman. Kėtė episod ia kujtova Bedriut kur ai shkroi e botoi romanin e parė “Heroizmat e fatbardh Pikaloshit” dhe mė pas “Kalajmajt e pallatit tim”. Fillimet e krijimtarisė letrare pėr fėmijė tė kėtij autori i gjejmė kur ai ende nuk i kishte mbushur tė pesėmbėdhjetat. Ishin disa kallėzime, pėrralla dhe skeēe  tė botuar nė “Flamurtari i vogėl”, qė e drejtonte  pionieri durrėsak Bedri Dedja. Ai do tė shkruante nė librin “Nepėr ravat e jetės” – kujtime (2001): “Durrėsi pėrkundi ėndrrat atdhetare dhe ėndrrat letrare” (37) dhe se  motivin e pėrrallės  “Dy rosat dhe breshka”, botuar nė faqet e gazetės sė pionierėve “Flamurtari i vogėl”, do ta rimerrte mė vonė pėr romanin “Njė udhėtim i rrezikshėm”. Vepra e tij letrare pėr fėmijė e mishėruar nė shumė e shumė libra qė nga “Heroizmat e Fatnardh Pikaloshit” (1954) te “Pėrrallėzat e Zvicrės” (2002) , pėrmbyllur me romanin  “Skuriada” (2004), dėshmon pėr talentin e shkrimtarit pėr fėmijė Bedri Dedja, poet prozator, tregimtar, dramturg, romacier.

         Me veprat si   “Shkolla e pyllit”, “Heroizmat e Fatbardh Pikaloshit” .”Kalamajt e pallatit tim”, “Tregimet e gjyshe pastėrtores”, ”Patoku nė plash”, “Bariu i vogėl nė mal tė thatė”,”Artan Burizani dhe ēeta e tij”, “Republika e 1.100 ēudirave,  “Alarmet e qytetit Sdikuishi”, “Njė udhėtim i rrezikshėm” e tė tjera e tė tjera, janė rritur e frymėzuar brezat e fėmijėve tė Shqipėrisė. Mjaft prej kėtyre librave janė botuar edhe  nė ShBA,  nė Francė, nė Greqi, nė Zvicėr, nė Rumani, nė Kinė, nė Rusi, e gjetkė nėpėr botė.

         Akademiku, Profesor Bedri Dedja mbetet edhe studiuesi, kritiku dhe teorisieni i parė i letėrsisė shqiptare pėr fėmijė, i cili hodhi bazat e i dha shtysė zhvillimit tė mendimit kritik letrar dhe historisė sė kėsaj dege letėrsie, asokohe tė re nė vendin tonė. Ai shkroi e botoi disa libra: tekstin e parė pėr shkollat pedagogjike “Letėrsia pėr fėmijė”(1961), monografinė “Tradita dhe probleme tė letėrsisė shqipe pėr fėmijė” (1972), pėrmbledhjen “Shkrime mbi letėrsinė pėr fėmijė” (1978) etj. Me nismen dhe rolin e tij si organizator u zhvilluan tubime shkencore deri nė nivelin e simpoziumeve, u ngritėn dhe u trajtuan probleme tė studimit e tė zhvillimit tė letėrsisė pėr fėmijė nė organizma dhe institucione si Lidhja e Shkrimtarėve dhe e Artistėve tė Shqipėrisė, Instituti i Gjuhėsisė dhe Letėrsisė tė Akademisė sė Shkencave. Ndaj edhe ishte zgjedhur Kryetar nderi i Shoqatės Mbarėshqiptare tė Shkrimtarėve pėr Fėmijė”; ndaj Qendra Nderkombėtare e Biografive tė Kėmbrixhit nė vėllimin 1999-2000 e ka cilėsuar Bedri Deden me tre tituj: si shkrimtar dhe autor botėror, si njė nga 2000 shkrimtarėt mė tė shquar tė shek. 20 dhe “Njeriun e vitit 1999-2000”.

