NJOFTIM

      Tė nderuar lexues,

     Tė shtunėn (mė 12. 11. 2011) del nga shtypi libri mė i ri i Prof.Dr.Muhamet Pirrakut “Martirėt e Shqipėrisė Etnike nga derė e Stak Mark Mirditės nė kujtesėn historike” Prishtinė, 2011. Libri ka 434 faqe, dhe ėshtė ilustruar me 53 fotogarfi tė personaliteteve - dėshmorėve tė Kombit dhe shumė objekte historike. Libri ėshtė njė mostėr e mirė, se si duhet shkruar historia jonė. Nė vazhdim - pashtriku.org, (pėr herė tė parė) shpalos rezimen e kėtij libri - nė gjuhėn shqipe dhe angleze.

 

( Moderatori i www.pashtriku.org, 06. 11. 2011 )

 

 

 

KOPERTINA E LIBRIT

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

MARTIRĖT E SHQIPĖRISĖ ETNIKE NGA DERĖ E

STAK MARK MIRDITĖS NĖ KUJTESĖN HISTORIKE

 

- Autor -

( Prof.Dr.Muhamet Pirraku )

≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈≈

 

 

 

MARTIRĖT E SHQIPĖRISĖ ETNIKE

 NGA DERĖ E STAK MARK MIRDITĖS NĖ KUJTESĖN HISTORIKE

 

     “Nė jetė je i detyruar tė shkelėsh shumė rrugė, por nga njėra nuk guxon tė largohesh, kurrė! Ajo ėshtė rruga e shqip­tarisė qė na vie nga Skėnderbeu te Hasan Prishtina...!”  -  Stak Mark Mirdita.

 

 

Me kėtė punė kėrkimore pata pėr qėllim t’i vė themelet pėr ndriēimin e jetės, tė veprimtarisė dhe tė sakrificės patriotike sublime paraadmejashariane tė dėshmorėve tė Shqipėrisė Etnike nga Dera fisnike e Stak Mark Mirditės sė Prishtinės[1]. Madhėshtia shqi­ptare e kėsaj familjeje qėndron edhe nė faktin se, nipat e Stakes, ndonėse tė persekutuar nga push­tuesi serbo-jugosllav titoist, nuk e lėshuan hullinė pat­ri­otike tė tė Madhit Stak Mark Mirdita, ruajtėn nderin e gja­shtė martirėve tė gjakut tė vet dhe tė Mbrojtjes Ko­m­bėtare tė Kosovės, tė derdhur pėr njėsinė unike poli­tike e shte­tėrore tė Shqipėrisė deri aty ku shumica e popullsisė bukės i thotė bukė e ujit i thotė ujė.

Ngritja ekonomike, shoqėrore dhe politike e Stak Mark Mirditės nga njė person i pa plėng, deri nė shka­llėn e personaliteteve me rėndėsi tė madhe ekonomike, sociale, shoqėrore dhe politike tė Prish­ti­nės, ėshtė njė ndodhje historike tė themi fenome­nale. I ati i Stakes, Marku, zbriti nė Shkodėr pikėrisht nga fshati Blinisht i Shkorretit tė Mirditės dhe kėtu usht­roi zejen e “pushkar-it” (armėtarit). Nė Shkodėr u ma­r­tua me shkodrano-mirditoren e quajtur Dile dhe sė bashku erdhėn nė Gjakovė, ku Marku do ta ushtrojė zejen e “Pushkarit”. Sa dimė deri sot, bashkėshortėt Mark dhe Dile Shkorreti patėn tre fėmijė: Mihillin (nuk u trashėgua), Minėn (u trashėgua) Stakun, the­meluesi i vėllazėrisė sė sotme Staka tė Prishtinės, i lindur nė Gjakovė, rreth vitit 1869. Pas vdekjes sė pri­n­­dėrve, Stak Mark Shkorreti, i gjetur midis tė katėr rrugėve, aty rreth vitit 1889, e la Gjakovėn dhe u vendos, i vetėm, nė Prishtinė, si zejtar “kujunxhi” (argjendar). Nė vitin vijues, u martua me Marie Frrok Dushin nga Gjakova, morėn njė banesė dhe njė dyqan me qira dhe me shpejtėsi do tė zėnė vend midis shtresės shoqėrore mė tė pasur e mė fisnike tė Prish­tinės.

Gjeni i menēurisė sė malėsorit mirditor, shoqė­ruar me virtytin human tė bamirėsit dorėlirė pėr ska­m­norė e tė pamundur, e rritėn Stakun nė shėmbėll­tyrė tė parisė sė vendit, tashti mė i njohur si Usta Staka, Stak Kujunxhia, Stak Mirdita dhe Stak Gjakova. Qysh nė periudhėn e ngritjes, qė bie nė dekadėn e fundit tė administrimit osman nė Shqipėri, Usta Staku bėnte pjesė nė lagjen e donatorėve mė kryesorė tė Vakėfit tė Prishtinės. Kėso kohe nisi tė merrej edhe me ēėshtje politike osmane e kombėtare shqip­tare, shumė i afėrt me Xhemajl be Sylejman Pashėn, i njohur mė vonė si Xhemajl be Prishtina, me Haxhķ Myfti Mustafanė, (paraardhės i Shyqyri Ramadan Begut tė famshėm), me Haxhķ Xhemajl Agushin. Kėto marrė­dhė­­­nie tė ngushta miqėsore e politike kombė­tare shqiptare do tė kulti­vohen e lartėsohen nė vijimėsi deri nė shkallėn e gatish­mėrisė pėr sakrificė tė pėrbashkėt dhe pa ēmim pėr shqiptarėsinė e Prishtinės dhe pėr lirinė e kombit shqi­p­tar tė njėsuar, tė bashkuar  me dinjitet.

Ndonėse nuk ka shkuar nė shkollė tė rregullt, zejtari Stak Mark Mirdita, si autodidakt, qė nė rini, mėsoi shkrim-leximin shqip. Tė dhėnat thonė qartė se “pranė defterėve tė hesapeve” pėr dyqane mbante edhe libra fetarė dhe historiografikė nė gjuhen shqipe, tė cilėt, nė periudhėn osmane, silleshin ilegalisht, pa shu­mė pengesa, pėrmes kishės katolike dhe shėrbimeve diplomatike austro - hungareze dhe italiane. Pėr rėndėsinė shoqėrore e politike tė Stak Mirditės nė fund tė administrimit osman nė trojet shqiptare, flasin edhe dy tė dhėna tė prekshme: Ishte bartės i dy deko­ra­tave tė larta nga dy perandorėt mė tė fuqishėm tė kohės qė sunduan edhe me pjesėn mė tė madhe tė Ballkanit, tė Sulltan Abdylhamidit dhe tė Franc Jozefit.

Nga tė dhėnat konsullore serbe  mund tė shihet qartė se Stak Mark Mirdita, nė prag tė Kryengritjes sė Pėrgjithshme Shqiptare nėn udhėheqjen e Hasan be Prishtinės (5 maj-18 gusht 1912), ishte njėra ndėr lidhjet e hershme tė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare me shėrbimin konsullor austro-hungarez nė Prishtinė. Tė rikujtojmė kėtu vetėm disa informata tė Dr. Millan. Ē. Millojeviq, konsull nė Prishtinė, drejtuar Ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, mė 4 maj 1912, i cili, midis tė tjerash,  do tė precizojė: “Se Austro-Hungaria po bėnė propagandė midis shqiptarėve, kjo ėshtė jashtė ēdo dyshimi. Konsullata e ka pasur pėr nderė ta informoj Ministrinė pėr organizimin e fundit nė Rrethin e Pejės dhe pėr ndikimin e priftėrinjve katolikė tek pushteti dhe midis shqiptarėve tė dalluar. Ndikimi austriak do tė jetė  gjithnjė e mė i madh, meqė pėrmes njerėzve tė vet po shpėrndan armė. Nė vetė Prishtinėn njėfarė Stak Llatini (ka ardhur nga Gjakova) po u jep shqiptarėve armė dhe botėrisht dihet  se ėshtė  Njeri i Austrisė...”

Me pushtimin serb tė Kosovės, nga mesi i tetorit tė vitit 1912, Prishtina do tė pėrballet me sulmet fron­tale gjenocidiale dhe etnocidiale tė pushtuesit serb pėr zhdukjen e ēdo gjėje shqiptare dhe tė shqiptarėsisė sė Prishtinės e mė gjerė. Njė pjesė e parisė shqiptare u pushkatua, njė pjesė u ndoq nė Anadoll e disa  perso­na­litete tė shquara tė rrethit tė Xhemajl be Prishtinės Hasan be Prishtinės, Hoxha Kadri Prishtinės e tė tjerė kaluan nė viset e Shqipėrisė londineze, pėr tė vepruar politikisht dhe ushtarakisht pėr tė ardhmen e lirė tė Kosovės sė bashkuar me pjesėn bregdetare tė Shqipėrisė Etnike, tashti tė njohur si “Principata e Shqipėrisė”.

Plasja e Luftės sė Parė Botėrore filli­misht solli pak shpresa se rrethanat nė Evropė do tė ndryshonin edhe pėr fatin e kombit shqiptar. Mirėpo, nuk vonoi dhe u pa se pushtuesit e rinj austro-hungarezė dhe bullgarė i ndanė zonat e interesit edhe nė tokat shqiptare, tė cilat Konferenca e Londrės, mė 1913, ua ndau Malit tė Zi dhe Serbisė. Tė thuash mė shumė se gjysma e Kosovės sė sotme u bė pre e Bullgarisė, njė pushtues edhe mė barbar se ai serb. Ushtria bullgare e arrestoi edhe Usta Stak Mark Mirditėn, me akuzė se po vepronte politikisht kundėr interesave bullgare pėr ēka do tė pushkatohej. Do tė lirohet pas dy javėsh nga burgu i rėndė, pasi jetėn e Stakut e pagoi  me florinj paria shqiptare e Prishtinės nga komandanti bullgar i Pri­sh­tinės.

Fundi i Luftės sė Parė botėrore solli vetėm konfirmim tė robėrisė pėr pjesėn mė tė madhe tė kom­bit shqiptar. Nga ripushtimi serbo-jugosllav i Koso­vės, pėrkatėsisht nga fundi i tetorit tė vitit 1918, nė pjesėn mė tė madhe tė viseve shqiptare u vu nė jetė e gjithė pėrvoja gjenocidiale e etnocidiale serbe kundėr qenies shqip­tare. Prishtina, nė kėtė drejtim, ishte mė e sulmuara dhe mė e rrezikuara, pėr faktin se zhdukja e shqipta­rėsisė sė Prishtinės konside­rohej si filli i fitores serbe pėr dealbanizimin dhe serbizimin e Kosovės.

Pėr ta pėrballuar kėtė dhunė nė pritje tė ndonjė kthese politike evropiane e botėrore mė tė mirė edhe pėr shqiptarėt, do tė rekrutohen aktivistė politikė ko­m­bėtarė tė gatshėm pėr sakrifica pa ēmim pėr ruajtjen e ekzistencės shqiptare, si gjetkė nė Kosovė, edhe nė Prishtinė, pėrmes organizimit politik legal nė Organi­zatėn “Xhemijet” (Bashkimi) tė themeluar nga Nexhib be Draga, kurse ilegalisht si veprimtar i “Komitetit pėr Mbrojtjen Kombėtare tė Kosovės”, i njohur nė te­rren si “Komiteti i Kosovės”, i themeluar nė Shkodėr, nėn kryesinė e Hoxhė Kadri Prishtinės. Nisur edhe nga lidhjet pėr veprim politik me personalitetet mė tė shquara tė Prishtinės e mė gjerė, tė Kosovės, dhe bazuar nė rezultatet e veprimit konkret, Usta Stak Mark Mirdita, i takonte lagjes sė veprimtar­ė­ve tė “Xhemijetit” dhe tė “Komitetit tė Koso­vės”, qė mund tė konsiderohen apostuj tė shqip­tarisė sė Prishtinės dhe tė Kosovės nė pėrgjithėsi.

Nė vitin e parė tė robėrisė jugosllave nė Koso­vė mori flakė Lėvizja e rezistencės shqiptare antiku­go­sllave, e njohur si “Lėvizja Kaēake”, e cila zbatonte programin politik e luftarak tė “Komitetit tė Koso­vės”. Ka tė dhėna tė  sigurta se Usta Stak “Llatini”, nė pjesėn e parė tė viteve tė ’20-ta tė shekullit XX, po ndiqej nga pushteti policor i Jugosllavisė dhe po mbahej nėn vėshtrim tė vazhdu­eshėm - si armik i serbėve, nė lidhje tė ngushtė me Lėvizjen e Armatosur - “Kaēake tė Kosovės”. Vėrtet, dihej saktė se Stak Kujunxhia e ndihmoi kryekaēakun e Prishtinės, Ibush Agė Vuēitėrnėn dhe mė sė njė herė, shkoi nė qendrėn e Lėvizjes, nė Drenicė, dhe kontaktoi personalisht edhe koman­dantėt e ēetave: Azem Bejtėn dhe Ēorr Ilazin, tė cilėve u dha para pėr municion dhe armė.

Nė fillim tė periudhės sė robėrisė jugosllave Usta Stak Mirdita, i cili pėrpos gjuhės amėtare e fliste edhe gjuhėn turke e serbe, e mėsoi edhe shkrim-leximin cirilik dhe do ta gjejmė lexues tė pėrhershėm tė shtypit qendror serb: “Politika”,  “Pravda”, “Vreme” etj. Kėshtu vepronin shumica e personaliteteve nga rrethi i jetės dhe i veprimtarisė politike tė Stakut, i cili ishte i parapaguar nė organin “Hak” tė “Xhemijetit” dhe e pėrcolli me kujdes edhe shtypin legal dhe ilegal socialist dhe komunist nė gjuhėn serbe, si “Socija­listiēka Zora” tė Shkupit dhe “Proleter”, organ i Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste tė Jugoslla­visė.

Midis dy luftėrave botėrore, rrethi mė i ngushtė i bashkėveprimtarėve tė Stak Mirditės, ishin personalitete qė u dėshmuan apostuj tė shqiptariz­mės, si Nazim Gafurri famėmadh dhe Mustafa Abiti, besniku i shqiptarisė. Sė kėndejmi, Usta Staka ishte i adhuruari mė i fisshėm i Sheh Mehmet Sezait, juristit islam mė tė famshėm nė kohėn e tij, mėsues hirplotė i patriotizmės shqiptare nė vitet nėn robėrinė jugosllave nė Prishtinė dhe rrethinė. Stak Mirdita nė tė gjitha zgjedhjet komunale, krahinore e parlamentare gjatė robėrisė jugosllave, votoi pėrk­rah bartėsve tė aktivi­tetit politik shqiptar legal dhe ilegal: Nazim Gafurrit, Shyqyri Ramadan Beut, Haxhķ Xhemajl Agushit, Mustafa Abitit  etj.

Vėrtet, Usta Stak Kujunxhia ishte njė si vėllam me Shyqyri Ramadan Beun, fabrikantin e parė tė Prishtinės, bamirėsin kombėtar mė tė devotshėm qė njohu Prishtina e pjesės sė parė tė shekullit XX, drejtues i Vakėfit tė Prish­ti­nės. Staka ishe bashkė­me­n­­dim­tar politik dhe krah veprues mė Haxhķ Xhemajl Agushin, qysh nė periudhėn osma­ne, kurse tashti, nėn robėrinė jugosllave, edhe me tė bijtė e tij: Mustafa Agushin, bamirės e urtak i dinjitetshėm dhe Iljaz Agushin, politikan i pėrmasa­ve gjithėshqip­tare nė kohėn e tij.

Me fjalė tė tjera, gjatė periudhės sė robėrisė jugos­llave Usta Stak Mirdita i pėrkiste sofrės sė parisė shqiptare tė Prishtinės dhe po tė guxonim tė bėnim njė renditje tė familjeve me rėndėsi gjithėkombė­tare pėr Prishtinėn e kėsaj periudhe, Dera e Stak Mark Mirditės mund tė konsiderohej si  e treta, pas asaj tė Shyqyri Ramadan Beut dhe tė Haxhķ Xhemajl Agushit.

Fuqia ekonomike dhe shoqėrore e Derės sė Stak Mirditės nė periudhėn e robėrisė jugosllave matej me faktin se Staku ishte njėri ndėr donatorėt e mėdhenj tė Vakėfit tė Prishtinės, institucion ky qė mba­rėshtonte jetėn arsimore e kulturore tė popullsisė shqiptare myslimane dhe pėrkujde­sej pėr skamnorėt e tė pamundurit pėr jetė. Pos kėsaj, ishte shumė human, shumė i dhimbshėm ndaj tė varfrit dhe tė pamundurit. Nė kėtė pikė nuk bėnte dallim midis njerėzve me fe e me kombėsi tė ndryshme, kurse nė vigjilje tė “Netė­ve  tė Mėdha” fetare islame (qira, bajrame, katragjeqe, etj) e hapte listėn nė furrat, dyqanet dhe nė kafenetė mė kryesore tė Prishtinės, ku nevojtarėt, skam­norėt, shko­nin e merrnin gjėra ushqi­more tė nevojshme pėr shpenzimet normale tė njė familjeje mesatare pėr “festėn”. Pasi kalonte “festa”, Usta Staku i shikonte listat pėr shėnimin e vlerės sė mallit tė shpėrndarė dhe i paguante paratė. Kjo ishte njė traditė e hershme nė Prishtinė, por tashti e zbatonin me pėrkushtim Dera e Shyqyri Begut dhe e Haxhķ Xhemajl  Agushit.

