Me rastin e 5 vjetorit tė vdekjes sė shkrimtarit, psikologut, pedagogut dhe

akademikut Bedri Dedja

 

BEDRI DEDJA - KOLOSI I LETRAVE SHQIPE

 

Bedri Dedja u kujtua me dashuri tė madhe nga miqtė e tij tė shumtė

 

Foto: Bedri Dedja

 

      Javėn e kaluar, nė Tiranė, nė ambjentet e Universitetit UFO u pėrurua romani “Presidenti i Planetit tė Kuq” dhe u zhvillua njė konferencė pėrkujtimore me rastin e 5-vjetorit tė vdekjes sė shkrimtarit, psikologut, pedagogut dhe akademikut Bedri Dedja. Pjesėmarrja ishte e madhe dhe fjalėn kryesore e mbajti Prof. Nuri Abdiu, shefi i departamentit tė psikologjisė e pedagogjisė sė universitetit, me temėn: “Akademiku Bedri Dedja - mėsuesi i mėsuesve dhe profesori i profesorėve tė fushės sė tij”. Po ashtu, fjalėn e mori edhe akademiku nga Kosova, Prof. Pajazit Nushi, me temėn: “Akademik Bedri Dedja-integrues i mendimit psikologjik mbarėshqiptar” Pati diskutime dhe kujtime nga tė pranishmit pėr Bedri Dedjen si dhe u pėrurua libri itij i fundit. Po ashtu, nė qytetin e Kuēovės, u organizia promovimi i librit “Presidenti i Planetit tė Kuq” nga bashkia e qytetit nė ambjentet e bibliotekės. Merrnin pjesė tė gjitha autoritetet e qytetit tė Kuēovės, arsimtarė, intelektualė, lexues dhe nxėnės tė shkollave. Zoti Ilir Musta, shpėrndau 200 libra falas pėr shkollat e Kuēovės, bibliotekėn dhe tė pranisshmit. Kėto aktivitete si dhe disa intervista u pėrcollėn me interes tek spektatorėt e telespektatorėt nga TVSH, Televizori Klan, Kanali UFO nė Durrės, televizioni i Beratit, etj. Bedri Dedja u kujtua me dashuri tė madhe nga miqtė e tij tė shumtė, nga kolegėt, familiarėt, nga adhuruesit e veprave tė tij, nga ish-studentėt, nga qytetarėt e panumėrt qė ruajnė kujtime nga takimet me tė si dhe fėmijėt.

 

Pashtriku: Kolosi i letrave shqipe Bedri Dedja

 

*   *   *

Kėto ditė nė libraritė shqiptare dhe sė shpejti nė Panairin e Librit nė Gjenevė, «The Best Seller» i letėrsisė shqiptare pėr fėmijė, romani fantastiko - shkencor i shkrimtarit Bedri Dedja, “Presidenti i Planetit tė Kuq”

 

PRESIDENTI I PLANETIT TĖ KUQ

 

Shkruan: Elvira Dollomaja - 16. 04. 2009

_______________________________

Ballina e librit: Bedri Dedja - Presidenti i Planetit tė Kuq

 

       Veprat e mėdha i kanė rrezistuar gjithmonė kohės, pėr hir tė vlerave tė tyre tė mėdha. E kemi rastin tė marrim nė duar njė vepėr tė tillė, e cila e ngre nė njė stad tė ri letėrsinė shqiptare pėr fėmijė tė shekullit XXI. Botimi i librit “Presidenti i Planetit tė Kuq” i shkrimtarit Bedri Dedja vjen pėr lexuesin e vegjėl shqiptar me njė format tė veēantė dhe mjaft cilėsor. Romani fantastiko-shkencor ėshtė ndarė nė 40 kapituj dhe shoqėrohet me ilustrime interesante, qė ngacmojnė imagjinatėn e fėmijėve gjatė leximit. Ndėrsa subjekti mjaft interesant ka njė vijueshmėri lineare tė ngjarjeve.

 

       Historia fillon me frazėn e hasur shumė shpesh nė pėrrallat e vjetra: “Na ishte njė here…” Kjo fjali, sė bashku me personazhet qė vijnė nga veprat e mėparshme tė autorit (“Fatbardh Pikaloshi” dhe “Njė Udhėtim i Rrezikshėm”), tė lėnė pėrshtypjen se kjo histotri buron nga thellėsitė e shekujve, sė bashku me misteret e tyre. Gjuha e shkrimtarit ėshtė e thjeshtė, e qartė dhe duket sikur kumbon jehonėn e tyre. Kjo histori ėshtė njė histori sa e vjetėr, aq edhe e re. Ngjarjet duket sikur vijnė nga lashtėsia, mbushur me mistere dhe vendosen nė kozmos nė bashkėkohėsi. Lufta mes sė mirės e sė keqes ėshtė njė luftė e gjatė qė kapėrcen shekujt e qė pėrsėritet e ripėrtėrihet vazhdimisht. Kjo temė madhore, nė qėndėr tė veprės vjen e pozicionuar nė njė shekull tė ri e nė njė dimension tė ri. Brezat evolojnė e bashkė me ta, edhe mjetet e argėtimit.

