Njėsia etnokulturore dhe gjeopolitike e Shqipėrisė

 

AREALI ETNIK I SHQIPTARĖVE TE ĒABEJ SIPAS ETNONIMEVE

 

          Shkruan: Dr. Muhamet PIRRAKU

          Prishtinė, 07. II. 2008


          Gjatė punės shkencore me pėrkushtim nė lėmė tė gjuhėsisė krahasuese, tė etnolinguistikės, tė etimologjisė, tė etnologjisė, tė kulturologjisė, tė historisė, tė letėrsisė, tė traditės etj., Ēabej i evidencoi shumė thėrrime e copa tė unazave tė kėputura "tė varganit tė copėtuar" tė historisė shqiptare mesjetare, siē ka konstatuar ai, dhe ato me mjeshtėri tė madhe i piku, i ngjiti, i bėri hallka pėr tė qenė.
Sot e mot, nga vepra e tij njė zė i thėrret studiuesit: Merreni e lidheni varganin, bashkoni copėzat e truallit etnik shqiptar, nga fillet e periudhės historike deri nė fille tė kombit shqiptar, kohė kjo rreth 4000-vjeēare!

 
          Rikonstrukimit historik tė arealit etnik shqiptar Ēabej iu qas me ballafaqim tė fakteve historike, arkeologjike, etnologjike, gjuhėsore, gjeografike nga dy rrafshe kohore: tė periudhės ilire me ato tė periudhės sė kombėsisė shqiptare pėr tė rikonstruktuar arealin etnik shqiptar tė periudhės bizantine, ku janė evidente unazat e kėputura tė varganit tė historisė sė popullit shqiptar ekzistues brenda universumit kulturor, fetar e shtetėror romej rreth njėmijėvjeēar.

 
          Pak tė dhėna faktologjike historiografike, arkeologjike, gjeografike dhe gjuhėsore tė shpėrndara tė kėsaj periudhe, Bardit tonė i shėrbyen si shtylla pėr t'i vėnė harqet me projeksion ylberi, prej stadit historik ilir nė stadin e kombėsisė shqiptare, tė dokumentuara forcėrisht. Duke i vėnė lidhjet e fakteve tė dy periudhave tė skajshme, rrezatoi dritė mbi qenien e "shpirtit kombėtar" tė popullit shqiptar tė stadit tė bashkėsisė sė popullit brenda universumit bizantin.

 
          Me pėrqasje sintetike historiografike, etnologjike, gjeografike, gjuhėsore krahasuese, etnolinguistike e etimologjike tė toponimeve, tė etnonimeve dhe tė antroponimeve tė evidencuara nė literaturėn dhe nė burimet epigrafike tė universumeve helene, romake e romeje, i pėrcaktoi pikat mė tė skajshme tė dėshmive pėr gjuhėn lashtoilire parashqipe dhe arealin etnik ilir parahistorik dhe historik. Areali gjuhėsor lashtoilir arriti nė thellėsi tė Evropės, deri nė Beskide e Karpate dhe nga Alpet - nė brigjet lindore tė Apenineve, kurse areali etnik ilir i periudhės sė universumeve helene e latine shtrihej nė lindje tė Adriatikut, nga Istria deri nė Jon, kurse nė hinterland territori nė jug tė Danubit, nė perėndim tė Moravės Jugore e tė Vardarit dhe nė veri tė Gjirit tė Artės.

 
          Areali i shqiptarėve tė periudhės sė kombėsisė shqiptare sipas etnonimeve tė shqiptarėve tė shqyrtuara nga Ēabej, del shumė mė i vogėl se ai i periudhės ilire tė universumeve helene e latine. Sipas llogaritjeve tė mia, ky areal kapte rreth 125.000 km2. Areali etnik ilir ka pėsuar ristriksion tė madh nga ana veriore, verilindore e veriperėndimore. Ēabej nuk u ndal gjatė nė shkaqet qė sollėn kėtė gjendje: tėrheqja e kufijve tė Perandorisė Bizantine nga veriu nė drejtim tė qendrės, integrimi i realiteteve tė reja etnike nė vendet ilire nė simbiozė tė anasve me tė ardhurit, me ndėrmjetėsimin e universumit kristian etj.

 
          Kufiri i arealit etnik shqiptar i periudhės sė kombėsisė nuk do tė ndryshojė nė jug, nė jugperėndim dhe nė juglindje, duke mbetur nė Moravė e Vardar, nė Gjirin e Artės dhe nė gjatėsinė e bregdetit Jon e Adriatik nga Preveza deri nė afėrsi tė Gojave tė Kotorrit. Nė ruajtjen e kufirit tė arealit etnik shqiptar nė kėtė anė ndikoi afėrsia me qendrėn perandorake - me administratė shtetėrore e me kishė tė patrazuar as nė fazėn e integrimit tė tė dy kombėsive fqinje - shqiptare e greke, nė fille tė depėrtimit tė administrimit perandorak osman nė ish-arealin perandorak romejo-bizantin.