Jashtė Prishtinės Usta Stak Mirdita kishte miq tė sprovuar nė betejat politike pėr ruajtjen e subs­tancės biologjike shqiptare nė viset historike tė Shqipėrisė Etnike. Tė rikuj­to­jmė faktet se Stak Mirdita me veshjen, me qėndrimin, me muhabetin, me uljen kėmbė­kryq, me mėnyrėn e pėrdorimit tė duhanit e tė “burrnotit”, ishte plotėsisht i natyralizuar nė mjedisin e parisė shqiptare myslimane, pa e mohuar qenien e tij fetare katolike, pa shfaqur ndjenjėn e indiferencės sė minoritarit fetar nė mjedi­set ku jetoi e ku veproi. Shkurt, nė mjedisin shqiptar islam, boshnjak e turk, Stak Mark Mirdita kurrė nuk ėshtė ndjerė as minoritar as i huaj.

Dėshmori i kombit, Stak Mark Mirdita ėshtė apostulli i asaj qė mund tė quhet shqiptari nė kishėn katolike tė Prishtinės. Vėrtet, si tė gjithė patriotėt shqi­p­tarė, Stakun e brente nė zemėr serbizimi zyrtar i mbiemrave tė shqiptarėve, duke ua shtuar “vić” e “iē”. Kėshtu Stak Marku do tė quhet,  me dhunė zyrtare, “Staka Marković”, e si “Marković” do tė regjistro­hen edhe pasardhėsit, tė bijtė dhe nipat. Madje, disa prif­tė­rinj kroatomėdhenj, emrin e krishterė kalendarik dhe trajtat tė themi historike shqiptare tė emrave ndėr shqiptarėt katolikė i sllavizonin. Kjo e godiste rėndė urtakun Stak Mirdita, i cili reagonte me guxim e pa hezitim. Kėsh­tu, nga fundi i dhjetėvjetėshit tė parė tė robėrisė jugo­sllave, Usta Staka, duke pasur edhe mbėshtetjen politike e materiale tė parisė islame, u hodh nė pėrp­je­kje me dinjitet pėr shqiptarizimin e kishės katolike tė Prishtinės, ndonėse numri i besimtarėve katolikė shqiptarė ishte minimal dhe i papėrfillshėm. Realisht, pėrpos familjes sė Stak Mark Mirditės, qė po shtohej bereqetshėm, nė Prishtinė, kėso kohe, jetoi njė furrtar, por nuk ka lėnė trashėgimtarė dhe ishin edhe dy furrtarė, jorezidentė, njėri nga Zymi e tjetri nga Peja. Frekuentuesit e kishės katolike tė Prishtinės tashti ishin kryesisht nėpunės, mėsues e ushtarakė kroatė dhe sllovenė.

Megjithatė, nė vitin 1928 Usta Stak Mirdita mori iniciativėn pėr ndėrtimin e kishės katolike tė Prishtinės, nė vendin ku sot ėshtė Sheshi “Zahir Pajaziti”. Donatori kryesor pėr ngritjen e saj, zyrta­risht konsiderohej Usta Staka, por ndėrtimin e kishės katolike e ndihmuan fuqimisht paria myslimane e Prishtinės dhe e gjithandej Kosovės historike, si dhe tregtarėt hebrenj tė Prishtinės, qė ishin miq tė Stakes dhe tė qenies shqiptare tė Prishtinės. Shumė krerė shqiptarė islamė, pėr t’iu shmangur persekutimeve tė push­tetit, kontributet pėr ngritjen e kishės katolike shqip­ta­re i regjistronin nė emėr Stak Mark Mirditės, ndėrkaq nė hyrje tė kishės, mbi derė, me kėrkesė tė donatorėve tė mbrojtur me kėmbėngulje nga Stak Mirdita u vu mbishkrimi: “Kisha e Shėn Andonit” e nėn kėtė teksti kroatisht: “Crkva Svetoga Antuna”.

Sipas burimeve policore jugosllave, nė vitin 1929 Ferat be Draga i hyri riorganizimit ilegal tė degėve tė “Komitetit tė Kosovės” nė mjediset shqip­ta­re nėn administrimin jugos­llav. Nė kėtė organizim do tė pėrfshihen personalitetet shqiptare tė cilėt nė vitet e ’30-ta tė shek. XX, do tė bėhen pengesė kryesore kundėr “Reformės Agrare” dhe shpėrnguljes sė shqipta­rėve nė Turqi, me qėllim tė serbizimit tė tokave shqi­p­tare. Tashti Usta Staka i forcoi lidhjet informative me Konsullatėn e Shqipėrisė nė Shkup, nga e cila in­fo­r­mohej Tirana Zyrtare pėr gjendjen e shqiptarėve nėn robėrinė jugosllave. Lidhje besnike e Stakes nė Tiranė ishte zyrtari i lartė i Mbretit Zog, Rrok Berisha, me tė cilin Staka pati korres­po­n­­dencė konfidenciale tė rregullt.

Patrioti Stak Mirdita e urrente fuqimisht pu­sh­tuesin jugosllav dhe sovranin Aleksandėr Kara­gjor­gjeviq II dhe kėtė nuk mund ta maskonte, ndaj kjo e solli nė pėrballjen e egėr me xhandarmėrinė dhe gjy­qė­sinė jugosllave. Veēanėrisht nga viti 1934, Staku ishte nėn vėzhgim permanent tė xhandar­mė­risė. Dyqanet dhe shtėpia e tij, me pretekste tė ndryshme, kinse si trafikant i “duhanit kaēak”, do tė jenė cak i kontrollimeve tė shpeshta, natėn e ditėn.  E tėrė kjo vetėm pėr t’ia vėshtirėsuar jetėn tėrė familjes sė Stakes, e cila po shtohej e po pasurohej nė vijimėsi.

Nga viti 1937, pushteti jugosllav, mbėshtetur nė “Marrėve­shjen Jugosllavi - Turqi”, pėr shpėrnguljen e 400 mijė shqiptarėve nė Anadoll shtoi trysninė politike, ekonomike e kultu­rore veēanėrisht pėr shpėrnguljen e shqiptarėve isla­mė me ndikim nė popull. Tashti Prishtina do tė goditet me tė gjitha masat etnocidiale kundėr shqipta­rėsisė historike tė saj, pėr tė lehtėsuar serbizimin e plotė tė qytetit.

Urtaku Stak Mirdita, mė 1938, mė tepėr pėr efekte politike kombėtare shqiptare, shkoi nė pėrfaqė­sinė e Turqisė nė Shkup dhe ushtroi kėrkesėn pėr “vesikat” - tė shpėrngulej nė Turqi me tėrė familjen, ku do ta vazhdonte zejen e “Kujun­xhisė”! Alibi pėr kėtė kėrkesė kishte dokumentet gjyqėsore dhe dhunėn qė po i bėhej me ndjekjet policore dhe faktin se nė Turqi tashti i kishin shkuar myshterinjtė dhe nė Prish­tinė mė nuk mund tė jetonte. Stakes pushteti jugosllav dhe turk ia preferonin shpėrnguljen nė Austri, por ky do tė pėrgjigjej se: “Unė jam i detyruar tė shkojė atje ku i kam klientėt e jo nė njė vend ku nuk mund tė sigurojė kafshatėn e gojės pėr familjen...!”

Luftaraku i pathyeshėm pėr shqiptarė­sinė e Prishtinės e gjetkė tė tokave shqiptare nėn robėrinė jugosllave, Staku, nga viti1940, do tė pėrjetojė shumė konflikte edhe me ipeshkvin e Shkupit-Prizrenit, Dr. Smilan Franjo Ēekada, kroat i Bosnjės, kroatomadh i dalluar, i cili preferonte kroatizimin e emrave personal te shqiptarėve katolikė. Stak Mirdita, aty rreth vitit 1942, me guxim do ta qortojė Dr. Ēekadėn: “Turp, je kaq vjet ipeshkėv nė tokėn shqiptare dhe nuk e ke mėsuar gjuhėn shqipe... !?!” Madje do thot nė fytyrė se “...Nėse nuk tregon simpati pėr shqiptarėt nuk je as besimtar i mirė, ngase Ti je ipeshkėv i shqiptarėve, kėtu, e jo i kroatėve...!?!” Ipeshkvi Dr. Smilan Ēakada do tė flasė publikisht kundėr Stak Mirditės dhe do tė kėrkoj shkishėrimin e Stakes nga kisha katolike. Kjo kėrkesė nuk do tė realizohet falė mbrojtjes sė Stakut nga kleriku slloven i rangut mė tė lartė, Monsinjor Janez Gnidavec, dashamir i shqiptarėve dhe mik i devotshėm i Stak Mark Mirditės nga vitet 1924.

Veprimtari i ēėshtjes shqiptare, Stak Marku, edhe tashti ishte njėri ndėr krerėt e rrallė tė Kosovės i cili merrte libra shqip fetarė e historiografikė nga pėrfaqėsuesi i Shqipėrisė nė Shkup dhe nga konsulli i Turqisė nė Sofje dhe i shpėrndante ato pėr lexim. Pėr tė gjitha kėto pushteti jugosllav do tė vihet nė lėvizje pėr shkatėrrimin e fuqisė ekonomike, poli­tike e shoqėrore tė Stak Mark Mirditės. Mė nė fund, mė 1939, xhandarmė­ria organizoi vrasjen e djalit tė madh tė tij, pikėrisht Mark Stak Mirditėn, i cili kishte kohė qė e drejtonte ekonominė e Derės sė Stak Mark Mirditės.

Persekutimet politike, eko­no­mi­ke e policore jugosllave ndaj Stak Mark Mirditės janė nga mė tė ndryshmet, por njė pjesė syresh do tė shpalosen gjatė pasqyrimit tė biografive edhe tė pesė dėshmorėve tė tjerė tė Shqipėrisė Etnike nga Gjaku i madhorit tė kombit shqiptar, Stak Mark Mirditės.

Marrėdhėniet e Stak Mirditės me anėtarėt e fa­­miljes ishin tipike patriarkale tė malėsive shqipta­re. Para familjes Staku mbante distancė me gruan, ndaj rejave tregohej i paanshėm, ndaj nipave e mbesave rrezatonte dashuri tė fisnikėruar me drejtėsi, ndaj dje­m­ve brenda oborrit sillej si sovran i pacenueshėm nė sedėr, kurse nė ēarshi me djemtė sillej me butėsi dhe me korrektėsi, njėsoj si me kallfėt e me myshterinjtė nė dyqan dhe si me esnafėt dhe bashkėmendim­tarėt politikė nė kafene. Nė katėr sy i qortonte djemtė e nipat, por nuk kėrkonte qė ata t’i bėheshin rob i dėshirave tė tija prindėrore. Njė mėsim ua pėrsėriste djemve, nipave dhe moshatarėve tė tyre, me tė cilėt shoqėroheshin ata: Nė jetė je i detyruar tė shkelėsh shumė rrugė, por nga njėra nuk guxon tė largohesh, kurrė! Ajo ėshtė rruga e shqip­tarisė qė na vie nga Skėnderbeu te Hasan Prishtina...!”

Veprimtari i Ēėshtjes shqiptare, Stak Mark Mirdita ishte njėri ndėr krerėt popullor tė Prishtinės dhe tė Kosovės, i cili tėrė pasjen dhe gjakun i kishte vu nė shėrbim tė ruajtjes sė qenies shqiptare tė Prishtinės dhe tė tokave shqiptare tė pushtuara nga Jugosllavia, nė pritje tė ndonjė kthese historike me karakter ndėrkombėtar qė do ta ndryshonte pozitėn shoqėrore e politike tė shqiptarėve tė robėruar e tė persekutuar me masat etnocidiale e gjenocidiale serbo-sllave. Sipas analizave ushtarake jugosllave nė mjediset shqiptare, nė vijimėsi, mbretėronte opinioni politik gjithėshqiptar: “Le tė vi­jė edhe dreqi i mall­kuar, do tė jetė mė mirė se kėsh­tu...!”; “Le tė dalė ku tė dalė vetėm le tė hiqet qafet ky pushtet i urryer…!”; “More edhe dreqi i zi le tė vijė, vetėm kjo e keqe le tė na hiqet qafėsh...!”

Ndaj, sulmi i makinerisė ushtarake nazifashi­ste kundėr Jugosllavisė Versajase, mė 6 prill 1941, do tė pėrjetohet si mundėsi pėr ēlirimin nga robėria sllave dhe greke, pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqi­p­tare menjėherė dhe drejtėsisht, por jo duke pritur Lirinė mollė tė qėruar nė pjatė nga tė huajt, por duke i vėrė nė shėrbim tė Lirisė dhe tė ribashkimit tė Shqipėrisė tė gjithė pasjen dhe qenien ekzis­te­n­­ciale shqiptare.

Realisht, veprimtari veteran i ēėshtjes shqip­ta­re nė njė periudhė prej rreth dyzet vjet, vazhdi­misht nė linja tė para tė luftės me para e me fjalė pėr lirinė e kombit shqiptar, Stak Mirdita,  qysh  nė fill tė largi­mit tė ushtrisė dhe tė policisė sė pushtuesit jugosllav nga pjesa mė e madhe e tokave shqiptare etnike dhe historike, iu shugurua kėrkesės politike kombėtare jetėsore shqiptare tė pėrfaqėsuar nga Iljaz Agushi pėr vendosjen e administratės shtetėrore shqip nė Prefek­turėn e Prishtinės, njėsi kjo administrative nė ”Tokat e Lirue­me” tė “Mbretnis sė Shqipnis”, si dhe konsoli­di­min e mekanizmave tė shėrbimit policor e ushtarak, pėr tė garantuar paqe pėr zhvillimin e ekonomisė dhe tė shoqėrisė shqiptare nė pėrgjithėsi.

Tashti luftėtari paraardhės i sakrificės sublime parademjashariane, Usta Stak Mirdita, nuk pati se ēka tė ndryshojė nga strategjia e tij politike e luftarake qė e shkeli gjatė shekullit tė jetės: “Mall e shpirt - Pėr Shqipėrinė e Lirinė e merituar dhe jo tė falur!”, e si e gjithė paria shqiptare patriotike e dėshmuar, edhe Staku do t’u afrohet strukturave legale politike, policore e ushtarake, jo pėr tė siguruar pasuri e jetė zotėrie, sepse ato i kishte fituar me punė dhe i kishte ruajtur me guxim e sakrificė pa ēmim, por pėr tė ndihmuar kėrkesat politike shqiptare legale tė pėrfaqėsuara nga Apos­tulli i Shqipėrisė Etnike, Iljaz Agushi, kundėr ndarjes sė tokave shqiptare midis aleatėve nazifashist italian, gjerman e bullgar, qartė pėr ribashkimin e tokave shqiptare, qoftė edhe nėn kurorėn e “Mbretėrisė Italiane”, si fazė kalimtare drejt pavarėsisė sė Shqipė­risė sė ribashkuar nė fund tė ndeshjes botėrore tė pėrgjakur.

Me tė dhėna tė pakontestueshme mund tė konstatohet se Stak Mark Mirdita nga fundi i vitit 1941, u vu nė shėrbim tė plotė tė ministrit pėr Punė Botore tė Mbretėrisė Shqiptare, Iljaz Agushit, pėr ngritjen dhe fuqizimin e “Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės”, tashti duke pasur pėrkrah Xhemajl be Sylejman pashė - Prishtinėn, baballėku i Iljaz Agushit, njė Leonid i Shqipėrisė nga mesi i tetorit 1912 nė Merdar e Pėrpallac, kundėr ushtrisė serbe pushtuese tė Kosovės, si dhe Shyqyri Ramadan Begun, gjithashtu dhėndėr i Sylejman pashė - Prishtinės.

Kreu popullor Stak Mark Mirita, ndonėse ishte kryefamiljar i tė vetmes familje shqiptare katolike rezidente e Prishtinės, nė saje tė autoritetit qė gėzonte midis popullsisė dhe krerėve popullorė myslimanė tė Prishtinės, kishte tagėr tė fliste pėr kėrkesėn mė patriotike pėr momentin historik tė pjesės islame tė kombit shqiptar, sepse ishte i akomoduar midis krerėve e ulemasė Islame tė Prishtinės, e qė do tė reflektohet si shembull pėr veprim tė ngjashėm nė tė gjitha trojet shqiptare tė “Lirueme”, tė cilat tashti quheshin me njė emėr tė vetėm - “Kosovė”.

