fokus historianit

 

 

PROBLEMET DHE SFIDAT

NĖ HISTORIOGRAFINĖ SHQIPTARE

 

Shkruan: Prof.Dr.Muhamet Pirraku

_____________________________________________________________________________

 

“Dija fillon aty ku fillon tensioni midis dijes dhe padijes”- Karl Popper

 

     Historiografia shqiptare ėshtė dije albanistike, lindjen dhe rriten e sė cilės e kanė pėrcjellė fatet e lirisė sė kombit dhe tė shtetit shqiptar. Lindja dhe zhvillimi i saj ka ndodhur nė rrethana tė ndera dhe specifike. Historiografisė shqiptare i mungon parahistoria e saj e mirėfilltė nė kuadėr tė dijės sė filozofisė dhe i mungon shkolla historiografike moderne e shekullit XIX krejt deri nė mesin e viteve ’30 tė shekullit XX, e cila ka qenė tepėr jetėshkurtėr. Fitorja e sistemit komunist nė arealin shqiptar nga mesvitet ‘40, solli tronditje nė dijet albanistike nė pėrgjithėsi, me pasoja mė tė mėdha nė fushė tė historiografisė.

     Ringritja e dijės historiografike shqiptare nė shėrbim tė shoqėrisė dhe tė shtetit komunist me qendėr nė Tiranė, nisi qartė nga viti 1946, me ngritjen e Institutit tė Studimeve, kurse nė Kosovė fillet e dijės historiografike u shėnuan me hapjen e Degės sė HistorisėFakultetit Filozofik tė Prishtinės, mė 1963. Kėtu nuk kam kohė tė pėrmend ngritjen e institucioneve tė tjera shkencore nė Shqipėri dhe nė Kosovė, nga fillimvitet ’50 deri nga mesi i vitet ’70, as tė pėrvijojė rezultatet e tyre nė ngritjen e shkollės historiografike shqiptare. Ndaj, tė mjaftohemi me konstatimin se ngritja e Universitetit tė Tiranės, mė 1957, ringritja e Instituti Albanologjik tė Prishtinės dhe ngritja e Entit tė Historisė sė Kosovės, mė 1967, dijen e brishtė historiografike shqiptare e futi nė garė me dijen historiografike jugosllave e evropiane, pa pasur aftėsi tė lirohej nga ndikimet e fuqishme veēanėrisht tė historiografisė bolshevike ruse.

     Sė kėndejmi, problemet dhe sfidat nė historiografinė e Shqipėrisė dhe nė historiografinė e Jugosllavisė tė fundviteve ’40 deri nė fundvitet ’80 tė shekullit XX, janė probleme dhe sfida me tė cilat ėshtė ballafaquar historiografia e Kosovės. Ndėrkaq, historiografia shqiptare nė pėrgjithėsi aktualisht, pėrpos me problemet dhe me sfidat e historiografisė nė arealin e Bllokut socialist tė pjesės sė dytė tė shekullit XX, ndeshet me probleme dhe me sfida tė tjera specifike pėr arealin shqiptar tė copėzuar nė pesė shtete dhe nė njė “administrim” ndėrkombėtar eksperimental.

     Problemet aktuale nė historiografinė shqiptare nė pėrgjithėsi janė tė shumta. Nė vija tė trasha mund tė pėrmenden: gabimet materiale dhe njėanshmėritė ideologjike fetare tė bartura nga historiografia botėrore e klerikale shqiptare tė filleve tė shkollės historiografike shqiptare, gjykimet dhe pėrfundimet e sedimentuara si dije nė literaturėn historiografike dhe nė ndėrgjegjen krijuese tė studiuesve tė historisė nė interes tė shoqėrisė moniste komuniste, kaosi mbi dhjetėvjeēar nė zhvillimin e dijes historiografike nė emėr tė lirisė politike pas shthurjes sė pushtetit komunist nė arealin etnik shqiptar, mungesa e shkollės historiografike kombėtare e udhėhequr prej njė qendre studiuese, mungesa e faktorit shtet tė pėrbashkėt, baza ekonomike mizere e dijės historiografike, ideologjizimi partiak e fetar aktual i shfrenuar i dijės historiografike, diletantizmi dhe vollentarizmi joprofesional nė dijen historiografike, sharlatanizmi dhe mungesa e autocensurės dhe tė censurės profesionale shkencore, mungesa e kritikės historiografike shkencore, tendencat pėr sociologjizimin e historisė si dije e tė tjera.