 

…DHE PUBLICIST

 

         Njėra anė e veprimtarisė aktive shoqėrore e Profesor Bedriut, pak e njohur, ėshtė publicistika. Nga radhoi i tij “Nepėr ravat e jetės” mėsojmė se provat e para nė kėtė lėmė i bėri qė nė bankat e shkollės nė Durrės kur nxirrte tri gazeta muri: tė shkollės, tė Shtėpisė sė Pionierėve tė qytetit dhe nė gjimnaz gazetėn e murit nė gjuhėn ruse. Vetė i hartonte, “pa censurė”,  vetė i botonte. Ndaj shkruan: “Ato vite provova profesionin e gazetarit tė kalamajve” (71). Nivelin mė tė lartė nė publicistikėn e kalamajve e arriti me revistėn e pionierėve tė qarkut tė Durrėsit, “Flamurtari i vogėl” (1945). Gjatė viteve tė gjimnazit vijoi tė botojė nė gazetėn “Pionieri” dhe “Letrari i ri”, qė dilnin nė Tiranė. Mė 20 janar 1965 nė “Pionieri” do tė pohonte: “…me gazetėn tonė tė dashur “Pionieri”, nisa rrugėn e shkrimeve”. Nė vitet studenteske (1950-1953) aktivizohet shumė nė Radio-Moska dhe nė Kinostudion  “Mosfilm”.

         Nė kronologjinė e publicistikės sė kėtij autori, deri nė shtator 1961, kur me gazetėn mėsuesi si themelues e kryeredaktor hynė nė gazetarinė profesionale mund tė pėrmenden edhe shkrimet nė revistėn “Ylli”, nė  tė pėrkohshmen “Pedagogu i ri” qė projektoi dhe kryeredaktoi, revistė me profil pedagogjik, metodik e letrar. Pėr Profesor Bedriun e pėrjavshmja “Mėsuesi” ishte “Universiteti” pesėvjeēar i publicistikės pedagogjike, shoqėrore, kulturore e letrare, qė edhe mė tej do ta ushtronte,krahas dhe nė funksion tė detyrave tė ngarkuara. Revistat e profiluara pėr parashkollarė e shkollarė, tė krijuara nė vitet ’60-’80 tė shekullit tė kaluar lidhen me emrin e Bedri Dedes, si ideues dhe hartues i progameve, por edhe si autor i shumė shkrimeve e krijimeve letrare pėr fėmijė.

         Do tė vinte njė kohė tjetėr pesėvjeēare (!992-1997), kur Profesori Akademik do tė merrej intensivisht me shkrime politike pėr ēėshtjen kombėtare shqiptare, kyesisht nė tė pėrkohshmet “Zėri i popullit” dhe “Kombi”, por edhe nė tė pėrkohshmen “Zėri i Kosovės”, qė botohej nė Gjenevė dhe zviceranje “Ekspres”. Nė ditėt e fundit tė jetės sė tij, Akademiku, i ndihmuar si gjithnjė nga  Pandora, pėrgatiti vėllimin me shkrime publicistike e shkencore me dy tituj “Mikroenciklopedi shqiptare” ose “Pedagogjia nė Fokus”. Vėllimi pėrmban njė larmi shkrimesh me njė spekter tė gjerė e dritėpamje tė qartė pedagogjike, shkencore, kulturore e shoqėrore.

         Pėr larminė tematike, kėtė tufė artikujsh dhe trajtesash tė shkruara me  njė gjuhė tė kuptueshme e stil shkencor, unė do t’i quaja “Pedagogji e psikologji sociale”, e familjes, e ēdo moshe dhe shtrese qytetare. Profesor i psikologjisė dhe i pedagogjisė bashkėbisedon ēiltas me lexuesėt, parashtron nevojėn e ngritjes sė pareshtur tė nivelit kulturor, arsimor e qytetar tė tė gjithė pjestarėve tė shoqėrisė, duke argumentuar diturinė, jo si stoli, por si mjet dhe armė e domosdoshme pėr tė vepruar nė jetė (artikulli “Dituria-“stoli” e nevojshme pėr njeriun”); ngre probleme  “Rreth edukatės qytetare”, “Opinioni shoqėror nė edukate”, “Mbi kulturėn e familjes” dhe “Edukatėn e punės nė familje”; u vjen nė ndihmė prindėrve dhe shoqėrisė me studime tė dukurive psikologjike si  “Hutesa e fėmijėve, shkaqet dhe ndihma e prindit” dhe qėndrimi i familjes ndaj personalitetit tė fėmijėve”; ngre zėrin “Jashtė droga nga shoqėria”, duke e motivuar vlerėsimin qė i ėshtė bėrė si “Pedagog e psikolog i familjes, i ēdo shtrese shoqėrore”.