Ja njė fragment nga njė dokument  qė fliste pėr njė ngjarje nga mesi i majit 1942: “Paria dhe populli i Prishtinės si dhe Kleri tė pėrfaqėsuem nga Z.Shyqri Beg Ramadani, kryetar i Vakėfit, Xhemajl Beg Prishtina, Sheh Mehmet  Sezai, ish myfti i Prishtinės, Jahja Ademi, Haxhģ Xhemal Ymeri, Vehbi Rexhepi, Stak Marku, Sadik Rushiti, Mustafa  Abidini, Hyrshid Hebili, Mahmut Shabani, Jashar Haliti, Mustafa Jakupi, Jahja Eshrefi, Iljaz Shyqriu, Hafiz Ejupi dhe Hasan Zyberi, spontanisht u mblodhėn nė selinė e Bashkisė nėn kryesinė e titullarit tė saj dhe njizanit kėrkuen qė tė aplikohen tej e pėrtej gjith ligjet shqiptare dhe “mexhlis ulema nė veti nuk duem por me kamngulje kėrkojmė bashkim me qendrėn e Tiranės nė tė gjitha aktivitetet e jetės shoqnore, politike e shpinore, tue u hjekun nji herė e mirė ēdo gjurmė e ish regjimit jugosllav”.

Krahas personaliteteve tė pėrmendura, Pri­sh­­ti­­na pati edhe dhjetėra tregtarė, zejtarė e rentierė, tė cilėt nuk kursyen pasurinė as mundin pėr tė siguruar tėrėsinė e Shqipėrisė Etnike dhe mbi shtatėdhjetė syresh ranė dėshmorė nė Altarin e Shqipėrisė. Por, duhet tė konstatojmė pa hamendje se, nga e tėrė paria e Prishtinės, pėrpjekjet pėr ruajtjen e shqiptarėsisė sė Prishtinės nė periudhėn e robėrisė jugosllave dhe pėr tėrėsinė e Shqipėrisė Etnike gjatė Luftės sė Dytė Bo­tė­rore mė sė shtrenjti i pagoi Stak Mark Mirdita, duke i lėnė nė altarin e Lirisė sė Shqipėrisė, pos vetes, tre djem e dy nipa, tė gjithė tė martirizuar nga komunistėt serbė.

Pėr hir tė realitetit historik, duhet tė kon­s­ta­tojmė faktin se falė kėshillave dhe ndikimit tė tre­shes shqiptare me vlera tė mėdha njerėzore: Shyqyri Ramadan Begut, Stak Mark Mirditės dhe Mustafa Agushit, gjatė viteve tė Luftės sė Dytė Botėrore nė Prishtinė nuk ndodhen plaēkitje, vrasje, dhunime as zezonė tjetėr ndaj serbėve prishtinas. Shyqyri Begu, Stak Mirdita dhe Mustafa Agushi ishin pėrcjellėsit mė besnikė tė porosive politike tė Iljaz Agushit: “Tė mos bėhet zullum ndaj serbėve qofshin ata qytetarė apo raja (ēifēinj), sepse edhe ata nė njė tė ardhme kanė pėr tė qenė shtetas tė Shqipėrisė qė po rilind e bashkuar...!”

Kėto tri personalitete tė Prishtinės: Shyqyriu, Staku e Mustafa gjatė Luftės sė Dytė Botė­ro­re ishin pėrēuesit besnikė tė kėrkesės sė Ilaz Agushit qė ndaj komunistėve shqiptarė tė Prishtinės tė mos ushtrohej dhunė qytetare e policore - denoncime, bojkotime, arrestime e internime, por tė kėrkohej prej tyre qė Luftėn ta lidhnin “pas qerres sė Anglisė, e jo tė Rusisė...!”

Kėtu e do momenti tė vihet nė pah fakti se pėrnjėherė pas vendosjes sė adminis­tra­tės shqip nė Prefekturėn e Prishtinės, patriotit Stak Mirditės sikur iu plotėsua njė kusht pėr ta shpėnė pėrpara porosinė e Atė Shtjefėn Gjeēovit: “Duhet tė jemi luftėtarė kujdestarė kundėr tendencės sė kroatizimit tė shqiptarėve katolik pėrmes kishės, sidomos nė Janjevė, nė Ferizaj, nė vise tė Novobėrdės e tė Karadakut...!” Veprimtari i shqiptarizmės Stak Mirdita nė Janjevė, kishte njė shtėpizė dhe atje shkonte pėr pushime verore dhe pushime tė fundjavės pėr tė qenė i pranishėm edhe nė Lutjet e sė Dieles. Tashti, roli i Stakes nė rikthimin nė shqiptari tė shqiptarėve katolikė tė Janjevės ėshtė shumė i madh.

Pėrvoja jetėsore dhe kujtesa historike ofronin dėshmi se liria e atdheut dhe e kombit nuk mund tė fitohej as tė sigurohej pa ushtarė tė stėrvitur ushta­rakisht, ndėrkaq karakteri fisnik i Usta Stakut nuk i lejonte tė ftonte tė tjerėt qė t’i rekrutonin djalėrinė nė radhėt e policisė e tė ushtrisė sė rregullt tė “Mbretė­risė Shqiptare”, por shpirti liridashės e urdhė­roi tė printe, tė bėhej edhe udhėrrėfyes pėr tė tjerėt. Me bekimin e tij, djali i dytė, Luzi u rekrutua nė policinė doganore tė quajtur “Financė”, kurse nipi, Rrok Mark Stak Mirdita, pa i mbushur 17 vjet, u rekrutua ushtar nė njėsitė speciale tė sigurisė sė qytetarėve, nė Kuesturė.

Para se tė ecnim mė tutje nė ndriēimin e historisė sė Derės sė Stak Mark Mirditės, ka nevojė tė qartėsojmė pozicionet zyrtare tė qeverive shqiptare ndaj konfliktit botėrore, pėr faktin se Stak Mark Mirdita, konsidero­hej dorė e Qeverisė sė Tiranės nė Prishtinė. Realisht, qeveritė e “Mbretėri­sė Shqiptare” gjatė tėrė kohės sė Luftės sė Dytė Botėrore do tė pėrpiqen qė ta bashkonin dhe ta forconin unitetin e kombit shqiptar dhe ta faktorizonin shtetin e Shqipė­risė sė ribashkuar, por duke e mbajtur asnjėrės, neutral ndaj blloqeve ndėrluftuese.

Kėto fakte i pasqyrojnė dy dokumentet e fundit tė kabinetit Qeveritar Eqrem Libohova - Iljaz Agushi. Nė thirrjen e kryeministrit Libohova, mė 9 shtator 1943, drejtuar kombit shqiptar, theksohej: “Unė dhe bashkėpunė­torėt e mi qemė tė bindur se, nė pėrleshjen njerėzore qė po zhvillohet, Shqipė­ria nuk mund tė lozte asnjė rol”, andaj qėnd­ru­am neutralė ndaj blloqeve ndėrluftuese, me qėllim qė, nė momentin e duhur, “me njė zė tė vetėm tė mbrojmė tė drejtat” tona legjitim­e. Nė vazhdim ftonte “tė gjithė sa kanė gjak shqiptari qysh prej Prishtine nė Konispol dhe qysh prej Ulqini nė Tetovė, tė shtrėngohen rreth Flamurit” kombėtar, sepse “shpėtimi i ynė qėndron nė bashkim, rregull dhe dishiplinė!”

Ndėrkaq, nė Vendimin e Qeverisė sė “Mbretė­risė sė Shqipėrisė”, tė 11 shtatorit 1943, konstato­hej: “Sot, Kėshilli Ministror nė Mbledhjen e jashtėzakonshme, nėn kryesinė e Shkelqeses Iljaz Agushi, Nen-Kryeministėr e Zav. Kryeministėr, shqyrtoi gjendjen e Shqipnisė me kapitullimin e ushtrisė italiane e me arritjen nė tokėn t’onė tė ushtrive gjermane.Mbasi u konstatue njoftimi se ushtritė gjermane vijnė nė tokėn shqiptare si mike vetėm pėr nevojė tė luftės; Mbasi u konstatue se Reich-u i Madh Gjerman e shikon me simpati nji Shqipni indeve­ndente me kufijė qė i caktojnė gjuha e gjaku dhe asht e vendue me e mbrojtė; Kėshilli Ministruer njizanit Vendosi: Shpallet pamvarėsija e plotė Shqiptare; Qeverija merr tė gjitha pushtetet sovrane deri sa tė zgjidhet Asambleja e re; Krijohen Ministrija e P. tė Jashtme dhe Mini­s­trija e Mbrojtjes kombėtare; Rior­gani­zimi i fuqive t’armatosuna shqiptare do tė fillojė me njėherė; Rregulli botuer do tė mbahet me ēdo kusht”.

Kėtu, krejt shkurtimisht, duhet tė saktėsojmė faktet se derisa Blloku nazifashist - Gjarmani-Itali-Japoni, me Paktin Trepalėsh (27 shtator 1940), premtonin njė Rend tė Ri Botėror, i cili do tė korrigjonte, pėrnjėherė, padrejtėsitė pėr kombet e robėruara dhe tė copėtuara nga imperializmi ruso - anglo - frėng nga mesi i sheku­llit XIX, Blloku Antifashist - SHBA - Angli - Rusi, me Kartėn e Atlantikut (14 gusht 1941), Konferencėn e Londrės (24 shtator 1942), Konferencėn e Moskės (tetor 1943), Konferencėn e Teheranit (28 nėntor- 1 dhjetor 1943), dhe Konferencėn e Jaltės (11 shkurt 1945), u siguronte “shteteve”  dhe “kombeve” antifashiste tė drejtėn legjitime mbi territoret e fituara me traktatet ndėrkom­bė­tare tė para Luftės sė Dytė Botėrore. Kjo do tė thoshte se Lufta Antifa­shiste nuk premtonte liri pėr pjesėn absolute tė kombit shqiptar nėn robėrinė jugosllave e greke.

Dokumentet e qeverisė Libohova - Agushi, qė u sollėn mė lart janė dėshmia mė e mirė se lidershipi politik, shtetėror dhe ushtarak shqiptar, i viteve tė Luftės sė Dytė Botėrore nėn administrimin fashist italian, ndoqi njė rrugė tė shėnuar me pėrpjekje dhe sakrifica sublime pėr tė ndikuar nė rrjedhat e historisė sė dhunshme edhe pėr interesa tė kombit shqiptar njė dhe tė pandarė. Kjo politikė kombėtare do tė kulti­vo­het edhe nė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore nėn administrimin nazist gjerman tė tokave shqiptare.

Qė shqiptarėt jashtė Shqipėrisė Londineze tė dėshmonin para botės nazifashiste dhe antifashiste se janė gjallė, dhe se duan lirinė e kombit tė bashkuar, me drejtėsi dhe me dinjitet njerėzor, mė 14 shtator 1943, nė Prizren u mblodh Kėshilli Nismėtar i Organizatės politiko ushtarake shqiptare  “Lidhja e Dytė e Prizrenit”. Kuvendi Themelues i “Lidhjes” i zhvilloi punimet nga data 16-21 shtator 1943. Nė kėtė kuvend Prefekturėn e Prishtinės e pėrfaqėsuan: Shyqyri Ramadan Beu, dy vėllezėrit e Iljaz Agushit - Mustafa dhe Jusufi (i diplomuar nė filozofi), Usta Stak Mark Mirdita, Hajrullah Lebib Begu, Mehmet Shaban Pasha, Sylejman Ashkiu e tė tjerė.

Derisa Jusuf Agushi do ta pėrfaqėsojė Prefek­tu­rėn e Prishtinės nė “Komitetin Qend­ruer tė Lidhjes”, Shyqyri Beu do tė zgjidhet kryetar i “Komi­tetit Qarkuer tė Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit pėr Prefe­k­turėn e Prishti­nės”, Mustafa Agushi, si ekonomist i shquar, do tė emėrohet arkėtar kurse Stak Mark Mir­dita, ndėr mė tė moshuarit nga radhėt e veprimtarėve tė “Komitetit Qarkuer tė Prefe­k­tu­rės sė Prishtinės”, luajti rolin e kėshilltarit dhe tė ndihmėsit tė Shyqyri Beut.

Kėtu e vlen tė themi qartė se Shyqyri Beu, Mus­tafa Agushi dhe Stak Mirdita ishin, realisht, vlerat morale tė “Lidhjes sė Dytė tė Prizrenit” dhe donatorėt kryesorė tė aktiviteteve tė “Komitetit Qarkuer tė Lidh­jes sė Prizrenit pėr Prefekturėn e Prishtinės”, i cili e organizoi dhe e drejtoi “Mbrojtjen Kombėtare tė Kosovės” deri nė mesin e nėntorit 1944.

Patrioti Stak Mark Mirdita do tė bashkė­punojė ngushtėsisht me ministrin e Brendshėm tė Shqipėrisė, Xhafer Devėn, dhe me Shashivar Alinė (i biri i myderrizit Mulla Ali Banjska, tė famshėm tė Mitrovicės), Komandant i “Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Mbro­jtjes Kombėtare tė Kosovės” (SHPM­KK). Stak Mirdita nė vijimėsi ishte i pėrkushtuar ndaj “Mbroj­tjes Kombėtare tė Kosovės”, dhe pėrkrah Shyqyri Beut, ishte anėtar i SHPMKK-sė, nėn komandėn e tė cilit i kishte dy djemtė: Luzin, nėntoger, dhe Mikelin, aspirant, kurse nipi, qė mbante emrin e gjyshit pėr sė gjalli, Stak Mark Stak Mirdita, tashti ishte nė radhėt trupave SS “Skanderbeg”, gjithashtu me gradė ushtarake.

Tashti ėshtė me rėndėsi ta konstatojmė njė veprim patriotik tė Stak Mark Mirditės, i cili, sapo u vendos administrata gjermane nė Prishtinė, mori njė hap tė guximshėm pėr tė evituar rrezikun eventual tė kroatizimit tė kishės katolike tė Prishtinės dhe pėr ta ndėrprerė pėrfundimisht rrje­dhėn e procesit tė kroatizimit tė katolikėve shqiptarė nė Janjevė, qė ishte parė me simpati nga fashi, karabinieria dhe ushtarakėt itali­a­nė. Por, gjithsesi, edhe pėr tė shfaqur ndje­nja miradije shqiptare pėr tė mirėn qė kombit shqiptar i solli shpartallimi i Jugosllavisė me grushtin gjerman, dhe sė fundi edhe si problema­tizim ndėrko­m­bėtar tė Ēėshtjes Shqiptare qė priste njė zgji­dhje tė drejtė, Usta Stak Kujunxhia e hoqi mbishkri­min kroat nė kishėn kato­like “Kisha e Shėn Andoni” tė Prishtinės dhe, nė vend tė tekstit kroatisht “Crkva Svetoga Antuna”, e shkroi tekstin gjermani­sht: “Sankt Anton-Kirche“.

Kjo e goditi rėndi ipeshkvin kroat, Dr. Smilan Ēekada, i cili, i hidhėruar nga heqja e mbishkrimit kroatisht, do ta qortojė Stakun me cinizėm: “Nuk ėshtė kisha dyqan Yt, privat, t’ia ndėrrosh destinimin sipas lėvėr­disė...!?!” Stak Mirdita do t’i pėrgjigjet Dr. Ēekadės, flakė pėr flakė: ”Jo, Hirėsi, nuk ėshtė pronė imja, por jam hisedar me vėllezėrit e  vendit, e mysafiri, si ēdo kund, edhe kėtu ėshtė i pėrkohshėm...!”

Dr. Ēekada ishte ipeshkėv i Ipeshkvisė sė Shkupit-Prizrenit edhe nė vitet e para tė Jugosllavisė Avnojiste, madje pati opinione qė thoshin se pėrpjekjet nė viji­mė­si tė Stak Mark Mirditės pėr ndėrtimin dhe shqiptarizimin e Kishės Katolike tė Prishtinės, si  edhe pėrpjekjet e Stakut pėr ndėr­prerjen e procesit tė kroatizimit tė shqiptarėve katoli­kė tė  Janjevės, ishte njėra ndėr akuzat e fshe­hta, tė pafalshme tė komunistėve jugosllavė qė solli Derėn e Stak Mark Mirditės buzė shfarosjes mė tė pėrgjakshme qė njohu shqiptaria e Prishtinės nė fill tė Nėntorit tė Pėrgjakur ’44.