 
          Areali etnik shqiptar i periudhės sė kombėsisė shqiptare tė bashkėjetesės sė tre, pėrkatėsisht pesemėrshit etnik pėr shqipatarėt: dardan, alban, epirot, maqedonas dhe shqiptar nė vėshtrimin shkencor tė Ēabejt ėshtė diēka mė i gjerė se areali i njėsisė etnokulturore e gjeopolitike tė Shqipėrisė sė periudhės kombėtare shqiptare tė shtrirė midis shkallėve 39 e 43 tė gjerėsisė veriore sipas Hahnit dhe tė shkallėve 17 e 20 tė gjatėsisė lindore me gjatėsinė mė tė madhe 1250 km dhe gjerėsinė mė tė madhe 100 km sipas Sami Frashėrit. Njėsia etnokulturore dhe gjeopolitike e Shqipėrisė nė kėtė periudhė kishte rreth 115.000 km2. Sė kėndejmi, rrodhėn konstatimet e mbėshtetura tė Ēabejt pėr restriksionet e trevės etnike shqiptare historike pėrballė tezave sllave e greke pėr ekspansionin shqipar jashtė trevės sė "Shqipėrisė sė vėrtetė", ish-visi antiko-mesjetar iliro-arbėresh i Albanonit - Arbenit.

 
          Kėto rezultate i arriti me punė kėmbėngulėse, me analiza sintetike tė emėrtimeve tė vendeve, tė maleve, tė lumenjve, tė emrave tė fiseve shqiptare mesjetare dhe tė emrave etnikė krahinorė tė periudhės sė kombėsisė shqiptare, fillimisht me njė pėrforcim tė qėllimshėm tė etnonimit alban, arban, arbėnesh dhe arbėresh - pėr emėr "nacional" gjithėshqiptar pėr periudhėn.

 
          Them "fillimisht" pėr kėto fakte: Ēabej, qė nga viti 1939 deri mė 1977, disa herė iu kthye ndriēimit etimologjik, etnolinguistik, etnologjik dhe gjeopolitik tė toponimit dhe etnonimit: Albanon, Arbanon, albanoi, alban, arban, e tė sajesave tė tjera nga kėto, dhe ajo qė duhet tė theksohet ėshtė fakti se me kėto probleme, etnolinguistike nė rend tė parė, u mor nė funksion tė luftės, pra, si paradigmė tė prof. Shefki Sejdiut, kundėr tezave sllave pėr ardhjen e shqiptarėve nga Albania e Kaukazit, diēka para sllavėve tė Jugut ose njėkohėsisht me kėta, e tė vendosur nė arealin e Principatės sė Arbenit, prej nga, sipas tyre, nė shekujt XIV - XVIII u zgjeruan nė Epir e Greqi, Peoni e Maqedoni, Dardani e Serbi, Diokle e Mal tė Zi.

 
          Dhe, sikur kur e arriti besimin se teza ilire e prejardhjes shqiptare kishte dalė fituese – se „njėsia etnike e kulturhistorike“ e shqiptarėve ishte integruar brenda „njėsisė gjeografike“ iliro-shqiptare, Doajeni i albanistikės do t’i korrigjojė, nė heshtje, disa mendime e konstatime tė mėhershme dhe pa zhurmė do ta barazojė kohėn dhe shtrirjen pėr vise tė caktuara tė toponimit dhe etnonimit „nacional“ arbėn – arbėr me Epir-epirot, e shqiptar, duke i lėnė pak si tė pėrfolur, nė heshtje, etnonimet, thėnė me nocionin e Ēabejt – „kombėtare“: dardan dhe maqedonas. Ky i fundit, madje, si nė garė me emrin etnik shqiptar, qėndroi nė pėrdorim ndėrkombėtar, mbase edhe tė brendshėm, popullor, ekuivalent pėr emėr nacional tė shqiptarėve nga formatet alban arban, epirot dhe shqiptar gjatė shekujve XV-XVII, i pranishėm nė pėrdorim tė jashtėm pėrfundimisht deri mė 1812. Tė rikujtojmė konstatimin e Skėnderbeut, tė Petancios e tė Bogdan Maqedonasit.

