Ermonela Jaho - ambasadorja mė e denjė e kombit tonė

 

SOPRANOJA ERMONELA JAHO ARRITI

NĖ MAJAT E ARTIT OPERISTIK

 

·       E paarritshmja, e mrekullueshmja Ermonela Jaho, sopranoja mė e madhe shqiptare e tė gjitha kohrave, me interpretimin e saj tronditės tė Violetės nė Operėn Nacionale tė Lyon-it,  i tejkaloi mbrėmė tė gjitha sopranot e epokės sė saj. "C'est la première fois que je retrouve Callas après des années..." - u shpreh njė artiste e njohur zvicerane... «Nga mė tė bukurat qė kam dėgjuar, (interpretimet e Violetės,- shėnimi im), me tė vdekur e tė gjalla, tė marra sė bashku! - u shpreh violinisti i madh shqiptar, Tedi Papavrami»

 

Shkruan: Edlira DEDJA * Zvicėr, 05. 07. 2009

_________________________

 

     Mbrėmė, mė 3 korrk 2009, nė ora 20.00 ėshtė bėrė transmetimi live i operės « La Traviata » tė G.Verdit, me regji tė Klaus Michael Grüber nė 39 vėnde tė botės si dhe ėshtė transmetuar me ekrane gjigande nė disa qytete tė Francės (Chambéry, Grenoble, Saint-Etienne, Valence, si dhe nė festivalin « Les Nuits de Fourvières » nė Lyon).

 

     Protagonistja kryesore e kėsaj opere ka qėnė sopranoja mė e suksesshme shqiptare e kohėve tė fundit, Ermonela Jaho. Ky eveniment i rrallė artistik ėshtė ndjekur nga miliona telespektatorė, tė befasuar nga interpretimi magjepės dhe suksesi marramendės i kėtij talenti tė rrallė shqiptar, qė nė njė kohė rekord i pushtoi skenat mė tė mėdha ndėrkombėtare si :

·       Metropolitan Opera e New York-ut,

·       Covent Garden-Londer,

·       La Scala-Milano,

·       Staatsoper-Berlin,

·       Opernhaus-Zürich,

·       Opera Bastille-Paris,

·       Opera nė Filaderfia,

·       Toronto,

·       Helsinki, etj.,

duke u radhitur menjėherė nė vėndin e nderit midis sopranove mė tė njohura tė epokės.

 

     Vetėm kanali i njohur MEZZO classic numėroi mbrėmė reth 20 milionė telespektatorė qė e ndoqėn kėtė transmetim direkt nga Opera Shtetėrore e Lyon-it. Pėr kėtė arsye, ata vendosėn ta ritransmetojnė edhe dy herė tė tjera suksesin e jashtėzakonshėm tė sopranos shqiptare,

·       nė datat 11 korrik  (ora 17.00) dhe

·       23 korrik 2009 (ora 10.00).

 

     Ermonela Jaho, qė e kėndonte pėr tė njėqindėn here kėtė opera tė G.Verdit, mbas triunfit tė saj tė padiskutueshėm me tė njėjtin rol nė “Metropolitan Opera” tė New Yorkut e “Covent Garden” tė Londrės, u prezantua edhe kėsaj here pėrpara publikut francez nė fillim tė sezonit veror 2009, nė Operėn Nacionale tė Lionit.

 

     Drejtuesja e emisionit tė MEZZO clasic e nisi me kėto fjalė prezantimin e Ermonela Jahos:  «Sopranoja e re  shqiptare e ka kėnduar fillimisht rolin e Violetės nė moshėn 17-vjeēare. Nė vitin 2005, «Traviata» e saj e parė nė operėn e Marsejės do tė parapregatiste triumfin qė pati nė janar tė 2008-tės nė Covent Garden tė Londrės, ku ajo zėvėndėsoi Ana Netrebkon. Njė prezencė manjetike dhe njė zė hyjnor : kjo grua e re mishėroi njė Violetė tė paparė deri mė sot, duke alternuar vokalin e saj tė mrekullueshėm me forcėn e saj tė pakrahasueshme tė interpretimit.»

 

     Ndėrsa dirigjenti Gérard Korsten u shpreh se kishte fatin tė prezantonte pėrpara publikut francez njė kėngėtare - aktore tė cilėsisė mė tė rrallė. Interpretimi i saj karakterizohej nga njė forcė shprehėse spontane dhe natyrale, e cila e bėnte pėr vehte menjėherė spektatorin qė nė skenėn e parė tė operės. E mė pas, zėri i saj sensual mbushej pak nga pak me thellėsinė lirike e dramatike tė veprės, veshur me emocione dhe njė feminitet tė rrallė, duke shprehur instiktet mė tė holla dhe mė tė thella tė personazhit. E po ashtu, me njė shqiptim tė shkėlqyer tė gjuhės italiane…

 