Kujtesa e popullit dhe burimet historiografike pėr mėnyrat e martirizimit tė Martirėve tė Nėntorit tė Pėrgjakur 1944 nė Prishtinė, nė Kosovė dhe gjetkė nė tokat shqiptare, ėshtė me plot pamje e rrėfime rrėqethėse: martirizim me armė zjarri, duke qėlluar viktimat me shumė plumba fillimisht ne gjymtyrėt e trupit, duke filluar nga kėmbėt, gjunjėt, duart, me intervale kohore, e tani nė ballė e nė zemėr; martirizim - duke i therė me bajonetė, prapė duke filluar nga gjymtyrėt e sė fundi nė zemėr ose nė zverk; martirizim- me thikė, fillimisht duke ia prerė veshėt, hundėn, penisin, testikujt, gjuhėn duke ia nxjerrė sytė, duke u bėrė “xhepa” nėn brinjė, kryqe e yje pesėcepėsh, me tehe te mprehta, nė trup, nė fytyrė e nė gjoks; mar­tipizim - duke i detyruar tė hapnin varrin kolektiv, njė gropė tė thellė pėr t’i hedhur viktimat, tė zhve­shur, pėr t’i pėrvėluar me ujė valė e duke shtėnė me breshėr plumbash nga armėt automatike ndaj atyre qė tentonin tė dilnin nga gropa, pėr t’i mbuluar me dhe, tė vdeku­rit dhe tė plagosurit e gjallė; martirizim - duke i therė me bajoneta nė ambiente tė mbylla tė quajtura “Bur­gje tė OZN-as”, nėn orgjinė e valles “Shiri kollo...!”, tė pėrcjellė me daulle, zurna e vegla tė tjera muzikore, deri nė ekstazė tė vrastarėve sadistė, tė cilėt nė dorėn e majtė mbanin shishen me “shlivovicė” e nė tė djathtėn thikėn e pėrgjakėt; martirizim -duke u ngulur gozhda nėn thonj, nė hundė e nė veshė dhe, si pėrfundim, duke i goditur nė kokė me ēekan; martirizim - me tor­tura deri nė alivanosje, hedhjen e benzinės dhe kallje pėr sė gjalli: martirizim - me pushkatim publik para popullit dhe me prani tė gjykatėsit, por duke ua hum­bur kufomat pėrjetėsisht, zakonisht me zjarr; martiri­zim me uri e tė ftohtė, duke ua kallur kufomat nė furra tė gėlqeres; martirizim - me varje nė ēengele me kokė tatėpjetė, duke i therė me zhig tė skuqur nė organet mė tė ndjeshme, deri nė zemėr; martirizim - me ngufatje me tym dhe kallje; martirizim -me tortura fizike deri nė ekzaltim tė kriminelėve dhe hedhje tė gjallė nė bunarė tė ujit tė pijshėm; martirizim- me tortura ndėr mė barbaret dhe hedhja nė xherizet (base­net) e nevojtoreve!?!

Ka edhe shumė mėnyra tė tjera tė martirizimit tė patriotėve shqiptarė nga fillimi i Nėntorit tė Pėrgjakur 1944 deri me thyerjen e rezistencės sė armatosur tė Organizatės sė NDSH-sė, nė vitin 1951, tė zbatuara nė burgjet e “OZN-as” nė Skėnderaj, Drenas, Mitrovicė, Vushtrri, Prishtinė, Ferizaj, Gjilan, Preshevė, Shkup, Gostivar, Tetovė, Prizren, Rahavec, Gjakovė, Pejė, Burim (ish-Istog), Tregu i Ri (Novi Pazar), Plavė, Guci, Ulqin, Tivar e gjetkė. Sipas kuj­te­sės historike tė qytetarėve tė Prishtinės, martiri­zimi i dėshmorit tė kombit, Stak Mark Mirdita, ishte spe­ci­fik, sė paku pėr fatin e martirėve tė Prishtinės.

Tė ecim gjurmėve tė gjakut shqiptar nga mesi i nėntorit 1944, kur nisi tėrheqja e usht­ri­sė gjermane nga Kosova, qė pati pėr pasojė thyerjen e “Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės”. Si edhe veprimtarėt e tjerė kombėtar tė Prishtinės, edhe Stak Mark Mirdita e shpėrndau familjen gjashtėmbėdhjet - anėta­rėshė. Njė pjesė i dėrgoi nė Janjevė, e gjetkė, kurse vetė me grua dhe njė nip jomadhor, Pashkun, u ndal nė shtėpi pėr t’i pritur e pėr t’i pėrballuar zhvillimet e pėrgjakshme.

Bashkėpunėtorėt dhe miqtė e tij, Xhafer Deva dhe Shashivar Alia, e lutėn Stakun ta merrte me vete djalin, Mikelin, dhe tė shkonte me ta, me aeroplan, pėr nė Austri, ku do ta vazhdonin aktivitetin pėr ēlirimin e Kosovės, por Stak Mark Mirdita ishte i prerė. Ishte i drejtė dhe nuk kursente as mikun pėr ta qortuar, kur ishte nė pyetje liria e atdheut: “Njė jetė ia kam kushtuar jetės shqiptare tė Prishtinės e tė Kosovės, e edhe djemtė i kam rritur pėr Kosovėn. Nėse e ka thanė Zoti, kėsaj toke do t’ia fali edhe gjakun tim e tė pasardhėsve tė mi. Kurrė nuk kam vepruar me dy mendje pėr dinjitetin kombėtar dhe lirinė e popullit tim. Do tė shkoj deri nė fund...!”

Nė natėn e 18/19 nėntorit (tė ditės sė premte pėr nė tė shtunėn) 1944, nė Prishtinė hynė ushtarėt bullgarė, albanofobė barbar, tepėr tė panjerėzi. Ata, nga qytetarėt serbė u pritėn si “ēlirimtarė...”!?! Serbėt, nė pritje tė forcave partizane serbe, u vunė nė shėrbim tė bullgarėve kundėr qenies shqiptare tė Prishtinės. Nga mesi i natės sė 18/19 serbėt e Prishtinės, tė cilėt me shumicė ishin “shki­jemagjup”, tė organizuar nė orgji pijane­cėsh tė mbroj­tur nga afėr prej ushtarėve bullgarė, shkonin derė me derė tė qytetarėve dhe tė parisė shqiptare, ua rrihnin dyert e oborrit me hunj dhe u thėrrisnin se “...pėrfun­doi Liria pėr shqiptarėt...”!?!  Shkijet, tė maskuar, i shkuan edhe Stak Markut nė derė tė oborrit, ia rrahėn derėn barbarisht dhe i thėrritėn: “O Stako, doshla je sloboda, nema vishe Shipnije...!” (O Stak, erdhi liria nuk ka mė Shqipėri...)!?! Staka, si njė trim i dėshmuar, ua njohu zėrin, se ishin serbė tė mėhallės, mori fenerin dhe u doli nė sokak, dhe i qortoi shqiptarisht: “Sram neka vas bude...!” (Marre ju qoftė...)! Serbėt u tėrhoqėn mė tutje duke i rrahur dyert e tjera, shoqėruar me thėrritje: “...Doshlla je sloboda, nema vise Shipnije...!”

Veterani i pėrpjekjeve pėr lirinė e kombit shqiptar u kthye nė shtėpi me gjak tė ngrirė nė fytyrė. Arriti t’i qahej gruas: “Plakė, nuk janė punėt mirė...!?!” dhe u thellua nė mendime pėr t’u munduar tė parashihte fundin e tragjedisė shqiptare tė Kosovės. Nė asnjė moment nuk iu ankua gruas, as nipit, veēantė pėr fatin tragjik qė e parandjente pėr  familjen e tij, por nuk mund tė mos qahej pėr fatin e shqiptarisė sė Shqipėrisė Etnike, qė po katandisej para makinerisė ushtarake e politike tė aleatėve antifashistė kominter­nistė.

Para mėngjesit tė 19 nėntorit nė Prishtinė hynė edhe njėsitė partizane nga drejtimi i Llapit, me tė cilat ishte edhe “Batalioni Meto Bajraktari” nėn komandėn e Mustafa Hoxhė Nishevcit, kurse nga drejtimi i Fushė-Kosovės hynė forcat partizane tė Drenicės Jugore me komandantin Bajram Tahir Berisha, kushėri i parė i Rifat Berishės, nėnkryetar i Kėshillit Antifashist Nacionalēlirimtar pėr Kosovė - Metohi”. Tė nesėrmen, e shtunė, mė 19 nėntor 1944, nė qendėr tė Prishtinės, mu para bujtinės “Skanderbeg” tė Malush Kosovės, “ēlirimtarėt” thirrėn njė “Miting”.

Aty, nė “binė”, para popullit inxorėn edhe Stak Mark Mirditėn dhe Shyqyri Ramadan Begun, tė cilin nga shtėpia e morėn partizanėt rreth orės njėmbėdhjetė dhe e sollėn, sa pėr ta qetėsuar popullin e frikėsuar nga partizanėt “ēlirimtarė”!?! Mė nuk e lėshuan tė kthehej nė familje dhe pas torturave mė mizore ia humbėn edhe varrin, si edhe Mustafa Agushit nga mėngjesi i 19 nėntorit 1944. Nė “binė” do tė sillėn edhe dhjetėra personalitete nga paria shqiptare e Prishtinė, tė cilėt mė vonė, nė vijimėsi, do tė arrestohen, do tė torturohen dhe do tė pushkatohen, duke ua humbur edhe kufomat.

Pas mitingut, ku folėn komunistėt shkije e shqi­p­tarė, tė Prishtinės, Stak Mark Mirdita erdhi nė shtėpi i bėrė vrer. Meqė nė bashkėshorten, Marinė, kishte njė bashkėluf­tė­tare jetėsore, i tha:” Oj grue, mori! Ka ardh pushka me tojė, kanė ardhė tė malit..., do lahperica...nuk ėshtė shtet i organizuar...”!?! Tė nesėrmen (20 nėntor 1944), rreth orės 10, nė shtėpinė e Stakes u futėn tre ushtarė serbė tė armatosur. I thanė sė e kėrkojnė nė OZN’a Bora Moraēiq dhe Ēeda Topalloviq.

Tė dyt, Moraēiq dhe Topalloviq, ishin prishtinas. E dėrguan nė OZN-a para tytave tė armėve dhe pa asnjė “uverturė” xhelatėt e shqiptarisė sė Pri­sh­tinės sė Nėntorit tė Pėrgjakur 1944, Bora dhe Ēeda, i urdhėruan: “Stak, shko me kėto roje e tė na i sjellėsh tri teneqe lira...!” Stak Mirdita, njė burrė qė, sa i pėrket frikės, nuk i bėnte syri verr e me pėrgjigje tė gatshme nė majė tė gjuhės, ua ktheu me ironi: “Jam argjendar dhe jam marrė me antikė, stoli, e tė tjera, e sa pėr tri teneqe lira, nuk jam sarafi i haznės sė mbretit...!”

Shefat e OZN-as partizane serbe nuk hoqėn dorė nga kėrkesa e tyre dhe i urdhėruan tre partizanėt ta pėrcillnin pėr nė dyqan pėr t’i sjellė lirat e kėrkuara. Staku e kishte kuptuar qartė se ku do tė pėrfundojė, ai dhe pasuria e tij, ndaj nuk shihte tė arsyeshme tė bėnte ndonjė pėrpjekje pėr ta ruajtur pasurinė me vlerė qė kishte nė dyqan. Nga kasaforta e nxori njė kuti me stoli tė shtrenjta dhe i tuboi nja dy kilogram stoli prej ari qė i kishte nė dyqan dhe para rojės sė armatosur i solli nė OZN-a. Xhelatėt mizorė, serbėt Bora Moraēiq dhe Ēeda Topalloviq, kishin planifikuar jo vetėm grabitjen e pasurisė sė tundshme, por edhe shfarosjen e pjellės shqiptare tė Stak Mark Miridės, ia gjuajtėn pėrtokė arin dhe stolitė e sjella dhe i urdhė­ru­an: “I duam teneqet me ari...!”

E lėshuan tė vinte nė shtėpi duarthatė. Ishte i rraskapitur nga torturat psikike. Pėr 75 vjet jetė nuk kishte pėrjetuar pushtet mė tė poshtėr, mė antishqiptar, mė grabitqar, si edhe ai bullgar i Luftės sė Parė Botėrore. I foli gruas dhe nipit pėr tė gjitha qė kishte parė e pėrjetuar dhe u konstatoi se: “Tė keqes nuk i dihet fundi, se kemi punė me armiq tė pėrbe­tuar...!” Tė nesėrmen, mė 21 nėntor 1944, e hėnė, rreth orės tetė tė mėngjesit, tre ushtarė serbė, tė armatosur hynė nė shtėpinė e Stak Mirditės dhe e nxorėn me dhunė nga shtėpia. Martiri i Kombit, me njė stoicizėm qė ua shtinte frikėn ushtarėve tė armikut shekullor tė shqiptarė­sisė sė Prishtinės e tė Kosovės nė pėrgjithėsi, nė vend tė lamtumirės i tha gruas, Nėnėmadhe Marisė: “Plakė, unė mė nuk do tė kthe­hem, jam nė duar tė gabelėve...!”

Nėnėmadhe Maria, grua shumė fisnike, nė pėrcjellje tė nipit, Pashkut, rreth pesėmbėdhjetė vjeē, bėri shumė pėrpjekje pėr t’i dėrguar diēka nga ushqi­mi dhe veshmbathjet, si dhe pėr tė mėsuar diēka pėr fatin e Stakes. E kėrkuan nė Burgun Qendror, por roja ushtarake nuk i lejoi tė afroheshin as afėr derės. Nėnė Maria do tė pėrpiqej tė shkonte te kryetari i Kėshillit Antifashist tė Komunės sė Prishtinės, Mustafa Abiti, njė burrė me virtyte shqiptare, ish-bashkėmendimtar politik e shok i Nazim Gafurrit dhe i Stak Mirditės nė vitet e ’20-ta. Komuna ishte afėr burgut. Meqė roja nuk ua mundėsoi tė shkonin nė zyrėn e kryetarit, me insistimin e Nėnėmadhe Marisė, doli nė derė kryetari Mustafa Abiti. Sapo Maria i tregoi pėr arrestimin e Stakes, Mustafa, njė shqiptar shumė i sinqertė, i trishtuar, kukati: “E paskan marrė ēika Stakun...!?!” I indinjuar, mė nuk kuptohej se ēka fliste.

Sipas asaj qė rodhi mė vonė nga njė komisar oznas serb, Stak Mark Mirdita, me qėllim qė tė shfajėsonte djemtė dhe shokėt pėr kontributin qė kishin dhėnė nė ”Mbrojtjen Kombėtare tė Kosovės”, ēdo gjė e kishte marrė mbi vete, si organizues e donator i ”Mbrojtjes Kombėtare tė Kosovės”, se kishte qenė veprimtar i “Partisė Shqiptare Kombė­tare Fashiste”, se ishte organizues dhe udhėheqės i “Komitetin Qarkuer tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit pėr Prefekturėn e Prishtinės”, se kishte vepruar ku­ndėr tendencave pėr kroatizi­min e shqiptarėve nga disa priftėrinj kroatė, se nuk kishte kursyer asgjė nga vetja pėr ruajtjen e epėrsisė shqiptare tė Prishtinės etj. Ishte deklaruar edhe si antikomunist i pėrbetuar dhe ndaj atyre qė e morėn nė pyetje, shfaqi urrejtje tė pafund!

Nga oznasė dhe komunistė shqiptarė, mė vo­nė, u pėshpėrit pėr mėnyrėn e martiri­zi­mit tė Stak Mark Mirtitės. Fillimisht ishte torturuar me sadizėm deri nė ekzaltim tė “ēlirimtarėve serbė” tė Prishtinės. Meqė natėn mbretėronte “ora ushtarake” qė lejonte tė vritej secili shqiptar qė mund tė gjendej nė rrugė, Staka do tė sillet nė furrėn e bukėpjekėsit serb, Sava Vitkoviq, nė rrugėn e sotme “Iljaz Agushi”.

Ishte nata e 23/24 nėntorit 1944. Godina nė kat e asaj furre ėshtė edhe sot, pikėrisht ndėrtesa ku gjendet “Barna­torja e Bujqė­sisė”. Lokali i sotėm i kėsaj barnatoreje ka qenė lokali i “Furrės sė Sava Vitkoviqit”. Sadistėt serbė e skuqėn furrėn mė shumė sesa pėr tė pjekur bukė dhe tė gjallė e futėn nė furrė martirin e kombit shqiptar, Stak Mark Mirditėn.

Nė kujtesėn historike tė Prishtinės martirizimi i Usta Stakut pėr shqip­tarinė dhe shqiptarėsinė e Prishtinės konside­ro­het si njė mbytje e pa pėrjetuar ndonjėherė nė Prish­tinė. Ndonjė shembull i tillė i ekzekutimin tė njeriut mund tė gjendej vetėm nė dėnimet e heretikėve nga kisha, nė mesjetė.

Masakrimi i Mustafa Agushit, i Shyqyri Begut dhe i Stak Mark Mirditės nė tri-katėr ditėt e para “tė pushtetit popullor” - kriminal ushtarak serb nė Prish­tinė, do tė shėrbejė si promovim pėr krimin e njohur si “Nėntori i Pėrgjakur ’44”, e qė do tė pasojė edhe gjatė dhjetorit tė atij viti dhe janarit e shkurtit tė vitit 1945, pėr martirizimin nė Prishtinė tė mbi shtatė­dhjetė personaliteteve shqiptare - veprimtarė tė Mbro­j­tjes Kombėtare tė Kosovės si pjesė e pandashme e Shqipėrisė Etnike, tė cilėt vepruan nė Prishtinė nga prilli i vitit 1941, midis tė tė cilėve: Rrok Mark Stak Mirditėn, Stak Mark Mirditėn, Mark Stak Mirditėn, Mikel Stak Mirditėn, Stak Mark Stak Mirditėn dhe Luz Stak Mark Mirditėn.