 

       Pėr t’iu pėrshtatur kėtij zhvillimi shumėdimensional, Bedri Dedja ka sjellė njė libėr sa bashkėkohės, aq edhe vizionar pėr tė ardhmen. Ai duket se e njeh nė thellėsi botėn e fėmijėve dhe kėrkesat e tyre, mbasi nė kėtė roman ai ka ndėrthurur dijen, fantazinė, shkencėn, ėndrrat dhe edukimin. Pėr ta paraqitur mė konkretisht ndėrtimin e kėsaj vepre madhore, unė e kam ndarė atė nė tre boshte kryesore:

·       Sė pari, boshti kryesor ku mbėshtetet ky libėr ėshtė fantazia, qė arrin majat mė tė larta, duke i pozicionuar tė gjitha ngjarjet dhe temat mė tė mprehta aktuale, nė kozmos. Fantazia ėshtė shumė e rėndėsishme dhe e shėndetshme pėr botėn e fėmijėve ; prandaj shkrimtari Bedri Dedja, nėpėrmjet saj e ka pasuruar veprėn e tij tė fundit me shumė imagjinatė dhe ide kreative. Mund tė themi se personazhet e vegjėl lundrojnė nė njė det plot ngjyra e fantazi ashtu si Saturni qė shpalos pėrpara shkencėtarėve tė vegjėl ylberin e ngjyrave tė tij.

·       Sė dyti, boshti tjetėr ėshtė dija. Ky libėr shėrben edhe si njė libėr shkollor, sepse u transmeton fėmijėve dije shkencore e shumė tė vėrteta pėr galaktikėn tonė. Ata mund tė mėsojnė shumė mirė duke u argėtuar nėpėrmjet kėtij libri. Leximi i ngjarjeve ngjall shumė emocione, i argėton fėmijėt por kėrkon edhe njė punė mendore pėr tė zbuluar misteret e shumta. Ky aktivitet i trefishtė gjatė leximit ndihmon nga ana tjetėr edhe nė aftėsimin dhe zhvillimin mendor tė tyre. Nė fushėn e pedagogjisė bashkėkohore synohet drejt hartimit tė kėtyre librave, qė ndėrthurin dijen me argėtimin ; prandaj do tė thoja me bindje tė plotė se ky libėr i psikologut dhe shkrimtarit tė madh pėr fėmijė Bedri Dedja ėshtė ideal pėr tė mėsuar dhe argėtuar njėkohėsisht lexuesit e vegjėl.

·       Sė treti, boshti tjetėr ėshtė edukimi. Nėpėrmjet kėtij libri, Bedri Dedja do tė mbjellė farėn e sė mirės nė ndėrgjgjegjen e ēdo lexuesi. Ai kėrkon tu tregojė atyre rrugėn e drejtė qė duhet tė ndjekė sejcili, humanizmin, trimėrinė, zgjuarsinė dhe pasionin pėr shkencėn dhe tė vėrtetėn. Shkrimtari transmeton nė mėnyrė tė natyrshme frymėn pozitive pėr tė kontribuar sejcili nga ne pėr tė mirėn e vėndit, botės sonė dhe mbarė njerėzimit. Mesazhi mė domethėnės qė transmeton vepra ėshtė : « Sistemi diellor duhet tė shkojė vetėm pėrpara… gjithnjė nga e mira dhe e mbara ». Duke shfletuar faqet e librit, kuptojmė qartė se autori i tij, Akademiku Bedri Dedja ishte njė dashamirės i madh i shkencės, zhvillimit dhe pėrparimit tė njerėzimit. Pra kuptohet qartė se kėtė zhvillim tė saj, Ai e do nė dobi tė njerėzve e vetėm nė shėrbim tė tyre.

 

Kėto tre boshte kryesore ku mbėshtetet ndėrthurja e subjektit tė romanit fantastiko-shkencor «Presidenti i Planetit tė Kuq», i japin kėsaj vepre vlera tė padiskutueshme artistike, pedagogjike e humane. Maksim Gorki ka thėnė se «…Libri ėshtė njė nga ēuditė njerėzore, i cili mė jep mundėsinė tė kuvendoj me njerėzit. »  E Bedri Dedja, nėpėrmjet kėtij libri kuvendon me lexuesit e vegjėl ashtu si me fėmijėt e tij. Por ai siguron edhe njė komunikim alegorik me lexuesit e rritur, sepse tė gjitha mesazhet qė transmeton kjo vepėr madhore, vlejnė pėr lexuesit e tė gjitha moshave, mbasi janė mesazhe shumė tė forta, qė tė bėjnė tė mendosh e tė reflektosh thellė.

 

Vepra mbyllet me ėndrrėn. Ato janė shpresat qė shtyjnė sejcilin nga ne tė luftojė e tė ndryshojė botėn. Kėto ėndrra nuk ka rėndėsi nėse i ka njė i rritur apo njė fėmijė; mjafton qė ato t’i shėrbejnė qėllimit mė suprem: zhvillimit dhe sė mirės, mbasi e nesėrmja do t’i bėjė realitet.

 

Shkrimtari Bedri Dedja, nėpėrmjet kėsaj vepre transmeton nuancat mė tė bukura tė sistemit tė unazave qė rrethojnė artin me botėn e fėmijėve, duke e transformuar artin e tij nė njė ylber shumėngjyrėsh qė tėrheq vėmėndjen e fėmijėve. Dhe bota e fėmijėve vjen nė kėtė libėr si njė ylber me mistere e bukuri kozmike qė mund t’i zhbirojė sejcili duke e lexuar e rilexuar me ėndje romanin “Presidenti i Planetit tė Kuq”.

Shijojeni pra, kėtė mrekulli qė e gjeni vetėm njė here!

Mendime pėr Bedri Dedjen dhe veprėn e tij