 
          Madhori ynė, i evoluoi mendimet e veta edhe pėr rrethanat e daljes nė dritė dhe pėr shtrirjen e emrit ilir, sikurse edhe pėr daljen nė dritė dhe pėr shtrirjen e emrit shqiptar, vėrtet i vetmi ky qė mund tė quhet kombėtar pėr pasardhėsit iliro-pellazgjik. Nė kėtė mėnyrė, Ēabej, do t’i afrohet njė dyzine dijetarėsh evropianė, sllavė e shqiptarė, qė vepruan deri pas Luftės sė Dytė Botėrore. U largua nga ata pėr problemin e vendit tė integrimit tė gjuhės shqipe dhe tė popullit shqiptar historik, duke paraqitur, me forcė, pėr vend tė formimit tė gjuhės e tė popullit shqiptar historik tėrė arealin etnik shqiptar ekzistues nė kohėn e tij.

 
          Dihet se tė gjitha gjuhėt universale e nacionale, madje edhe gjuhėt e librave tė shenjtė, tė gjithė popujt dhe tė gjitha kombet tė integruara me evolucion ose me revolucion, thėnė kushtimisht, kanė Piemontin e vet. Sė kėndejmi, Viseve tė Dardanisė dhe tė Peonisė antike nuk mund t’u mohohet roli i Piemontit shqiptar historik, madje as tė kombėsisė shqiptare. Dhe, Ēabejin e Madh nė njė hap tė tillė e shtyri njė kėrkesė politike e paartikuluar. Shqipėria e vitit 1913 u bė, nga Evropa, jashtė Piemontit tė Shqipėrisė Etnike, ndaj nė Shqipėrinė shtet sikur ndihej kėrkesa politike pėr Piemontin brenda arealit shtetėror, ndonėse nė botė ka disa shtete jashtė djepit tė integrimit tė popullit e tė gjuhės.

 
          Tė pėrmendim edhe faktin se Ēabej e mbylli jetėn dhe veprėn pa rėnė nė hullinė e pionierėve dhe tė themeluesve tė albanologjisė moderne nga Tunmann e Mash te kurora Hahn, me ndjekėsit e shumtė evropianė, sllavė, arbėreshė e shqiptarė, pėr prejardhjen pellazgjike tė shqiptaro-ilirėve.

 
          Mirėpo, kėtu, tė mė lejohet tė shtoj dy gjėra: Ēabej nuk dyshoi nė ekzistimin e lidhjes iliro-pellazgjike nė rrafshin e kulturės materiale e shpirtėrore, por la tė kėputur lidhjen gjuhėsore, meqė prejardhjen e gjuhės pellazgjike e quajti problem linguistik tė hapur. Intimisht, ndėrkaq, profesor Ēabej, mė se njė herė, nė nėntor tė vitit 1979, nė Vjenė, mė ka thėnė: „Njėherė, koha po e kėrkon ta forcojmė tezėn ilire tė prejardhjes shqiptare. Kur kjo tė fitojė davanė, do tė bėhet hapi tjetėr, shumė mė i lehtė se i pari, nė tezėn pellazgjike. Dhe, si po ecin punėt, kjo do tė mbetet barrė e gjeneratės sė studiuesve shqiptarė pas kores sonė…“

 
          Madje, nuk mungoi sugjerimi, si amanet i Tij: „Kulturologėt as sot nuk bėn tė heqin dorė nga teza pellazgjike, ndaj punoni…!“ Ato konstatime dhe atė amanet m’i ka pėrsėritur disa herė, nė prill tė vitit 1980, nė Tiranė. Kėtu, madje, mė dha pak tė drejtė inkurajuese pėr mendimin tim kėmbėngulės se: „Maqedonasit pellazgjikė nuk duhet parė tė asimiluar vetėm nė grekė, e sė paku ata tė trevės sė kryehershme tė paraardhėsve tė Filipit e tė Lekės sė Madh, shumė larg nga trungu e degėt etnike greke, vise kėto tė thuash pastėr shqiptare nga dalja nė dritė e kombėsisė shqipare, prej nga vinin njė pjesė e ushtrisė sė Skėnderbeut. Nė gjuhėn shqipe zajazishto-kėrēovare do parė sė paku diēka nga maqedonishtja, e afėrt me ilirishten…!“

 
          Tė shtojmė edhe diēka pėr kėto ēėshtje shkencore: Kėto bashkėbisedime i zhvilluam nė prani tė dy e tre dijetarėve albanologė. Me kėto konstatime dhe me amanetin e Ēabejt, areali etnik parahelen e pararomak i paraardhėsve tė shqiptarėve historikė del mė i gjerė sesa ėshtė i sheshuar nė veprėn madhore tė doajenit e tė bardit tė gjuhėsisė shqipe, Ēabejt.

 
Pėr jetė t’i jemi mirėnjohės Ēabejt pėr veprėn madhore dhe pėr amanetin pėr breza, kuptuar pėr detyrė!

 

………………………………….

 

Pėrkujtesė historike:  PĖR SHANSIN E PARĖ HISTORIK“