Pasqyrimi i mėsipėrm pėr jetėn dhe veprim­tarinė e gjithanshme tė Stak Mark Mirditės ėshtė kuadėr i mjaftueshėm pėr tė njohur mjedisin familjar dhe shoqėrore nė tė cilin u lindėn, u rritėn, u burrėruan dhe bėnė emėr nė shėrbim tė shqiptarisė dhe tė shqiptarėsisė sė Prishtinės e tė Kosovės nė pėrgjithėsi edhe pesė Dėshmorėt e Shqipėrisė Etnike nga Derė e Stak Mark Mirditės sė Prishtinės.

Dėshmori i parė nga Derė e Stak Mirditės ėshtė Rrok Mark Stak Mirdita (1926-1943), i cili qysh nė bankat e shkollės u tregua i papajtueshėm me bashkėnxėnėsit serbė antishqiptarė nė pėrgji­thė­si. Ishte i shėndetshėm, i shkathėt dhe aspironte militan­tizėm ushtarak. Nė moshėn 16 vjeē, nė fund tė vitit 1942, do tė inkuadrohet nė njėsinė e policisė speciale tė rendit pranė “Kuesturės sė Prefekturės sė Prishtinės”. Nė pranverėn e vitit 1943, mori pjesė nė njė ekspeditė ndėshkimore kundėr ēetnikėve e komu­nis­tėve nė fshatin Suhadoll tė Lypianit.

Pėr kėtė fakt, komunistėt serbė, pėr t’i dhėnė njė grusht tronditės njėrit ndėr krerėve tė shqiptarizmės sė Prishtinės, Stak Mark Mirditės, organizuan vrasjen e Rrokut, kurse pėr atentator gjetėn oficerin i tij nė ”Kuesturė”, prishtinasin Ismail Mavriqi. Vrasja u kurdis si njė “vrasje aksidentale” nė njė kafene. Dėsh­mo­­ri Rrok Mark Mirdita do tė varroset me nderime tė larta ushtarake, ēfarė meritonte njė dėshmor i Shqipėrisė Etnike.

I ati i Rrokut, Mark Stak Mirdita (1903-1944) - argjendar, veprimtar i ēėshtjes kombėtare nė fėrkemet e t’et, Stak Mirditės. Ishte nė konflikt tė pėrhershėm me pushtetin jugosllav midis dy luftėrave botėrore. Dy herė u krye atentat kundėr tij, por guximi bėri t’i qeshte fati. Atentatorėt serbė u ndanė tė dėmtuar. U dėnua me burg, mė 1939, kurse nė vitin 1940 u internua nė Ivanicė tė Serbisė.

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore mori mbikėqyr­jen e ekonomisė fami­ljare 17-anėtarėsh tė Stak Mark Mirditės. Kishte gruan dhe shtatė fėmijė (pesė djemė e dy vajza). T’atin, dy vėllezėr dhe dy djem mė tė rritur i la t’u shėrbenin pėrpjekjeve pėr tėrėsinė e Shqipėrisė. Ishte njėri ndėr donatorėt e mėdhenj tė ”Mbro­j­tjen Kombėtare tė Kosovės” dhe ndėr shqiptarėt e parė qė u vu nė themele tė “Lėvizjes sė Rezistencės Shqiptare Antijugosllave”.

Mark Stak Mir­­dita e shqeu flamurin jugosllav tė ngritur nga partizanėt nė Bashkinė e Janjevės, mė 17 nėntor 1944. Nė vend tė tij e vendosi Flamurin Kombėtar Shqiptar dhe mori pjesė nė ndeshjen e parė tė “Lėvizjes sė Rezistencės Shqiptare” kundėr forcave partizane jugosllave nė Grykėn e Zhabicės, nė hyrje tė Janjevės. Vazhdoi luftėn nėn komandėn e ”Shtabit Suprem tė Kosovės”, tė Adem Selim Gllavicės, deri mė 12 dhjetor 1944, kur u kap nė Janjevė, i plagosur dhe i sėmurė rėndė. U martirizua nė burgun e Prishtinės dhe e pushkatuan njėkohėsisht me vėllanė, Mikelin, dhe me djalin, Stakun, nė natėn e 23/24 dhjetorit, nė vigjilje tė Krishtlindjeve tė vitit 1944.

I vėllai i Markut, dėshmori Mikel Stak Mirdita (1916-1944), nė vitet e 30-ta tė shek. XX, punoi tregtar dhe aksionar i firmės ēeke “Bato”, e specializuar pėr prodhimin e kėpucėve. Nė ushtrinė jugosllave mori gradėn “narednik”, kurse nė periudhėn e administrimit italian fashist, nga vera e viti 1941, u mor me tregti dhe hoteli­e­ri nė Gjilan. Ra nė konflikt me italianėt dhe u burgos. Nė periudhėn gjermane iu bashkua “Ushtrisė sė Shtetit Shqiptar” me gradėn “aspirant”. Pas disa muajve tė qėndrimit nė Frontin e Prapashticės, u soll nė komandėn e Prishtinės me gradėn “nėntoger”. Nuk ishte i martuar. E arrestuan nė Janjevė, nė shtėpi, duke i shėrbyer vėllait tė plagosur, Markut, dhe e pushkatuan sė bashku me tė vėllanė dhe nipin, Stak Mark Stak Mirditėn, nė natėn e 23/24 dhjetorit, nė vigjilje tė Natės sė Krishtlindjeve tė vitit 1944.

Dėshmori i Shqipėrisė Etnike, Stak Mark Stak Mirdita (1923 - 1944) e trashėgoi zejen e gjyshit, argjendar dhe u skalit nė njė filigra­nist tė shquar, specialist nė pėrpunimin e savatit, specialitet ky kaukazian. Nga mesi i vitit 1944, kur u shtrua thirrja e burrėrisė pėr t’i dalė zot Atdheut, u mobilizua  SS. Pas demobilizimit u ndal nė Prizren, derisa mėsoi se OZN-a ia kishte arrestuar gjyshin, Stak Mirditėn, dhe nuk dinte asgjė pėr fatin e t’et dhe tė xhaxhallarėve.

U kthye nė shtėpi pėr t’u kujdesur pėr gratė dhe fėmijėt. Nuk ishte i martuar. E arrestuan dhe e torturuan pėr tė mėsuar lidhjet me t’atin nė mal. Pas kapjes sė Markut dhe tė Mikelit, i bashkuan nė Burgun Qėndror tė OZN-as dhe i pushkatuan qė tė tre, nė natėn e 23/24 dhjetorit, nė vigjilje tė Natės sė Krishtlindjeve tė vitit 1944.

Dėshmori i gjashtė i Shqipėrisė Etnike nga Derė e Stak Mark Mirditės ishte Luz Stak Mark Mirdita (1912-1945). Nė vitet e 30’ta ishte mjeshtėr ortar dhe dashamirė i madh i futbollit, donator i skuadrės shqiptare tė zejtarėve - “Merhamet”. Nga viti 1942, nė periudhėn e administrimit italian fashist, ishte komandant i financave kufitare nė Doganėn e Glloboderit, me gradėn “nėntoger” dhe oficer i ushtrisė shqiptare nė periudhėn e administrimit nazist gjerman. Do tė shoqėrohej me ushta­rakėt Ismet Teli dhe kapitenin Kondura, i cili vinte nga Shqipėria e Jugut, me orientim politik antifashist.

Pas fitores partizane Kondura u bė komandant i “Komandės sė Vendit nė Prizren”. Ai e mori Luzin nė mbrojtje, afėr vetes. Nga fundi i shkurtit tė vitit 1945, pa dijen e Kondurės, OZN-a e arrestoi dhe e solli nė Burgun e Prishtinės. Ushtaraku Luz Mirdita ishte i martuar dhe kishte dy djem. Hetimet ndaj tij i udhėheqi Shefi i OZN’as, Ēeda Topalloviq. Luzi mbajti qėndrim mospėrfillės dhe pėrbu­zės ndaj Topalloviqit, i cili do t’i betohej Luzit “...se ka pėr ta shfarosur farėn e Stakes...!”

Nė qershor ‘45, Luzin e nxorėn para gjyqit ushtarak dhe e dėnuan me vdekje – pushkatim! Shkalla e dytė, nė Beograd, ia zbriti dėnimin nė 20 vjet burg, por nė natėn e parė qė i arriti vendimi,  OZN-a serbe e pushkatoi dhe ia zhduku kufomėn.

Fakti se gjashtė meshkuj tė Derės sė Stak Mark Mirditės sė Prishtinės do tė likuidohen pa gjyq nga komunistėt serbė tė Prishtinės, e tė cilėt pėr 55 vjet nė vijim u dėshmuan albanofobė, ėshtė dėshmia mė e prekshme qė fletė pėr rėndėsinė historike tė Stak Mark Mirditės, tė bijve dhe tė nipave tė tij pėr ēliri­min e Kosovės dhe tė tokave tė tjera shqiptare nėn robėrinė jugosllave dhe pėr ribashkimin e Shqipėrisė Etnike nė pėrgjithėsi.

Nėnėmadhe Marie Mirdita, ndonėse nė moshė, shtihej mė e fortė se guri. Pėr t’u dhėnė zemėr rejave - Suzanit dhe Helenes, pesė nipave: Pashkut (1929), Skėnderit (1934), Kolės (1937), Gjovalinit (1939-1998) dhe Viktorit (1941) si dhe dy mbesave - Marisė (1939) dhe Viktorisė (1942), mė 1954, e nxori para pasardhėsve, nipa e mbesa, njė tė vėrtetė tė hidhur, por krenare: “Para 65 vjete, ishte vetėm Staku, pa shtėpi e plėng. U bėmė dy, bėmė shtėpi e u bėmė dikushi. Erdhėn fėmijėt, rejat nipat e mbesat. Njeriu jeton pėr fytyrė, pėr njerėzi. I tillė ishte Staku dhe nė atė udhė i nxori djem e nipa. Zoti i mėshiroftė se jetuan me dinjitet e krenari. Sot jam mė e fortė se kur e nisėm jetėn me Stakun, prapė e kam shtėpinė plot, Ju pastė Nėna...!”

Dhjetė anėtarėt pasardhės sė Derės sė Stak Mark Mirditės, me mbiemrin “Markoviq” – dhunė serbe e pėrtėritur, vazhdonin tė jetonin nė tri dhomat e katit pėrdhes tė shtėpisė atėrore ku u lindėn. Nė pesė dhomat e katit tė epėrm, qysh nga 21 nėntori 1944, banonin ushtarakė oznasė.

Kjo ishte dhunė qė nuk mund t’i shmangej, sepse tashti mė ishin shkretuar tė gjitha familjet e personaliteteve shqiptare kombėtare tė Prishtinės, u ishte konfiskuar e tėrė pasuria e luajtshme dhe e paluajtshme, e veēanėrisht ishte para fikjes shqiptarėsia e Derės sė Ramadan Shyqyri Beut, e Derės sė Haxhķ Xhemail Agushit dhe e Derės sė Xhemail be Prishtinės, tashti kryesisht turkofonė nė familje si dhunė serbe e pėrligjur.

Derėn e Stak Mark Mirditės, sė paku frymonte shqiptarėsia historike, e kjo ishte njė ngu­shė­llim pėr Nėnėmadhe Marinė. Ajo, e mbėshtetur fuqimisht nga reja e madhe, Suzana, gruaja e dėshmorit Mark Stak Mirditės, nipat dhe mbesat qė i kishte pranė vetės, pasardhės tė Mark Stak Markut, do t’i dėrgojė nė shkollėn shqipe. Kėtė e konsideronte si Amanet tė Burrit, tė djemve dhe tė nipave - dėshmorėve tė kombit!

Mė 19 mars 1946, i ashtuquajturi “Gjyqi Popu­llor i Rrethit tė Prishtinės”, nė kryesinė e Radovan Bullajiqit, e zyrtarizoi konfiskimin e pasurisė sė patundshme, tė truallit dhe tė shtėpisė sė “armikut tė popullit Stak Markoviq”. Nė doku­ment, midis tė tjerash thuhet: “nga pasuria e tundshme  nuk ka pasur mundėsi tė konfiskohet diēka”!?! Kjo nuk ishte e vėrtetė, sepse e tėrė pasuria nė dyqane dhe katin e sipėrm tė shtėpisė (koleksionet e armėve: kobure, pushkė, shpata tė veshura me argjend dhe korale si dhe koleksioni i ēibukėve) u morėn qysh mė 20 dhe 21 nėntor 1944, e tash gjenden nė Muzeumin  e Beogradit. Nė Vendimin e Gjyqit, megji­tha­tė, u konstatua: “Familjes dhjetė anėtarėsh tė tė padi­turit i lihen nė pėrdorim tė pėrkohshėm tri dhoma  nė pėrdhesin e ndėrtesės sė konfiskuar”.

Nėnėmadhe Maria kurrė nuk do tė pranojė qė pasardhėsit e gjash­tė dėshmorėve tė Shqipėrisė Etnike nga Nėntori i Pėr­gjakur 1944 tė quheshin “Markoviq”!? Nga fundi i viteve tė dyzeta, Nėnėmadhe Maria pėr mbiemėr tė nipave dhe tė mbesave do ta preferojė emrin e gjyshit tė tyre, Stak. Me kėtė mėnyrė donte tė pėrjetėsonte emrin e burrit, shqiptar i famshėm nė kohėn dhe nė mjedisin ku jetoi dhe veproi.

Mirėpo, zyrtarizimi i legjitimitetit pėr bartjen e mbiemrit “Stak” tė pinjollėve tė Derės sė Stak Mark Mirditės zgjati deri mė 31 janar 1956, kur Sekreta­riati i Punėve tė Brendshme tė Kosovės e pranoi kėrkesėn e Nėnėmadhe Mari Frrok Markut, “amvise nga Prishtina” qė t’i legjitimohej mbiemri  “Staka”, tė cilin do ta pėrdornin: reja Suzana, nipat: Pashk, Skėnder, Kola dhe mbesat Maria dhe Viktoria.

Ndonėse pushtuesi serbo-jugosllav, siē kemi konstatuar mė herėt, ishte i betuar pėr ta shfarosur farėn e Stak Mark Mirditės, fati e vulosi faktin qė gjaku i kryeheroit Stak Mark Mirdita tė mbijetojė dhe tė ngadhėnjejė mbi dhunėn mizore serbe. Njė pasqyrė faktike tė kėsaj fitoreje pasqyron: Trungu gjenealogjik i Dėshmorėve tė Shqipėrisė Etnike tė Derės sė Stak Mark Mirditės (1869- 2009).

Megjithatė dhuna gjenocidiale serbe antishqi­p­tare ka rezultuar me faktin qė njė pjesė e pasardhėsve tė Dėshmorėve tė Shqipėrisė Etnike nga Derė e Stak Mark Mirditės tė jetojė e tė krijojė familje nė Kosovė, ku ardhmėrinė shqiptare e kanė tė sigurt, kurse pjesa qė jeton nė Zelandėn e Re dhe nė Australi me kohė ka filluar ta pėrjetojė fatin e pasardhėsve tė Dėshmorėve tė Nėntorit tė Pėrgjakur 1944 tė Prishtinės e tė tė gjitha trojeve etnike shqiptare, tė cilėt mė dhunė u ndoqėn nė Azi (Turqi), nė vende tė ndryshme tė Evropės, tė Australisė e tė Amerikė, tė cilėt, me kohė, pėrmes martesave me tė “huaj”, e nga ndikimi i shkollimit dhe i nevojave njerėzore pėr njė jetė sa mė normale, - ardhmėnia e qenies shqiptare pashmang­shėm do t’u rrezikohet. Ky ėshtė njė fat historik, qė e kanė pėrjetuar tė gjithė popujt e robėruar nė mbarė rruzullin tokėsor.

 

 

Summary

Martyrs of Ethnic Albania from the

noble family of Stak Mark Mirdita in

the nationAL historical memory

 

 

     “In life, you are forced to walk through many paths, but it’s one you dare not ever leave! That is the path of the Albanian cause that came down from Skėnderbeu to Hasan Prishtina….!” - Stak Mark Mirdita.

 

 

With this research, I aimed to establish foundations to enlighten the life, activity, and sublime patriotic sacrifice of pre-ademjasharian era, of the martyrs of Ethnic Albania from the noble family of Stak Mark Mirdita from Prishtina. Albanian prominence of this family relies also on the fact that Stak’s grandsons, although persecuted by Serbian-Yugoslavian Titoist conqueror, did not leave the patriotic struggle of the Great Stak Mark Mirdita, preserved the honor of six martyrs of their blood and National Defense of Kosova, shed for the unique political and statehood unit of Albania, till the place where majority of the people say “bukė” for bread, and “ujė” for water.

The economic, social and political rise of Stak Mark Mirdita, from an unknown person, up to the stage of the great economic, social and political important personalities of Prishtina, is a historical event, let’s call it phenomenal. Stak’s father, Mark, descended in Shkodėr from the village of Blinisht – Shkorret of Mirdita, where he exercised the craft of gunsmith. In Shkodėr he got married a Shkodėr-Mirditė lady named Dile, and they together came to Gjakova, where Mark thereafter will exercise the craft of gunsmith. To the up-to-date knowledge, the spouses Mark and Dile Shkorreti had three kids: Mihill (without successors) Mina (with successors), and Stak, the founder of today’s brotherhood Staka of Prishtina, born in Gjakova, around 1869. After the death of his parents, Stak Mark Shkorreti found himself at a crossroads, and around 1889, he left Gjakova and moved, alone, to Prishtina, as a silversmith craftsman. In the following year, he got married Marie Frrok Dushi, from Gjakova, rented a flat and a shop, and quickly built his reputation among Prishtina wealthy and noble social class.