         Orienton shoqėrinė nė shkrime si “libri dhe lexuesit”; u drejtohet “Urbanistėve, nė emėr tė fėmijėve”; hyn nė tė gjitha sferat e jetės, si faktorė qenėsorė e jetėsore pėr formimin dhe edukimin e breznive (“Roli i mjeteve tė komunkimit masiv dhe tė informimit publik); shpalos nevojen e leximit tė vemendshėm pedagogjik e arsimor (””MĖSUESI”-Tribuna jonė”) etj. Nė rrafsh etik, politik e social ngre zėrin pėr tė drejtat e fėmijėve pėr arsimim, edukim dhe trajtim demokratik, duke respektuar personalitetin e dinjitetin e tyre. Nė artikullin “Mbrojtja e tė drejtave tė fėmijėve” (1989) parashtron faktorėt kryesorė qė ndikojnė: “sistemi unik i barabartė, i plotė dhe i stabilizuar arsimor nė anekset e mirėrritjes sė fėmjėve, duke krijuar njė njėsi harmonike me familjen, me institucione tė shumta tė edukimit jashtėshkollor si dhe me ndikimin e opinionit publik”.

         Me nivel shkencor ėshtė studimi i traditės dhe i bashkėkohėsisė nė procesin e mendimit pedagogjik, nė rrjedhat e historisė shoqėrore, nė periudhat e ndryshme tė zhvillimit tė saj. Para se tė vinte te vėllimi i madh e pėrgjithėsues “Historia e mendimit publicistik shqiptar - I” (Vėllimi II mbeti nė proces), Profesor Bedri Dedja ka bėrė njė varg studimesh e trajtesash prej tė cilėve ka ditur tė pėrzgjedhė tema e probleme,duke i hartuar me kėrkesat edhe tė publicistikės. Nė vazhdė vjen cikli i shkrimeve tė botuara nė revistat pedagogjike si “Arsimi popullor”, drejtuar kryesisht pėr mėsuesėt e niveleve tė ndryshme tė shkollimit, kryesisht parashkollor dhe shkollor, duke filluar nga shkrimet nė fushėn e metodave tė mėsimdhėnies (“Metoda mėsimore e punės sė pavarur tė sudentėve”) deri te pamjet historike tė edukatės kombėtare (“Vazhdimėsia  iliro-shqiptare e edukatės dhe e arsimit”).

         Vend tė rėndėsishėm u lihet nė vėllim personaliteve mė tė shquara tė mendimit dhe tė veprimtarisė pedagogjike e psikologjike nė rrafsh historik, duke filluar qė nga figurat e pėrbotshme pėr tė vijuar me ajkėn shqiptare nė kėtė lėmė. Bedri Dedja ka bėrė pėrpjekje tė arritura pėr tė dhėnė veēoritė e individualitetin e secilit, duke hulumtuar nė kontributet dhe pikėpamjet e tyre, sistemet pedagogjike dhe ndikimin qė kanė ushtruar nė zhvillimin e arsimit dhe tė shkencave pedagogjike. Me shpresė qė sė shpejti edhe kjo vepėr e Akademikut Bedri Dedja do tė shohė dritėn e botimit nuk po hedhim mė tej vėshtrim nė rrjedhat e publicistikės sė kėtij personaliteti, njėrit prej kolosėve tė kulturės sonė kombėtare, Kryetar i Shoqatės Mbarėshqiptare tė Psikolgėve, anėtar i Asamblesė sė Ligės Botėrore tė Shkencave Psikologjike, IBC.

 

* * *

 

         Ndonėse u zgjatėm nė kėtė shkrim, mė sė shumti paraqitės tė disa anėve tė veprės e tė veprimtarisė sė Akademikut, Profesor Bedri Dedes, Laurat i Ēmimit tė Republikės, dhe “Mjeshtėr i Madh i Punės”, mbetemi vetėm nė fillet e njė syzimi informues.

 

·        Autori ėshtė publicist, pedagog dhe historian i gazetarisė shqiptare.