     Evidencimi njė pėr njė i tė gjitha problemeve dhe i tė tė gjitha sfidave me tė cilat ballafaqohet historiografia shqiptare aktualisht do tė duhej tė ishte projekt shkencor kolektiv institucional akademik me mbėshtetje politike, juridike dhe ekonomike shtetėrore. Puna individuale nė kėtė drejtim, si kjo imja me kumtesė, mund tė quhet vetėm diagnozė vėzhgimi pėr problemet dhe sfidat mė tė mėdha nė kėtė fushė. Dhe, kėtu duhet tė kihej parasysh fakti se pėrpjekjet pėr daljen nga kjo gjendje mė shumė se kaotike nė historiografinė shqiptare, deshėm apo jo, nuk mund tė kurorėzohen nga gjeneratat e dijetarėve qė ndikuan nė krijimin e tyre. Nė historiografi me vėshtirėsi tė mėdha depėrtojnė e reja dhe e vėrteta historike.

     Tashti tė ndalemi edhe nė disa probleme dhe sfida tė prekshme. Dallimet midis koncepceptit metodologjik, pėrmbajtjesor dhe politik kombėtar tė Shkollės historiografike tė Tiranės dhe tė Shkollės historiografike tė Prishtinės tė periudhės komuniste ishin evidente, por ato, mė tepėr pėr shkaqe politike pėrballė konceptit antishqiptar tė historiografisė jugosllave dhe evropiane, nė fėrkime kanė shfaqur vetėm xixa. Themelet e konceptit tė Shkollės historiografike tė Tiranės u nisėn tė imponuara me pėrkufizimet konceptuale, filozofike, politike e metodologjike: popullin dhe kombin shqiptar me histori nė rikėrkim duhet parė brenda ledhit londinez tė shtetit shqiptar, kurse shkenca e historisė tė vihej nė shėrbim tė shoqėrisė komuniste e tė projekteve tė bllokut socialist - kominternist. Nė relacionin e Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve me fqinjėtBallkan e mė gjerė, veēanėrisht me serbėt, me malazeztė dhe me bullgaro-maqedonėt, tė kėrkoheshin, tė gjendeshin dhe tė afirmoheshin kontaktet politike e luftarake antiturke, qė nėnkuptonte antiislame, dhe ato antinazifashiste, qė nėnkuptonte antipėrendimore, me pėrkujdesje kujdestare ndaj helenizmit, qė nėnkuptonte nėnēmimin poshtėrues shqiptar ndaj fundamentit tė ortodoksisė nė pėrgjithėsi.

     Kjo pati pėr rrjedhim afirimimin e kundėrvlerave pėr vlera dhe tė vlerave pėr probleme dytėsore ose tretėsore, me pasoja pėr historiografinė kombėtare shqiptare. Veēanėrisht kualifikimi i bashkėpunėtorėve tė Serbisė, tė Malit tė Zi, tė Greqisė dhe tė Bullgarisė deri nė shkallėn e heronjėve tė kombit shqiptar ėshtė me pasoja tė gjata nė historiografinė shqiptare. Koto ishin koncepte kominterniste. Por, kėtu, pėrnjėherė duhet tė konstatohet fakti se nga fillimvitet ’60, fillimisht nga dijetarėt e formuar nė universitetet pėrendimore, kurse nga fundvitet ‘60 edhe nga qarqet drejtuese tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė, ishte i pranishėm disidentizmi pėr tė pėrballur konceptet e dirigjuara ruse nė historiografinė shqiptare. Kjo qartė ėshtė portretuar nė punėn e Konferencės sė Parė (dhe tė Dytė) tė Studimeve Alganologjike (1962, 1967), nė sipoziumet nė Pesėqindvjetorit tė vdekjes sė Skėnderbeut nė Tiranė dhe nė Prishtinė (1968). Kurse Konferenca Kombėtare e Studimeve pėr Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit 1878-1881, nė Tiranė dhe nė Pprishtinė, mė 1978, ishte hapi mė i plotė shkencor dhe politik nė afirmimin e shkollės historiografike kombėtare nė arealin shqiptar, gurėt themeltar tė sė cilės i kishte ēimentuar disidentizmi dhe gueriliteti historiografik shqiptar i Kosovės.