The gene of Mirdita wisdom, accompanied with human virtue and generosity for poor and disabled, made Stak an example of the head of the place, now much more known as Master Staka, Stak Goldsmith, Stak Mirdita and Stak Gjakova. Since the period of the rise, which was the last decade of the Ottoman administration in Albania, Master Stak was part of the main donors in the Vaqf of Prishtina. At that time, he started to deal with national Albanian and Ottoman political issues, was very close with Xhemajl Bey Sylejman Pasha, known later as Xhemajl Bey Prishtina, with Haxhi Myfti Mustafa, (descendent of famous Shyqri Ramadan Bey), and with Haxhi Xhemajl Agushi.

This close friendly and national Albanian political relationship will be cultivated and grow in continuity up to the stage of the readiness for a joint and priceless sacrifice for the Albanian cause of Prishtina and the unified Albanian national freedom, united with dignity.

Although he didn’t attend a regular school, craft man Stak Mark Mirdita, as an autodidact, from the youth learned reading and writing in Albanian. The data indicate clearly that “beside accounting notebooks” for shops he also kept religious and historiography books in Albanian, which were brought illegally in the Ottoman period, without many obstacles, through the Catholic Church and Austro-Hungarian and Italian diplomatic services. About the socio-political significance of Stak Mirdita in the end of the Ottoman administration in Albanian lands, there are two sources reading about: He was a carrier of two high decorates by the two most powerful emperors of the time that ruled in the largest part of the Balkans, Sultan Abdylhamid and Franc Josef.

From the Serbian Consular sources, it can be seen clearly that Stak Mark Mirdita, on the eve of the Albanian General Uprising led by Hasan Bey Prishtina (5 May -16 August 1912), was one of the earlier connections of the Albanian National Movement with the Austro-Hungarian Consular service in Prishtina. Let us recall here only a few pieces of information by Dr. Milan. Č. Milojević, consul in Prishtina, addressed to the Serbian Minister of Internal Affairs, on 4 May 1912, who, among others, stated: “That Austro-Hungary was doing a propaganda among Albanians is out of any doubt. The Consulate felt honored to inform the Ministry on the last organization in the Peja District and on the influence of the Catholic priests to the authorities and among distinguished Albanians. Austrian influence will be increasingly larger, as it is distributing arms through their own people. In Prishtina itself, some Stak Latin (coming from Gjakova) is giving arms to Albanians and he is known to everyone to be a Man of Austria…”

With the Serbian occupation of Kosova, in the mid of October 1912, Prishtina will face frontal genocidal and ethnocide attacks by Serbian occupiers for the extinction of everything being Albanian and albanianisation of Prishtina and wider. A number of Albanian leaders were shot, a number of them was expelled to Anatolia and some outstanding personalities of the circle of Xhemajl Bey Prishtina, Hasan Bey Prishtina, Hoxha Kadri Prishtina and others, passed to the regions of London (Conference) Albania, to act politically and militarily for the free future of Kosova united with coastal part of Ethnic Albania, now known as “Albania Principality”.

The start of the First World War initially brought a little hope that the circumstances in Europe would also change the fate of Albanian nation. However, it was very soon seen that the new Austro-Hungarian and Bulgarian conquerors divided the zones of interest also in Albanian lands, which by the London Conference, in 1913, were given to Montenegro and Serbia. It may be said that more than a half of present Kosova became a prey of Bulgaria, a conqueror even more barbarian than the Serbian one. The Bulgarian Army arrested Master Stak Mark Mirdita too, with charges that he was politically active against Bulgarian interests, due to what he could be shot. He was released free of hard imprisonment two weeks later, after Stak`s life was paid with gold by the Albanian leaders of Prishtina through the Bulgarian Commander in Prishtina.

The end of the First World War brought only a confirmation of the captivity for the biggest part of the Albanian nation. From the Serbian-Yugoslavian reoccupation of Kosova, respectively by the end of October 1918, in the largest part of the Albanian regions all Serbian genocidal and ethnocide experience was brought to life against the Albanian being. Prishtina, in this respect, was most attacked and jeopardized, for the fact that the extinction of Albanianisation of Prishtina would be considered the beginning of Serbian victory in dealbanisation and serbianisation of Kosova.

In order to face this violence in awaiting a better European and world political turning to Albanians as well, national political activists were recruited, ready to priceless sacrifices to preserve the Albanian existence, as elsewhere in Kosova, in Prishtina as well, through a legal political organization in “Xhemijet” (Union) organization, founded by Nexhib Bey Draga, whereas illegally as activists of “The Committee of National Defense of Kosova”, known in terrain as “The Kosova Committee”, founded in Shkodėr, under the leadership of Hoxhė (Imam) Kadri Prishtina. Initiated also through the connections for political actions with most notable personalities of Prishtina and wider of Kosova, and based on the concrete actions results, Master Stak Mark Mirdita, participated with the groups of activists of “Xhemijet” and “The Kosova Committee”, who can be considered Apostles of the albanianisation of Prishtina and Kosova as a whole.

In the first year of Yugoslavian slavery, in Kosova an anti-Yugoslavian Movement of Albanian resistance outburst, known as “Kaēak (fugitive) Movement”, that was implementing a political and warfare program of “The Kosova Committee”. There are real data that Master Stak “Latin” was persecuted by the Yugoslavian police government in the first part of 20-ies of 20th century, and was kept under continuous surveillance - as an enemy of the Serbs, in a close connection with Armed Movement - “Kosova Kaēak”. Indeed, it was known exactly that Stak Kujunxhia helped the head ‘kaēak’ of Prishtina, Ibush Agė Vuēitėrna and more than ones went to the Movements center, in Drenica, and personally contacted the units commanders: Azem Bejta and Qorr Ilazi, whom he gave money for ammunition and weapons.

In the beginning of Yugoslavian occupation period Master Stak Mirdita, who except his native language spoke also Serbian and Turkish languages, learned Cyrillic writing and reading and could be found as a permanent reader of the main Serbian press “Politika”, “Pravda”, “Vreme”, etc. Most of the personalities of Stak’s life and political activity circle were acting like this, which was prepaid in the review “Hak” of “Xhemijet” and read carefully illegal and legal socialist and communist press in Serbian language, such as “Socijalistiēka Zora” of Skopje and “Proleter”, a review of the Yugoslav Communist Party Central Committee.

Between the two World Wars, the closest circle of co-activists of Stak Mirdita, were personalities that proved to be apostles of albanianisation, such as famous Nazim Gafurri and Mustafa Abiti, and Albanian cause trustworthy. Therefore, Master Staka was the most identical idol of Sheh Mehmet Sezai, the most famous Islamic lawyer in his time, a notable teacher of Albanian patriotism in the years under Yugoslavian occupation in Prishtina and its surroundings. Stak Mirdita in all municipal, provincial and parliamentary elections under Yugoslav occupation, voted arm to arm with a legal and illegal Albanian activity carriers: Nazim Gafurri, Shyqyri Ramadan Bey, Haxhi Xhemajl Agushi, Mustafa Abiti, etc.

Indeed, Master Stak Kujunxhia was as a half-brother of Shyqyri Ramadan Bey, the first manufacturer of Prishtina, the most devoted national philanthropic that Prishtina had in the first part of XX century, the leader of Prishtina Waqf. Staka was a political co-thinker and a working arm with Haxhi Xhemajl Agushi, since the ottoman period, and then, under Yugoslav occupation, even with his sons: Mustafa Agushi, a philanthropic and dignified wise man and Iljaz Agushi, a politician of pan-Albanian sizes in his time.

In other words, during the Yugoslav occupation period Master Stak Mirdita used to belong to the group of Albanian leaders of Prishtina, and if we could do a ranking of families with overall national importance to Prishtina of that period, the Noble family of Stak Mark Mirdita could be considered the Third one, after that of Shyqyri Ramadan Bey and Haxhi Xhemajl Agushi.

The economic and social power of the Noble family of Stak Mirdita in the period of the Yugoslav occupation was measured with a fact that Stak was one of the biggest donators of Prishtina Waqf, an institution that was managing the educational and cultural life of the Albanian Muslim population and took care for the poor and disabled people. Besides that, he was very human, merciful to the poor and disabled. At that point, he did not making any difference between peoples of different religions and nationalities, whereas on the eve of the Islamic religious “Big Nights” (holy nights, feasts, Kadar night, etc.) he opened a list in Prishtina main bakeries, shops and coffee shops, where the people in need, the poor, went and took the needed food articles for a normal expense of the medium family for “the feast”. After the “feast”, Master Stak was checking the lists in order to make a total value of the distributed goods and paid them in cash. This was an early tradition in Prishtina, but then it was implemented with devotion by the Noble family of Shyqyri Bey and Haxhi Xhemajl Agushi.

Out of Prishtina Master Stak Mirdita had experienced friends in political battles for the preservation of the Albanian biological substance in the historical areas of Ethnic Albania. Let us refresh the facts that Stak Mirdita with his wardrobe, his stance, his talks, in his cross-legged sitting, his way of smoking and his “manhood”, was fully naturalized in the Albanian Muslim leaders’ environment not denying his Catholic religious being, without expressing the feeling of indifference of the religious minority in the surroundings where he used to live and work. In brief, in the Albanian Islamic, Bosnian and Turkish environment, Stak Mark Mirdita never felt himself as a minority or stranger.

As a National martyr, Stak Mark Mirdita was an apostle of what could be named albanianisation in the Catholic Church in Prishtina. Indeed, as all other Albanian patriots, Stak was gnawing in his heart the official serbianization of Albanian surnames, adding to them “viċ” or “iē”. So, Stak Marku will be named, forced officially, “Staka Markoviċ”, and his descendants, sons and grandsons were registered as “Markoviċ”. Then to some mega Croatian priests, their Christian calendar names and historical Albanian names forms of Catholic Albanians were converted to Slavic ones. This was a strong shock to Master Stak Mirdita, who reacted with courage and no hesitation. So, by the end of the first decade of the Yugoslav occupation, Master Stak, having also the political and material support of the Albanian Islamic leaders, jumped into dignified attempts for albanization of the Catholic church in Prishtina, even though the number of Albanian Catholic believers was minimal and insignificant. Actually, besides the family of Stak Mark Mirdita, that was increasing with blessing, a baker lived in Prishtina at that time, who didn’t have any descendants, and there also were two other non-resident bakers in Prishtina, one from Zym and the other from Peja. The regular frequents of the Catholic church in Prishtina were then mainly employees, teachers and Croatian and Slovenian military staffs.

However, in 1928, Master Stak Mirdita took an initiative for constructing a Catholic church in Prishtina, in the locality where the Square “Zahir Pajaziti” is now. The main donors for its establishment was officially considered Master Stak, but the construction of the Catholic church was strongly supported by the Muslim leaders of Prishtina and from all over historical Kosova, as well as by the Hebrew traders of Prishtina, who were friends of Stak and Albanians of Prishtina. Many Islamic Albanian leaders, in order to escape from the statehood persecution, registering their material contribution to the establishment of the Albanian Catholic Church on behalf of the name of Stak Mark Mirdita, and at the church’s entrance, above the noble family, at the request of the protected donors persisted by Stak Mirdita, the inscription read “Kisha e Shėn Andonit” (Saint Andon Curch) and under it followed the text in Croatian ”Crkva Svetoga Antuna”.

According to the Yugoslav police data, in 1929, Ferat Bey Draga started the illegal reorganization of “The Kosova Committee” branches in the Albanian areas under the Yugoslav administration., Albanian personalities were included into that organization, which would be the main obstacle against The Agrarian Reform in the `30 of the 20th century, and the expulsion of the Albanians to Turkey, intending for the Albanians’ lands to become Serbs’ property. Then Master Stak strengthened informational connections with the Albanian Consulate in Skopje (Shkup), through which the official Tirana was informed about the situation of the Albanians under Yugoslav occupation. The trustful connection with Tirana was a higher official of King Zog, Rrok Berisha, with whom Stak had regular confidential correspondence. 

Patriot Stak Mirdita hated strongly the Yugoslav occupier and the sovereign Aleksander Karadjordjević II, and he couldn’t hide it, so this brought him in a wild confrontation with the Yugoslav gendarmerie and judiciary. Especially from 1934 Stak was permanently under the gendarmeries surveillance. His shops and house, with different pretexts, allegedly as a smuggler of “illegal tobacco”, was a target of frequent searches, day and night. All of this only to make Stak’s family life more difficult, which became increasing larger and richer.

From 1937, when the Yugoslav government (pursuant to “The Yugoslav-Turkey Agreement”, for the expulsion of 400 thousand Albanians to Anatolia), pushed on more political, economic and cultural pressure, especially for the displacement of Islamic Albanians of influence on the people. Then Prishtina was attached by all ethnocide measures against its historical Albanian cause, to enable full serbianisation in the city.

Wise Stak Mirdita, in 1938, much more for Albanian national effects, went to the Turkey representative office in Shkup and submitted a request for visas - to move to Turkey with all his family, where he would continue his craft of a jeweler. As an alibi for that request he had judicial documents and violence that was exerted by police persecution and the fact that by then all his costumers had already moved to Turkey and so he couldn’t live in Prishtina anymore. The Yugoslav and Turkish governments recommended Stak to move to Austria, but he replied that he was forced to go where his clients were and not to a place where he couldn’t provide food for his family…!

An unbreakable warrior for the Albanian cause in Prishtina and elsewhere in the Albanian lands under the Yugoslav occupation, from 1940 Stak experienced many conflicts against the Bishop of Shkup - Prizren, Dr Smilan Franjo Čekada, a Croat from Bosnia, a notable big Croat, who recommended Croatization of the Catholic Albanians personal names. In 1942, Stak Mirdita reprimanded Dr. Ēekada courageously:

” Shame on you, you have been a bishop for so many years in the Albanian land and you haven’t learned Albanian language…!?!” He was ready to tell him directly, ”…If you don’t show sympathy for Albanians you are not a good religious man, as you are a bishop of Albanians here, and not of Croats…!?!” Bishop Dr. Smilan Čakada spoke publicly against Stak Mirdita and asked for Stak to be removed from membership of the Catholic Church. This request was not fulfilled owing to the defense of Stak by the higher rank of Slovenian clergyman, Monsignor Janez Gnidavec, a friend of Albanians and a devoted friend of Stak Mark Mirdita from 1924.

The Albanian cause activist, Stak Marku, then also was among the rare Kosova leaders, who received historic and religious books in Albanian from the Albania’s representative in Shkup and from a Turkey’s consul in Sophia and distributed them for reading. For all these activities, the Yugoslav government took action for the destruction of economic, political and social power of Stak Mark Mirdita. Finally, in 1939, the Gendarmerie organized the assassination of his elder son, exactly Mark Stak Mirdita, who was leading the economy of the Noble family of Stak Mark Mirdita for a very long time.

Yugoslavian political, economic and police persecution against Stak Mark Mirdita are from the most various ones, but part of them will be unfold during the reflection of the biography of the five other Martyrs of Ethnic Albania from the blood of the Great of Albanian nation, Stak Mark Mirdita.

Stak Mirdita`s relationship with his family members were typically patriarchal of the Albanian highlands. In front of his family, Stak was keeping distance with his wife, he was impartial with daughters-in-law, he showed noble love to his grand children, to the sons within the family he behaved proudly as an invulnerable sovereign, and in the city he was correct and soft with his sons, the same as with costumers in the shop and artisans, and with political collaborators in cafes. When directly, he cautioned his sons and grandsons, but he didn’t them to be slaves of his parental wishes. He repeated his pieces of advice to his sons, grandsons and their friends, and those they accompanied: ““In life you must step many paths, but you should not deviate one, never! That is the path of the Albanian cause that came from Skėnderbeu to Hasan Prishtina ….!”

An Albanian cause activist, Stak Mark Mirdita was one of the popular leaders of Prishtina and Kosova, who all his being and blood devoted to the provision of preservation of the Albanian being of Prishtina and of the occupied Albanian lands by Yugoslavia, awaiting any historical turn of international character, which would change the social and political position of Albanians occupied and persecuted by ethnocide and genocidal Serbo-Slavic sanctions. According to the Yugoslav military analyses in the Albanian areas, an overall Albanian view dominated continuously: “Even if the damn devil comes, it will be better than this…! “ Let it end where it ends only to get rid of this hatred government…! “Whatever the end, let’s only get rid of this hated ruling …!”

So, the attack of Nazi-fascist against the Yugoslavia of Versailles on 6 April 1941 was felt as a possibility for the liberation from the Slavic and Greek occupation, for the settlement of the Albanian Cause ones forever and rightly, but not waiting for freedom as “a peeled apple on a plate” given by foreigners, but offering all Albanian health and existential being for the liberation and reunion of Albania.

