Ylli i operistikės shqiptare, tenori i famshėm Saimir Pirgu, i cilėsuar

nga shtypi ndėrkombėtar “Pavaroti i Ri”, protagonisti kryesor i evenimentit artistik tė vitit nė Zvicėr

 

Opera “La Bohème” nė periferitė e qytetit

 

OPERA “LA BOHEME” LIVE NGA PERIFERITĖ E BERNIT  -PROTAGONISTI KRYESOR TENORI SHQIPTAR SAIMIR PIRGU

 

 

Transmetim live nga Berna mė 29.09.2009 nė ora 20.05 nė SF, ARTE, TSR, TSI

 

·       Artistėt:

- Saimir Pirgu (Rodolfo),

- Maya Boog  (Mimi) etj.

·       Kori dhe orkestra sinfonike e Bernės

·       Realisator:

- Felix Breisach

·       Vėnė nė skenė nga:

- Anja Horst

·       Produksion  dhe transmetim direkt:

- SF,

- ARTE,

- TSR,

- TSI

*   *   *

Njė spektakėl i jashtėzakonshėm me yllin e artit operistik shqiptar, Saimir Pirgun! Opera e Puccini-t midis mureve tė shtėpive dhe lagjeve tė Bernės, midis kalimtarėve, banorėve dhe spektatorėve tė shumtė. Ky evenimet artistik i vitit mund tė ndiqet direkt nė SF, ARTE, TSR dhe TSI, mė 29 shtator 2009 nė ora 20.05.

 

Pas suksesit tė jashtėzakonshėm me «Traviata-n» nė Lausanne dhe «Rigoletto-n» nė Opernhaus tė Zurich-ut, tenori shqiptar Saimir Pirgu ėshtė ftuar pėrsėri nė Zvicėr pėr tė qėnė protagonisti kryesor i ngjarjes mė tė madhe artistike tė vitit.

 

Nė njė apartament tė thjeshtė tė njėrės prej lagjeve tė Bernės, midis njė dekori pallatesh dhe fasadash tė thyera, ku jetojnė prej 20 vjetėsh banorė zviceranė e tė huaj, spektakli i ri do tė shpaloset me tė gjitha mundėsitė e ofruara nga ky ambjent i guximshėm: duke investuar tė gjitha mundėsitė e ofruara nga rrethanat. Spektatorėt dhe telespektatorėt mund ta ndjekin historinė dramatike tė kėsaj opere tė Puccinit qė nga :

·       ēatitė e shtėpive,

·       nga ballkonet,

·       dritaret e guzhinės,

·       dhomave apo

·       salloneve.

Madje mund ta ndjekin edhe nė ashensor, ku Rodolfo (Saimir Pirgu) dhe Mimi do tė kėndojnė duetin e tyre tė dashurisė. Duke i lėnė mėnjanė vėshtirėsitė e mėdha teknike pėr realizimin e kėtij spektakli gjigand, duhen  nėnvizuar nga ana tjetėr mundėsitė e jashtėzakonshme qė u ofrohen spektatorėve tė panumėrt pėr tė ndjekur operėn e Puccinit si asnjė herė mė parė, duke marrė pjesė aktive nė regjinė dhe vėnien nė skenė tė saj, duke ndėrhyrė e duke patur edhe mundėsinė tė tregojnė historitė tyre mė intime. Nga kjo ndėrthurje e intrigės me realitetin social lind njė emocion i jashtėzakonshėm, njė poezi e rrallė. Kurrė opersa s’ka qėnė mė e gjallė se kėsaj here!

 

«Njė pėrzjere midis operės, kronikės sociale dhe evenimentit mediatik» - e cilėson Thomas Beck, drejtuesi i saj.

 

Njė ndėrmarrje herkuliane, mund tė thuhej nga ana tjetėr.