     Vėrtet, Kosovės dhe pikėrisht qendrės universitare tė Prishtinės i takoi fati tė bėnte hapa prijatar si nė gjuhėsi, ashtu edhe nė historiografi, pikėrisht nė fushė tė pėrpjekjeve pėr ndriēimin e historisė sė popullit shqiptar nė arealin gjithėshqiptar, si mjet pėr tė pėrgatitur ribashkimin politik e shtetėror tė Shqipėrisė Etnike. Realisht, themelet e historiografisė shqiptare tė Kosovės ishin vendosur nė frymėn e tė drejtave dhe tė lirive postbrionale tė kombėsisė shqiptare nė Jugosllavinė avnojiste, tė afirmuar me luftėn e LKJ-sė kundėr fraksionit serbomadh antititist tė Aleksandėr Rankoviqit.

     Duhet tė ritheksohet fakti se Shkolla historiografike e Kosovės e zhvilloi konceptin historiografik legal institucionalisht tė pėrqendruar nė gjetjen dhe nė afirmimin e fakteve nė shėrbim tė kėrkesės politike legale dhe ilegale pėr Republikėn e Kosovės, pėrkatėsisht pėr Republikėn e Shqiptarėve nė Jugosllavi nė kuadėr tė federalizmit jugosllav, qartė si hap diskret pėr zgjidhjen e Ēėshtjes shqiptare me mjete politike mbi tė drejtėn e vetėvendosjes mbi parimet marksiste-leniniste. Nė kėtė drejtim, kėtė shkollė historiografike do ta mbėshtet ndjeshėm shkolla historiografike e Tiranės dhe mbi kėtė amplitudė do tė mbėshtet disidentizmi i kėsaj historiografie, pėr tė dalė nga kornizat e konceptetit filozofik kominternist.

     Funksioni i historiografisė sė Kosovės nė themele tė shtetėsisė sė Kosovės simotėr me historiografinė e republikave federale tė Jugosllavisė u ridimensianua plotėsisht nė Kongresin IV tė Historianėve tė Jugosllavisė, mė 1976. Vėrtet, krahas konceptit institucional legal shkollėn historiografike tė Kosovės tė periudhės moniste komuniste e shquan dimensioni i disidentizmit historiografik pėr ndriēimin e historisė sė kombit nė arealin etnik shqiptar nė funksion tė kėrkesave dhe tė pėrpjekjeve pėr ribashkimin e Shqipėrisė Etnike. Nė kėtė drejtim legalisht mbėshtetej Rezoluta e Konferencės sė Bujanit, kurse me disidentizėm afirmohej Programi i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, kėrkesat historike tė Lidhjes “Besa-besėn” tė Pejės, roli i Kosovės nė Aktin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Lėvizja Kombėtare Kaēake e Kosovės, Programi i PKJ-sė – LKJ-sė lidhur me tė drejtat e popujve pėr vetėvendosje, etj. E tėra kjo ishte frymė kombėtare edhe e strukturave politike dhe censuriale shqiptare tė Kosovės, pėrndryshe disidentizmi nė historiografinė shqiptare tė Kosovės nuk do tė kishte arritur pėrmasat qė ajo i ka, e tė cilat paevitueshėm do tė ēonin nė unifikimin koncepcional tė shkollės historiografike kombėtare shqiptare.