Realistically, the veteran activist of Albanian cause in a 40-years period, continuously on the first war lines with money and words for the liberation of Albanian nation, Stak Mirdita, from the beginning of the Yugoslav army and police withdrawal from the largest part of the ethnic and historic Albanian lands, was devoted to the Albanian lifelong political national request represented by Iljaz Agushi for the establishment of a state administration in Albanian in the Prefecture of Prishtina, an administrative unit in “The Liberated Lands” of  “The Kingdom of Albania”, as well as consolidation of military and police services mechanisms, to guarantee peace for the development of Albanian economy and society as  a whole.

Now a warrior of the pre-ademjasharian sublime sacrifice, Master Stak Mirdita didn’t have what to change from his warfare and political strategy that he stepped on during his life century, “Longing and soul - for deserved Albanian and Freedom and not given for free!”, and all as proven Albanian patriotic leaders, Stak was close to political legal structures, to the police and military, not to provide obtain wealth and spend a gentleman’s life, because he got them with hard work and kept them with courage and priceless sacrifice, but to support the  Albanian legal political demands represented by the Apostle of Ethnic Albania, Iljaz Agushi, against the partition of Albanian lands between Italian, German and Bulgarian Nazi-fascist allies, clearly for reuniting Albanian lands even under the crown of the “Italian Kingdom”, as a transitory phase towards the independence of reunited Albania at the end of the worlds bloodiest clash.

With undisputed data we can conclude that Stak Mark Mirdita, by the end of 1941, set himself in a full service of the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Albania, Iljaz Agushi, for the establishment and empowerment of the “National Defense of Kosova”, having side by side Xhemajl Bey Sylejman Pasha-Prishtina, father-in-law of Iljaz Agushi, a Leonid of Albania by mid of October 1912 in Merdar and Perpellac, against the Serbian invading army, as well as Shyqyri Ramadan Bey, the son-in-law of Sylejman Pasha–Prishtina.

The popular leader Stak Mark Mirdita, even though being his family head ,the only Catholic Albanian family resident of Prishtina, due to authority he enjoyed among the population and Muslim popular leaders of Prishtina, had authority to speak of the most patriotic demand of the historic moment of the Islamic part of Albanian nation, because he was accommodated among the Islamic leaders and scholars of Prishtina, that was going to be reflected as a good example for similar actions in all Albanian lands “Liberated”, whose sole name was – “Kosova”.

Here is a fragment from a document that deals with an event in the mid of May 1942: “The head and population of Prishtina and the Clergy represented by Mr. Shyqri Bey Ramadani, President of Waqf, Xhemjal Bey Prishtina, Sheh Mehmet Sezai, ex muftu of Prishtina, Jahja Ademi, Haxhi Xhemajl Ymeri, Vehbi Rexhepi, Stak Marku, Sadik Rushiti, Mustafa Abidini, Hyrshid Hebili, Mahmut Shabani, Jashar Haliti, Mustafa Jakupi, Jahja Eshrefi, Iljaz Shyqriu, Hafiz Ejupi and Hasan Zyberi, spontaneously gathered at the Municipality headquarters under the chairmanship of its head, and unanimously requested to be applied all Albanian laws and “we don’t want the Scholars Council alone, but we insist on the request for union with the center of Tirana in all the activities social, political, spiritual life, removing once and forever any trace of the former Yugoslavian regime”.

Among the mentioned personalities, Prishtina had dozens of traders, craftsmen and renters who did not spare the wealth and toil to ensure Ethnic Albania’s integrity and seventy of them fell martyrs on Albania’s Altar. But, we have to conclude without any doubt that by all the leaders of Prishtina, efforts to preserve the Albanian cause of Prishtina in the Yugoslav occupation period and the integrity of Ethnic Albania during the Second World War, were paid more costly by Stak Mark Mirdita, leaving on the altar of Albania’s Freedom, except himself, three sons and two grandsons, all of them killed by Serbian communists.

For the sake of the historic reality, we have to ascertain the fact that owing to the advise and influence of the three Albanians of high human values: Shyqyri Ramadan Bey, Stak Mark Mirdita and Mustafa Agushi, there was no looting, killing, rape or other misfortune exerted against Prishtina Serbs during the second World War. Shyqyri Bey, Stak Mirdita and Mustafa Agushi were the most trustful ones who followed the political instructions of Iljaz Agushi Not to commit any violence against the Serbs, be they citizens or farmers, because will also in the future be the citizens of Albania, which is being reborn united…!”

These three personalities of Prishtina: Shyqyri, Stak and Mustafa, during the Second World War were the most loyal conductors of the request of Iljaz Agushi, not to commit any citizens and police violence – denunciation, boycott, arrests, deportation against Albanian communist of Prishtina, but to ask them to bind the war “to the cart of England, and not to the Russian one….!”

The moment here enables us to specify the fact that immediately after the establishment of administration in Albanian in Prishtina Prefecture, a condition was fulfilled to the patriot Stak Mirdita to lead ahead the instruction of Padre Shtjefen Gjeēovi: “We have to be guardian warriors against the tendencies of the Croatization of Albanian Catholics through the church, especially in Janjeva, Ferizaj, Artana and Karadak areas…!” The activist of the Albanianism Stak Mirdita, had a cottage in Janjeva and he went there for summer holidays and at weekends to be present in the Sunday’s Prayers. Now, the role of Stak to the return of the Catholic Albanians to Albanians is great.

Life experience and historic memory offered proofs that the freedom of fatherland and the nation could not be won nor be assured without military trained soldiers, meanwhile, noble character of Master Stak didn’t allow him to call the others to recruit the youth in regular police and army lines of the “Kingdom of Albania”, but the freedom-loving spirit ordered him to lead, to be a guide to others. With his blessing, his second son, Luz, got recruited in the customs police named “Finance”, whereas his grandson, Rrok Mark Mirdita, being not yet 17, was recruited a soldier in the citizens special security units, in the Police Headquarters.

Before we move ahead in the enlightenment of the history of the Noble family of Stak Mark Mirdita, we need to clarify the official positions of the Albanian government related to the world’s conflict, due to the fact that Stak Mark Mirdita was considered the hand of Tirana Government in Prishtina. Actually, the governments of “The Kingdom of Albania” during all the time of the Second World War tried to unite and strengthen the Albanian national unity and to factorize the state of reunited Albania, but being impartial, neutral towards the fighting blocs.

These facts reflect on two last documents of the Governmental Cabinet of Eqrem Libohova – Iljaz Agushi. At the Call of Prime Minister Libohova, on 9 September 1943, directed to the Albanian nation, stated: “I and my coworkers were convinced that, in the undergoing human clash, Albania could not play any role”, so we kept neutral towards the fighting blocs, with the aim, that at a proper moment, “to defend our legitimate rights with a unique voice”. Further on he invited “all of those who have Albanian blood from Prishtina to Konispol and from Ulqin in Tetova, to tight up around the national Flag, because “our salvation stands in union, order and discipline!”

Meanwhile in the Decision of the Government of “The Kingdom of Albania”, on 11 September 1943, was stated: “Today, The Ministerial Council in an extraordinary meeting, chaired by of his Excellence Iljaz Agushi, Vice-Prime Minister and Dep. Prime Minster, analyzed the situation of Albania after the capitulation of the Italian army and arrival of the German army in our land. After the information that the German armies come to the Albanian land as friends only for war needs: After it was stated that the Great German Reich looked with sympathy at the independent Albania with its borders that are determined by their language and blood and is decisive to defend, the Ministerial Council unanimously decided: Full independence of Albania is declared; the Government takes all sovereign powers until the new Assembly will be elected; The Ministry of Foreign Affairs and Ministry of National Defense are established; Reorganization of Albanian armed forces will start immediately; World Order will be kept by all means”.

Here, should  be briefly specified the facts that while the Nazi-fascist Bloc- Germany-Italy-Japan, with Triad Treaty (27 September 1940) promised a New World Order, which would correct immediately injustice to occupied and divided nations from Russian-England-French Imperialism by the middle of 19th century, the Antifascist Bloc - USA-England-Russia, with Atlantic Chart (14 August 1941), London Conference (24 September 1942), Moscow Conference (October 1943), Teheran Conference (28 November - 01 December1943), and Yalta Conference (11 February 1945), ensured to the antifascist “states” and “nations” the legitimate right to the territories by the international treaties from before the Second World War. This meant that the Antifascist War did not promise freedom to the absolute part of Albanian nation under Yugoslav and Greek captivity.

The Documents of the Libohova - Agushi Government, that were brought above are the best proof that the political, statehood and Albanian military leadership of the Second World War period under the Italian fascist administration, followed a road marked with sacrifices and sublime attempts to influence the historical violent flow also to the interests of Albanian nation as united and undivided. This national policy was also cultivated in the period of Second World War under the Nazi German administration of Albanian lands.

In order for the Albanians outside the London Conference to prove to the Nazi fascist and Antifascist world that they were alive, and that they wanted the freedom of a united nation, with justice and human dignity, Initial Council of Albanian political and military organization “ Second Prizren League” came together in Prizren on 14 September 1943. The Foundation Assembly of the “League” had its sessions from 16 to 21 September 1943. At that Assembly, the Prishtina Prefecture was represented by: Shyqyri Ramadan Bey, two brothers of Iljaz Agushi - Mustafa and Jusuf (graduated in philosophy), Master Stak Mark Mirdita, Hajrullah Lebib Bey, Mehmet Shaban Pasha, Sylejman Ashkiu and others.

While Jusuf Agushi represented the Prishtina Prefecture to the “Central Leagues Committee”, Shyqyri Bey was elected president of “The District Committee of the Second League of Prizren for the Prishtina Prefecture”, Mustafa Agushi, a known economist, was appointed a cashier, while Stak Mark Mirdita, one of the oldest activists of “The District Committee of Prishtina Prefecture” played the role of an adviser and assistant of Shyqyri Bey.

It is worthy mentioning here that Shyqyri Bey, Mustafa Agushi and Stak Mirdita were, indeed, the moral values of “The Second League of Prizren” and the main dinners of the activities of “The District Committee of the Second League of Prizren for the Prishtina Prefecture”, who organized and led the “National Defense of Kosova” until the middle of November 1944.

Patriot Stak Mark Mirdita cooperated closely with the Minster of Internal Affairs of Albania, Xhafer Deva and Shasivar Aliu (the son of professor Mullah Ali Banjska), famous in Mitrovica, commanders of “The National Defense of Kosova Headquarters” (NDKH). Stak Mirdita was continuously committed to “The National Defense of Kosova”, and stood shoulder to shoulder to Shyqyri Bey, was an NDKH member, under whose command were two sons of his: Luz, second lieutenant, and Mikel, a graduate student, whereas his grandson, who had his grandfather’s name still alive, Stak Mark Stak Mirdita, was then in the lines of the SS “Skanderbeg” troops, with military rank as well.

Now it is worth mentioning a patriotic act of Stak Mark Mirdita, who, as soon as the German administration was established in Prishtina, took a courageous step to avoid eventual risk of Croatization of the Catholic Church of Prishtina and to stop definitely the flow of the process of Croatization of the Catholic Albanians in Janjeva, which was seen with sympathy by the Italian military and carabineers. However, it was also to express appreciated feelings for Albanian goodness that brought to Albanians decomposition of Yugoslavia by the German punch, and finally also as internalization of the problem of the Albanian Issue that was awaiting the right solution, Master Stak Kujunxhia removed the Croation inscription form the Catholic Church “Saint Andon Church” of Prishtina and instead of the Croatian text “Crkva Svetoga Antuna”, he wrote an inscription in German: “Sankt Anton-Kirche”.

That hit very hard the Croatian bishop Dr. Smilan Ēekada, who being raged by the removal of the Croatian inscription, rebuked Stak cynically: “The Church is not your own private shop to change the destination as you like…!?!” Stak Mirdita replied to Dr. Ēekada, fire to fire: “No, your Excellency it is not my property, but I am a stakeholder with my country brothers, and a guest, as elsewhere, here is only temporarily…!”

Dr. Ēekada was also a bishop of the Eparchy of Shkup-Prizren in the period of Yugoslav AVNOJ, and there were opinions saying that continuous attempts of Stak Mark Mirdita for the construction and Albanisation of the Catholic Church in Prishtina, and Stak`s attempts to stop the process of Croatization of the Catholic Albanians of Janjeva was one of the unforgiving hidden charges of Yugoslav communists that brought the family of Stak Mark Mirdita to the edge of the bloodiest extermination that the Albanians of Prishtina experienced in the beginning of the Bloodshed November `44.

The national memory and historic sources on the ways of killings of the martyrs of November bloodshed 1944 in Prishtina, Kosova and elsewhere in  Albanians’ lands, is full of dreadful scenes and stories: killings with gun fire shooting the victims with many bullets, first in their body extremities, starting from their legs, knees, hands, with time intervals, and then on their foreheads, hearts, martirising them - killing with bayonet, again starting from the extremities and in the end in the heart and throat, killing with knives, first cutting their ears, noses, penises, testis, tongue, pulling out their eyes, making “pockets” under their ribs, carving crosses with five-angles stars with sharp edges on their bodies, faces and chests - martirising them, forcing them to dig their collective graves, a deep hole to throw the victims, naked, in order to throw hot water on them and shooting those who tried to get out of the hole with raffles of bullets by automatic guns, to cover with soil, the dead and alive wounded bodies: martirising, killing them with bayonets in a in closed environments called “OZNA prisons”, followed by an orgy dance “Širi kola…!, followed with drums, clarion and other musical instruments, to an ecstasy of sadist killers who had the bottle of “šlivovic” in left hand and a bloody knife in the right one - killing them by hammering nails under their finger nails, on noses and in ears, and finally hitting them on their heads with hammers - martirising, torturing them to fainting, throwing petrol on them and burning them alive - martirising, shooting them publicly before the population and in the presence of a judge, and loosing their corpse forever, usually by burning them - killing with starvation and cold, burning their bodies in lime furnaces; killing them by hanging while slaughtering them with hot wires into most sensitive organs, up to the heart – martirising them with smoke suffocation and burning; torturing them physically to death to the exaltation of criminals and throwing them alive into wells; martirising them with most barbarous tortures and throwing them into septic holes!?!  

There are many ways of killing the Albanian patriots from the beginning of Bloodshed November 1944 to the armed resistance break of “NDSH” (Albanian National Democratic (AND)) Organization, in 1951, implemented in “OZNA” prisons in Skenderaj, Drenas, Mitrovica, Vushtrria, Prishtina, Ferizaj, Gjilan, Presheva, Shkup, Gostivar, Tetova, Prizren, Rahavec, Gjakova, Peja, Burim (former Istog), Novi Pazar, Plava, Gucia, Ulqin, Tivar and elsewhere. According to the historical memory of Prishtina citizens, the killing of the national martyr, Stak Mark Mirdita, was specific, at least to the fate of Prishtina martyrs.

Let us walk through the traces of Albanian blood from the mid November 1944, when the withdrawal of German army started from Kosova, and had as consequence the defeat of “The National Defense of Kosova”. Like the other national activists of Prishtina, Stak Mark Mirdita also scattered his 16-members family. He sent one part to Janjeva and elsewhere, and he and his wife and their juvenile grandson, Pashk, stayed at home to wait and face bloody events.

His collaborators and friends, Xhafer Deva and Shashivar Alia, asked Stak to take his son , Mikel, with himself and to travel by plane to Austria, where they would continue their activity for the liberation of Kosova, but Stak Mark Mirdita was decisive. He was just and wouldn’t spare even a friend to reprimand, when his fatherland freedom was in question. “I dedicated my life to Albanian life of Prishtina and Kosova, and I have brought up my sons for Kosova. If God has decided so, I will give it my blood and that of my descendants.  I have never hesitated for the national dignity and freedom of my people. I will go to the end…!”

On the night between 18 and 19 November (Friday and Saturday) 1944, Bulgarian soldiers, barbarous Albanophobs, extremely inhuman, occupied Prishtina. They were welcome by the Serbian citizens as “liberators…!?!” Serbs, waiting for Serbian partisan forces, put themselves in the service of the Bulgarians against the Albanians in Prishtina. At midnight between 18 and 19 November, Prishtina Serbs, the majority of who were “Gypsy Serbs”, organized in a drunken orgy protected closely by the Bulgarian soldiers, went from door to door of Albanian noble families and Albanian leaders, knocking on their gates with wooden posts and shouted that “…the freedom for Albanians came to an end…”!?! Masked Serbs went to Stak Marku’ house too, knocked on their gate barbarously and shouted: “Stak, freedom has come, there is no more Albania…!?!” Stak, be3ing a proven brave man, recognized by the voice that they were his Serbian neighbours, took a lantern and went out in the street, and scolded them in Albanian way: “Shame on you…!” Serbs withdrew away while knocking on other families’ doors, followed with shouting: “Freedom has come, there is no more Albania…!?!”   

The veteran of the attempts for the freedom of the Albanian nation returned home with frozen blood on his face. He succeeded to tell his wife, “My old wife, things aren’t good…!?!” and deepened himself into thoughts trying to foresee the end of the Albanian tragedy of Kosova. In no moment he complained to his wife, nor to his grandson, especially about the tragic fate that he felt to come to his family, but he couldn’t but complain about the fate of the cause of ethnic Albanians that suffered due to military and political machinery of COM intern antifascist allies.