 

Unė doja tė vija ballė pėrballė botėn imagjinare tė operės me botėn reale, pa i pėrplasur njėra me tjetrėn, - deklaron Anja Horst, regjisorja e spektaklit. Pėr ne ėshtė njė premierė mjaft e vėshtirė, - vazhdon ajo - dhe ka shumė pengesa teknike pėr t’i zgjidhur. Ndėrtesa ėshtė me korridore tė ngushta dhe mure tė larta e me ambjente tė ndėrlikuara. Ekipi i xhirimit ėshtė i paisur me 21 kamera. Dhomat janė tė vogla por pėr regjisoren kjo jep mundėsinė qė kamerat tė afrohen deri nė maksimum. «Mos u bėni merak - vazhdon tė buzėqeshė ajo, - ne nuk do tė shkojmė t’i ndjekim njerėzit deri nė tualet».

 

S’ka tė bėjė aspak me «Big Brother» - siguron Thomas Beck. - Pėr tė respektuar maksimumin e realizmit, ndėrtesat janė lėnė nė gjėndjen qė kanė qėnė dhe s’ėshtė pėrdoruar as edhe njė retushim edhe pse artistėt pėrdorin kostumet e epokės. Komente tė shumta janė bėrė edhe pėr tenorin shqiptar Saimir Pirgu nga kritikė tė muzikės, nė gazeta e site tė ndryshme interneti. Karrjera e tij ėshtė marramėndėse pėr moshėn e tij tė re dhe roli i Rodolfos, qė kėrkon pjekurinė mė tė lartė vokale dhe artistike, kėndohet pėr herė tė parė nga njė tenor 28-vjeēar.

 

Saimir Pirgu (Rodolfo) tenor - shkruhet nė faqen e TV ARTE - ka lindur nė vitin 1981 nė Elbasan tė Shqipėrisė, ku ka kryer studimet pėr violinė. Mė vonė ai orientohet nė kanto, duke ndjekur konservatoret e Tiranės e mė pas Bolzano-s (Itali). Qė nė hapat e para tė karrierės sė tij, ai ėshtė laureat i ēmimeve mė prestigjoze tė konkurseve operistike ndėrkombėtare. Ai bėhet menjėherė i njohur nė ambjentet e operės, duke u vlerėsuar nė mėnyrė tė veēantė nga profesori dhe drejtuesi i ardhshėm i karrierės sė tij, Luciano Pavarotti.

 

Rolet e tij tė para e drejtojnė Saimir Pirgun nė Strasbourg dhe nė Festivalin “Rossini” tė Wildbad-it nė 2002. Dy vjet mė pas, ngjarja qė i vuri vulėn karrjerės sė tij ishte takimi me Claudio Abbado-n, i cili, pasi e dėgjoi tenorin 23 vjeēar, i propozoi rolin e Ferrando-s nė operėn “Cosi fan tutte”. Mė vonė, Saimir Pirgu dekorohet me medaljen Eberhard - Waechter pėr interpretimin e Nemorinos nė “Elixir d’amour” tė Gaetano Donizetti-t nė Operėn Shtetėrore tė Vjenės. Gjatė verės sė vitit 2004 ai debuton nė Festivalin e Salzbourg-ut dhe qė prej atėherė ai ftohet rregullisht nga skenat mė tė mėdha tė botės: Zurich, Madrid, Bilbao, Londėr, Bologne, Rome, Munich, Berlin, Vjenė, Santa Fé, etc. Pak kohė mė pare ka qėnė edhe nė Amerikė, si protagonist kryesor i premierės sė pare operistike, vėnė nė skenė nga Woody Allen. Nė muajin tetor 2009 Saimir Pirgu do tė debutojė nė Metropolitan Opera tė New York-ut.

 

Le t’i urojmė sukses tė plotė edhe kėsaj rradhe tenorit tonė tė mrekullueshėm Saimir Pirgu! “Do ta dėgjoj operėn “La Bohème” me kėnaqėsinė mė tė madhe e njėkohėsisht do tė brohoras “Rroftė Shqipėria”- shkruan Jean Charles Autier, njė nga zyrtarėt e lartė tė kantonit tė Neuchātelit nė Zvicėr, midis shumė simpatizantėve tė panumėrt tė Saimir Pirgut.

 

- Edlira Dedja - Presidente e “Opéra sans Frontières”

- www.arte.tv/boheme