     Njė imazh, mbase njė imazh i vetėm pėr tė ilustruar “Traviatėn” e Ermonela Jahos! Me rolin e Violetės ajo mbrrin majat e artit tė saj: qė nė paraqitjen e parė tė saj nė skenė, ajo do tė dalė e dėrmuar nga kjo lojė diabolike, krijuar prej A.Dumas-it,  veshur me tingujt hyjnorė dhe tė papėrsėritshėm tė muzikės sė Verdit… Njė imazh, mjafton njė i vetėm pėr tė ilustruar «Traviatėn»: Ermonela Jaho, mė tronditėsja, mė e zjarrta, mė njerėzorja, thjesht njerėzorja e tė gjitha heroinave tė tij…

 

     Timbri i saj i ndritshėm dhe harmonik transmetoi emocione tė forta, alternuar me njė lojė tė brishtė e njėkohėsisht  sensuale, tronditėse pėr publikun qė e shoqėroi me ovacione tė gjata daljen e saj nė skenė nė fund tė ēfaqes. «Addio del passato» e saj nė aktin e fundit mishėroi me vėrtetėsinė mė tė madhe vdekjen qė trokiti nė derė, lamtumirėn e ditėve tė arta tė rinisė dhe Ermonela Jaho, edhe njė herė tjetėr e tėrhoqi me vete tė gjithė audotorin, spektatorėt dhe telespektatorėt qė e ndiqnin, deri nė thellėsitė mė intime tė kėsaj drame romantike, duke pėrcjellė emocionet e gjalla tė dhimbjes mė tė thellė. Ajo u ngrit sublime nė notat e fundit tė operės, me duart qė i vibronin nga dhimbja, ngashėrimat dhe spazmat e brėndshme, duke krijuar pėrshtypjen se u shua nė skenė, sė bashku me personazhin e saj.

 

     Do tė ishte e udhės qė edhe telespektatori shqiptar tė njihej me kėtė eveniment artistik tė pėrmasave botėrore, mbasi do tė ndihej krenar dhe i nderuar pėr respektin dhe adhurimin e madh qė po i bėhet kėto ditė artit dhe kulturės shqiptare nėpėrmjet talentit dhe interpretimit tė pakrahasueshėm tė Ermonela Jahos. Nėpėrmjet artit tė saj tė madh, ajo ka nderuar Shqipėrinė dhe shqiptarėt kudo qė ndodhen, nė kėto momentet kyēe kur vendoset fati dhe e ardhmja e vėndit tė saj. Ermonela Jaho ka qėnė mbrėmė ambasadorja mė e denjė e kombit e saj, duke e bėrė tė vibrojė ndėrgjegjen europiane nėpėrmjet forcės sė saj tė interpretimit, qė buron nga kultura e lashtė e popullit tė saj.

 

     Sot kam marrė me dhjetra mesazhe urimi nga artistė tė njohur ashtu si edhe nga qytetarė e artdashės tė huaj, tė cilėt e kanė ndjekur mbrėmė transmetimin televiziv. E paarritshmja, e mrekullueshmja Ermonela Jaho, sopranoja mė e madhe shqiptare e tė gjitha kohrave, me interpretimin e saj tronditės tė Violetės nė Operėn Nacionale tė Lyon-it,  i tejkaloi mbrėmė tė gjitha sopranot e epokės sė saj. « …Pėr herė tė parė, pas kaq vjetėsh e pashė Callas-in tė ringjallur pėrsėri nė skenė... » - u shpreh nje piktore e njohur zvicerane.

 

·       Autorja ėshtė pianiste dhe presidente e «Opéra sans frontières» Zvicėr.

 

 

Shtypi francez sot pėr Ermonela Jahon


 Fatmirėsisht, nė planin vokal, perfeksioni ėshtė mbrritur mė shumė se njė herė. Pa diskutim, si njė nga 2 ose 3 Violetat mė tė mėdha tė kohes sonė, Ermonela Jaho ėshtė shfaqur nė majat e karierės sė saj. Paraqitje rinore, rrezatuese nė feminitetin e saj, pavarėsisht nga limitet e njė vėnie nė skenė, qė ndonjėherė e pengon shfaqjen e plotė tė sensualitetit tė saj tė pakraha- sueshėm. Triumfuese ndaj tė gjitha vėshtirėsive qė paraqet aria «Sempre Libera» dhe me mjeshtėri (ēfarė timbri i artė !), sopranoja shqiptare mundet tė realizojė me lehtėsi gjithshka, madje edhe pėshpėritjen, me njė kontroll tė pėrsosur frymarrjeje qė tė lė pa fjalė kur thotė «Dite alla giovine». Ne pėrkulemi pėrpara kėsaj performance, duke shprehur admirimin mė tė madh dhe shpresėn qė nė njė tė ardhme tė afėrt, sopranoja e madhe Ermonela Jaho tė mund t’a shfrytėzojė deri nė maksimum talentin e saj tė mrekullueshėm.

 

Shkruar nga Arnaud Buissonin nė ResMusica.com, Paris - Francė

La Traviata [Lyon] Requiem pour une sainte

 

 

Edlira Dedja: Tenori shqiptar Saimir Pirgu - Pavaroti i ri

Komentin tuaj mund ta shkruani: KĖTU

( Moderatori  i pashtriku.org )