Before the morning of 19 November, partisan units came into Prishtina from the Llap region direction, with whom was “Battalion Meto Bajraktari” under the command of Mustafa Hoxha Nishevci, whereas from the direction of Fushė Kosova came partisan units of South Drenica, under the command of Bajram Tahir Berisha, the first cousin of Rifat Berisha, Vice-President of the National Liberation Antifascist Council for Kosova-Metohia”. The Liberators called a rally exactly in the center of Prishtina, in front of Malush Kosova’s hostel “Skanderbeg” on the next day, on Saturday, 19 November 1944.

There, on the “stage” in front of the people were brought Stak Mark Mirdita and Shyqyri Ramadan Bey; the artisans took the former from his house around 11 o’clock and brought him there, in order to have calmed the frightened people from the partisan “Liberators”!?! They didn’t allow him to go back to his family and after the cruelest tortures to death they lost his grave, as they did to Mustafa Agushi from the morning of 19 November 1944. Onto the “stage” were brought a dozen of personalities of the Albanian leaders of Prishtina, who were later arrested in continuity, experienced tortures and were shot, and their corpse were lost.

After the rally, where Prishtina communist Albanians and Serbs held speeches, Stak Mark Mirdita came home raged. Since his wife, Maria, was a lifetime co-fighter, he told her,” My wife! A gun with a tie has come, those of the mountains have come…, some good-for-nothing persons …. this isn’t an organized state…!?! The next day (20 November 1944), at around 10 o’clock, three Serbian armed soldiers got into Stak’s house. They told to him that Bora Moračić and Čeda Topalović from OZN’a wanted him.

Both of them, Moračić and Topalović, were from Prishtina. They sent him to OZN-a before guns barrels and without any “introduction” the executers of Albanians of Prishtina in Bloody November 1944, Bora and Čeda ordered, “Stak, go with these guards to bring us three tins of gold …!” Stak Mirdita, a man who didn’t feel fear, didn’t move his eye and with a ready reply on the tip of the tongue, returned to them with irony, “I am a jeweler and I dealt with antique, jewelry, and others, and as for three tins of gold, I am not in possession of King’s treasury…!”

Serbian partisan OZN-a heads didn’t give up their request and ordered three partisans to escort him to the shop to bring the requested gold. Stak understood clearly where he was going to end up, he and his wealth, so he didn’t find it reasonable to do any attempt to protect his valuable wealth that he had in his shop. From the safe box he took out a box of expensive jewelry and collected some two kilos of golden jewelry that he had in his shop and brought them to the armed guards of OZN. The cruel executors, Serbs Bora Moračić and Čeda Topalović planned not only the robbery of the movable estate, but also the extermination of Stak Mark Mirdita`s successors, they threw the gold jewelry onto the ground and ordered, “We want the tins with gold…”

   They released him to come home, empty hands. Exhausted by the psychological tortures. For 75 years in his life he didn’t experience more humiliating, anti-Albanian government, plunderer as the Bulgarian one of the First World War. He told his wife and grandson everything that he had seen and experienced and followed, “We never know the end of the evil that we have to deal with the pledged enemy…!” On the next day, 21 November 1944, Monday, around 8 o’clock, three Serbian armed soldiers, entered the house of Stak Mark Mirdita and took him by force out of his house. The national martyr, with his stoicism that gave fear to the century enemy of Albanian cause in Prishtina and Kosova in general, instead of saying good bye to his wife, the great mother Maria, he said, “My old wife, I am not going to come back, I’m in the hands of “gypsies”…!”

The great mother Maria, a very great woman, in the escort of her grandson, Pashk, around 15 years old, made many attempts to send Stak something of clothes and footwear, as well as to learn something about his fate. They looked for him in the Central Prison, but the military guard didn’t allow them to get near the door either. Mother Maria made an attempt to go to the President of the Anti-fascist Council of Prishtina Municipality, Mustafa Abiti, a man with Albanian virtues, the former political collaborator and friend of Nazim Gafurri and Stak Mirdita in the twenties. The Municipality was close to the prison. Since the guard didn’t allow mother Maria to go to President’s office, with her insistence, President Mustafa Abiti came to the door. As soon as Maria told him about the arrest of Stak, he as a very sincere Albanian, felt very sad and shouted, “They have taken uncle Stak…!?!” Being revolted, it wasn’t clear any more what he said.

According to what happened later by the Serbian OZNA commissary, Stak Mark Mirdita, in order to deny the involvement of his sons and friends in the contribution made to “The National Defense of Kosova”, he took everything on himself, as an organizer and donor of “The National Defense of Kosova”, admitting that he had been an activist of the “The Albanian National Fascist Party”, that he had been an organizer and leader of the “The District Committee of the Albanian League of Prizren to the Prishtina Prefecture”, that he had acted against the tendencies for Croatization of Albanians by some Croatian priests, that he had saved nothing to keep the Albanian dominance on Prishtina, etc. He declared himself as a devoted anti-communist and expressed his extreme hatred against those who investigated him!

By OZNA members and Albanian communists, it was later whispered how Stak Mark Mirdita was killed. Initially he was tortured in a sadistic manner up to the exaltation of the “Serbian liberators” of Prishtina. Since there was a “marshal law” situation at night, what made it possible to kill every Albanian that was found in the street, Stak was brought to the bakery of Serb Sava Viktović, in the present street “Iljaz Agushi”.

It was the night between 23 and 24 November 1944. The two-storey building of the bakery still exists, exactly where “Agricultural Pharmacy” is now. The current pharmacy office space was the “Bakery of Sava Viktović”. Serbian sadists heated the furnace more than for baking bread and put the martyr of Albanian nation Stak Mark Mirdita alive into the furnace.

In the historical memory of Prishtina, the killing of Master Stak to Albanians and the Albanians of Prishtina is considered an unprecedented killing in Prishtina. Such an example of man’s execution can be found only in the punishments of heretics by the church in Middle Ages.

Massacre acts exerted against Mustafa Agushi, Shqyqyri Bey and Stak Mark Mirdita on the first three-four days of the Serbian military criminal people’s power in Prishtina served as a promotion of the crime distinguished as “The bloody November `44”, which followed during the December of that year and January and February of 1945,  more than seventy Albanian personalities in Prishtina were  killed – activists of the National Defense of Kosova as an non-separated part of Ethnic Albania, that acted in Prishtina from April 1941. There were among them: Rrok Mark Stak Mirdita, Stak Mark Mirdita, Mark Stak Mirdita, Mikel Stak Mirdita, Stak Mark Mirdita and Luz Stak Mark Mirdita.

The above reflection of the life and overall activity of Stak Mark Mirdita is a sufficient framework to know their family and societal environment in which they were born, grew up, became men and made their names known in the service of Albanians and the Albanian cause in Prishtina and Kosova in general, in addition there were five other martyrs of Ethnic Albania from the noble family of Stak Mark Mirdita of Prishtina.

The first martyr from this noble family of Stak Mirdita was Rrok Mark Stak Mirdita (1926-1943), who still from his school years showed himself noncompliant with the Serbian co-pupils, anti Albanian in general. He was a healthy, skilled and aspired military militant, so that when he was 16, in the end of 1942, he joined a special police unit of “Prishtina Prefecture Police Headquarters”. In the spring of 1943, he took part in a punitive expedition against the chetnikcs and communists in the village Suhadoll of Lipjan.

Due to this fact, Serbian communists organized the assassination of Rrok, and as a person for assassinator they found Stak Mark Mirdita’s officer in his Police Headquarters, Ismail Mavriqi from Prishtina, to give a shocking punch to one of the leaders of the Albanians in Prishtina. This killing was set up as an “accidental act” in a coffee shop. Martyr Rrok Mark Mirdita was buried with high military honors, as he deserved as a martyr of Ethnic Albania.  

Rrok’s father, Mark Stak Mirdita (1903-1944) - a silversmith, a national cause activist followed the traces of his father, Stak Mark Mirdita. He was in permanent conflict with the Yugoslav government between the Two World Wars. There were two assassination attempts against him, but his courage saved him. Serbian attackers failed in doing their duty and suffered damage. He was sentenced to imprisonment in 1939, whereas in 1940 was deported to Ivanica in Serbia.

During the Second World War he took care of the 17-members family economy of Stak Mark Mirdita. He was married and had seven children (five sons and two daughters). He let his father, two brothers and two mature sons to serve to the cause of the whole Albania. He was one of the greatest donors for the “National Defense of Kosova” and among the first Albanians who put himself on the foundations of the “Albanian Anti-Yugoslavian Resistance Movement”.

Mark Stak Mirdita tore up the Yugoslavian flag lifted by the partisans in the Janjeva Municipality, on 17 November 1944, and he put in its place an Albanian National Flag and participated in the first clash of the “Albanian Resistance Movement’ against the Yugoslav partisan forces at the gorge of Zhabica, at Janjeva. He continued the war under the commander of “The Supreme Headquarters of Kosova”, Adem Selim Gllavica, until 12 December 1944, when he was captured at Janjeva being wounded and very sick. He was killed in the Prison of Prishtina, shot together with his brother Mikel, and his son Stak, on the night between 23 and 24 December, on the eve of Christmas 1944.

Mark’s brother, martyr Mikel Stak Mirdita (1916-1944) in the `30-s of 20th century, worked as a tradesman and joint-stocker of the Check firm “Bato”, specialized in shoes production. In the Yugoslav army he took a rank of Sergeant, and in the period of Italian fascist administration, in the summer of 1941, he dealt with business and hotel work in Gjilan. He got into conflict with Italians and was imprisoned. In the period of Germans, he joined ”The Albanian State Army” with a military low rank. After a few months of his stay at the Prapashtica front, he was brought to the Prishtina command with the rank of “second lieutenant”. He was not married. They arrested him in Janjeva, at home, serving to his wounded brother, Mark, and shot him together with his wounded brother and grandson, Stak Mark Stak Mirdita, on the night between 23 and 24 December, on the eve of Christmas in 1944.

The martyr of Ethnic Albania, Stak Mark Stak Mirdita (1923-1944), inherited his grandfather’s craft, jeweler, and was trained at a known filigree, becoming a specialist in shroud processing, a Caucasian specialty. In the middle of 1944, when men fighters were called to serve their fatherland, he was recruited an SS soldier. After his demobilization he stopped in Prizren, until he found out that the OZN had arrested his grandfather, Stak Mirdita, but he didn’t know anything about the fate of his father and uncles.

He returned home to take care of the women and children. He was not married. They arrested and tortured him to learn about his connections with his father on the mountains. After Mark and Mikel were captured, they were put together into the OZN Central Prison and shot all the three of them, on the night between 23 and 24 December, on the eve of Christmas 1944.

The sixth martyr of Ethnic Albania from the noble family of Stak Mark Mirdita was Luz Stak Mark Mirdita (1912-1945). In the `30-s he was a watchmaker and a big fan of football, a donor of the Albanian craftsmen team “Merhamet”. From 1942, in the period of the Italian fascist administration, was commander of the border finances of Glloboder Customs, with a rank “second lieutenant” and officer of the Albanian army in the period of German Nazi-fascist administration. He was in company with army officers Ismet Teli and Captain Kondura, who came from South Albania, with anti-fascist political orientation.

After the partisan victory, Kondura became commander of “The Country Command in Prizren”. He took Luz under his protection. At the end of February 1945, not informing Kondura, OZN arrested him and brought him to the Prishtina Prison. The army officer Luz Mirdita was married and had two sons. Investigations against him were led by the OZN chief Čeda Topalović. Luz kept an indifferent and contemptuous attitude toward Topalović, who was going to pledge to Luz that he was going to exterminate the seed of Stak…!

In June 1945, they brought Luz before the Military Cour and sentenced him to death - shooting! The Second Degree Court, in Belgrade, reduced his sentence to 20 years of prison, but on the first night that the decision came to him, Serbian OZN shot him and his corpse was disappeared.

The fact that six men of the noble family of Stak Mark Mirdita of Prishtina were liquidated without a trial by the Serbian communists of Prishtina, and who proved to have Albanian phobia for 55 following years is the most tangible evidence that indicates the historical importance of Stak Mark Mirdita, of his sons and his grandsons, for the liberation of Kosova and other Albanian lands under the Yugoslav occupation and for the reunion of Ethnic Albania as a whole.

Noble Mother Marie Mirdita, although aged, pretended to be stronger than a stone. To encourage her daughters-in-law-Suzana and Helena, five grandsons: Pashk (1929), Skėnder (1934), Kolė (1937), Gjovalin (1939-1998) and Viktor (1941) as well as two granddaughters - Maria (1939) and Viktoria (1942), in 1954, she took out before her descendants, grand children, a bitter but proud truth: “65 years ago, Stak was the only one, without a house or anything property. Then we became two of us; we built a house and became someone. Later came along the children, daughters-in-law, grandsons and granddaughters. A human being lives for dignity, for humanity. Stak was such a person and he brought sons and grandsons on that way. Let God bless them as they lived with dignity and pride. Today I am stronger than when we started our life with Stak, the house is again full, and be mother has you forever…!”

The ten descendant members of the Stak Mark Mirdita’s family, with their surname “Marković” – repeated Serbian violence, continued to live in three rooms on the first storey of their father’s house, where they were born. In the other five rooms on the second storey, OZN military officers lived since 21 November 1944,

This was a violence that they couldn’t escape, as now all the Albanian national personalities’ families of Prishtina were deserted, they were subject to confiscation of their movable and immovable estate, and there was especially on the verge of extermination the Albanian being of the family of Ramadan Shyqyri Bey, of the family of Haxhi Xhemail Agushi, and the family of Xhemail Bey Prishtina, already Turkish speaking families as a consequence of violence exerted by the Serbian regime.

In the family of Stak Mark Mirdita, at least there was a breath of historical Albanian being, and it was a condolence to the great mother Maria. She, being strongly supported by her eldest daughter-in-law, Suzana, the martyr Mark Stak Mirdita’s wife, her grandsons and granddaughters that she had around herself, the descendants of Mark Stak Marku, sent them to school in Albanian. She considered it as her husband, sons and grandsons custody – national martyrs!

On 19 March 1946, the so-called “People’s Court of Prishtina District” chaired by Radovan Bulajić, made official the confiscation of the “people’s enemy Stak Marković” immovable estate, the courtyard, and the house. The document, among others, reads: “it was impossible to confiscate anything from his movable estate”!?! This was not true, as all his assets in the shop and on upper storey of the house (the collection of weapons: rifle, silver covered swords and the pipes collection) had already been taken on 20 and 21 November 1944, and presently they were in the Museum of Belgrade. In the Courts Decision, it was however stated: “Three rooms of the confiscated building are left for temporary use to the ten-members family of the indicted”.

The great Mother Maria never admitted that the descendants of the six martyrs of Ethnic Albania of Bloody November 1944 would never be named “Marković”!? In the end of `1940-s, the great Mother Maria preferred the name of their grandfather Stak to be used by her grandsons and grand daughters. In this way she wanted to immortalize her husband’s name, a famous Albanian at a time and in the environment where he lived and worked.

However, the request for the surname “Stak” to the successors of the family of Stak Mark Mirdita took as long as to 31 January 1956, when the Kosova Secretariat of Internal Affairs accepted the request of the great Mother Maria Fork Marku, “a housewife from Prishtina” to make legitimate the surname “Staka”, which was used by: her daughter-in-law Suzana, grandsons: Pashk, Skėnder and Kolė, and her grand daughters Maria and Viktoria.

Although the Serbian-Yugoslav occupation, as it was mentioned above, was committed to exterminate the seed of Stak Mark Mirdita, the fate stamped a fact that the blood of the main hero Stak Mark Mirdita survived and won over the Serbian cruel violence. A factual reflection of this victory may reflect: the genealogical trunk of the martyrs of Ethnic Albania of the family of Stak Mark Mirdita (1869-2009). Nevertheless, Serbian genocidal anti-Albanian violence resulted by the fact that a number of the descendants of the martyrs of Ethnic Albania from the family of Stak Mark Mirdita, lived and created a family in Kosova, where their Albanian future is secure, and those who live in New Zealand and Australia, has already begun to experience the fate of the descendants of the Martyrs of Bloody November 1944, of Prishtina and all other Albanian ethnic lands, who were forcefully expelled to Asia (Turkey), to different European countries, to Australia and America, whose Albanian future will inevitably be endangered and  jeopardized through mixed marriages with “foreigners”, and by the influence of education and human needs for a normal life that they can provide. This is a historical fact that has been experienced by all the occupied nations all over the globe.

 

 

© Pashtriku.org - Nėntor’2011

 

 [1] Me fjalėn ”Derė” nė kujtesėn etno-historike shqiptare cilėsohet njė familje me autoritet tė pranuar nė vendlindje e nė rrethinė. Familje e fisme, e dėshmuar me urtėsi e bamirėsi, e qė ka dhėnė luftėtarė prijatarė tė dėshmuar nė pėrpjekjet e gjithanshme pėr ēlirimin nga pushtuesit e Shqipėrisė dhe pėr lirinė dhe ribashkimin e saj.