     Kjo ēka u tha deri kėtu pėr historiografinė shqiptare nė pėrgjithėsi vlen vetėm pėr periudhėn e historiografisė sė periudhės moniste-komuniste. Ripushtimi i Kosovės nga Serbo-Jugosllavia, nė mars tė vitit 1989, dhe shpėrbėrja e shtetit tė Shqipėrisė, mė 1990, pati pėr pasojė njė kaos tė vėrtetė nė fushė tė historiografisė shqiptare nė pėrgjithėsi. Shkatėrrimi pėrfundimisht i bazės ekonomike tė dijės sė historiografisė dhe shthuarja pėrfundimtare e censurės shkencore institucionale nė kėtė dije pėr mė shumė se dhjet vite, pėrmbysi pjesėn mė tė madhe tė vlerave kombėtare tė konsoliduara nė historiografinė shqiptare dhe nxori nė pah vlera tė tjera, nė tė shumtėn e rasteve tė preferuara politikisht, tė kėrkuara krahinarisht dhe madje edhe tė imponuara familiarisht, kryesisht pėrmes finansimit joinstitucional.

     Me pak fjalė, aktualisht nė arealin e Shqipėrisė londineze, kemi tė pranishėm konceptin institucional tė bunkerizuar tė periudhės moniste-koministe me tendencė tė hapjes kah shkolla historiografike tė konceptit tė shoqėrisė sė hapėt, sociologjike. Kjo shkollė historiografike institucionale pėrballet, me injorim e me heshtje, me tendencat e ringjalljes sė shkollės historiografike tė viteve ’30, por tashti, pėrveē frymės klerikale dhe bektashiane, tė barsuar edhe me frymėn ahmarrėse politike balliste dhe legaliste. Kėto koncepte historiografike e kanė parahistorinė e jetuar nė veprimtarinė historiografike tė emigracionit politik shqiptar antikomunist.

     Problemet dhe sfidat aktuale nė historiografinė shqiptare nė Kosovė, dhe nė viset tė tjera shqiptare jashtė Shqipėrisė londineze, janė bukur identike me ato nė hiq shtetin Shqipėri. Shkatėrrimi i bazės ekonomike, i censurės shkencore, vollentarizmi nė historiografi pėr mase trembėdhjetė vjet dhe finansimi jashtinstitucional sorosian dhe familjar ka ndikuar fuqimisht nė prishjen e rendit tė vlerave. Dhe, veēantė me pasoja tė pa parashikuara politike ėshtė kultivimi aktual i dy koncepteve historiografike pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, pikėrisht koncepti institucional farkistė nė koekzistencė me konceptin aktual tė historiografisė sė shoqėrisė sė hapėt, nė njė anė, dhe nė anėn tjetėr concepti uēėkēist, i cili kėrkesėn pėr shtetin e Kosovės, si hap pėr zgjidhjen e Ēėshtjes shqiptare, e mbėshtetė nė luftėn ēlirimtare dhjetėvjeēare tė UĒK-sė. Me dy koncepte antagoniste u promovuan fillet e historiografisė shqiptare edhe nė Iliridė, pikėrisht nė 90-vjetorin e Kongresit Gjithėkombėtar Shqiptar tė Manastirit!?!

     Duke pėrfunduar mund tė konstatoj: shikuar problemet historike dhe ekzistuese, sfidat aktuale nė historiografinė shqiptare janė ndėr mė tė ndryshmet. Me pak fjalė: kėrkohet unifikimi i shkollės historiografike shqiptare, rishikimi i periodizimit tė periudhave historike, i kthesave historike, si dhe revalorizimi i vlerave historike kombėtare tė mirėfillta. Shikuar pengesat qė ka aktualisht gjuha kombėtare pas tridhjetė vjet jetė, stabilizimi i vlerave historike kombėtare nė historiografinė shqiptare do tė jetė proces i gjatė dhe shumė i vėshtirė.

Prishtinė, 19 dhjetor 2003

 

E morėm nga: ”50 vjet studime albanologjike”-(Simpozium), Prishtinė, 2004, 516-523.